Jump to content



Κάρτα ήχου και ηχεία - Βοηθάτε το κουφάλογο


Recommended Posts

Χριστιανοί βοήθεια!

Τον τελευταίο καιρό έχω κολλήσει με ένα παιχνιδάκι που λέγεται Elite Dangerous. Το συγκεκριμένο έχει με διαφορά το καλύτερο sound design που έχω ακούσει ποτέ σε παιχνίδι, ειδικά στο θέμα του binaural positional audio (επίσης ,υποστηρίζει 5.1, 7.1 κτλ κτλ).

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=l_Yf9ZjwX2A]Elite: Dangerous Beta 1.03 - Risky Cargo Run In Hauler (PC) 1080P HD - YouTube[/ame]

Θέλω να το ακούσω καλύτερα! Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ τον ήχο από την mobo μου (P5Q deluxe), μαζί με ένα ζευγαράκι Z10 ηχεία.

Αυτό που ψάχνω είναι μια καλή κάρτα γραφικών και ένα σετ 2.0 ή 2.1 ηχεία για το παιχνίδι. Επίσης, μια πρόταση για headphones θα βοηθούσε.

Budget για ηχεία και κάρτα είναι ~200€. Ιδέες;

Link to comment
Share on other sites

πάρε τα https://www.skroutz.gr/s/317569/Edifier-S530-S530D.html ή https://www.skroutz.gr/s/317572/Edifier-S330D.html και την https://www.skroutz.gr/s/60131/Asus-Xonar-D1.html ή https://www.skroutz.gr/s/2628724/Creative-Sound-Blaster-Z-Bulk.html

Επίσης απο ακουστικά θα σου πρώτεινα Sennheiser open και όχι closed για να ακούς ποιο ευρύ soundstage, ανάλογα με το budget hd 558 ή hd 598

Έγινε επεξεργασία από HellhammeR
Link to comment
Share on other sites

Αντελήφθην. Σε αυτή την περίπτωση, πάμε πρώτα για ακουστικά που δεν έχω καν και κρατάω τα Ζ10 μέχρι να μαζέψουμε τα λεφτά...

ακουστικά για ταίριασμα με την Ζ? Μοντέλα?

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρω την Z στα 80 εουρα αυτό σημαίνει πως το μέγιστο budget μου παίζει στα 120-150 βαριά.

Η χρήση είναι για το παιχνίδι που αναφέρω. εσωκλείεται video στο OP, αν και ο ήχος έχει περάσει από YT οπότε ακούγεται μάπα σχετικά...

Μικρόφωνο θα χρησιμοποιούσα της κάρτας (η Z έχει μέσα ένα), ή χρειάζεται να έχουν τα ακουστικά;

Τέλος, η κάρτα φαίνεται να έχει και amplifier για τα ακουστικά...εδώ τα στατς..

Output Level

Front Channel Out : 2Vrms

Headphone (33 ohms): 1.3Vrms

Headphone (600 ohms): 2Vrms

Maximum DAC Resolution

Front Channel Out : 24-bit, 192kHz

Headphone (33 ohms): 24-bit, 96kHz

Headphone (600 ohms): 24-bit, 96kHz

SNR (20kHz Low-pass filter, A-Wgt), @ 24-bit, 96kHz

Front Channel Out : 116dB

Headphone (33 ohms): >105dB

Headphone (600 ohms): >105dB

Frequency Response @ 96kHz

Front Channel Out : 10Hz to 45kHz

Rear Channel Out : 15Hz to 45kHz

Center Out : 10Hz to 45kHz

Headphone (33 ohms): 10Hz to 45kHz

Frequency Response @ 192kHz (Stereo only)

Front Channel Out : 10Hz to 88kHz

Οπότε...κατά που στρίβουμε; Βοηθάτε χριστιανοί...:inlove:

Έγινε επεξεργασία από Dante80
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το σετ εβαλα εγω πριν απο 2 μηνες.. Η καρτα ειναι μια χαρα αλλα τα ηχεια τα περιμενα καλυτερα για τα λεφτα που κανουν.( για το σετ απο creative λεω). Edifier δεν εχω ακουσει live για να κανω συγκριση.

