Jump to content



i7-4790k Θερμοκρασίες / Ρεύματα.


Recommended Posts

Z97

ευχαριστώ !

και πότε με το καλό έρχονται οι νέοι intel

το ξέρω θα μου πεις τι ρωτάει τούτος εδώ αλλά βραδιάτικα με έχει πιάσει μια φαγούρα για αναβάθμιση :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Για 1150 λες? Εννοεις τους broadwell-K?

Αν ναι, φανταζομαι προς Q3 '15.

Προσωπικά θεωρώ ότι δεν θα αξίζει να πάει κάποιος σε broadwell όταν θα βγει μετα απο λιγο διαστημα ο skylake με εντελώς επανασχεδιασμενη αρχιτεκτονική από τον broadwell (στα 14nm βεβαια πάντα).

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

Για 1150 λες? Εννοεις τους broadwell?

Αν ναι φανταζομαι προς πασχα '15.

για οτιδήποτε βγει τώρα μέχρι τα Χριστούγεννα (σε δύο τρεις μήνες ) το πάσχα ποιος ζει ποιος πεθαίνει :giveup:

Link to comment
Share on other sites

για οτιδήποτε βγει τώρα μέχρι τα Χριστούγεννα (σε δύο τρεις μήνες ) το πάσχα ποιος ζει ποιος πεθαίνει :giveup:

Νομιζω οτι για haswell refresh εισαι (Devils Canyon οπως λεγεται η σειρα Κ).

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι για haswell refresh εισαι.

γλυκοκοιτάζω μια Gigabyte G1.Sniper Z97 (φανατικός GIGABYTE είμαι ... οπότε και asus να μου πεις δεν παίρνω :tomato:)

και μάλλον έναν i5-4690K και ποιο μετά μια τουμπανιασμένη ψήκτρα και έφυγα για O/C

Link to comment
Share on other sites

γλυκοκοιτάζω μια Gigabyte G1.Sniper Z97 (φανατικός GIGABYTE είμαι ... οπότε και asus να μου πεις δεν παίρνω :tomato:)

και μάλλον έναν i5-4690K και ποιο μετά μια τουμπανιασμένη ψήκτρα και έφυγα για O/C

Τις συμπαθω τις gigabyte δεν νομιζω να επαιρνα ποτε m/b βεβαια αλλα δεν φαινεται κακη επιλογη. Μπορεις να το συνδιασεις με μια noctua (πχ nhd15) αεροψυξη (ειναι κατι εξαλλου θεωρω που θα σου μεινει) και τον 4690Κ που αναφερεις και καθαρισες.

Link to comment
Share on other sites

αυτα που εγραψα τα εχω μπροστα μου, ουτε μπανανες ουτε πορτοκαλια, ουτε 4 ουτε 8 πυρηνες, 2 ειναι και 4.

και καρτα γραφικων βαζεις οτι θες δεν σου ειπα να βαλεις παλια οπωσδηποτε. Ψαξε και you tube και θα δεις

αρνεισαι να καταλαβεις , αλλα οκ.πουλα τον 4790Κ γτ ισως να μη ξερεις που χρησιμευει.Λογικο κιολας

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

7pDt80p.png

 

MB:Z87i-pro

Corsair Dominator Platinum 16GB 2400MHz C10 (CMD16GX3M2A2400C10)

 

Αυτές οι θερμοκρασίες εφμανίζονται 3" μετά την εκκίνηση του Prime 95 στο FFT. Θερμοκρασία δωματίου 20 C.

Μου έστειλαν άλλο, καινούριο και κάνει ακριβώς τα ίδια.

Έγινε επεξεργασία από PainkiLer
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι θερμοκρασίες εφμανίζονται 3" μετά την εκκίνηση του Prime 95 στο FFT. Θερμοκρασία δωματίου 20 C. Μου έστειλαν άλλο, καινούριο και κάνει ακριβώς τα ίδια.

 

τον άλλον στον αλλάξανε βάση των υψηλών θερμοκρασιών του prime?

Link to comment
Share on other sites

@PainkiLer, Το τελευταίο Prime95 ζορίζει πολύ τους Haswell, εγώ με ψύκτρα Cryorig R1 Universal το καλύτερο που κατάφερα είναι 88C με θερμοκρασία περιβάλλοντος 21C. Δεν έχει πρόβλημα ο επεξεργαστής, φυσιολογικές είναι οι θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

1)Η ψύχτρα είναι η coolermaster Hyper 412S. Πατάει πολύ καλά. Είναι δοκιμασμένη. Πριν την είχαμε σε έναν 4820K στα 4.4GHz με 1.28 core voltage και είχε θερμοκρασία σε full load για μέρες, που έφτανε το πολύ τους 75 βαθμούς κελσίου.

 

2)Ναι το άλλο τον άλλαξαν με βάση αυτή την κατάσταση. Αυτή η εικόνα είναι από τον προηγούμενο. Στον καινούργιο κάνει ακριβώς τα ίδια.

 

3)Είναι φυσιολογικό να εκτοξέυεται τόσο γρήγορα η θερμοκρασία; Γιατί δεν πάει στα 4.4GHz; Γιατί το TDP πάει στα 120W με 1.204 V και ταχύτητα 4.2GHz, δεν παθαίνει ζημιά; Δεν θα έπρεπε να κλείσει;

 

Αν π.χ. θέλω να κάνω στο render ή κάποια άλλη βαριά διεργασία, θα πιάσει τα 4.4GHz ή θα μου κόβει όπως κάνει με το prime95 για να μην καεί;

Έγινε επεξεργασία από PainkiLer
Link to comment
Share on other sites

Το turbo είναι οκ. Εμενα με ανησυχεί ότι εκτινάσεται η θερμοκρασία από τους 35 C στους 90 C και στο Tcase αργεί πάρα πολύ να ανεβάσει θερμοκρασία.

