Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

9 hours ago, mad_dog said:

Eυχαριστώ, εμένα θα είναι με ARGON.

Nα δούμε με το καλό όταν έρθει.
Buttkicker παρήγγειλα αυτό απο Ολλανδία.

Λάθος επιλογή (εκτός και αν θα το κάνεις mount σε καρέκλα γραφείου), κάνε λίγο research !

Ακύρωσε το αν μπορείς, μόλις βρεις το σωστό buttkicker πες μου για να σου πουλήσω το ένα που έχω και κάθεται :)

Έγινε επεξεργασία από Stelios F.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το Transducer setup και επειδή και εγώ είναι πιθανό κάποια στιγμή να το πραγματοποιήσω, παραθέτω ένα πολύ χρήσιμο οδηγό από iRacing Forums. Βασικά transducer = simvibe ώστε να εκμεταλευθούμε την τηλεμετρία από το sim, αλλιώς δεν έχει κανένα νόημα να δουλεύει μόνο με τον ήχο του παιχνιδιού.

 

@mad_dog Ακύρωσε την παραγγελία και διάβασε τον οδηγό!

 

https://www.dropbox.com/s/33r1wxplg9thorr/Tactile%20Transducer%20Setup%20Guide%20for%20iRacing2013-02-12.pdf?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Review για τα Simworx Pro GT V2

 

Λοιπόν, κατάφερα και τα έστησα. Τρύπησα την μεταλλική βάση, αλλά εχω πρόβλημα με το φρένο. Υδραυλικό μέχρι 120kg πίεση...

:blink::blink::blink:

 

Ο συμπλέγκτης λες και είναι αληθινός, έχει εκείνο το κενό που αφήνεις, επίσης καταλαβαίνεις όλη την διαδρομή.

Το γκάζι καλή διαδρομή έχει ρύθμιση για να είναι μαλακό ή σκληρό.

Το φρένο πολύ ζόρι...αλλά πάρα πολύ καλή δουλειά, όπως το αληθινό, δεν πετιέται ως το τέρμα, θέλει συνήθεια και ρύθμιση.

Γενικά πολύ καλές εντυπώσεις, πρέπει να φτιάξω την βάση γιατί δεν αντέχει την πίεση του φρένου.

 

Το setup πολύ ευκολο όπως και το calibration.

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος illuminati23 έγραψε:

Παιδιά εγώ που τρέχω σε ps4 μπορώ να βάλω buttkicker?κάποιο οικονομικό αν υπάρχει!

Και βέβαια μπορείς απλώς θα παίρνει "εντολές" από τον ήχο του παιχνιδιού (από τα μπάσα) σε αντίθεση με το PC όπου μπορεί να συνδεθεί απ' ευθείας στις εντολές του παιχνιδιού.

Για φτηνά δεν ξέρω πάντως υπάρχουν και ιδιοκατασκευές από παλιά - άχρηστα μεγάφωνα, αν πιάνουν τα χέρια σου... (bass shaker diy)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα δοκιμές σε πίστες που έτρεχα, και με τα καινούργια πετάλια είμαι κατά 4 sec γρηγορότερος...μάλλον ήθελα σωστά πετάλια για να ξεδιπλώσω τις οδηγικές μου ικανότητες...

Εγώ πάλι άλλαξα πληκτρολόγιο και είμαι μισό λεπτό κάτω στους χρόνους μου [emoji12] [emoji28]

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@mad_dog και @Aris Teidis ΜΕΓΕΙΕΣ και Καλή Διασκέδαση με τα νέα μπλιμλπίκια σας:D

 

Τρελόσκυλο εσύ είσαι ικανός να κατεβάσεις λεπτά ολόκληρα και όχι δευτερόλεπτα...., αφού πρέπει να βρίσκεσαι αιώνες πίσω:p:p:p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Ti-89 έχει και το txtrider?????

:hehe:

 

Λοιπόν έχω τρελαθεί με αυτά που ανεβάζετε, οπότε μάλλον με βλέπω να αναβαθμίζω το microsoft sidewinder force feedback μου.

http://www.amazon.com/Microsoft-SideWinder-Force-Feedback-Wheel/dp/B00006D2KR

 

Επειδή έχω spare τιμόνι, λεβιέ και καντράν από αυτοκίνητο και σκαμπάζω και από arduino σκεφτόμουν μήπως έφτιαχνα κάποιο ιδιοκατασκευή με CAN emulator ώστε να δουλεύει και το καντράν το κανονικό. Φυσικά δεν είναι από ιδιαίτερα σπορ αυτοκίνητο αλλά επειδή έχουν και κάτι κουμπάκια ηχοσυστήματος μπορώ να τα κλέψω για εντολές.

 

Η άλλη ιδέα που έχω είναι να χρησιμοποιήσω ένα μοτέρ υποβοήθησης από κανονικό αυτοκίνητο δουλεύοντάς το αντίστροφα, αντί να υποβοηθά το στρίψιμο να το μπλοκάρει. Δεν ξέρω βέβαια αν μπορούν να δουλέψουν έτσι ή αν το ελάχιστο θα είναι ένα πάνβαρο τιμόνι, αλλά επειδή πρόκειται να έχω spare αυτοκίνητο οσονούπω, το σκέφτομαι. 

