Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

Δύο εναλλακτικές λύσεις, αν είναι δύσκολο το τρύπημα της αντιδιαμετρικής πλευράς της σωλήνας θα ήταν:

 

* ένα φαρδύ παξιμάδι μεταξύ της επιφάνειας στήριξης και της στρογγυλής σωλήνας (προσθέτεις ακόμη ένα σημείο επαφής στο σπείρωμα, οπότε ευθυγραμμίζεις τον άξονα)

* μια μεταλλική κατασκευή από σωλήνα τετράγωνης διατομής περίπου ίσης διαμέτρου με τη στρογγυλή. Στην πάνω πλευρά να έχει κοπεί ώστε να εφαρμόζει στη στρογγυλή σωλήνα (μισοφέγγαρο), στην κάτω πλευρά που θα είναι παράλληλη με το έδαφος μια τρύπα στο κέντρο στην οποία θα χωρά το σπείρωμα του άξονα της ρόδας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δύο εναλλακτικές λύσεις, αν είναι δύσκολο το τρύπημα της αντιδιαμετρικής πλευράς της σωλήνας θα ήταν:

 

* ένα φαρδύ παξιμάδι μεταξύ της επιφάνειας στήριξης και της στρογγυλής σωλήνας (προσθέτεις ακόμη ένα σημείο επαφής στο σπείρωμα, οπότε ευθυγραμμίζεις τον άξονα)

* μια μεταλλική κατασκευή από σωλήνα τετράγωνης διατομής περίπου ίσης διαμέτρου με τη στρογγυλή. Στην πάνω πλευρά να έχει κοπεί ώστε να εφαρμόζει στη στρογγυλή σωλήνα (μισοφέγγαρο), στην κάτω πλευρά που θα είναι παράλληλη με το έδαφος μια τρύπα στο κέντρο στην οποία θα χωρά το σπείρωμα του άξονα της ρόδας.

Ειναι δυσκολο... θελω 20 λεπτα να ανοιξω τη μια αλλα δεν φτανει και ο αξωνας της ροδας μεχρι πανω. 

Θεωρω οτι η καλυτερη λυση ειναι η δευτερη.

Link to comment
Share on other sites

Ακη ημουνα στο mall και πηγα να δω λιγο ενα oculus εκει στο πλαισιο και ομολογω πηγα με κεφι μετα τα λεγομενα σου αλλα απογοητευτηκα.

αν ειχα παραγγειλει πραγματικα θα τα κλαιγα. αναλυση χαλια περαν του αποδεκτου... εφαρμογη στο κεφαλι απαισια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακη ημουνα στο mall και πηγα να δω λιγο ενα oculus εκει στο πλαισιο και ομολογω πηγα με κεφι μετα τα λεγομενα σου αλλα απογοητευτηκα.

αν ειχα παραγγειλει πραγματικα θα τα κλαιγα. αναλυση χαλια περαν του αποδεκτου... εφαρμογη στο κεφαλι απαισια.

Ποιο ειχαν το DK1 η DK2?

Link to comment
Share on other sites

Κατέφθασαν..

vw6qdSi.jpg

5W5QaCV.jpg

Το Shifter έχει σαφώς πιο καλή αίσθηση στο κούμπωμα των σχέσεων σε σχέση με το TH8RS που δοκίμασα πριν λίγο καιρό. Στη default θέση η αντίσταση του λεβιέ είναι ήδη αρκετή. Θα παίξω λίγο με τη σκληρότητα για να δω πόσο μαλακό-σκληρό μπορεί να γίνει.

Τα πεντάλ επίσης φαίνονται πολύ ωραία σαν κατασκευή.

To φρένο στην πιο μαλακή ρύθμιση είναι πιο εύκολο να τερματιστεί σε σχέση με το nixim mod που έχω στα logitech pedals. Το σκλήρυνα λίγο για να έρθει στα ίδια επίπεδα με το logitech. Φυσικά σαν συμπεριφορά διαφέρει πολύ, αφού φρενάρεις βάζοντας δύναμη και όχι τερματίζοντας τη διαδρομή του πεντάλ.

Ο συμπλέκτης είναι απίστευτος, έχει συμπεριφορά κανονικού πεντάλ συμπλέκτη. Είναι αρκετά σκληρό στην αρχή της διαδρομής και σε κάποιο σημείο προς τη μέση μαλακώνει πολύ μέχρι το σημείο τερματισμού. Τρομερή εξομοίωση της σύμπλεξης-αποσύμπλεξης!!

