Jump to content



Tube reservoir και σιγαση αντλιας!


Blinky

Recommended Posts

Δεν είναι απόλυτο αυτό που λες.Μην ξεχνάς:

Επίσης [MENTION=3321]Blinky[/MENTION] γνώμη μου ξέχνα το x-res απ' τη στιγμή που μιλάς για 250άρι tube res.Εκτός ότι αν μπει θα είσαι οριακά, σκέψου και το ύψος που θα χρειαστούν τα ρακόρ με τον σωλήνα (αν δεν βάλεις 90 μοιρών) + ότι πρέπει και από κάπου να το γεμίζεις!

Παίρνεις το x-top της ΕΚ, βάζεις ξεχωριστά αλλά κοντά αντλία με tube res και όπως είπες με έναν μικρό σωλήνα τα ενώνεις.

Η αντλία πατάει σε κάποιο απ' τα σφουγγάρια που έδειξε ο ppkstat και είσαι οκ.

Από βάθος τι λέει το κουτί;Δηλαδή σε παίρνει να βάλεις την αντλία πίσω απ' το res;Ή δίπλα του και πριν από εκεί που αρχίζουν οι ανεμιστήρες;

το εχω ξεγραψει το x-res εννοειται, παμε για χωριστα οπως και ναχει.

Το βαθος ειναι περιπου 15cm... Δηλαδη ο ωφελιμος χωρος εκει ειναι περιπου 15x17x30 (στρογγυλοποιωντας προς τα κατω για να υπαρχει μια ανεση)

Ομως γενικα προτιμω να μη μπει πισω απο το res, και γιατι θα ειναι αδυνατον να βγαζω το res προς τα εξω για πιο ευκολο αδειασμα , αλλα και γιατι αν μπει εντελως αριστερα η αντλια, θα την κρυψω πιο ευκολα εκτος παραθυρου...

Αυτη τη στιγμη απλα σκεφτομαι αν υπαρχει πιο efficient τροπος να στηριχτει το σφουγγαροειδες απο το να το βαλω απλα με ταινια διπλης οψης/velcro πχ πανω στη γριλια του ψυγειου.

Δε θελω να κανω μονιμο mod στο κουτι, αλλιως θα εφτιαχνα μια μικρη βαση που θα στηριζοταν στον μπροστινο τοιχο και πανω σε αυτην το σφουγγαρακι, αλλα δε θελω τρυπες που θα αποτελεουσαν μονιμο mod ουτε και να εχω τη βαρυτητα εχθρο (βαζοντας velcro εκει πχ και εχοντας την υπερυψωμενη απο τον ανεμιστηρα)

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά αυτό με τις αντλίες είναι παρατήρηση που αναφέρεται συνέχεια και το έχω παρατηρήσει και εγώ, σε 2 δικές μου και σε μια άλλη που έχω δεί. Αυτή που έχω τώρα πχ στο 3 τρέμει περισσότερο και απο τα οπίσθια της Minaj. Στο 2 και στο 4 είναι μια χαρά.

Βlinky το noise destructor (όπως και το άλλο νομίζω) έχουν κολλητικές επιφάνειες και δεν χρειάζονται velcro. Η κολλά του είναι πολύ καλή, κολλάει δυνατά και όταν την αφαιρείς, αφαιρείται σχετικά εύκολα.

Πάντως ενημέρωσε εδώ για την εξέλιξη γενικά, με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά αυτό με τις αντλίες είναι παρατήρηση που αναφέρεται συνέχεια και το έχω παρατηρήσει και εγώ, σε 2 δικές μου και σε μια άλλη που έχω δεί. Αυτή που έχω τώρα πχ στο 3 τρέμει περισσότερο και απο τα οπίσθια της Minaj. Στο 2 και στο 4 είναι μια χαρά.

Βlinky το noise destructor (όπως και το άλλο νομίζω) έχουν κολλητικές επιφάνειες και δεν χρειάζονται velcro. Η κολλά του είναι πολύ καλή, κολλάει δυνατά και όταν την αφαιρείς, αφαιρείται σχετικά εύκολα.

Πάντως ενημέρωσε εδώ για την εξέλιξη γενικά, με ενδιαφέρει.

Εννοειται θα ενημερωσω, αλλα θα παρει καιρο, το ολο project θα γινει σε κανα μηνα που θα τελειωσω εξεταστικη, απλα τωρα κανω την ερευνα για να αγορασω τα σωστα κομματια, να ερθουν κιολας εντωμεταξυ αν ειναι απο εξωτερικο κλπ, και αρχες Οκτωβρη να μπορεσω να ασχοληθω!

Αντλια εχει κλεισει στην EK D5 PWM , 71ε και EK X-TOP στα 29ε, συνολο 100ε απο eworld

Phobya noise destructor δε βλεπω να εχει το eworld, ουτε κατι αντιστοιχο...θα παιξει aquatuning μαλλον για αυτο.

