Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

Χαλασε ο λεβιες της G27 και αφου ηθελα ουτως η αλλος να αναβαθμισω το setup μου,ας ξεκινησω απο τον shifter.

Μου αρεσε ο TH8A της thrustmaster,τον εχει κανεις απο εδω να μου πει γνωμη.

Ισως της fanatec ειναι λιγο καλύτερος,αλλα ειναι διαθεσιμος απο Αυγουστο,θελει 80 € παραπανω (χωρις την βαση για ρυθμιση,που μαλλον θα χρειαστω),και ειναι λιγο κουμουτσα και δεν ξερω πως θα τον βολεψω πανω στο wheel stand pro.

 

Ξεχασέ το δεν βολεύεται πάνω στο wheel stand pro και εγώ τον πήρα μαζί με τη βάση και τον κουμπώνω πάνω στο γραφείο, είναι πολύ βαρύς/ογκώδης για να μπορέσεις να τον βάλεις στο wheel stand. Πάντως δίνει άλλη αίσθηση στην εξομείωση και τον συνιστώ 1000% !

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μην παρει κανενας τπτ απο κινεζο. Παλι καλα που μου ανοιξε τα ματια ο ακης.

 

Όχι ρε φίλε!

Όταν είπα για κινέζο, σε καμία περίπτωση δεν εννοούσα (πρέπει να το είχα γράψει κιόλας) να αγοράσει κάποιος τιμόνι για το αυτοκίνητό του.

Για την τιμονιέρα δεν νομίζω ότι θα έχεις θέμα, εκτός και εάν .... "πλακωθείς" μαζί της σε καμιά φουρκέτα ντριφτάροντας :D :D :D

Η τιμές, πάντα σε σχέση με τα original, είναι η ημέρα με την νύχτα και όσο το δούλεψα στην G27 δεν έκανε κιχ!

Από την άλλη 250+ ευρώ για το original είναι θέμα....

 

Και μιας που πιάσαμε το θέμα και βλέπω ότι αρκετοί έχετε Fanatec CSW v2, είναι εύκολο να μοιραστείτε μαζί μου τις ρυμίσεις της για το Assetto???

Θα κέρναγα και test drive στην δικιά μου κατασκευή (από dexion την έχω φτιάξει), αν οι παραπάνω ρυθμίσεις συνοδεύονταν και από τις ρυθμίσεις του παιχνιδιού (gain, kerb, brake gamma etc.) :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία από troffeo
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα τον νέο encoder αλλά η DFGT ακόμη δεν κάνει σωστό calibration, τι άλλο μπορώ να κοιτάξω μπας και διορθωθεί το πρόβλημα; (Δοκίμασα και άλλο τροφοδοτικό).

 

Την δοκίμασα σε άλλο PC με Windows 7 και κεντράρει κανονικά άρα κάτι παίζει με τους drivers/software...

 

Τελικά το έλυσα το πρόβλημα έτσι:

 

1) Uninstall Logitech Profiler

2) Go to Windows Control Panel - Devices and Printers - Game Controllers and calibrate the wheel using the instructions

3) Re-install Logitech Profiler

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασέ το δεν βολεύεται πάνω στο wheel stand pro και εγώ τον πήρα μαζί με τη βάση και τον κουμπώνω πάνω στο γραφείο, είναι πολύ βαρύς/ογκώδης για να μπορέσεις να τον βάλεις στο wheel stand. Πάντως δίνει άλλη αίσθηση στην εξομείωση και τον συνιστώ 1000% !

Επειδη για την ωρα,και σιγουρα για 2-3 χρονακια ακομα,δεν θα εχω αλλη επιλογη απο το wsp,μαλλον θα παω στο th8a οπως υπολογιζα.

Οταν (αν) κανω rig σε καποια φαση ισως παρω της fanatec.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες,τιμονιερα είναι....δεν πρόκειται να ασκηθούν μεγάλες δυνάμεις στο τιμόνι ωστε να λυγίσει μην τρελαθούμε.

Πρώτα θα σπάσετε την τιμονιερα και μετα θα λυγίσει το τιμόνι.

Έγινε επεξεργασία από digitaltiger
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις κατσει στη σωστη τιμονιερα. Πες αυτο στον ακη με τον κουταλιανο που εχει για τιμονι, σερπατινα θα το κανει.

δηλ αμα κανεις στη "σωστη τιμονιερα"/rig το παραπανω crash test δε θα τα ξηλωσεις ολα ή δε θα σου ερθουν ολα αγκαλια;

δεν αμφιβαλω οτι μπορει γενικως να ειναι μουφα ο κινεζος (το πιο πιθανο) αλλα θεωρω και λιγο (για να μην πω πολυ) υπερβολικο το βιντεο ως μετρο συγκρισης για gaming τιμονιερα.

