Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

Με usps man να παραγγελνεις.

 

Ο τελωνειακος θα δει αξια προιοντος 1000$ αλλα θα το περασει ως free επειδη ηρθε με usps. :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: οταν η οδηγια εκτελωνισμου ειναι σαφης και λεει οτι σε προιοντα που ερχονται εκτος Ευρωπης ανω των 120$(δεν θυμαμαι ακριβως το ποσο) μπαινει φορος.

 

Οποιος θελει iphone /λαπιτοπια κτλ απο Αμερικα απο εδω και περα akis, του δινεται και ενα χαρτζιλικι για τον κοπο του και ολα καλα.

Λοιπον... man... 2,4 κιλα δεμα περναει τελωνιο κανονικα ε? ετσι λες. Εγω σου λεω οτι ειναι 50-50 και αν στο στειλουν και με USPS εχεις περισοτερες πιθανοτητες να μην περασει, σε 5 αγορες εχω πληρωσει μια φορα τελωνειο και αυτη ηταν με fedex για μια μασκα για χιονια των 60$, εισαι τυχερος ομως που το invoice δεν γραφει πανω για Customs και για το οτι δεν κραταω αποδειξεις ετσι το μονο που εχω ειναι το χαρτι απο τα ελτα και αυτο κατα τυχη γτ απλα δεν με βρηκαν εδω και αφησαν ειδοποιηση, παλι καλα που δεν το ειχα πεταξει. Εχουμε λοιπον... man... δεματακι 6lbs-3κιλ με αξια 160.80$ που ειχα επιλεξει να το στειλουν με DHL αλλα εσταλει με USPS μετα το παρακατω email. Παρε λοιπον να εχεις αυτο το 1 που εχω ολοκληρο και την επομενη φορα την ειρωνια... ξερεις. 

 

Συγνωμη παιδια αλλα δεν αντεξα.

post-52744-0-76257000-1421851866_thumb.p

post-52744-0-33638300-1421851990_thumb.j

post-52744-0-56395900-1421852014_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... man... 2,4 κιλα δεμα περναει τελωνιο κανονικα ε? ετσι λες. Εγω σου λεω οτι ειναι 50-50 και αν στο στειλουν και με USPS εχεις περισοτερες πιθανοτητες να μην περασει, σε 5 αγορες εχω πληρωσει μια φορα τελωνειο και αυτη ηταν με fedex για μια μασκα για χιονια των 60$, εισαι τυχερος ομως που το invoice δεν γραφει πανω για Customs και για το οτι δεν κραταω αποδειξεις ετσι το μονο που εχω ειναι το χαρτι απο τα ελτα και αυτο κατα τυχη γτ απλα δεν με βρηκαν εδω και αφησαν ειδοποιηση, παλι καλα που δεν το ειχα πεταξει. Εχουμε λοιπον... man... δεματακι 6lbs-3κιλ με αξια 160.80$ που ειχα επιλεξει να το στειλουν με DHL αλλα εσταλει με USPS μετα το παρακατω email. Παρε λοιπον να εχεις αυτο το 1 που εχω ολοκληρο και την επομενη φορα την ειρωνια... ξερεις. 

 

Συγνωμη παιδια αλλα δεν αντεξα.

 

Πολυ σηματντικη λεπτομερεια..

 

160$ μαζι με τα μετοφορικα ή χωρις?

 

Αυτο που μας ανεβασες εσυ δεν δειχνει τιποτα .μονο ενα συνολο.

 

Σου λεει με priority ειναι +30$ more , δηλαδη ποσο πληρωσες συνολο?? για μεταφορικα? 50$??70$???

 

Πηγαινε στο paypal και τυπωσε το τιμολογιο το οποιο δειχνει καθαρα αξια προιοντος +μεταφορικα χωριστα.

 

Σβησε τα προσωπικα σοτ στοιχεια  σου και ανεβασε το.

 

Επισης εισαι και μαρτυριάρης,

 

Εκει που μεχρι χθες καυχιοσουνα οτι δεν πληρωσες ποτε τελωνειο, σημερα ξαφνικα θυμηθηκες οτι την εφαγες μια φορα με feedex...και οτι τελικα με usps υπαρχει πιθαονοτητα να πληρωσεις αλλα να μην πληρωσεις ειναι μεγαλυτερη.Αλλο το υπαρχει πιθανοτητα αλλο το σιγουρα δεν θα πληρωσεις.

