Jump to content



Αγορα DSLR για αρχαριο :)


Recommended Posts

(Φτιαχνω νεο θεμα μηπως και το δουν περισσοτεροι)

Καλημερα σας,

εδω και λιγο καιρο εχω αρχισει να ψαχνω dslr για να ξεφυγω απο τις compact. Δεν ειμαι κανας δεινος

φωτογραφος, αν και εχω μια αλφα σχεση, ουτε σκευτομαι να το προχωρησω σε επαγγελματικο επιπεδο

(να ζω απο αυτο δλδ).

Η χρηση που τη θελω ειναι απλη με σειρα προτεραιοτητας: α) οικογενειακες φωτογραφιες και β)video (1080) εσωτερικου/εξωτερικου χωρου,

γ) πορτρετα προσωπων σε -και μονο - τοπια σε καθε εποχη (γαρ λιμνη Πλαστηρα κοντα) και δ) κοντινες σε

διαφορα αντικειμενα (αρκετα του χωρου των υπολογιστων και οχι μονο). Λιγο απο ολα δηλαδη :)

Δεν σκευτομαι να παρω φακους πολλους. Εναν που θα εχει το κιτ, κι αντε εναν ακομη με πολυ-πολυ μετρια προοπτικη...

Δεν με ενδιαφερει δλδ το τρελλο ζουμ ουτε η τρελλη λεπτομερεια ενος πολυ καλου φακου!! Δεν θα κανω εκτυπωσεις

σε πανο ή ποστερ, ουτε κανα επαγγελματικο video για πωληση.

Νομιζω σας καλυψα με τις απαιτησεις μου, αν υπαρχει κατι που μου διαφευγει παρακαλω διαφωτιστε με !! :)

Προχωρω σε αυτες που βρηκα πιο κοντα στις απαιτησεις μου χωρισμενες σε 2 κατηγοριες (διορθωστε αν κανω λαθος):

1) Nikon D3100/3200, Canon EOS 1100D

2) Nikon D5100, Canon EOS 1200D

Μεχρι εκει ειμαι, με τιμολογιο κομμενο κανονικα.

Παραπανω δε θελω να παω, α) για οικονομικους λογους και β) γιατι πραγματικα πιστευω οτι δεν μου χρειαζεται.

Καλυτερα να παω σε Nikon ή Canon ? (Καλυτερα να απαντησουν οσοι εχουν δουλεψει και με τις 2 εταιρειες).

Την 3100 την εχω αποκλεισει απο μονος μου και κοιταω περισσοτερο προς 3200 και 5100 ειναι η αληθεια,

αφηνοντας την Canon εκτος. Αξιζουν τα χαρακτηριστικα της 3200 τοσο πολυ ωστε να μη παω στη 5100?

Απο την αλλη διαβαζω οτι η 5100 σε καλυπτει περισσοτερο ακομη και οταν εχεις ανεβει καποια επιπεδα. Για τις

αναγκες μου που θα πρεπει να στραφω καλυτερα? Δεδομενου οτι δεν προκειται να αγορασω νεους φακους για

αλλες χρησεις, να προτιμησω Nikon ή οχι ? (καπου διαβασα οτι στις Canon εχεις περισσοτερες aftermarket επιλογες

για φακους ενω στη Nikon οχι, ισχυει?) Για βιντεο ειναι καλυτερη η 3200 απο οτι καταλαβαινω σε σχεση με τη 5100,

αλλα, η διαφορα σε ενα βιντεο για χρηση καθαρα οικιακη θα φαινεται τοσο πολυ η διαφορα αναμεσα τους?

Ελπιζω να βοηθησα, να τα εχω καπως ξεκαθαρα στο μυαλο μου και αν οχι να με διαφωτισετε εσεις.

Για οποια αλλη ερωτηση θελετε να μου κανετε για να τη διευκρινησω παρακαλω ελευθερα :)

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δει αυτο, και η ερωτηση μου ειναι:

Αξιζουν τα χαρακτηριστικα της 3200 τοσο πολυ ωστε να μη παω στη 5100?