Έγινε επεξεργασία από eliasmao
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

και...bump!

Στρατηγικά περιμένοντας μέχρι τα γενέθλιά μου - και χρησιμοποιώντας προχωρημένες και stealth ψυχολογικές μεθόδους υποβολής προς την γυναίκα - έγινα κάτοχος της Ζ χωρίς να δώσω φράγκο. :p

Οπότε βουρ για ηχεία...τα edifier τα 530 δεν τα βρίσκω πλέον. Τι επιλογές έχω ρε παιδιά; :help1:

Link to comment
Share on other sites

και...bump!

Στρατηγικά περιμένοντας μέχρι τα γενέθλιά μου - και χρησιμοποιώντας προχωρημένες και stealth ψυχολογικές μεθόδους υποβολής προς την γυναίκα - έγινα κάτοχος της Ζ χωρίς να δώσω φράγκο. :p

Οπότε βουρ για ηχεία...τα edifier τα 530 δεν τα βρίσκω πλέον. Τι επιλογές έχω ρε παιδιά; :help1:

Τα χριστουγγενα ειναι μια αλλη καλη επιλογη :p

Ον α σηριους νοουτ....μιας και βγηκαν 502 μπορεις να παρεις τα tannoy reveal 501A (να εχει α στο τελος).

Σε περιπτωση που σου φανει φθηνο ..πρεπει να παρεις 2.

Link to comment
Share on other sites

Τα χριστουγγενα ειναι μια αλλη καλη επιλογη :p

Βασικά, είμαι πιο υποχθόνιος από αυτό. Επειδή τα ηχεία που έχω είναι τα Z10 της logitech, και τα ηχεία αυτά συνδέονται ΜΟΝΟ με usb στο pc, της είπα πως η κάρτα ήχου είναι "ασύμβατη" με τα ηχεία μου, οπότε θα πρέπει να πάρουμε νέα γιατί τώρα που έβαλα την κάρτα δεν έχω καν ήχο (τι σου κάνει το mute button ε?). :whistle2:

Προθυμοποιήθηκε να τσοντάρει άμεσα...:kiss3:...και ευτυχώς δεν ξέρει από λαμπι ειδάλλως θα ήμουν BBQ τώρα.

Ον α σηριους νοουτ....μιας και βγηκαν 502 μπορεις να παρεις τα tannoy reveal 501A (να εχει α στο τελος).

Σε περιπτωση που σου φανει φθηνο ..πρεπει να παρεις 2.

Μια ερώτηση. Με δεδομένο πως τα θέλω κυρίως για "πιότικο" (κατά Σημίτης) gaming, είναι η περίπτωση των monitor ηχείων καλή για μένα? Δεν έχω ιδέα κατά πόσο ισχύει, αλλά θυμάμαι να διάβαζα παλαιότερα πως τα monitor ηχεία βγάζουν ξερό, εντελώς ουδέτερο ήχο που μπορεί να κάνει παπάδες για μουσική αλλά να μην είναι σωστός για πιου-πιου..

Έγινε επεξεργασία από Dante80
Link to comment
Share on other sites

Μη τρομαζεις με τη λεξη μονιτορ.

Aυτο ελειπε να εβγαζαν ολα τα ηχεια ξερο και αχρωματιστο ηχο απλα και μονο επειδη χαρακτηριζονται "monitor".

Θελει καμποσα λεφτα και μερακι και ορεξη να ασχοληθεις και μετα την αγορα για να κινηθεις προς τα εκει.

Αν παλι ξερα και ουδετερα εννοουν εκεινα των 100-120€ με 3αμισαρια εγω τα χαρακτηριζω ασθενικα αχρωμα(οχι ουδετερα) και ανικανα να αποδωσουν οτιδηποτε.But that ιs just me.

