Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

Εξαρτάται με τι το στέλνουν, αν εχουν usps το πολυ να ειναι 100 ευρω παραπάνω μεταφορικα και τελωνείο 0. FedEx DHL Ups έχεις και μεταφορικα και τελωνείο. Εγω που φέρνω κιβώτια απο Αμερική κάθε τόσο με usps δεν εχω πληρώσει τελωνείο, οποτε βάλω αλλη μεταφορικη μου στέλνουν συνέχεια email οτι θα με χρεώσουν custom services και αν θέλω να αλλάξω σε usps.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενα tablet των 30 euro (αγγελια απο insomnia) μαζι με το Fast Dash for Assetto Corsa και το αποτελεσμα ειναι αρκετα καλο!

 

 

http://youtu.be/EjvxnrFp1XI

Έγινε επεξεργασία από Maximvs
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για δωσε λεπτομεριες για το App.

 

Κατεβαζεις το fast dash στο κιν σου..μετα κατεβαζεις απο το site (http://www.swatterco.com/Fast_Dash_for_Assetto_Corsa.aspx) το προγραμμα για το pc , και το αφηνεις ανοιχτο να τρεχει.

Διαλεγεις μεσα απο τις ρυθμισεις του app σαν τροπο συνδεσης το UDP γιατι ειναι ο ποιο γρηγορος (στο udp filter μην βαλεις τπτ αστο κενο)

 

Αυτο ηταν.Να εισαι online ομως στο κιν συνεχεια για να τραβαει τα δεδομενα.

 

Καλη φαση παντως εχθες το δουλεψα λιγο με το note ii..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Accuforce is for teh noobs.

 

 

1Lyrvuj.jpg

 

 

Ήρθε το πακέτο σήμερα και μ'έπιασε απροετοίμαστο. Ούτε το βάψιμο της βάσης δεν είχα τελειώσει, ούτε βίδες για να στηρίξω το μοτόρι είχα..

Παρόλα αυτά ορίστε μια πρώτη εικόνα. Από αριστερά προς τα δεξιά βλέπουμε: αντίσταση 10 ohm, servo drive, τροφοδοτικό 48v, τροφοδοτικό 12v, usb controller και τέλος servo motor πάνω στη μισοβαμμένη βάση :p

 

pWYdI8l.jpg

 

Ελπίζω να βρω χρόνο να το τελειώσω μέχρι μεθαύριο..

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Accuforce is for teh noobs.

 

 

1Lyrvuj.jpg

 

 

Ήρθε το πακέτο σήμερα και μ'έπιασε απροετοίμαστο. Ούτε το βάψιμο της βάσης δεν είχα τελειώσει, ούτε βίδες για να στηρίξω το μοτόρι είχα..

Παρόλα αυτά ορίστε μια πρώτη εικόνα. Από αριστερά προς τα δεξιά βλέπουμε: αντίσταση 10 ohm, servo drive, τροφοδοτικό 48v, τροφοδοτικό 12v, usb controller και τέλος servo motor πάνω στη μισοβαμμένη βάση :p

 

pWYdI8l.jpg

 

Ελπίζω να βρω χρόνο να το τελειώσω μέχρι μεθαύριο..

 

Αμάν αμάν συγκίνηση! Άντε καλή επιτυχία!

 

Μια ερώτηση: το μοτέρ απ' ότι βλέπω στερεώνεται στην πρόσοψη με τη βάση, όπως βλέπω..., από κάτω δεν έχει βάσεις για βίδες?

Και άλλη μία:

Δεν ξέρω τι ακριβώς μετράνε με τους εξής αριθμούς (φαντάζομαι δύναμη στρέψης) σε Nm

"The AccuForce uses a motor very similar to what you would find in a CNC Lathe, so needless to say, it’s quite powerful. It is capable of delivering 13Nm of sustained force. Compare this to the CSW V2’s maximum of 7Nm."

Το μοτέρ σου τι δυνάμεις αναμένεται να βγάζει?

Α! Επίσης, αν θες, στείλε μου μερικές φωτό του μοτέρ με τη βάση και θα σου σχεδιάσω ένα σύστημα να το επισυνάψεις στο γραφείο σου με τον καλύτερα βολικά τρόπο έτσι ώστε να έχεις και τη δυνατότητα να αλλάζεις και τη γωνία του τιμονιού (αν δεν το έχεις λύσει ήδη αυτό). :T:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται με τι το στέλνουν, αν εχουν usps το πολυ να ειναι 100 ευρω παραπάνω μεταφορικα και τελωνείο 0. FedEx DHL Ups έχεις και μεταφορικα και τελωνείο. Εγω που φέρνω κιβώτια απο Αμερική κάθε τόσο με usps δεν εχω πληρώσει τελωνείο, οποτε βάλω αλλη μεταφορικη μου στέλνουν συνέχεια email οτι θα με χρεώσουν custom services και αν θέλω να αλλάξω σε usps.