Δυστυχώς στο πακέτο δε βρήκα πουθενά το damper kit (CSP V3 DK) φρένου που είχα παραγγείλει.. Τους έστειλα mail να δω τι απέγινε γιατί παρ'ότι το γράφει στο αυτοκόλλητο έξω από τη συσκευασία, δεν ήταν σε κανένα από τα 3 δέματα που έστειλαν. Tουλάχιστον δεν ξέχασαν να στείλουν το usb adapter για το shifter!

0jNqrEk.jpg

Θελουμε πικονια απο τα πραγματα + rig.
Link to comment
Share on other sites

Κατέφθασαν..

 

vw6qdSi.jpg

 

5W5QaCV.jpg

 

Το Shifter έχει σαφώς πιο καλή αίσθηση στο κούμπωμα των σχέσεων σε σχέση με το TH8RS που δοκίμασα πριν λίγο καιρό. Στη default θέση η αντίσταση του λεβιέ είναι ήδη αρκετή. Θα παίξω λίγο με τη σκληρότητα για να δω πόσο μαλακό-σκληρό μπορεί να γίνει.

 

Τα πεντάλ επίσης φαίνονται πολύ ωραία σαν κατασκευή. 

To φρένο στην πιο μαλακή ρύθμιση είναι πιο εύκολο να τερματιστεί σε σχέση με το nixim mod που έχω στα logitech pedals. Το σκλήρυνα λίγο για να έρθει στα ίδια επίπεδα με το logitech. Φυσικά σαν συμπεριφορά διαφέρει πολύ, αφού φρενάρεις βάζοντας δύναμη και όχι τερματίζοντας τη διαδρομή του πεντάλ.

Ο συμπλέκτης είναι απίστευτος, έχει συμπεριφορά κανονικού πεντάλ συμπλέκτη. Είναι αρκετά σκληρό στην αρχή της διαδρομής και σε κάποιο σημείο προς τη μέση μαλακώνει πολύ μέχρι το σημείο τερματισμού. Τρομερή εξομοίωση της σύμπλεξης-αποσύμπλεξης!!

 

Δυστυχώς στο πακέτο δε βρήκα πουθενά το damper kit (CSP V3 DK) φρένου που είχα παραγγείλει.. Τους έστειλα mail να δω τι απέγινε γιατί παρ'ότι το γράφει στο αυτοκόλλητο έξω από τη συσκευασία, δεν ήταν σε κανένα από τα 3 δέματα που έστειλαν. Tουλάχιστον δεν ξέχασαν να στείλουν το usb adapter για το shifter!

 

0jNqrEk.jpg

Βλέπω ο Άι Βασίλης πέρασε κιόλας από εσένα!!! Με γειες!

Link to comment
Share on other sites

Μ' αυτήν εδώ την λύση, μου φαίνεται θα κρατήσω και τα δυο fanatec τιμόνια μου (CSW Formula & BMW GT wheel rim). Όποιος θέλει τη βάση - ClubSportWheel Base V1 - ας επικοινωνήσει μαζί μου!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχα την τύχη να δοκιμάσω για περίπου 2 ώρες το oculus rift dk2 στο σπίτι συναδέλφου. VGA Nvidia 970 και cpu i5 2500k.

Στο παρελθόν είχα δοκιμάσει για 20 λεπτά περίπου το dk1 με το Live for Speed και είχα εντυπωσιαστεί (duh).

Φορτώσαμε AC, pCars, LFS και Elite Dangerous. H εμπειρία σε κάνει να βγάλεις επιτόπου από το μυαλό σου οτιδήποτε περιέχει συμβατικά μόνιτορς.

H αίσθηση ότι βρίσκεσαι μέσα στον εικονικό κόσμο είναι το κάτι άλλο. Το 3d, η απουσία lag στο head tracking και η σούπερ ομαλή κίνηση των 75hz παίζουν σημαντικό ρόλο σε αυτό. Το consumer version θα έχει λίγο υψηλότερη ανάλυση και 90 hz. Ακόμα καλύτερα δηλαδή.

Τα highlights για μένα ήταν:

pCars: Watkins Glen με Radical, ιδιως στα κομμάτια που έχουν high cambered corners με τους τοίχους να καραδοκούν σε απόσταση αναπνοής από την ιδανική γραμμή. Χωρίς να το θέλω σφιγγόμουν πολύ από το φόβο μην ακουμπήσω τα ντουβάρια!!

AC: Nordschleife με Lotus 49. Στις υψομετρικές διαφορές ένιωθα το στομάχι μου να αδειάζει.. Ανατριχίλα!!