Επίσης δεν πιάνει 4.4GHz με οποιοδήποτε burn/stress test.

Αν με 4.2GHz και 1.2 Vcore είναι στα 120W τότε το "K" δεν έχει νόημα, αφού ούτε το turbo boost δεν φτάνει εκεί που λέει ο κατασκευαστής.

Έγινε επεξεργασία από PainkiLer
Link to comment
Share on other sites

Ξέχνα το prime . Θα τρέξεις το intel Εxtreme Utility και το realbench της ROG . Για αρχή για να σου φύγει οτι δεν μπορεί να ανέβςι clocks , βάλε στο bios manual vocre στα 1,25 v και cpu ratio 45x και τις μνήμες σε xmp profile . Μόλις τρέξεις τα bench και ηρεμήσεις οτι όλα καλά  αλλάζεις το manual vcore σε adaptive . Αν δεν βγάλει τα benchmark τοτε παμε για μικρότερο cpu ratio ή λίγο μεγαλύτερο ρεύμα π.χ 1.28

Link to comment
Share on other sites

Το turbo είναι οκ. Εμενα με ανησυχεί ότι εκτινάσεται η θερμοκρασία από τους 35 C στους 90 C και στο Tcase αργεί πάρα πολύ να ανεβάσει θερμοκρασία.

Επίσης δεν πιάνει 4.4GHz με οποιοδήποτε burn/stress test.

Αν με 4.2GHz και 1.2 Vcore είναι στα 120W τότε το "K" δεν έχει νόημα, αφού ούτε το turbo boost δεν φτάνει εκεί που λέει ο κατασκευαστής.

 

Το turbo boost  στον  4790Κ  λειτουργεί  με multi  x44 (δηλ. συχνότητα 4,4 GHz) μόνο αν ενεργοποιούνται οι 2 πυρήνες, με τρεις  το multi είναι  43 και όταν  στρεσάρονται όλοι, το multi  σταματά στο  42.
 
Όπως σωστά αναφέρθηκε πιο πάνω, μόνο αν μπει  το  all cores  x44  θα δεις   συχνότητα  4,4  σε όλους τους πυρήνες.
 
Οι Haswell  λόγω των 22nm, του υποδεέστερου υλικού επαφής μεταξύ chip και Heat Spreader  συγκριτικά με Sandy Bridge,   αλλά κι επειδή έχουν ενσωματωμένο  τον voltage controller  ανεβάζουν  απότομα πολύ  ψηλές θερμοκρασίες ακόμα και με μικρή αύξηση στην τροφοδοσία τους.
 
Πάντως και σε μένα  τα  122W με  1,2V μου φαίνονται πολλά, επίσης σχετικά  ψηλό  είναι και το ρεύμα που τροφοδοτεί το mobo  την CPU. To CPU VRM δηλ. είναι στο  1,904  ενώ το default  είναι 1,800 στρεσάροντας  δε την  CPU  πέφτει και λίγο παρακάτω. Για να κρατιέται ψηλά σημαίνει πως  κάποια ρύθμιση το επηρεάζει.
 
Αν θέλεις, για λόγους σύγκρισης   αλλά και διερεύνησης, τρέξε  το  System Stability Test  του AIDA64 με το configuration ως έχει αυτή την στιγμή για 4-5 λεπτά, και πάρε  ένα screen shot σαν  πρώτη ανάγνωση (επέλεξε για stress , CPU, FPU, Cache, Memory).  
 
Στην συνέχεια  δοκίμασε  τα ακόλουθα.
 
Αναβάθμιση στο τελευταίο BIOS, αν δεν το έχεις ήδη κάνει.
 
Επόμενο βήμα, η  απεγκατάσταση οποιουδήποτε tuning utility,όπως  πχ  το AI Suite  που δίνει η ASUS, εάν το έχεις εγκατεστημένο φυσικά.
 
Επανεκκίνηση,  είσοδος στο BIOS και επιλογή  Load Optimized defaults.
 
Επανεκκίνηση, ξαναμπαίνεις στο BIOS  και τσεκάρεις  αν  όλα είναι στο Auto ακόμη και  η RAM  δίχως XMP, και το μόνο που πειράζεις είναι το Vcore, ρύθμισέ το στο  manual  αλλά χωρίς τιμές στο  offset.
(Όλα δηλ. να  είναι στο Auto, εκτός Vcore που βάζεις manual)
 
Ξανατρέχεις  τώρα  νέο System Stability Test  , τραβάς  screen shot  και βλέπεις αν υπάρχει διαφορά στα  Watt, Volt  και θερμοκρασίες.
 
Αυτό θα είναι και το σημείο αναφοράς  σου, η βάση εκκίνησης για  τις οριστικές ρυθμίσεις του συστήματός σου.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

 

1ον Είχα έτσι και αλλιώς το τελευταίο BIOS.

2ον Η θερμοκρασία δωματίου ήταν στους 15 C.

 

Τα έκανα όπως μου είπες, αλλά ανάποδα.

Δηλαδή απεγκατέστησα το AI Suite, έκανα default το BIOS και μετά manual το Vcore.

 

Τα αποτελέσματα:

 

ItJ8Hnp.png

 

Gftyi1E.png

 

 

Μετά άλλαξα τις ρυθμίσεις στο BIOS, ενεργοποίησα το XMP και έβαλα το Vcore στο Auto, όπως επίσης εγκατέστησα το τελευταίο AI Suite.

 

Τα αποτελέσματα:

umMUBHA.png

 

 

nVOUetR.png

 

 

sqzvQJa.png

Έγινε επεξεργασία από PainkiLer
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.