 

τι φερνεις man με usps και δεν πληρωνεις ποτε?δεματακια δηλωμενης αξιας 20-30 $??

 

Παρελαβα δεμα 2.4kg με usps priority δηλωμενο 160$ τον Οκτωβρη και μου χρεωσανε τελωνειο τα ΕΛΤΑ 50 ευρω.

Εχω παραγγειλει απειρες φορες απο ebay(usps)/ hong kong κτλ ΠΟΤΕ δεν ειχα πληρωσει τελωνειο γιατι ΟΛΑ τα δεματα ηταν δηλωμενα με μεγιστη αξια 30-40$.Ενα ξέφυγε και την εφαγα.

Οι παραγγελιές ανω των 2 κιλων ταξιδεύουνε ως δεματα , ΟΛΑ τα δεματα σταματανε τελωνειο και απο εκει και περα αναλογα την δηλωμενη αξιας θα επιβληθεί η οχι φορος

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: το μοτέρ απ' ότι βλέπω στερεώνεται στην πρόσοψη με τη βάση, όπως βλέπω..., από κάτω δεν έχει βάσεις για βίδες?

 

Α! Επίσης, αν θες, στείλε μου μερικές φωτό του μοτέρ με τη βάση και θα σου σχεδιάσω ένα σύστημα να το επισυνάψεις στο γραφείο σου με τον καλύτερα βολικά τρόπο έτσι ώστε να έχεις και τη δυνατότητα να αλλάζεις και τη γωνία του τιμονιού (αν δεν το έχεις λύσει ήδη αυτό).

Σωστή παρατήρηση! Στην αρχή θα το πιάσω με μεγάλους σφιγκτήρες στο γραφείο. Αργότερα θα ανοίξω τρύπες και έλεγα να το βίδωνα πάνω σε μια φαρδιά ξύλινη επιφάνεια την οποία θα σταθεροποιώ με τους σφιγκτήρες πιο εύκολα.

Ευχαριστώ για την προσφορά να σχεδιάσεις σύστημα! Θα στείλω φώτος, γιατί σίγουρα θα έχεις κάτι καλύτερο στο μυαλό σου από αυτό που περιέγραψα :D :D Όντως η γωνία τιμονιού - βάσης είναι σταθερή.

 

Το μοτέρ σου τι δυνάμεις αναμένεται να βγάζει?

15Nm sustained (30 peak). Μέχρι 17Νm sustained θεωρείται super safe. Επίσης έχει γραμμική απόκριση και μηδενικό deadzone.

Έγινε επεξεργασία από akis_z80
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άκη προχώρα σε θέλει όλη η χώρα...!

 

Εεε, εγώ τουλάχιστο δηλώνω άκρως συνεπαρμένος από το πρότζεκτ σου, μιας και τα 1700 - 2000€ που θα απαιτούνται για το AccuForce μπορεί να είναι "λογικά" για τα όσα προσφέρει αλλά η τσέπη μου θα χάσει τα λογικά της εάν την αναγκάσω να ξηλωθεί...

 

Πάντως αφού η Fanatec κατάφερε (με την αξία της) πλέον να φιγουράρει στο υποσυνείδητό μου ως αναξιόπιστη, όλο και ποιο πολύ ωριμάζει μέσα μου η ιδέα να επενδύσω σε κάποιο τιμόνι που θα με συνοδέψει μέχρι τα βαθειά γεράματα... :hehe: (γυναίκαααααα τη μασέεεεεεεεεελα μου)

Link to comment
Share on other sites

τι φερνεις man με usps και δεν πληρωνεις ποτε?δεματακια δηλωμενης αξιας 20-30 $??

 

Παρελαβα δεμα 2.4kg με usps priority δηλωμενο 160$ τον Οκτωβρη και μου χρεωσανε τελωνειο τα ΕΛΤΑ 50 ευρω.

Εχω παραγγειλει απειρες φορες απο ebay(usps)/ hong kong κτλ ΠΟΤΕ δεν ειχα πληρωσει τελωνειο γιατι ΟΛΑ τα δεματα ηταν δηλωμενα με μεγιστη αξια 30-40$.Ενα ξέφυγε και την εφαγα.