 

Όσοι έχετε κάνει ιδιοκατασκευές, έχετε κάποιο σταρτινγκ πόιντ στα ηλεκτρονικά να το διαβάσω? Δεν έχω προλάβει να διαβάσω και τις 60 σελίδες του θέματος, είμαι στη 2η :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

Το Ti-89 έχει και το txtrider?????

:hehe:

 

Λοιπόν έχω τρελαθεί με αυτά που ανεβάζετε, οπότε μάλλον με βλέπω να αναβαθμίζω το microsoft sidewinder force feedback μου.

http://www.amazon.com/Microsoft-SideWinder-Force-Feedback-Wheel/dp/B00006D2KR

 

Επειδή έχω spare τιμόνι, λεβιέ και καντράν από αυτοκίνητο και σκαμπάζω και από arduino σκεφτόμουν μήπως έφτιαχνα κάποιο ιδιοκατασκευή με CAN emulator ώστε να δουλεύει και το καντράν το κανονικό. Φυσικά δεν είναι από ιδιαίτερα σπορ αυτοκίνητο αλλά επειδή έχουν και κάτι κουμπάκια ηχοσυστήματος μπορώ να τα κλέψω για εντολές.

 

Η άλλη ιδέα που έχω είναι να χρησιμοποιήσω ένα μοτέρ υποβοήθησης από κανονικό αυτοκίνητο δουλεύοντάς το αντίστροφα, αντί να υποβοηθά το στρίψιμο να το μπλοκάρει. Δεν ξέρω βέβαια αν μπορούν να δουλέψουν έτσι ή αν το ελάχιστο θα είναι ένα πάνβαρο τιμόνι, αλλά επειδή πρόκειται να έχω spare αυτοκίνητο οσονούπω, το σκέφτομαι. 

 

Όσοι έχετε κάνει ιδιοκατασκευές, έχετε κάποιο σταρτινγκ πόιντ στα ηλεκτρονικά να το διαβάσω? Δεν έχω προλάβει να διαβάσω και τις 60 σελίδες του θέματος, είμαι στη 2η :p

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Aris Teidis έγραψε:

Και βέβαια μπορείς απλώς θα παίρνει "εντολές" από τον ήχο του παιχνιδιού (από τα μπάσα) σε αντίθεση με το PC όπου μπορεί να συνδεθεί απ' ευθείας στις εντολές του παιχνιδιού.

Για φτηνά δεν ξέρω πάντως υπάρχουν και ιδιοκατασκευές από παλιά - άχρηστα μεγάφωνα, αν πιάνουν τα χέρια σου... (bass shaker diy)

Και που συνδέεται στο ps η στο ηχοσύστημα;και με τι συνδέεται με usb;

Link to comment
Share on other sites

On 27/4/2016 at 0:26 ΜΜ, το μέλος mad_dog έγραψε:

Μόλις ήρθαν τα πετάλια

 

 

pqcghjo8.jpg

 

 

 

ksg79e48.jpg

 

pft9ht2b.jpg

 

 

 

Και ελεγα τι μου θυμίζει τι μου θυμίζει.....Βρε τους ατιμους μου έκλεψαν την πατέντα!! Χαχαχαχαχαχ!!!

20160428_180725.jpg

20160428_180753.jpg

20160428_180802.jpg

20160428_180824.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@mad_dog καλοτάξιδα. Βλέπω ακολούθησες την σωστή σειρά , αναβαθμίζοντας το σύστημα που χρησιμοποιείς περισσότερο δλδ το φρένο!!!

Άντε να τα συνηθίσεις , γιατί από σαλιγκάρι που είσαι σε λίγο θα γίνεις βραδύπους!!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

7 minutes ago, aliakas said:

ερώτηση :  μπορώ να παίζω ac και να ακούω τους ήχους από τα usb ακουστικά μου (log g35) και την ίδια στιγμή να "ακούω" τα μπάσα από το subwoofer μου ?

Νο... δεν νομίζω μιας και μιλάμε για 2 διαφορετικές πηγές ήχου :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 49 λεπτά, το μέλος AngeloVZR έγραψε:

 

Παραθέτω φωτογραφίες από το καινούργιο cockpit. Επιτέλους τελείωσε.

 

Σύντομα θα είμαι πάλι κοντά σας για πολλούς αγώνες. Πρέπει να τελειώσω με τις τελευταίες ρυθμίσεις και το calibration των πεταλιων. Όποιος θέλει λεπτομέρειες μου στέλνει πμ

 

Sent from my X900+ using Tapatalk

Τώρα καταλαβαίνω που χάθηκες εσύ τόσο καιρό... Μπράβο, φοβερά τα "εργαλεία" που έστησες - καιρός να τα τα ευχαριστηθείς τώρα - με χαρά να σε δω πάλι στους αγώνες μας!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τώρα καταλαβαίνω που χάθηκες εσύ τόσο καιρό... Μπράβο, φοβερά τα "εργαλεία" που έστησες - καιρός να τα τα ευχαριστηθείς τώρα - με χαρά να σε δω πάλι στους αγώνες μας!

Ειχα μείνει χωρίς τιμόνι τελείως και δεν είχα και πολύ χρόνο για το στήσιμο συν ότι πήρε καιρό μέχρι να μαζέψω όλα τα υλικά που χρειαζόμουν. Ευχαριστώ Άρη. Στάθηκες έμπνευση με τα σχέδια σου για να φτιάξω το καινούργιο cockpit αν και αλουμινιο

Sent from my X900+ using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.