Jump to content



Αγορα DSLR για αρχαριο :)


Recommended Posts

Η μηχανή αυτή είναι κατηγορίας superzoom. Αυτή η κατηγορία απευθύνεται σε όσους θέλουν μεγάλο zoom (όπως εσύ) με χαμηλό budget και χωρίς πολλά παρελκόμενα.

 

Ωστόσο η σύγκριση με μια DSLR στις δυνατότητες και στην ποιότητα της φωτογραφίας είναι άνιση, λόγω πολύ μεγαλύτερου αισθητήρα της DSLR, φωτεινότερου και μεγαλύτερου φακού και βέβαια όλου του υπόλοιπου εξοπλισμού (ηλεκτρονικά, φλας, κλπ). Βέβαια για εξοπλισμό με οπτικό zoom 65x μπορεί να ήθελες 5000€+, αλλά μη σε ξεγελάει αυτό, η ποιότητα φωτογραφίας που βγάζεις με μια DSLR και φακό 20x και μεγέθυνση μέχρι τα 65x μπορεί να είναι καλύτερη...

 

Συνεπώς, παίρνεις μια μηχανή με μεγάλη ευελιξία, "μεσαία" ποιότητα φωτογραφιών, που όμως για τις ανάγκες σου μπορεί να είναι "σούπερ" (αν δεν τυπώνεις πάνω από A4 για παράδειγμα).

 

Εδώ η διαφορά στο μέγεθος του αισθητήρα:

http://4.static.img-dpreview.com/files/p/TS520x520~articles/3438174465/sensor-sizes-stills.jpeg

Δυστυχώς σε αυτή την κατηγορία μηχανών δεν έχει μεγαλώσει ιδιαίτερα ο αισθητήρας τα τελευταία χρόνια.

 

Καθαρές φωτογραφίες θα μπορείς να βγάλεις, αλλά παίζει ρόλο και η σταθερότητα (πιθανότατα θα χρειαστείς μονόποδο ή τρίποδο, όσο μεγαλύτερο zoom, τόσο πιο ευπαθής η μηχανή στο κούνημα), η φωτεινότητα κ.α., ενώ ακόμα θόλωμα μπορεί να προκύψει και από δυσκολία στην εστίαση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ κατατοπιστικά τα όσα λες και σε ευχαριστώ.

Η SX60 έχει κοντά στο 500άρικο.Υπάρχει αντίστοιχο στα ίδια χρήματα (πάνω-κάτω) σε DSLR με φακό 20x που όπως λες θα μου δώσει το 65x zoom ή ξεφεύγουμε σε χρήματα;

Η ερώτηση αποσκοπεί στο να καταλάβω τι με συμφέρει σε περίπτωση που με την ενασχόληση μου κολλήσει το μικρόβιο της φωτογράφησης.Να πάω σε DSLR από τώρα που ούτε τα βασικά της φωτογράφησης δεν γνωρίζω ή να μείνω σε κάποια σαν την SX60 που απότι κατάλαβα θα με καλύψει αλλά υπάρχει και περίπτωση να ασχοληθώ κανά μήνα και μετά να την βάλω στη θήκη της να αραχνιάζει;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην η συγκεκριμενη ειναι Bridge, compact δε τη λες καθως εχει αρκετα μεγαλο μεγεθος.

Εαν σε ενδιαφερει το zoom και μονο το zoom τοτε ειναι καλη και "φθηνη" λυση, φυσικα για να αξιοποιησεις αυτο το zoom θες τριποδο, σε καθε πριπτωση τριποδο.

το εαν θα βγαζεις φωτογραφιες ταχυτατα κινουμενων αντικειμενων σε αποσταση δε το γνωριζω, αλλα εαν κρινω οτι για αυτη τη δουλεια καποιοι χρησιμοποιουν φακους που κοστιζουν πολλαπλασια της μηχανης δε θα ελεγα οτι θα κανει καλη δουλεια.