Οι παραγγελιές ανω των 2 κιλων ταξιδεύουνε ως δεματα , ΟΛΑ τα δεματα σταματανε τελωνειο και απο εκει και περα αναλογα την δηλωμενη αξιας θα επιβληθεί η οχι φορος

2,4 κιλα? Εγω μιλαω για ολοκληρα συστηματα. 7 κιλα ηταν μονο η τελευταια παραγγελια μου πριν 2 μηνες απο performance pcs. Πρωτη φορα εβαλα DHL και μου εστειλαν email οτι υπαρχει χρεωση +40 ευρω λογο τελωνειου και οτι εχω δυο επιλογες η να πληρωσω τα 40 η να βαλω USPS και να μην πληρωσω τπτ, μαντεψε τι εγινε. Εδω φεραμε μισο κινητηρα για εξωλεμβια Yamaha 60 HP, στροφαλο μπιελες πιστονια με ολα τα παρελκομενα και δεν πληρωσαμε τπτ, συστημα ψαρεματος για συρτη βυθου 2500$ τελωνειο 0, μην πιασουμε τα βηθομετρα.

 

@akis_z80 Θελουμε λεπτομεριες στο teamspeak και λινκ για τα πραγματα γαι  οσους ενδιαφερονται μετα την ολοκληρωση της κατασκευης εννοειται. Πιανουν και μενα τα χερια μου αν δω οτι μου αρεσει θα παιτσω και γκω. 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες το servo δούλεψε και τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά. Το δοκίμασα στο Assetto Corsa φυσικά με ρύθμιση που χονδρικά είναι στο 25% του μέγιστου που μπορεί να δώσει το τροφοδοτικό. Το τιμόνι είναι όσο σκληρό χρειάζεται με ανύπαρκτο lag. Δηλαδή όλες οι δυνάμεις από τα physics εμφανίζονται με μηδενική υστέρηση. Το πιο εντυπωσιακό είναι ότι νιώθω λεπτομέρειες που δεν καταλάβαινα με τίποτα πριν. Για clipping ούτε λόγος. Είναι τρομερή η αίσθηση και το εύρος των δυνάμεων στα gt3. Σε χαμηλές ταχύτητες το τιμόνι είναι μαλακό (συνεχίζοντας να δίνει φοβερή πληροφόρηση) και όσο ανεβαίνουν τα km/h βαραίνει απίστευτα λόγω του downforce. Το πιάσιμο των γλιστρημάτων πλέον είναι πανεύκολο αφού το τιμόνι πηγαίνει μόνο του στη θέση που πρέπει τη στιγμή που πρέπει. Τώρα αφού είδα ότι δουλεύει, αποσύνδεσα τα πάντα και προσπαθώ να τα τοποθετήσω μέσα σε κουτί γιατί ήταν όλα χύμα στο πάτωμα και είχα μπλέξει τα μπούτια μου :lol:

 

Τα βασικά parts είναι αυτά. Πλήρης λίστα θα ακολουθήσει μέσα στις προσεχείς ημέρες.

 

Άρη το κόστος χονδρικά είναι κάτω από 1000 (κοντά στα 850) οπότε είναι σαφώς φτηνότερο από το accuforce που φυσικά δεν παύει να είναι μια τέλεια λύση για κάποιον που δε θέλει να ασχοληθεί με DIY.

 

 

Ηλία δέχεσαι να γίνεις ο επίσημος εισαγωγέας μου για πράγματα από ΗΠΑ; 2 στις 3 φορές που πήρα κάτι από εκεί κάτι μ' έγδαρε το τελωνείο. :o

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ηλία δέχεσαι να γίνεις ο επίσημος εισαγωγέας μου για πράγματα από ΗΠΑ; 2 στις 3 φορές που πήρα κάτι από εκεί κάτι μ' έγδαρε το τελωνείο. :o

 

Με usps man να παραγγελνεις.

 

Ο τελωνειακος θα δει αξια προιοντος 1000$ αλλα θα το περασει ως free επειδη ηρθε με usps. :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: οταν η οδηγια εκτελωνισμου ειναι σαφης και λεει οτι σε προιοντα που ερχονται εκτος Ευρωπης ανω των 120$(δεν θυμαμαι ακριβως το ποσο) μπαινει φορος.

 

Οποιος θελει iphone /λαπιτοπια κτλ απο Αμερικα απο εδω και περα akis, του δινεται και ενα χαρτζιλικι για τον κοπο του και ολα καλα.

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω ενα πραγμα και αν θες ακουσε με. Αυτο που θες τωρα ειναι λαστιχα γυμναστικης και να κανεις ασκησεις για ενδυναμωση ωμων. Θα την ακουσεις ασχημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω ενα πραγμα και αν θες ακουσε με. Αυτο που θες τωρα ειναι λαστιχα γυμναστικης και να κανεις ασκησεις για ενδυναμωση ωμων. Θα την ακουσεις ασχημα.

My body was not ready for this :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

My body was not ready for this :lol:

Μη γελάς καθόλου, εχω μόνιμα τσιμπήματα στον αριστερό ώμο και στο βραχίονα απο τότε που πήρα την CSW. Τωρα κάνω λάστιχα για να συνέλθω.

Όσο για τον man απο πάνω, θα τα πούμε το μεσημέρι εχω και απόδειξη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.