Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

@Anthemius, ωππππ με γειά! Θυμάμαι από τη συνάντηση που κάναμε να μιλάς για triples!

Καλή διασκέδαση :)

 

 

Ένα πράγμα μόνο θα πω από το 10 -15 λεπτα που οδήγησα: ... δε συγκρίνεται με τίποτα το triple screen για car simulation!!!

To σημειώνω αυτό και θα σε ξαναρωτήσω κατά τον Απρίλιο :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Επειδή περιστασιακά παίζω κανένα παιχνίδι του είδους αυτού,και επειδή μέχρι τώρα έπαιζα με το xbox360 controller (τελευταίο παιχνίδι ήταν το shift2) είδα ότι δεν πάει άλλο.Για το μικρό budget κλείνω στο driving force gt αλλά Ελλάδα δεν το βρίσκω πουθενά;Άλλο εναλλακτικό υπάρχει;Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ebay;

 

Δύσκολα θα βρείς ebay σε αυτά τα λεφτά, τα μεταφορικά ανεβάζουν πολύ την τιμή.

Αυτή εδώ φαίνεται καλή ευκαιρία, αν και πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός με χρήστες με 0 αξιολογήσεις.

http://www.insomnia.gr/classifieds/videogames/peripheralsvideo/582877-logitech-g27/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται , το VR,  τουλάχιστον για τώρα, θα το απολαύσει η ελίτ που μπορεί να τα σκάσει σε εξοπλισμό.

Οι υπόλοιποι σε 2-3 χρόνια???

 

to-handle-vr-graphics-gaming-pcs-have-to-be-7-times-more-powerful

 

Προσωπικά , 90FPS σε 3Κ μπορώ να έχω μόνο στο LFS!!!

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται , το VR,  τουλάχιστον για τώρα, θα το απολαύσει η ελίτ που μπορεί να τα σκάσει σε εξοπλισμό.

Οι υπόλοιποι σε 2-3 χρόνια???

 

to-handle-vr-graphics-gaming-pcs-have-to-be-7-times-more-powerful

 

Προσωπικά , 90FPS σε 3Κ μπορώ να έχω μόνο στο LFS!!!

 

Όταν βλέπω να γράφουν τέτοιες παπαριές απλά γελάω.

 

7x ποιό γρήγορα από τι, μια TITAN? 970? 

7 Φορές ποιό γρήγορα τα PC θα είναι σε 5 χρόνια - μαλακίες.

 

Το PC μου: I7 950 <- αρχαίος @ 3.2 + 970 GTX

Σε 3πλά μόνιτορ (5760x1200 - αρκετά πάνω από 4Κ) με PP στο LOW αλλά αναμένα κλειδώνει στα 83fps χωρίς drops στην Barcelona όπως δοκίμασα προχτές

Χρησιμοποιώ 2xAA (γιατι δεν χρειάζεται παραπάνω), 16x anisotropic, mirrors high και τα reflections low.

 

Είμαι 100% σίγουρος πως θα μπορώ να το ρυθμίσω να τρέχει κλειδωμένο στα 90 μιά χαρά, ίσως μη χρειαστεί να ρίξω settings καθόλου μιάς και είναι και χαμηλότερο το RES

Έγινε επεξεργασία από Stelios F.
Link to comment
Share on other sites

Σου λέει , από 1920Χ1080@30fps -> 3024X1680@90fps.

Αν τα διαιρέσεις βγαίνει 7.35.

 

Αυτό εννοεί.

 

Αν το κάνεις 1920Χ1080@60fps -> 3024X1680@90fps τότε είναι Χ4.

 

Πάντως ναι , είσαι 5760*1200*83/(3024*1680*90) = 1.25 άρα 25% περιθώριο οπότε είσαι μια χαρά.

 

Οκ , Στέλιο ευχαριστώ, δεν το ήξερα πως η 970 τρέχει τόσο καλά το Assetto .

Link to comment
Share on other sites

Σου λέει , από 1920Χ1080@30fps -> 3024X1680@90fps.

Αν τα διαιρέσεις βγαίνει 7.35.

 

Αυτό εννοεί.

 

Αυτά είναι μαθηματικά που χρησιμοποιούσε η Sony για να μας πείσει πως το PS3 ήταν 50 φορές ποιό γρήγορο από τo PS2.

 

P.S. Αμέσως αμέσως ακόμα και η εξίσωση του failarei καθώς δεν νομίζω πως υπάρχει κανείς να παίζει με 30fps στο PC και να μην ξερνάει κάθε 10 λεπτά. :D

Έγινε επεξεργασία από Stelios F.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@liakjim, μη δίνεις πολύ αξία στο νούμερα από το συγκεκριμένο άρθρο. Περισσότερο sales pitch για την NVIDIA είναι. Τι καλό που είναι το Gameworks, πόσο μας αρέσει το SDK της και πώς με μια 970 μπαίνεις στον κόσμο του VR. Δεν είναι ψέματα, αλλά δεν είναι και όλη η αλήθεια.

 

Καλώς εχόντων των πραγμάτων, αν ο υπολογιστής σου ήδη βγάζει 2160x1200@90Hz και πάνω είσαι έτοιμος για αυτή τη γενιά VR. Αυτό που κάνει τόσο διαφορετική την εμπειρία με ένα Rift σε σχέση πχ με ένα Eyefinity setup είναι: 6 DOF positional tracking και η απομόνωση του φυσικού περιβάλλοντος έξω από την κάσκα.

 

Ειδικά για παιχνίδια που σε εγκλωβίζουν στη θέση σου, όπως flying/driving sims, νομίζω ότι το Rift είναι η προφανής επιλογή. Ας αρχίσει να φτάνει στα χέρια όσων θα το προπαραγγείλουν από σήμερα και νομίζω θα δούμε μερικούς να το δοκιμάζουν και με κάρτες χειρότερες από την 970 ή την 290.

Link to comment
Share on other sites

@@ Μάντολες by nVidia, τρέχω το iRacing σε 2560x1440 @ 200 fps, rFactor 2 @ 100 FPS με την 780 που είναι κάρτα διετίας.

 

Κατά τα άλλα φυσικά η ψαροκώσταινα δεν είναι μέσα στις πρώτες 20 χώρες που μπορούν να παραλάβουν το Occulus, αλλά σύμφωνα με τον Palmer μπορούμε να το προ-παραγγείλουμε αφού θα προστίθενται συνεχώς χώρες μέχρι το release. Έχω την ανιψιά μου που σπουδάζει στην Αγγλία οπότε θα το στείλω εκεί εάν μέχρι το release δεν βρεθεί άλλη λύση.

Έγινε επεξεργασία από geovas77
Link to comment
Share on other sites

'Eφτασε και το Fanatec Universal Hub, κομπλέ με Martin Ascher GT3 Shifters και UGX Rim !!!  :D  :D  :D

 

post-55246-0-23487500-1452082377_thumb.j

 

post-55246-0-26162800-1452082419_thumb.j

 

To ένα Shifter είχε σπάσει στη μεταφορά (δουλεύει κανονικά απλώς έχει χάσει το feel του), έστειλα ένα mail στον Martin Ascher με φωτογραφίες εξηγώντας ότι το παρέλαβα μεταχειρισμένο και έσπασε κατά τη μεταφορά από το Βέλγιο και μου έχει ήδη στείλει με DHL ένα καινούργιο ζευγάρι shifters από τη νέα γενιά (Gen3 όπως μου είπε) για αντικατάσταση !! :wub:

 

post-55246-0-10287000-1452082608_thumb.j

 

 

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.