εδω ειναι ενα προσφατο user review http://www.dpreview.com/forums/post/54631206

στα λεφτα αυτα παντων παιρνεις mirroless καμερα και αργοτερα προσθετεις και φακο φακο που σου δινει απειρες δυνατοτες εκτος βεβαια του τεραστιου αυτου zoom.

ενω με 100Ε παραπανω παρνεις την http://www.e-shop.gr/fujifilm-x-a1-kit-black-16-50-55-230mm-p-PER.567532 στην οποια ο τηλεφακος στο μακρυτερο ακρο δινει ενα 15Χ επι του κοντιτερου κιτ. (230/16)

απο την αλλη εαν πας σε entry level σωμα/κιτ dslr μπορεις να βρεις μεταχειρισμενους φακους σε πολυ καλες τιμες. σιγουρα σε βαθος χρονου θα δωσεις πάραπανω απο τα 500Ε που υπολογιζεις τωρα, αλλα θα εχεις κατι που θα κανει καλα και ποιοτηκα τη δουλεια του.

Πάρα πολύ κατατοπιστικά τα όσα λες και σε ευχαριστώ.

Η SX60 έχει κοντά στο 500άρικο.Υπάρχει αντίστοιχο στα ίδια χρήματα (πάνω-κάτω) σε DSLR με φακό 20x που όπως λες θα μου δώσει το 65x zoom ή ξεφεύγουμε σε χρήματα;

Η ερώτηση αποσκοπεί στο να καταλάβω τι με συμφέρει σε περίπτωση που με την ενασχόληση μου κολλήσει το μικρόβιο της φωτογράφησης.Να πάω σε DSLR από τώρα που ούτε τα βασικά της φωτογράφησης δεν γνωρίζω ή να μείνω σε κάποια σαν την SX60 που απότι κατάλαβα θα με καλύψει αλλά υπάρχει και περίπτωση να ασχοληθώ κανά μήνα και μετά να την βάλω στη θήκη της να αραχνιάζει;

δεν παιζει να βρεις ξεχωριστο φακο 65Χ (οχι τουλαχιστο στα χρηματα που μπορουμε να δωσουμε οι περισσοτεροι), αυτο που σου λεει, ειναι οτι ενα σωμα mirroless/dslr με ενα καλο φακο 200-250mmθα σου βγαλει τοσο καλυτερες φωτογραφιες που κανοντας crop μετα στον υπολογιστη σου θα κανεις τεχνιτη μεγενθυση με ποιοτητα μαλλον καλυτερη της sx60.

Ειχα χρησιμοποιησει πολλες comptact στο παρελθον, αναμεσα τους και superzoom.

οταν πριν λιγους μηνες πηρα την nx300 αλλαξε ο κοσμος :p

ναι μπορει ο κιτ φακος να μην εχει μεγαλο zoom, αλλα η ποιοτητα δε συγκρινεται με τιποτα απο οτι ειχα, και αργα η γρηγορα θα ερθει και ο τηλεφακος.

Link to comment
Share on other sites

Αν το μικρόβιο της φωτογράφισης σε οδηγήσει σε DSLR μπορείς να την αγοράσεις αργότερα. Το μικρόβιο πηγαίνει μαζί με αντικείμενο, δηλαδή αν αγοράσεις DSLR για αστροφωτογράφιση θέλει άλλο εξοπλισμό από πορτραίτα, ή τοπία.

 

Ναι, η DSLR ξεφεύγει πολύ εξ' ορισμού σε τιμές, ειδικά σε μεγάλα ζουμ. Δε συνιστώ να πάρεις DSLR και φτηνό φακό, π.χ. 50-250 γιατί το αποτέλεσμα θα είναι πάλι μέτρια απόδοση και θα κουβαλάς και όλο τον εξοπλισμό. Φτηνή DSLR ή mirorrless και καλό φακό ναι. Αλλά ξεπερνάς το χιλιάρικο.