 

 

 

Εγινε ρε ψηλε.

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

Εγω εδω λεω οτι δεν εχω πληρωσει τελωνειο με USPS. http://www.thelab.gr/topic/136622-simracing-gear-καρέκλες-τραπέζα-τιμόνια-εχωωω/?p=2117411

Το email ετσι ακριβως ηρθε οπως το βλεπεις εκει οπως και τα χαρτια.Το αυτοκολητο αυτο που σου δειχνω ειναι αυτο που βαζεις για την επιστροφη και γραφει τα ιδια με αυτο που ειναι κολλημενο στην αποστολη, δεν γινεται αλλιως. Το τι γραφει ειναι ξεκαθαρο αν ξερεις απο αυτα, στο Value US αναφερεται στην αξια του αντικειμενου δεν μπορεις να γραψεις εκει την αξια των μεταφορικων. Το DHL (67$) που γραφει εκει ηταν η αρχικη μεταφορικη και στο email μου λεει τα $ που θελει εξτρα στο τελωνειο. Εννοειτε οτι διαλεξα να μην πληρωσω τπτ εξτρα και το δεμα ηρθε με USPS. Αρα αν εχετε δυνατοτητα να επιλεξετε usps καντε το και παιζει να τη γλυτωσετε μια φορα εβαλα fedex και μου το πηραν το δεκαπενταρι και μαλιστα για αξια 60$...     

 

post-52744-0-23687900-1421856495_thumb.p

Link to comment
Share on other sites

Εγω εδω λεω οτι δεν εχω πληρωσει τελωνειο με USPS. http://www.thelab.gr/topic/136622-simracing-gear-καρέκλες-τραπέζα-τιμόνια-εχωωω/?p=2117411

Το email ετσι ακριβως ηρθε οπως το βλεπεις εκει οπως και τα χαρτια.Το αυτοκολητο αυτο που σου δειχνω ειναι αυτο που βαζεις για την επιστροφη και γραφει τα ιδια με αυτο που ειναι κολλημενο στην αποστολη, δεν γινεται αλλιως. Το τι γραφει ειναι ξεκαθαρο αν ξερεις απο αυτα, στο Value US αναφερεται στην αξια του αντικειμενου δεν μπορεις να γραψεις εκει την αξια των μεταφορικων. Το DHL (67$) που γραφει εκει ηταν η αρχικη μεταφορικη και στο email μου λεει τα $ που θελει εξτρα στο τελωνειο. Εννοειτε οτι διαλεξα να μην πληρωσω τπτ εξτρα και το δεμα ηρθε με USPS. Αρα αν εχετε δυνατοτητα να επιλεξετε usps καντε το και παιζει να τη γλυτωσετε μια φορα εβαλα fedex και μου το πηραν το δεκαπενταρι και μαλιστα για αξια 60$...     

 

Λοιπον την γλυτωσες γιατι το δεμα σου ΔΕΝ σταματησε τελωνειο οπως φαινεται απο το tracking(πανω το δικο σου κατω το δικο μου) αλλιως θα πληρωνες γυρω στο 50αρικο..

 

 

 

Me usps εχω παραλαβει πανω απο 100 δεματα απο Αμερικη τα τελευταια 5 χρονια.

 

Απο αυτα αντε να ειναι τα 5 που δεν σταματησαν τελωνειο. Στα 94 που σταματησαν δεν πληρωσα τιποτα γιατι ολα ηταν δηλωμενης αξιας 30-80$.Ενα ηρθε δηλωμενο ως 160$ και την εφαγα.

post-33200-0-34047500-1421860086_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου, εγω εχω παρει 5 το ενα στο εδειξα τα αλλα δεν τα εχω και τις 4 φορες που ηρθαν με USPS δεν πληρωσα τελωνειο απλα, θες δεν πηγε απο εκει θες δεν το ειδαν θες ειχε παει για κατουρημα ο τελωνειακος δεν με νοιαζει. Αυτη ειναι η εμπειρια μου εμενα αυτο ειπα, αν εχεις διαφορετικη πες την οι ειρωνιες ειναι περιττες. 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Εχω φερει ηδη 2 ενα 700 το 2011 και ενα 2500 το 2013 και δεν περασανε ουτε αυτα. Σε λιγο καιρο θα φερω και occulus rift dk2 (350) και δυο σανιδες για snowboard κοντα στα 500, οτι θελει ας γινει, αν δεν πληρωσω ουτε και εκει θα στα στειλω και αυτα pm να τα εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, ψυχραιμία. Απλά μεταφέρουμε τις εμπειρίες μας, δεν υπάρχει λόγος για εκνευρισμούς.

