Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

τι υλικο μπορω να βαλω για να καλυψω το μερος που ακουμπανε τα πεταλια της g25? (μελαμινη) ωστε να μην γλυστραει καθε φορα

σε μελαμινη πατανε?....εγω εχω βαλει πατακι απο καουτσουκ απο αυτοκινητο....δεν παει ΠΟΥΘΕΝΑ και ειμαι σε παρκε!

επισης...πας σε ενα μαγαζι που πουλαει ειδη γυμναστικης...παιρνεις ενα απο αυτα που ξαπλωνουν και κανουν ασκησεις....αυτο ειναι σαν τσοχα-μοκετα.....το βαζεις και παταει η καρεκλα σου επανω....ανοιγεις και τα δοντια στηριξης που εχουν τα πεταλια της g25 απο κατω....και δεν κουνιεται με τιποτα απολυτως!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο λινκ που πόσταρες λέει ότι είναι brushless (τύπος dc) motor. :p
Εχει ξεχασει γραψει το servo, ''The move from a pair of small DC brushed motors in the V1 to a larger stronger single brushless SERVO motor in the V2.'' The ClubSport Wheel Base V2 - Servo Power and multi platform - Blog Discussions on Fanatec Forum κοιτα στο 3 Brushless Servo. Αν οντως ισχυει αυτο που λες ακομα θα κραζανε στα φορα.
Link to comment
Share on other sites

Εχει ξεχασει γραψει το servo, ''The move from a pair of small DC brushed motors in the V1 to a larger stronger single brushless SERVO motor in the V2.'' The ClubSport Wheel Base V2 - Servo Power and multi platform - Blog Discussions on Fanatec Forum κοιτα στο 3 Brushless Servo. Αν οντως ισχυει αυτο που λες ακομα θα κραζανε στα φορα.

Ωπ δίκιο έχεις. Άρα έχει σέρβο. Θυμόμουν μια συζήτηση που είχαμε με τον [MENTION=13254]djkostas[/MENTION]και μου χε μείνει ότι ήταν dc! Λάθος μου.

Και πάλι όμως δεν είναι direct drive :p :P

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια οκ. οποιος εχει g27 και ειναι λιγακι ευαισθητος στα θεματα ηχου να κανει τα παρακατω οπως και να χει.

τα κοπανηματα που ακουγονται λες και κοπανας το πλαστικο με σφυρι, σε κερμπ και τρακαρισματα ειναι γνωστα και εκνευριστικα. ιδου η λυση.

κατ αρχας την εκλεψα απο δω: Noisy G27, no more! και οδηγος ξεβιδωματος απο δω: Lenkrad JL-G25

Η διαφορα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ. Το τιμονι δε με ενοχλει πλεον, στο 100% το feedback στο profiler και 100% και στο assetto. Και στην πεταλιερα οκ τρελη διαφορα. τελος οι φασαριες. Και δεν ενοχλει τη διαδρομη καθολου.

Ενα κομματακι θερμοπλαστικο εδω:

IMG_20141024_182531.jpg

Ενα τετραγωνακι απο mousepad εδω:

IMG_20141024_182936.jpg

Τεντωμα ελατηριου και γρασο εδω και στα γραναζια:

IMG_20141024_183155.jpg

Τα βελκρο στην πεταλιερα:

IMG_20141024_194709.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησε το app pedals. Όποτε το FFB που είναι η τέρμα δεξιά γκρί μπάρα , κοκκινήσει , τότε το τιμόνι έχει μπει στην περιοχή του clipping και δεν μπορεί να δώσει παραπάνω πληροφορία δλδ τις πνίγει.

Ενα πολύ εύκολο τεστ είναι να πάρεις την BMW Z4 GT3 στο Mugello να βάλεις gain 100% και στις παρατεταμένες στροφές με μεγάλη ταχύτητα θα δεις ότι η μπάρα κοκκινίζει για πολλά δευτ και το τιμόνι "μουλαρώνει". Εκεί έχεις clipping και χάνεις όλα τα άλλα (kerbs κτλ).

Ένας άριστος τρόπος για να το αποφύγεις είναι αυτο : http://www.assettocorsa.net/forum/index.php?threads/force-feedback-anti-clipping-tool.14165/

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησε το app pedals. Όποτε το FFB που είναι η τέρμα δεξιά γκρί μπάρα , κοκκινήσει , τότε το τιμόνι έχει μπει στην περιοχή του clipping και δεν μπορεί να δώσει παραπάνω πληροφορία δλδ τις πνίγει.

Ενα πολύ εύκολο τεστ είναι να πάρεις την BMW Z4 GT3 στο Mugello να βάλεις gain 100% και στις παρατεταμένες στροφές με μεγάλη ταχύτητα θα δεις ότι η μπάρα κοκκινίζει για πολλά δευτ και το τιμόνι "μουλαρώνει". Εκεί έχεις clipping και χάνεις όλα τα άλλα (kerbs κτλ).