 

Εγώ θα αγόραζα μια superzoom αρχικά (πέρασαν 2 Sony σειράς H από τα χέρια μου) και μετά θα εξέταζα τι μου αρέσει και μπορεί να πήγαινα σε μια mirrorless ή μια DSLR. Απλά με τη DSLR είσαι με το χέρι στην τσέπη και την τσάντα στον ώμο - και βέβαια ό,τι πληρώνεις παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά! Όλα χρήσιμα αυτά που λέτε.Μου δίνετε μπούσουλα να καταλάβω τι παίζει με τις φωτογραφικές.

Μάλον θα αποκλείσω τις DSLR και θα τις αφήσω για μελλοντικά εαν και όποτε.

Βρήκα και στο ebay την SX60HS με κιτ επιπλέον φακών.Αυτό εδώ.Το polarize απότι κατάλαβα αξίζει και βελτιώνει τις φωτογραφίες.Ειδικά σε εξωτερικό φωτισμό με έντονες αντανακλάσεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ακριβως ετσι, χανεις μερικα στοπ με το Polaraize ειδικα εαν ειναι κακης ποιοτητας.

τη φωτογραφια τη βελτιωνει 1, ο φακος, 2 ο φακος, 3 ο φακος 4 το σωμα και 5 ο φακος :p

βεβαια σε αυτη τη τιμη με ολα αυτα τα εξτρα ειναι καλη φαση.

εαν το αποφασισεις περιμενουμε δειγματα στο αναλογο θεμα :)

Link to comment
Share on other sites

Oi super zoom υπαρχουν για το κοσμο που αγοραζουν ακομα super zoom.

 

1365mm δε παιζουν να σου φανουν χρησιμα σχεδον πουθενα.Και λεω σχεδον ..γιατι σιγουρα θα βγαλεις 10-20 φορες το φεγγαρι...αντε και καμμια γειτονισα απεναντι.Aπο εκει και επειτα ειναι το πλεον δυσχρηστο..και η χρησιμοτητα εχει εξαντληθει στο φεγγαρι.

 

Ξεπερνωντας το αρχικο σοκ των 1365mm ..δε μπορεις να το αξιολογησεις σαν νουμερα εναντι των πχ 600mm ..αλλα ουτε και πχ εναντι των πιο συμβατικων 300mm Δε ξερεις καν τι σου προσφερει ουτε αυτο απο μονο του ..ουτε σε συνδιασμο με τον εκαστοτε αισθητηρα. 

 

Σε αντιθεση με τους αποπανω προεχει πρωτιστος ενας καλος αισθητηρας...και μετα ενα καλος μετριος φακος σε dslr. Βρισκεις ευκολα αν ξερεις τι ψαχνεις και τι εισαι διατεθιμενος να θυσιασεις.Και δεν αναφερομαι μονο στο οικονομικο.

 

Δε παιζει να σε πεισω να αποφυγεις utlra zoom των 500€ αλλα πραγματικα ειναι οτι πιο "πεταμενα λεφτα" εν ετη 2015 (κοντευουμε).Και για το '14 δλδ..

 

 

εδιτ

και σε fuji αν δεν πας σε xtrans...δε πας σε fuji.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και σε fuji αν δεν πας σε xtrans...δε πας σε fuji.

Σε αυτό το κομμάτι δεν κατάλαβα τίποτα! :lol:

Όσον αφορά τα υπόλοιπα, δεν είχα το φεγγάρι στο μυαλό μου.Φέτος είχα πάει στο Τατόι στο airshow και με το κινητό προσπαθούσα να τραβήξω video την καμπίνα των πιλότων του apache  που ήταν στα 30-40 μέτρα μακρυά από τα κικλιδώματα που μας άφηναν να πλησιάσουμε , και το μόνο που κατάφερα να βγάλω ήταν ένα πολύ κουνημένο video.