Απο την αλλη διαβαζω οτι η 5100 σε καλυπτει περισσοτερο ακομη και οταν εχεις ανεβει καποια επιπεδα. Για τις

αναγκες μου που θα πρεπει να στραφω καλυτερα? .... Για βιντεο ειναι καλυτερη η 3200 απο οτι καταλαβαινω σε σχεση με τη 5100,

αλλα, η διαφορα σε ενα βιντεο για χρηση καθαρα οικιακη θα φαινεται τοσο πολυ η διαφορα αναμεσα τους?

Ειναι τοσο μικρη η διαφορα τους που πραγματικα με εχουν μπερδεψει αυτες οι δυο μηχανες.

Σημερα περασα και απο μια αλυσιδα και επιασα στο χερι μου την 3100 και τη 5200, και την 1100 Canon.

Καμια σχεση η Canon στην αισθηση ποιοτητας με τις αλλες 2, νομιζα οτι επιανα παιδικο παιχνιδι. Αν ειχε

μια απο τις αλλες δυο θα την επαιρνα κατευθειαν.

Τελος παντων, εψαξα και διαβασα 100+1 αναλυσεις. Θα παω σε κατι πιο καινουργιο ηλικιακα.

Αποφασισα για την 3200 και καποια στιγμη αργοτερα θα παρω και εναν φακο 18-105mm ή Nikon 55-200mm

αναλογα τι θα προτεινετε και τι θα ειναι καλυτερος για εμενα :)

Υπαρχει καποιο αξιοπιστο μαγαζι που προτεινετε για την αγορα της?

Κατι που πρεπει να παρω εξτρα απο την αρχη ?

Καρτα microSD/SD class 10 θα ειναι το λιγοτερο, εχει σημασια στα ποσα mb/s γραφει? Τι μεγεθος να παρω?

Αναμεσα σε αυτες τις 2 ποια προτεινετε (και οι 2 στην ιδια τιμη ειναι):

1) Nikon D3200 Red kit 18-55mm VR+Nikon case

2) Nikon D3200 Black kit 18-55mm VR II+Nikon case

Δωστε συμβουλες !! :)

Έγινε επεξεργασία από Ellhnas
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί τόσο με τις DSLR, θα σου πρότεινα να περιμένεις κάποιον περισσότερο γνώστη.

Όσο αφορά τα frames των μηχανών λογικά θα κυμαίνονται ανάλογα με την τιμή και αυτά.

-Πάντως και εμένα η γνώμη μου είναι να προτιμήσεις κάτι νεότερο εφόσον οι διαφορές είναι μικρές.

Link to comment
Share on other sites

Με τον κιτ φακο της νικον και 7100 να πάρεις την ίδια(μέτρια στην καλύτερη) εικόνα θα πάρεις.

Στην κανον απ την άλλη ο καινούριος STM είναι παρα πολύ αξιόλογος.

Οπότε γιατί δε κοιτάς και καμια κανον της προκοπής;

Πχ. 100D/650D με τον 18-55STM η τον 18-135 STM

m2c

Link to comment
Share on other sites

(Φτιαχνω νεο θεμα μηπως και το δουν περισσοτεροι)

Καλημερα σας,

εδω και λιγο καιρο εχω αρχισει να ψαχνω "κατι" για να ξεφυγω απο τις compact. Δεν ειμαι κανας δεινος

φωτογραφος, αν και εχω μια αλφα σχεση, ουτε σκευτομαι να το προχωρησω σε επαγγελματικο επιπεδο

(να ζω απο αυτο δλδ).

Η χρηση που τη θελω ειναι απλη με σειρα προτεραιοτητας: α) οικογενειακες φωτογραφιες και β)video (1080) εσωτερικου/εξωτερικου χωρου,

γ) πορτρετα προσωπων σε -και μονο - τοπια σε καθε εποχη (γαρ λιμνη Πλαστηρα κοντα) και δ) κοντινες σε

διαφορα αντικειμενα (αρκετα του χωρου των υπολογιστων και οχι μονο). Λιγο απο ολα δηλαδη :)

Δεν σκευτομαι να παρω φακους πολλους. Εναν που θα εχει το κιτ, κι αντε εναν ακομη με πολυ-πολυ μετρια προοπτικη...