Σε ενα stand για πχ επειδη βλεπω οτι εχετε καποιοι, αμα πας να κανεις το παραπανω τεστ θα ερθει ολο τουμπα ή οχι;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα, σημερα λογω και της εορτης μου λεω να κανω την παραγγελια μου. Μετα απο πολυ ψαξιμο και συμβουλες απο εδω μεσα κατεληξα στα εξης :

- RSEAT RS1 Black frame black seat with Buttkicker Mount

- Buttkicker Gamer 2

- Thrustmaster T300RS

- Thrustmaster TH8A Shifter

- Thrustmaster T3PA-PRO (σε καμια 20αρια μερες γιατι ειναι out of stock)

ευχαριστω για την βοηθεια.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά Ντίνο!

Επίσης σου εύχομαι γρήγορα παραλαβή και ατέλειωτα χιλιόμετρα αδρεναλίνης και σύντομα να μετακομίσεις στα "δικά μας χωράφια" (δηλ. στο PC) ως αναβάθμιση!

Η επιλογές σου είναι πολύ καλές και θα σου χαρίσουν ατέλειωτα χαμόγελα διασκέδασης!

Link to comment
Share on other sites

δηλ αμα κανεις στη "σωστη τιμονιερα"/rig το παραπανω crash test δε θα τα ξηλωσεις ολα ή δε θα σου ερθουν ολα αγκαλια;

δεν αμφιβαλω οτι μπορει γενικως να ειναι μουφα ο κινεζος (το πιο πιθανο) αλλα θεωρω και λιγο (για να μην πω πολυ) υπερβολικο το βιντεο ως μετρο συγκρισης για gaming τιμονιερα.

Σε ενα stand για πχ επειδη βλεπω οτι εχετε καποιοι, αμα πας να κανεις το παραπανω τεστ θα ερθει ολο τουμπα ή οχι;

Υπαρχουν τιμονιερες και τιμονιερες, για μενα αν το βαλεις αυτο σε Fanatec η accurorce η σαν του Ακη το στραβωσε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν τιμονιερες και τιμονιερες, για μενα αν το βαλεις αυτο σε Fanatec η accurorce η σαν του Ακη το στραβωσε.

σιγουρα κατι ξερετε παραπανω, ετσι και αλλιως δεν ειχα αμφιβολια για την ποιοτητα της κινεζιας.

Link to comment
Share on other sites

Άσχημη και console orientated από ότι φαίνεται....

 

Με βλέπω κάποια στιγμή σε DYI τύπου Άκη. Όλα τα άλλα είναι μεζοβέσικες λύσεις. (εκτιμώ ότι με ψάξιμο θα ρίξω το κόστος) .

 

@akis_z80 στείλε ρε συ με link το μοτερ σου για να ξέρω τί ψάχνω. Επίσης αφού το έχεις σε Gain μόνο 20~30% , φαντάζομαι είναι overkill.

Επίσης μπορώ να μοιραστώ κ το κόστος μεταφορικών/εκτελωνισμού με κάποιον άλλον?

Έγινε επεξεργασία από liakjim
Link to comment
Share on other sites

Κουκλί ζωγραφιστό είναι!!!  :maninlove:  :maninlove:
Μέχρι χτες όλοι γκρίνιαζαν για τα λίγα κουμπιά που έχουν οι G25/27 και τώρα που βάλανε περισσότερα τους κακοφαίνεται!!
Στην ουσία είναι μια μίξη DFGT+G27 αλλά αυτό που μετράει (και δεν μας λένε ακόμα) είναι τι βρίσκεται από πίσω και πολύ φοβάμαι πως θα είναι ακριβώς το ίδιο σύστημα την G27.
 
hint: Συγκρίνετε το με το Universal hub της Fanatec να δούμε ποιό είναι πιο άσχημο!

 

dsc009073gs70.jpg

Έγινε επεξεργασία από djkostas
Link to comment
Share on other sites

να με συγχωρας Κώστα (χρόνια πολλά και για χθες.Ότι επιθυμείς) αλλα η τιμονιερα δε βλέπεται.έχει ολα τα γεωμετρικά σχήματα σχεδιασμένα πανω της.χρωματα εντονα και δύσκολα.Δεν είμαι μονο τα κουμπιά σε μια τιμονιερα.πρεπει να σου αρέσει κιολας.

Και δε νομίζω οι κατοχοι των g27 να γκρινιαζουν αντίθετα με των g25 που έχουμε μονο δυο

βέβαια δεν αποτελει αναβαθμιση για τους κατόχους g25/27

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.