Επίσης, αυτή η απόσταση ήταν "κοντινή" σε σχέση με άλλες πάνω στον αεροδιάδρομο που τροχοδρομούσε το κάθε αεροπλάνο.Για αποστάσεις 100 μέτρων πάνω-κάτω ενδιαφέρομαι και για φωτογραφίες στο ύπαιθρο όπου θέλω πχ να βγάλω ένα πουλί σε κάποιο δέντρο όπου εαν κουνηθώ να πάω πιο κοντά θα τρομάξει και θα φύγει.Για τέτοιες καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

@ntg

Συμφωνώ απόλυτα στο θέμα του αισθητήρα και στην περιορισμένη ουσία του ονομαστικού 65x.

 

Όμως οι ανάγκες του καθενός είναι διαφορετικές και γι' αυτό υπάρχει ακόμα κόσμος που αγοράζει super zoom. Εμένα το 15x μου φαινόταν τεράστιο, αλλά αν είχα 25x, θα είχα άλλες 30-40 φωτογραφίες (π.χ. με πυροσβεστικά αεροπλάνα σε ώρα ρίψης). Σε κάποιες περιπτώσεις λοιπόν βόλευε πολύ. Σε άλλες περιπτώσεις πάλι, έπαιρνα τη DSLR.

 

Αφού θέλει να τραβάει airshow (φωτό και video), θα τον εξυπηρετήσει πολύ περισσότερο με το budget του. Αν τώρα θέλει να δημοσιεύσει τις φωτογραφίες σε κανένα περιοδικό, ε, θέλει και άλλο εξοπλισμό. Αλλά για να ξεκινήσει και να μαζέψει τις αναμνήσεις του από τα airshow με μια DSLR και 300mm φακό, κακά τα ψέματα, τα αεροπλάνα θα είναι μικροσκοπικά. Καθαρότερα, αλλά μικροσκοπικά. Και θα έχει δώσει 700-1000€, χώρια τσάντες, ευρυγώνιοι κ.λπ. Είπαμε, ότι πληρώνεις παίρνεις.

 

@tarantules Υπάρχουν πολλά μοντέλα, αφού καταλήξεις σε κατηγορία αξίζει να ψάξεις όλες τις εναλλακτικές. Κι επειδή τα 500€ είναι πολλά σήμερα, είναι αλήθεια ότι πάνω από τα 25x-30x η πρακτικότητα μειώνεται (θέλει απαραίτητα τρίποδο και καλό φωτισμό). Η σταθερότητα χωρίς τρίποδο σε τέτοια zoom δεν είναι εφικτή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι απότι κατάλαβα οι DSLR είναι ακριβό σπόρ και δεν με παίρνει για τόσα χρήματα.Πιστεύω θα κάνω δουλειά μου με την SX60HS.

Ούτε εκτυπώσεις θα κάνω σε περιοδικά ούτε τίποτα τέτοιο που απαιτεί επαγγελματικό εξοπλισμό.Περισσότερο για τη χαρά του να έχω προσωπικές φωτογραφίες και βίντεο για το αρχείο μου

Link to comment
Share on other sites

αν ειχες κουνημενο video με το κινητο ..ετοιμασου για πολλα αχρηστα video με πολλα mm που θες να παρεις.

 

 

υ,γ

 

Δεν τιθεται θεμα ζουμ.Αυτα ειναι "νηπιαγωειου" αντε και πρωτες ταξεις δημοτικου.Εστιακο μηκος λεγεται και οσο μεγαλωνει τοσο παραπανω "οτιδηποτε" θελει. (εμπειρια, γνωση του τι πας να κανεις και τι κρατας στα χερια σου,,φως ,τριποδο,)

 

Ενας 300αρης φακος πανω στη παμφθηνη nx300 θα ειναι περιπου 450mm .Απο τα 20mpx αν croppareis θα εχεις αντιστοιχη εικονα 900mm στα περιπου 8-9mpx, και θα εχεις υπερβολικα πολυ μεγαλυτερη ευκρινεια απο οτιδηποτε σε κινητο-ultra zoom compact/brdige/whatevah.Χωρια η ευκολια του να τραβηξεις σε 450μμ εναντι 1365mm .