Δεν με ενδιαφερει δλδ το τρελλο ζουμ ουτε η τρελλη λεπτομερεια ενος πολυ καλου φακου!! Δεν θα κανω εκτυπωσεις

σε πανο ή ποστερ, ουτε κανα επαγγελματικο video για πωληση.

Νομιζω σας καλυψα με τις απαιτησεις μου

Πριν προβω παλι σε γνωριμες παραλιες..-αν και με καλυψαν- οι 2 τελευταιοι..δες αρχικα samsung nx300..επειτα canon 100d και τελος d3300.

(δεν αλλαζει και πολυ η ποιοτητα μεταξυ canon-nikon στο feeling που εχεις στο χερι σου -να σημειωθει οτι η 100δ ειναι ακομα μικροτερη σε μεγεθος ..απλα εχει phase detect και αυτη σε νεοτερη εκδοση εναντι των υπολοιπων ακριβοτερων μηχανων.Η δε nikon δεν εχει καν...αλλα αν ψηνεσαι για το κατι παραπανω απο τον 24αρη αισθητηρα χωρις olpf γιατι οχι.

Nα προτεινω δε επισης...πλεον να μη παρεις ακομα μηχανη.Κατσε να περασει και ο σεπτεμβρης και το βλεπεις για νεοτερα καλυτερα ή φθηνοτερα.(βλεπε photokina οπου ανακοινωνονται -λιγο νωριτερα- νεα μοντελα και οι τιμες των παλιων πεφτουν.).

Αν παλι καιγεσαι για μηχανη δες -ξαναγραφω- samsung nx300 για ολα αυτα που θες.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχοντας λίγη εμπειρία και λόγω του ότι και εγώ έχω βρεθεί σε αυτήν τη θέση θα καταθέσω τα κατ’ εμέ, σημαντικά κριτήρια για την επιλογή κάμερας

1.Κατ εμέ είτε Canon είτε nikon πάρεις , σε αυτήν την κατηγορία (entrγ level) για μένα προσωπικά είναι πανομοιότυπες από άποψη ποιότητας φωτογραφίας καθώς και χαρακτηριστικών. Μπορεί σε κάποια σημεία να υπερτερεί η μια και σε κάποια η άλλη. Απλά να ξέρεις ότι γενικά αυτό που παρατήρησα εγώ και το θεωρώ πολύ σημαντικό είναι ότι παρόλο που κοιτάς αυτά τα μοντέλα τώρα, κοίτα κ χαρακτηριστικά και των πιο « hi end μοντέλων» , διότι από πείρα στο λέω όταν πας σε μια εταιρία συνεχίζεις με αυτήν και στο μέλλον. Αυτό που εννοώ - και περισσότερο αναφέρομαι σε ερασιτέχνες χρήστες - είναι ότι όταν πχ αγοράζεις το body ή το kit της Nikon, παίρνεις και 2ο φακό και καμιά φορά και 3ο και σε καμία τριετία πας για αγορά καινούριου body .. συμφέρει και δεσμεύεσαι να πας στην ιδια εταιρία, λόγω του εξοπλισμού που ήδη έχεις αγοράσει. Και δεν είναι και φτηνός ο εξοπλισμός…

2. Κοίτα sample images σε ψηλά isos για να δεις τι θόρυβο παράγουν . (ειδικά για low light conditions) και

3. Πιάσε τις στο χερι σου δες πια σε βολεύει.. πως τις νιώθεις.

Παρόλο που βλέπω ότι εχεις αποφασίσει θα σε παω και κάπου αλλού που κατ εμέ είναι το μέλλον - mirrorless camera – Πιο μικρές το ιδιο ποιοτικές φωτογραφίες, εναλλασσόμενοι φακοί, μεγάλοι σενσορες κτλ.. το μόνο μειονέκτημα που μπορεί να έχουν απέναντι στις dslr είναι το όχι τόσο γρήγορο autofocusing, Δεν θέλω να σε μπερδέψω αλλά σίγουρα αξίζει να δεις ένα review πχ της sony a5000/α6000.

Ανάμεσα σε αυτές τις 2 που διάλεξες προσωπικά επιλέγω black kit με χίλια.

Και τέλος ο φακός …. Από ότι καταλαβαίνω τις ανάγκες διαβάζοντας θα σου πρότεινα για φακό καθημερινής χρήσης εναν 18-105 mm και ίσως μπορεί να μην χρειαστείς και αλλον.