Ένας άριστος τρόπος για να το αποφύγεις είναι αυτο : http://www.assettocorsa.net/forum/index.php?threads/force-feedback-anti-clipping-tool.14165/

ετρεξα το προγραμμα με ολα στο 100% οπως ειναι. μου βγαλε με την z4 gt3 στη σπα μετα απο 5 λεπτα οτι πρεπει να το χω 48%...χωρις τρακαρισματα κλπ. τελοςπαντων το βαλα λιγο πολυ αυτο θα χω. αντε το φτιαξαμε κι αυτο, να δω ποτε θα μαθω να οδηγαω

edit. καταλαβα οτι παει και ανα πιστα και αμαξι. οκ

Έγινε επεξεργασία από fuz10n
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μόλις μου ήρθε invitation code για το Clubsport Wheel Base V2 και είναι πολύ μεγάλος ο πειρασμός να βγάλω στη σύνταξη το G25. Το θέμα είναι ότι παρόλο που ασχολούμαι κυρίως με Simracing τον τελευταίο καιρό αξοακολουθώ να παίζω και άλλα παιχνίδια οπότε το να σπρώξω ένα χιλιαρικάκι για Full Fanatec setup δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι αξίζει τον κόπο, χώρια που βλέπω να με σκοτώνει η γυναίκα μου άμα πάρει χαμπάρι.

Έχει κανείς εδώ εμπειρία απο Fanatec μετά απο Logitech να ρίξει τα φώτα του;

Το σκέφτηκα και εγώ, αλλά με κέρδισε η λύση του servo diy wheel. Συνολικό κόστος μόνο για τιμονιέρα (χωρίς pedals, shifter) γύρω στα 800 συν φυσικά ο χρόνος εργασίας.

Τα θετικά είναι η χαρά της δημιουργίας (συναρμολόγησης βασικά) και ότι έχεις ένα βαρβάτο servo wheel (200rpm, 15Nm) που φτάνει επίπεδα πανάκριβων wheels.

Ποστάρω τα πολύ βασικά συστατικά της συνταγής:

Servo: Mige 130ST-M10010

Servo driver: VSD-E

USB controller: stm32f407

Για fanatec θα απαντήσουν εμπεριστατωμένα οι @fatalara @Aris Teidis :D

Έγινε επεξεργασία από akis_z80
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα και εγώ, αλλά με κέρδισε η λύση του servo diy wheel. Συνολικό κόστος μόνο για τιμονιέρα (χωρίς pedals, shifter) γύρω στα 800 συν φυσικά ο χρόνος εργασίας.

Τα θετικά είναι η χαρά της δημιουργίας (συναρμολόγησης βασικά) και ότι έχεις ένα βαρβάτο servo wheel (200rpm, 15Nm) που φτάνει επίπεδα πανάκριβων wheels.

Ποστάρω τα πολύ βασικά συστατικά της συνταγής:

Servo: Mige 130ST-M10010

Servo driver: VSD-E

USB controller: stm32f407

Για fanatec θα απαντήσουν εμπεριστατωμένα οι @fatalara @Aris Teidis :D

Πιστεύεις ότι είναι εφικτό? Θα με ενδιέφερε:inlove:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σκέφτομαι για τα παρακάτω:

Fanatec CSW V2 530 Euro

ClubSport Steering Wheel Formula Black 180 Euro με αγορά του Porsche Wheel στο μέλλον επιπλέον 400 Euro

CSR Elite Pedals 150 Euro

ClubSport Shifter SQ V 1.5 200 Euro

Σύνολο 1060 € + έξοδα αποστολής με τη βάση να έχει ημερομηνία αποστολής τέλος Γενάρη. Το καλό με το setup Fanatec είναι ότι μπορώ να το στήσω πάνω στο Wheelstand Pro και έχω ρωτήσει ήδη στα iRacing forums και το έχουν κάνει και άλλοι οπότε παίζει.

Για Servo wheel θα βγεί σύντομα το Accuforce που θα έχει περίπου 2000 $ μαζί με Momo Rim αλλά θα έχει τεράστια λίστα αναμονής και δεν έχω Rig για να βάλω Servo Wheel. DIY είναι μια ενδιαφέρουσα πρόταση αλλά πάλι κολλάω στο Rig που δυστυχώς δεν έχω χώρο να το στήσω κάπου μέσα στο σπίτι χωρίς να έχουμε εμφύλιο με το έτερο ήμισυ και που θα χρειαστώ και δεύτερο dedicated PC μιάς και το υπάρχον PC χρησιμοποιείται και σε άλλες εργασίες και κυρίως για τη δουλειά μου.

ΥΓ Occulus Rift Consumer Version ASAP !

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις ότι είναι εφικτό? Θα με ενδιέφερε:inlove:

To έχουν κάνει πολλοί με μεγάλη επιτυχία μάλιστα! Μέχρι την πρωτοχρονιά ελπίζω να έχω σπίτι μου όλα τα parts και να είναι σε λειτουργική κατάσταση.