 

Προσωπικά θα ήθελα οι φόροι να είναι σε φυσιολογικά επίπεδα, να περνάνε όλα τα πακέτα ανεξαιρέτως και να μην υπάρχει καν πεδίο αντιπαράθεσης. Εφόσον αυτό δε συμβαίνει, όποιος θέλει να ρισκάρει, οφείλει να συνυπολογίσει το ενδεχόμενο να χρειαστεί να πληρώσει φόρους και δασμούς.

 

Γι αυτό είναι χρήσιμη η εμπειρία άλλων φίλων και η γνώση της νομοθεσίας. Γι αυτό το συζητάμε. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα κομμάτια που χρειάστηκα για το servo wheel:

 

Βασικός εξοπλισμός
Servo motor: Mige 130ST-M10010
Servo drive: Granite Devices VSD-E (οδηγεί το servo)
VSD-E cables
Servo cables
VSD Servo Power Supply: Mean Well SE-450-48 48V 9.4A
VSD Logic Power Supply: 12V 5A
Diode: 40A
Braking resistor: 10 ohm 200W
Usb controller: ST Microelectronics STM32F4 DISCOVERY με MMos s/w από το virtualracing.org (επικοινωνία servo με pc)
Κουτί για vsd+psu+discovery (custom, υπό κατασκευή)
Servo motor base (custom)

 

Πεντάλ
Logitech G25 pedals συνδεδεμένο στο STM Discovery

Λεβιές ταχυτήτων
Logitech G25 shifter συνδεδεμένο στο STM Discovery

Τιμόνι
Rim: 280mm Personal του 1976. 74mm pcd.
Adapter: DRIVELOCK 13 22X47 (σφηνώνεται πάνω στον άξoνα του servo)
Wheel hub: custom αλουμινένιο (συνδετικό κομμάτι τιμονιού με adapter)

 

Κουμπιά τιμονιού

Συνδεδεμένα σε bluetooth controller (adafruit blufruit ez-key)

 

Φώτος (όλα είναι under construction :p)

Προς το παρόν βίδωσα τη βάση στην άκρη του γραφείου ώστε να μην ενοχλεί όταν δεν οδηγώ. Όταν είναι να παίξω, μετακινώ την οθόνη πίσω από το servo.

tsfG60e.jpg

 

CeF2mnT.jpg

 

UFcPJCr.jpg

 

QKUdwlQ.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιτέλους έλαβα τη φορτωτική από τη Fanatec για το Clubsport Wheel Base V2, υπομονή τον έφαγα τον γάϊδαρο και έμεινε η ουρά!

Ανάσταση!! Καλοτάξιδο!

 

Όταν το σετάρεις κάνε ένα γρήγορο τεστ πλιζ. Τρέξε αυτό και δώσε με screenshot τα αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Ναιιιιιιιιιιι! Και μετά να οδηγήσει τη δικιά σου και να κάνει μια σύγκριση :rolleyes::p

Έχω ήδη παραθέσει tool για αντικειμενική μέτρηση :D

Αν χρειαστεί πάντως θα θυσιαστώ και θα δεχτώ να μου στείλετε τις τιμονιέρες σας για να κάνω συγκριτικό :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το setup στημένο πάνω σε wheel stand pro, μέσα σε 5 γύρους είμαι λίγα δέκατα πάνω από το χρόνο που έκανα με πολύ practice αυτή την εβδομάδα στο iracing οπότε είναι πολύ ικανοποιημένος.

Το πρόβλημα είναι ότι πλέον μιας και είναι πιο ψηλό το club sport έχω πάει πιο πίσω μιας και δεν χωράει κάτω από το γραφείο και είναι δύσκολο να βρω μια καλή θέση οδήγησης, ίσως το πρόβλημα να το λύσει ο Άρης με το cockpit του ;)

Πάρα πολύ καλό και δυνατό FF αλλά βέβαια με μόλις μισή ώρα οδήγηση έχω πολλά να μάθω ακόμα.

4c70622dd613da755a1c11daa2563802.jpg

23e1d6173e5a014dd280fbd51c07d293.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.