Πληροφοριακά εγώ είμαι κάτοχος και φαν της Canon αλλά όλα είναι θέμα επιλογής. Και πίστεψε με , σε όποια και να πας στο χερι σου είναι να τραβήξεις ωραίες φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Πριν προβω παλι σε γνωριμες παραλιες..-αν και με καλυψαν- οι 2 τελευταιοι..δες αρχικα samsung nx300..επειτα canon 100d και τελος d3300.

(δεν αλλαζει και πολυ η ποιοτητα μεταξυ canon-nikon στο feeling που εχεις στο χερι σου -να σημειωθει οτι η 100δ ειναι ακομα μικροτερη σε μεγεθος ..απλα εχει phase detect και αυτη σε νεοτερη εκδοση εναντι των υπολοιπων ακριβοτερων μηχανων.Η δε nikon δεν εχει καν...αλλα αν ψηνεσαι για το κατι παραπανω απο τον 24αρη αισθητηρα χωρις olpf γιατι οχι.

Nα προτεινω δε επισης...πλεον να μη παρεις ακομα μηχανη.Κατσε να περασει και ο σεπτεμβρης και το βλεπεις για νεοτερα καλυτερα ή φθηνοτερα.(βλεπε photokina οπου ανακοινωνονται -λιγο νωριτερα- νεα μοντελα και οι τιμες των παλιων πεφτουν.).

Αν παλι καιγεσαι για μηχανη δες -ξαναγραφω- samsung nx300 για ολα αυτα που θες.

Την ειδα την NX300, δε μου καθεται καλα στο ματι, μη σου πω ψεματα. Καλη σιγουρα και αξιολογη,

αλλα, αφου προτιμησα να παω σε DSLR πλεον, λεω να μη μου κοψω τη φορα...

100D την επιασα στο χερι μου, καμια σχεση με την 1100D, αλλα ξεφευγω απο το budget μου και δεν τη κοιταω, οπως επισης

αν ηταν μεσα στο ποσο που θελω να διαθεσω η 3300/5200, θα κοιτουσα αυτες μονο και οχι τις αλλες δυο !! :)

Θα τη παραγγειλω αυριο αν οχι μεθαυριο το πολυ, για να την εχω στις διακοπες :)

Λοιπόν έχοντας λίγη εμπειρία και λόγω του ότι και εγώ έχω βρεθεί σε αυτήν τη θέση θα καταθέσω τα κατ’ εμέ, σημαντικά κριτήρια για την επιλογή κάμερας

1.Κατ εμέ είτε Canon είτε nikon πάρεις , σε αυτήν την κατηγορία (entrγ level) για μένα προσωπικά είναι πανομοιότυπες από άποψη ποιότητας φωτογραφίας καθώς και χαρακτηριστικών. Μπορεί σε κάποια σημεία να υπερτερεί η μια και σε κάποια η άλλη. Απλά να ξέρεις ότι γενικά αυτό που παρατήρησα εγώ και το θεωρώ πολύ σημαντικό είναι ότι παρόλο που κοιτάς αυτά τα μοντέλα τώρα, κοίτα κ χαρακτηριστικά και των πιο « hi end μοντέλων» , διότι από πείρα στο λέω όταν πας σε μια εταιρία συνεχίζεις με αυτήν και στο μέλλον. Αυτό που εννοώ - και περισσότερο αναφέρομαι σε ερασιτέχνες χρήστες - είναι ότι όταν πχ αγοράζεις το body ή το kit της Nikon, παίρνεις και 2ο φακό και καμιά φορά και 3ο και σε καμία τριετία πας για αγορά καινούριου body .. συμφέρει και δεσμεύεσαι να πας στην ιδια εταιρία, λόγω του εξοπλισμού που ήδη έχεις αγοράσει. Και δεν είναι και φτηνός ο εξοπλισμός…

2. Κοίτα sample images σε ψηλά isos για να δεις τι θόρυβο παράγουν . (ειδικά για low light conditions) και

3. Πιάσε τις στο χερι σου δες πια σε βολεύει.. πως τις νιώθεις.