 

Bαλε μεσα και τον παραγοντα iso ..και θα δεις οτι οι αναγκες οποιαδηποτε ανθρωπου για πολυ  μεγαλο ultra zoom καταστρεφονται λιγο μετα την αγορα μιας τετοιας μηχανης.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

NX300 (κιτ) + Ένας 300ρης φακός δε θέλει 700€; Δε χρειάζεται κι ένα φλας; Και τι θα κάνει, θα κάθεται να κάνει crop τα video για να έχει το βέλτιστο αποτέλεσμα;

Μπορεί και να τα κάνει όλα αυτά, αλλά δε μου φαίνεται πολύ πιθανό από όσα διάβασα.

 

Εγώ στη θέση του θα έδινα λιγότερα χρήματα, π.χ. με μια SX700 HS, ή με μια SX510, ή κάποια ανάλογη Lumix ή Sony και θα κράταγα τα υπόλοιπα για μια μελλοντική αγορά DSLR ή mirrorless. Με 30x μια χαρά θα κάνει αυτά που θέλει και θα του περισσέψουν χρήματα.

http://www.ephotozine.com/article/top-10-best-ultra-zoom-bridge-digital-cameras-2014-16928

 

Έχω βγάλει πολλές φωτογραφίες και με compact και με SLR και με superzoom (bridge) και θεωρώ ότι η καθεμία άξιζε τα λεφτά της σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Την DSLR δεν την παίρνω οπουδήποτε, όπως παίρνω την compact ή τη bridge.

 

Υ.Γ., αν η αναφορά μου στο εστιακό μήκος ως "zoom" είναι "νηπιαγωγείου", λυπάμαι αν έριξα το επίπεδο. Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι κατάλαβες τι εννοούσα και βέβαια δε σε εμποδίζω να αναλύσεις όλες τις παραμέτρους της φωτογραφίας ώστε να ξέρει ο φίλος εδώ ότι χρειάζεται. Απλά επειδή είσαι moderator (σεβαστή η εμπειρία κάθε συνομιλητή), θα περίμενα αντί να του λες τι δεν ξέρει, να τον καθοδηγήσεις να μάθει αυτά που χρειάζεται.

 

Αν οι ανάγκες όλων των ανθρώπων ήταν όλες ίδιες, δε θα έβγαιναν τόσα προϊόντα. Αλλά ούτε οι άνθρωποι είναι ίδιοι, ούτε οι ανάγκες τους, ούτε υπάρχει μία και μόνη πλευρά για να βλέπει κανείς τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

μη με μπερδευεις με το moderator.Ουδεποτε εχει φανει η ιδιοτητα σε οτιδηποτε εχω γραψει.

Αν σε ενοχλει το πρασινο χρωμα τα παραπονα σου στο αφεντικο..

 

Αν θελει φλας στη μια ..θα θελει και στην αλλη.Δεν ειναι αναγκη να ανεβασεις το κοστος απο του πουθενα.

 

Ο ογκος της dslr που τοσο εντονα δειχνεις να φανει σε καθε ποστ δε μπορω να καταλαβω γιατι το λες.

H nx300 δεν ειναι μεγαλυτερη απο οτι σκοπευεις και προτεινεις να αγορασει.

 

Η μηχανη εχει ~350€ ..Bρισκει και ενα φακο απο ebay ταμρον 23Α με 60-70 λιρες πες 100€ και ειναι ετοιμος.

Εναλλακτικα παιρνει στη μοντουρα του ανεβαζοντας το κοστος.

 

To zoom ειναι νηπιαγωγειου ..γιατι δε στεκει 20χ 30χ 50χ ..

Ειναι τι θες να κανεις.

Εστιακο μηκος λεγεται και πχ ο 120-300 δεν ειναι ουτε καν 3χ (2.5x) ενω ο 18-200 ειναι περιπου 11χ. Παρολαυτα αν θες καποιον να σου φερνει το αντικειμενο πιο κοντα..ο 120-300 "κερδιζει" με το 2.5x

Επισης ενας 400αρης ειναι ακομα καλυτερη περιπτωση για τη συγκεκριμενη δουλεια.Και ας μην εχει ζουμ.Αρα 0χ.Πως τους κατατασεις με βαση το ζουμ??