Παντως ναι ..οφειλεις να τα ακουσεις πριν τα παρεις.Ειναι καθαρα υποκειμενικο το ολο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα "μόνιτορ" ηχεια και συγκεκριμένα τα R1800T III | Edifier σε καποια ειδη μουσικης ακούγονται πολυ ωραια, αλλα εχουν μετριο μπασο,πχ σε μεταλ που ακούω εγω δεν μου αρέσουν.

Βεβαια τα συνδέω σε σχετικα παλιο λαπτοπ με την ενσωματωμένη(θα παρω μια usb αμεσα) καρτα ήχου οποτε επιφυλάσσομαι.

Τα συνδέω επίσης και με το playstation και μπορω να πω οτι μου αρέσουν καλύτερα απο τα 2.1 Buy the Philips Ηχεία πολυμέσων 2.1 SPA5300/10 Ηχεία πολυμέσων 2.1 που ειχα πριν τα οποία ειχαν και καλύτερο μπάσο.Για μουσικη τα πηρα ,gaming μου βγηκανε!

Σε 2.1 πηγαινε γύρο στο 100ρικο νομίζω θα σε καλύψουν, και τα edifier 2.1 σε αυτα τα λεφτα πρεπει να ειναι καλα.

Ειχα και logitech 2.1 για τα λεφτα τους ο ηχος τους ηταν πολυ καλος αλλα μου βγήκαν ελαττωματικα και γι'αυτο δεν ξανα αγοράζω.

Έγινε επεξεργασία από Hillmaster
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Boy, για binaural audio σε ενδιαφέρουν κλειστά ακουστικά με όσο το δυνατόν καλύτερη μόνωση. Δες κάτι σε Sennheiser PC 350. Έχουν 150Ω εμπέδηση, αλλά με την Sound Blaster Z δε θα έχεις θέμα.

Sennheiser PC 350 - Professional Gamer Headset - Super noise cancellation - Professional sound quality

SENNHEISER PC-350 -

Τώρα όσον αφορά τα ηχεία, περί ορέξεως... Με τόσα λίγα λεφτά δεν θα κάνεις κάτι που θα σου δώσει καλύτερο ήχο από τα ακουστικά. Και ο ήχος που θα πάρεις εξαρτάται και από το δωμάτιό σου και τη θέση τους μέσα σ'αυτό. Συνήθως για gaming/movies δε θέλεις να χάσεις σε χαμηλές συχνότητες, οπότε το subwoofer είναι must. Κορυφή τα T40 που έδειξες για τα λεφτά τους (έχω τα Τ20), αλλά κάνουν κυρίως για μουσική και γενικότερη multimedia χρήση. Το μπάσο τους φτάνει μέχρι τα 80Hz και δεν είναι ό,τι καλύτερο για bass heavy μουσικές (οι περισσότερες ηλεκτρονικές) και ταινίες/games που θες να τραντάζεται το σπίτι.

Γνώμη μου, εξασφάλισε πρώτα καλό ήχο με τα ακουστικά για να μην ενοχλείς και τους γύρω σου και όταν αποκτήσεις αρκετά λεφτά και μεράκια στήνεις ένα σωστό 2.1/2.2 HiFi σύστημα με ποιοτικά ξύλινα ηχεία (όχι πλαστικούρες), 8ιντσα woofer και ενισχυτή.

Τα monitor άστα για τους μουσικούς παραγωγούς.

Link to comment
Share on other sites

είμαι υπέρ της άποψης ακουστικών αλλά.. αν τα έχεις πολλές ώρες σε κουράζουν.

Studio monitor είναι άριστα, αλλά δεν έχουν δυνατό μπάσο (αν θες μπαμ μπουμ).

Stage ηχεία είναι καλή λύση, αν έχεις καλή μόνωση (για να μη ξεσηκώσεις τη γειτονιά :p ), απλά το μπάτζετ πάει 500-φεύγα.

Θα σου πρότεινα για ηχεία αυτά:

https://www.skroutz.gr/s/2894312/Edifier-C6XD.html

η (αν μπορείς να κάνεις υπέρβαση) αυτά:

https://www.skroutz.gr/s/317561/Edifier-S550.html

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.