Παρόλο που βλέπω ότι εχεις αποφασίσει θα σε παω και κάπου αλλού που κατ εμέ είναι το μέλλον - mirrorless camera – Πιο μικρές το ιδιο ποιοτικές φωτογραφίες, εναλλασσόμενοι φακοί, μεγάλοι σενσορες κτλ.. το μόνο μειονέκτημα που μπορεί να έχουν απέναντι στις dslr είναι το όχι τόσο γρήγορο autofocusing, Δεν θέλω να σε μπερδέψω αλλά σίγουρα αξίζει να δεις ένα review πχ της sony a5000/α6000.

Ανάμεσα σε αυτές τις 2 που διάλεξες προσωπικά επιλέγω black kit με χίλια.

Και τέλος ο φακός …. Από ότι καταλαβαίνω τις ανάγκες διαβάζοντας θα σου πρότεινα για φακό καθημερινής χρήσης εναν 18-105 mm και ίσως μπορεί να μην χρειαστείς και αλλον.

Πληροφοριακά εγώ είμαι κάτοχος και φαν της Canon αλλά όλα είναι θέμα επιλογής. Και πίστεψε με , σε όποια και να πας στο χερι σου είναι να τραβήξεις ωραίες φωτο.

Αν παρω αλλο φακο, αυτος δεν θα ειναι στο αμεσο μελλον (1 χρονο) αλλα αρκετα πιο μετα, εκτος κι αν βρω καποιον σε πολυ καλη τιμη, για τα δικα μου δεδομενα φυσικα.

Ο 2ος που θα παρω κατα 99% θα ειναι 18-105μμ οπως πολυ σωστα ειπες και εσυ ;)

Για το 1), δεν θα αλλαξω body παρα μονο οταν φτασει τα κλικ για να ψοφησει.

Για το 2), αναμεσα στη 3200 που κατεληξα και την 5100, ξερω οτι η 2η εχει λιγοτερο θορυβο στο υψηλο ISO. Το θεμα ειναι ποσες φορες

θα χρησιμοποιησω τοσο υψηλο... δε ξερω μη πω ψεματα.

Για το 3), 3100 και 5200, 1100D τις επιασα σημερα, και στο χερι ενοιωθα καλυτερα τις 2 πρωτες. Το χειροτερο ηταν οτι η

1100D μου φανηκε σαν παιχνιδι, πολυ ελαφρια, λες και ηταν κουφια μεσα... Κακο αυτο.

Έγινε επεξεργασία από Ellhnas
Link to comment
Share on other sites

Να έχεις στο νου σου ότι θα χρειασείς επίσης:

κάρτα + τσάντα οπωσδήποτε

τρίποδο (ΠΟΛΥ βολικό ιδιαίτερα για δε βίντεο/low light φωτός μάλλον απαραίτητο)

και το φακό που αναφέρεις.

Απλά να το έχεις στο νου σου όταν φτάχνεις το budget. Μη βιαστείς να πάρεις κατ'εμέ, ψάξε καμιά προσφορά να στα δίνουν όλα πακέτο (και το 2ρο φακό). Καλός χρυσός (φτηνός :p) ο φακός που δίνουν στο κιτ, αλλά πίστεψε με πολλές φορές τα 55mm είναι λίγα. Ιδιαίτερα άμα έπαιζες με κάμια κόμπακτ με μεγάλο ζοομ παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites

Η compact που ειχα πριν ειχε χ7 ζοομ και 5-35μμ, δε ξερω τι διαφορα θα δω με τον 55αρη... μη πω ψεματα.

Θα εχει και τσαντα το κιτ, καρτα θα δωσω εξτρα κατι παραπανω για να παρω 1-2 καλες.

Link to comment
Share on other sites

Η compact που ειχα πριν ειχε χ7 ζοομ και 5-35μμ, δε ξερω τι διαφορα θα δω με τον 55αρη... μη πω ψεματα.

Θα εχει και τσαντα το κιτ, καρτα θα δωσω εξτρα κατι παραπανω για να παρω 1-2 καλες.