Το pCars μας τα χάλασε λίγο λόγω των framedrops σε κάποια σημεία (όταν έβρεχε). Αυτό δείχνει ότι για να απολαύσεις τα σημερινά παιχνίδια σε υψηλά graphics settings διατηρώντας τα 90 fps που θα θέλει η τελική έκδοση του rift, μάλλον χρειάζεσαι vga επιδόσεων nvidia 980 και άνω. Εναλλακτικά μπορείς να ρίξεις την ποιότητα των γραφικών. Όπως και να έχει, αν η κάρτα γραφικών δεν μπορεί να κρατήσει τα απαιτούμενα fps, η κατάσταση γίνεται δυσάρεστη μετά από λίγο. Αν όμως τα fps δεν πέφτουν, μπορείς να παίζεις με τις ώρες χωρίς ίχνος ζαλάδας.. Τουλάχιστον αυτό ένιωσα εγώ.

Κλείνω το παραλήρημα λέγοντας ότι η αίσθηση της ταχύτητας ήταν απίστευτη. Όσοι έχουν triple screens/projector/τεράστια οθόνη μπορούν να το νιώσουν αυτό σε κάποιο βαθμό. Δεν υπάρχει όμως ΚΑΜΙΑ ΕΠΑΦΗ με single screen όπου αυτή η αίσθηση είναι συγκριτικά ανύπαρκτη.

Αυτά..

Καλησπέρα στην παρέα. Πήγα να το δω και εγώ στο πλαίσιο γιατί δελεαστικα απο το review Άκη (είμαι σε φαση αγοράς gaming monitor και είπα μήπως πάρω αυτό καλύτερα). Ουτε εγώ ουτε ένας φίλος αντεξαμε όλο το demo... Ανάλυση απαράδεκτα χαμηλή κ άβολο, συνεχώς προσπαθούσα να καταφέρω να κάτσει καλά χωρίς να με τραβάει σε διάφορα σημεία και να βλέπω θολά. Head tracking άψογο αλλά μετα την πρωτη "πλάκα" κατέληξε άχρηστο μιας και σε fps κατασταση θέλεις ποντίκι η controller για να κινείσαι, για racing ίσως πιο χρησιμο, δεν ξέρω. Σίγουρα πάντως θα ηταν μεγάλη απογοήτευση αν το είχα παραγγείλει. Για όσους έχουν παίξει με το obutto η κάποιο άλλο μηχανάκι που πέρνει κινητό, η ανάλυση είναι παρόμοια.
Link to comment
Share on other sites

Να πουμε οτι αυτη η αναλυση δεν ειναι αυτη που θα εχει το προιον οταν βγει στην αγορα, εχει σημασια.

 

Για την ακρίβεια, το τελικό μοντέλο προορίζεται να έχει τουλάχιστον 25% καλύτερη ανάλυση (1200x1080 ανά μάτι, από 960x1080), πολύ καλύτερη εργονομία και καλύτερη συχνότητα ανανέωσης για τις οθόνες. Δεν ξέρω αν αυτά θα είναι αρκετά για να πείσουν όλους τους υποψήφιους αγοραστές, αλλά αξίζει να τα λάβει υπόψη όποιος ετοιμάζεται να αγοράσει ακριβή οθόνη για gaming.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πού να βλέπατε πώς ήταν το dk1!!!

 

Να πουμε οτι αυτη η αναλυση δεν ειναι αυτη που θα εχει το προιον οταν βγει στην αγορα, εχει σημασια.

 

 

Έχει σημασία, αλλά αν κάποιος ενοχλείται πολύ από το resolution του dk2 μην περιμένει θαύματα από το cv (1920x1080x75 vs 2160x1200x90). Δεν ξέρω αν θα υπάρξουν και κάποιες βελτιώσεις στους φακούς και στο πάνελ.. Λογικά ναι.

 

Όπως λένε και αυτοί που ασχολούνται με το developing vr headsets, η οθόνη πρέπει να φτάσει ανάλυση 4k για να πούμε ότι είμαστε εντάξει...

Μέχρι να γίνει αυτό και μέχρι να κατασκευαστούν οι κατάλληλες vga που να βγάζουν 90+fps στα 4k, θα συμβιβαστώ ευχαρίστως με χαμηλότερη ανάλυση.

 

Εντωμεταξύ ακόμα και οι νέες nvidia έχουν displayport 1.2 που σημαίνει 4κ 60hz maximum. Για να πιάσεις 120hz στα 4k χρειάζεται displayport 1.3.. Είναι νωρίς ακόμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ε! Ε! ΕΦΤΑΣΕ!!!

 

https://www.flickr.com/gp/137751800@N05/92J5Cs

 

https://flic.kr/p/BC3WRx

 

https://flic.kr/p/C1YATu

 

edit: Πολύ δύσκολο να ανεβάσεις φωτος στο thelab ρε παιδια!  :D  :wall:

Έγινε επεξεργασία από Anthemius
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.