Επειδή ούτε εγώ έχω rig και επειδή δουλεύω αρκετές ώρες στον υπολογιστή στο σπίτι, αυτό που θα φτιάξω θα είναι σίγουρα μεταφέρσιμο (και μελλοντικά θα έχει και quick release για το τιμόνι). H τροφοδοσία και το servo driver + usb controller θα είναι μόνιμα τοποθετημένα σε ένα κουτί στο πάτωμα κοντά στο subwoofer και μόνο το servo με το τιμόνι θα είναι πάνω στο γραφείο(όχι μόνιμα). Οι διαστάσεις του είναι σχετικά compact. 13cm πλάτος x 13cm ύψος x 30 cm βάθος. Φυσικά θα χρειαστεί κάποιος πολύ στιβαρός τρόπος σταθεροποίησης (μάλλον 4 διακριτικές τρύπες στο γραφείο :p).

Έγινε επεξεργασία από akis_z80
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σκέφτομαι για τα παρακάτω:

Fanatec CSW V2 530 Euro

ClubSport Steering Wheel Formula Black 180 Euro με αγορά του Porsche Wheel στο μέλλον επιπλέον 400 Euro

CSR Elite Pedals 150 Euro

ClubSport Shifter SQ V 1.5 200 Euro

Σύνολο 1060 € + έξοδα αποστολής με τη βάση να έχει ημερομηνία αποστολής τέλος Γενάρη. Το καλό με το setup Fanatec είναι ότι μπορώ να το στήσω πάνω στο Wheelstand Pro και έχω ρωτήσει ήδη στα iRacing forums και το έχουν κάνει και άλλοι οπότε παίζει.

Για Servo wheel θα βγεί σύντομα το Accuforce που θα έχει περίπου 2000 $ μαζί με Momo Rim αλλά θα έχει τεράστια λίστα αναμονής και δεν έχω Rig για να βάλω Servo Wheel. DIY είναι μια ενδιαφέρουσα πρόταση αλλά πάλι κολλάω στο Rig που δυστυχώς δεν έχω χώρο να το στήσω κάπου μέσα στο σπίτι χωρίς να έχουμε εμφύλιο με το έτερο ήμισυ και που θα χρειαστώ και δεύτερο dedicated PC μιάς και το υπάρχον PC χρησιμοποιείται και σε άλλες εργασίες και κυρίως για τη δουλειά μου.

ΥΓ Occulus Rift Consumer Version ASAP !

Μεταφέρω εδώ την προϊγούμενη απάντησή μου, για να είναι όλλα μαζεμένα:

Από προσωπική πείρα (και έχω μπόλικη) χοντρικά θα σου έλεγα ότι αν πας να τα σκάσεις για να καλυτερεύσεις τους χρόνους σου - έχασες... Αν γουστάρεις να αναβαθμιστείς για να περνάς καλύτερα, τότε ναι!

Εγώ τα "έσκασα" χοντρά για το σετάκι CS της fanatec και παρ' όλο που είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος αν τα ξαναέσκαγα τώρα, μάλλον θα κρατούσα CSP(V2) και CSShifter αλλά για τιμόνι θα έπαιρνα το πολύ φτηνότερο Thrustmaster T300 RS:whistle2:

Και προσθέτω: αν σε ενδιαφέρει η εναλλαγή από F1 rim σε normal τότε οκ. ίσος το CSW V2 να είναι η λογικότερη επιλογή. Για CS shifter δεν το συζητώ (αξίζει με τα 1000), τώρα για τα πετάλια μμμ... αν είναι και αυτά με load cell ok, αν και θα προτιμούσα να δώσω κάτι παραπάνω για τα CSP.

Link to comment
Share on other sites

To έχουν κάνει πολλοί με μεγάλη επιτυχία μάλιστα! Μέχρι την πρωτοχρονιά ελπίζω να έχω σπίτι μου όλα τα parts και να είναι σε λειτουργική κατάσταση.

Επειδή ούτε εγώ έχω rig και επειδή δουλεύω αρκετές ώρες στον υπολογιστή στο σπίτι, αυτό που θα φτιάξω θα είναι σίγουρα μεταφέρσιμο (και μελλοντικά θα έχει και quick release για το τιμόνι). H τροφοδοσία και το servo driver + usb controller θα είναι μόνιμα τοποθετημένα σε ένα κουτί στο πάτωμα κοντά στο subwoofer και μόνο το servo με το τιμόνι θα είναι πάνω στο γραφείο(όχι μόνιμα). Οι διαστάσεις του είναι σχετικά compact. 13cm πλάτος x 13cm ύψος x 30 cm βάθος. Φυσικά θα χρειαστεί κάποιος πολύ στιβαρός τρόπος σταθεροποίησης (μάλλον 4 διακριτικές τρύπες στο γραφείο :p).

Άκη είσαι αρχηγός!:clap:Προχώρα σε θέλει όλη η χώρα και ίσος ακολουθήσω και εγώ.

Νομίζω επιβάλλεται να ανοίξεις και καινούργιο νήμα - σε περίπτωση που βάλεις μπρος την κατασκευή!!!:worship:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.