H 3200 που σκέφτεσαι έχει σαν κιτ τον 18-55. Οπότε στο max (55mm) είναι 3x zoom (3x 18 = 54mm) "και καλά" των compact. Βέβαια δεν έχει ιδιαίτερα σωστό απλά για να ξέρεις τι να περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω καινουργιο topic, θα κανω εδω μια ερωτηση. Θελω και εγω μια dslr αλλα με ενδιαφερει το bulb mode. Τι εχετε να προτεινετε για ερασιτεχνικη χρηση κατι σχετικα φθηνο που να με καλυπτει

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω καινουργιο topic, θα κανω εδω μια ερωτηση. Θελω και εγω μια dslr αλλα με ενδιαφερει το bulb mode. Τι εχετε να προτεινετε για ερασιτεχνικη χρηση κατι σχετικα φθηνο που να με καλυπτει

Οι περισσότερες DSLR έχουνε bulb mode.

Ακόμα και οι πιο entry level.

Ανάλογα τον χρόνο που θα "γράφεις" και τις απαιτήσεις σου, αλλάζει και το επίπεδο θορύβου στην εικόνα και ο αριθμός των hot pixels.

Αυτά βεβαίως αν βγάλεις Dark Frames τα εξουδετερώνεις με την τεχνική Dark Frame Subtraction.

Τι ακριβώς θες να κάνεις και τι εννοείς "φθηνό" ? Μέχρι τι ποσό λες ?

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες DSLR έχουνε bulb mode.

Ακόμα και οι πιο entry level.

Ανάλογα τον χρόνο που θα "γράφεις" και τις απαιτήσεις σου, αλλάζει και το επίπεδο θορύβου στην εικόνα και ο αριθμός των hot pixels.

Αυτά βεβαίως αν βγάλεις Dark Frames τα εξουδετερώνεις με την τεχνική Dark Frame Subtraction.

Τι ακριβώς θες να κάνεις και τι εννοείς "φθηνό" ? Μέχρι τι ποσό λες ?

Εννοώ startails, φώτο που φαίνεται ο γαλαξίας κτλ, τιμή στα 300-400 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις απαιτήσεις σε αυτά τα λεφτά θα έλεγα άστο καλύτερα.

Τι θέλω να πω, για τον γαλαξία και άλλα τέτοιου είδους shots χρειάζεσαι μηχανή που να έχει καλό ISO handling, εδώ συνήθως παίζουμε σε Full Frame μηχανές, μηχανές που έχουνε minimum 1300€ καινούργιες χωρίς φακό.

Startrails βγάζεις άνετα με αρκετές, αλλά για τον γαλαξία χρειάζεσαι πέραν από τον εξοπλισμό και πολύ καλό μέρος όσον αφορά την φωτορύπανση, κλπ.

Σε αυτά τα λεφτά που δίνεις θα έπαιρνα μεταχειρισμένη μια Nikon D5100 παρέα με κάποιον wide/ultra-wide φακό, ακόμα και ο stock (kit) 18-55 VR κάνει δουλίτσα.

Αλλιώς για καλύτερα αποτελέσματα και πιο wide field παίρνεις κάποιον ultra-wide φακό όπως π.χ. τον Tokina 11-16 AT-X ή τον Sigma 10-20mm f/3.5

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για να μην ανοίγω νέο θέμα μιας κι εγώ είμαι αρχάριος και ενδιαφέρομαι για αγορά μηχανής, θέλω τη γνώμη σας για τη μηχανή Canon PowerShot SX60 HS.

Είναι κατηγορίας compact και η μόνη διαφορά που γνωρίζω από τις DSLR είναι οτι στις DSLR πρέπει να αγοράσεις extra φακούς άρα και extra κόστος (πχ για zoom που με ενδιαφέρει) ενώ αυτή έχει ενσωματωμένο και μάλιστα μεγάλο (65x οπτικό).

Ο λόγος που μου άρεσε ήταν που είδα ένα βιντεάκι που κάνει zoom στο φεγγάρι και φαίνεται η επιφάνειά του σχεδόν καθαρά.

Επίσης με τη συγκεκριμένη θα μπορώ να βγάλω καθαρές φωτογραφίες απομακρυσμένων κινούμενων αντικειμένων ή όχι; Πχ σε ένα airshow να βγάζω φωτογραφίες αεροπλάνων ή video χωρίς θόλωμά;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.