Και ακομα δεν εχω μιλησει καν για το τι εικονα παιρνεις με το καθενα φακο πανω στην ιδια μηχανη.(και ουτε προκειται ..μην αγχωνεσαι).

 

Aπο κει και επειτα σιγουρα το crop ειναι πιο δυσκολο απο το delete.

 

 

y.g

Αν σου φαινονται πολλα τα αρχικα 350 της nx300  ας δει την olumpus epm2 με 280..

Mε εναν pancake φακο τη παιρνει οπου θελει ..χωρις το "φοβο" της dslr που αναφερεις.(και στη samsung το ιδιο).

 

 

Aν και πλεον βγαινουν (και) με αλλους φακους που ειναι αρκετα συμπαγεις οταν ειναι κλειστη η μηχανη.

http://www.skroutz.gr/s/4513720/Olympus-M-Zuiko-Digital-ED-14-42mm-1-3-5-5-6-EZ.html

 

http://www.skroutz.gr/s/4634848/Samsung-16-50mm-f-3-5-5-6-OIS-ED-Power-Zoom-NX-series.html

 

Για να μη χασει ουτε την ευκολια του ζουμ οταν βγαινει εξω.Kαι ναι ..εχουν μικροτερο ογκο πλεον απο τις bridge.

Link to comment
Share on other sites

Το moderator το ανέφερα γιατί είναι ενδεικτικό της παρουσίας και της εμπειρίας σε συνομιλίες στο forum. Ξεχνάμε το πράσινο χρώμα (που δε με ενοχλεί :) ), ο αριθμός των δημοσιεύσεων αρκεί. Είπα συγκεκριμένα αυτό που θα περίμενα από έναν έμπειρο συνομιλητή, περισσότερη καθοδήγηση και λιγότερες αναφορές στο τι δεν ξέρει (-ουμε). Αυτό, τίποτα παραπάνω.

 

Αναφέρω συνεχώς για τον όγκο της DSLR γιατί είναι ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω ο ίδιος όταν πριν από μια εξόρμηση επιλέγω ποια μηχανή θα πάρω μαζί μου. Αν και το τελευταίο καιρό έχω δεν πολυπαίρνω την compact παρά μόνο για υποβρύχιες λήψεις λόγω του ότι για καθημερινή χρήση παίζει και το smartphone. Καλώς ή κακώς, όταν πήρα τη DSLR δεν υπήρχαν mirrorless κι έτσι βρίσκομαι να κουβαλάω μια μεγάλη τσάντα, γεγονός όχι βολικό σε όλες τις περιπτώσεις.

 

Είχα ένα μέτριο φακό 70-210mm στη DSLR (1.6x crop) και έκανα πολλές συγκρίσεις με τη bridge. Σε όλες τις περιπτώσεις παρόμοιου εστιακού μήκους, η DSLR είχε εμφανώς πολύ καλύτερη εικόνα. Στο μέγιστο εστιακό μήκος όμως της (465mm) η bridge έβγαζε εμφανώς καλύτερη εικόνα με περισσότερη λεπτομέρεια από την κροπαρισμένη της DSLR. Επίσης ο όγκος της bridge ήταν μικρότερος από της DSLR με τον βασικό της φακό (17-85), ενώ μόνο ο 70-210mm είναι άλλα 16cm x 7cm. Ο χρόνος ετοιμότητας της bridge (άνοιγμα θήκης, ενεργοποίηση, λήψη) ήταν ελάχιστος, χωρίς βάλε-βγάλε φακούς. Το αποτέλεσμα ήταν ότι όποτε είχα τη bridge, έβγαζα γρήγορα καλές φωτογραφίες και video. Όταν είχα τη DSLR έβγαζα πολύ καλές φωτογραφίες, αλλά έχανα και πολλά θέματα που απαιτούσαν αμεσότητα ή μεγαλύτερο τηλεφακό.

Τέλος, για να βγάλω κάποιες close-up στη DSLR έπρεπε να αλλάξω φακό, να βιδώσω το φιλτράκι του close-up, ενώ η bridge εστίαζε στο 1 cm (!) αμέσως.

 

Αυτή ήταν η εμπειρία μου και μόνο γι' αυτήν μπορώ να μιλήσω. Μπορεί να μη συμφωνούμε, αλλά πρότεινα συγκεκριμένα πράγματα με συγκεκριμένη αιτιολόγηση. Αν η άποψη του tarantules συμπίπτει με τη δική μου μπορεί να τον εξυπηρετεί μια bridge, αν όχι, μπορεί να πάρει μια mirrorless, DSLR ή οτιδήποτε άλλο.

Έγινε επεξεργασία από asot
Link to comment
Share on other sites

Εστιακο μηκος λεγεται και πχ ο 120-300 δεν ειναι ουτε καν 3χ (2.5x) ενω ο 18-200 ειναι περιπου 11χ. Παρολαυτα αν θες καποιον να σου φερνει το αντικειμενο πιο κοντα..ο 120-300 "κερδιζει" με το 2.5x

Που μπορώ να βρώ πληροφορίες σχετικά με τους φακούς τα εστιακά μήκη και τα σχετικά γιατί δεν ξέρω που πατάω; Μη μου πείτε google it.Κάτι που να τα λέει επεξηγηματικά , ακόμα καλύτερα και με οπτικά παραδείγματα.

Έγινε επεξεργασία από tarantules
Link to comment
Share on other sites

Mα δε μιλαμε για dslr .

 

(αν και μου κινησες τη περιεεργεια να ρωτησω αν ειχες τον canon 70-210 φ3-5-4.5 usm)

 

 

H nx300 εχει διαστασεις 122 x 64 x 41 mm και μονο ο φακος της δινει ογκο ..Αλλα με  φακο που εβαλα παραπανω απλα παιρνει σε παχος 3cm

 

ενω αντιστοιχα

 

η olympus εχει διαστασεις 110 x 64 x 34 mm και με τον παραπανω φακο αντιστοιχα θα παρει σε "παχος" 2.2cm

 

 

Δε τιθεται πλεον θεμα ογκου.

 

H sx510 που ειπωθηκε εχει αντιστοιχα 104 x 70 x 80 mm

 

(εχει βγει 520 πλεον..με bsi-cmos )

 

Που οκ ..δεν ειναι ακριβη για να πεις "πεταμα χρηαμτων" ..αλλα δεν ειναι "μικρη" και ουτε θα εχει το ιδιο αποτελεσμα για να την παιρνει καθε φορα εξω.

Kαλυτερα η olympus που παιζει στα ιδια λεφτα. (epm2).

 

 

 

 

εδιτ 

και μη δινεται σημασια ουτε στα χρωματα ουτε στα ποστ.Mπορει να ειμαι troll.

Μπορει απλα να καθομαι να εξηγω καθε τι παιζει στον οποιονδηποτε ρωταει περι φωτογραφιας..

Link to comment
Share on other sites

 

 

Που μπορώ να βρώ πληροφορίες σχετικά με τους φακούς τα εστιακά μήκη και τα σχετικά γιατί δεν ξέρω που πατάω; Μη μου πείτε google it.Κάτι που να τα λέει επεξηγηματικά , ακόμα καλύτερα και με οπτικά παραδείγματα.

 

 

2 ωραιες σειρες απο βιντεακια για να παρεις μια ιδεα των βασικων

 

https://www.youtube.com/channel/UC8YW-k9iJCoeYyrrmmOjnkQ και ειδικοτερα για το εστιακο μηκος https://www.youtube.com/watch?v=_uUH27HAybU&list=PL6AC275E9CC78FBC1

https://www.youtube.com/channel/UCY3KFjwFe1DyZYxhwHbm7Ew

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.