Και μενει το reservoir, οπου θα πηγαινα στο photon γιατι μου φαινεται το πιο ποιοτικο, αλλα μου βαζει διαφορες δυσκολιες (270mm και χωρις πλαϊνες εξοδους αρα και εξτρα υψος για fittings 90 μοιρων απο κατω, επισης δυσευρετο, μονο απο xspc απευθειας αποτι βλεπω με μπολικο κοστος, και τελος η βλακεια το led tube που δε το θελω δεν αφαιρειται αποτι καταλαβαινω).

Οποτε υπαρχει το ΕΚ Χ3 250 που καλυπτει οσα θελω, αλλα επειδη και εκει τα λεφτα δεν ειναι λιγα (56ε), οποτε ανοιγουν πολλες επιλογες, υπαρχει κατι αλλο αξιολογο που θα προτεινατε?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον. Αν μπορείς δώσε περισσότερες πληροφορίες για την λούπα, που την τρέχεις και καμιά φωτογραφία θα ήταν επίσης καλό. Μου φαίνεται πολύ περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη απλα σκεφτομαι αν υπαρχει πιο efficient τροπος να στηριχτει το σφουγγαροειδες απο το να το βαλω απλα με ταινια διπλης οψης/velcro πχ πανω στη γριλια του ψυγειου.

Δε θελω να κανω μονιμο mod στο κουτι, αλλιως θα εφτιαχνα μια μικρη βαση που θα στηριζοταν στον μπροστινο τοιχο και πανω σε αυτην το σφουγγαρακι, αλλα δε θελω τρυπες που θα αποτελεουσαν μονιμο mod ουτε και να εχω τη βαρυτητα εχθρο (βαζοντας velcro εκει πχ και εχοντας την υπερυψωμενη απο τον ανεμιστηρα)

Δεν είναι ανάγκη να τρυπήσεις το κουτί.

Δες

στο 1:50 μήπως σε βοηθήσει.Το top της EK έχει mounting plate.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον. Αν μπορείς δώσε περισσότερες πληροφορίες για την λούπα, που την τρέχεις και καμιά φωτογραφία θα ήταν επίσης καλό. Μου φαίνεται πολύ περίεργο.

Στον πατο του cosmos s κατω απο δισκους/dvd. Η λουπα δεν ειναι κατι ιδιαιτερο,cpu gpu με ενα τριπλο ψυγειο.φωτο σε κανα μηνα =p

Link to comment
Share on other sites

Koίτα να δεις αν έχεις κάνει αυτά τα 3, η αντλία τρέχει σε λογική ταχύτητα (πχ 2-3) και δεν υπάρχει κάποιο βασικό λάθος πχ να ακουμπάει σε κανένα πλαστικό tray ή επιφάνεια ή να έχει αέρα η λούπα τότε παίζουν διάφορα σενάρια.

1) Έχεις βιονικό αυτί

2) Είσαι πιο υστερικός ακόμα και απο μένα

3) Η αντλία σου έχει κάποιο πρόβλημα

με πιο πιθανό το 3.

Καταρχάς, υπάρχουν 'καλές' και 'κακές' d5 δυστυχώς. Οι κακές, με ζύγισμα impeller οτι να ναι δηλαδή, συνήθως συντονίζουν στις χαμηλές και στις υψηλές στροφές με τις μεσαίες να παράγουν λιγότερο θόρυβο. Αυτό δεν ισχύει βέβαια πάντα, υπάρχουν εξαιρέσεις. Αυτό επίσης δεν τις κάνει προβληματικές, χωρίς να μην υπάρχουν και αυτές φυσικά.

Αν μπορείς κάνε μου την χάρη και απάντησε στα ακόλουθα 2: Πρώτον, όταν αλλάζεις τις στροφές που ακριβώς παρατηρείς η αντλία να τρέμει περισσότερο και να παράγει περισσότερο θόρυβο και δεύτερον αν βάλεις το αυτί σου κοντά αν ακούς κάποιον υψίσυχνο θόρυβο ή κάποιον θόρυβο σαν να τρίβονται μέταλλα μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη να τρυπήσεις το κουτί.

Δες

στο 1:50 μήπως σε βοηθήσει.Το top της EK έχει mounting plate.

ναι αλλα αυτο ειναι για να βιδωθει πανω στο noise destructor.... εκει κομπλε δεν εχουμε θεμα αφου δεν επηρεαζεται το κουτι... Μετα ομως το noise destructor να το κολλησω καθετα στο μπροστινο του κουτιου, το φοβαμαι λιγο λογω βαρυτητας, μην ξεκολλησει με τον καιρο απο το βαρος της αντλιας...

[MENTION=21050]ppkstat[/MENTION] noise destructor απο που το πηρες man? γιατι δεν εχει το eworld...

Για το aqualis που λεει ο [MENTION=2748]KoMM[/MENTION] ξερουμε τιποτα? Ειναι το μονο γυαλινο μαζι με το photon αποτι καταλαβαινω?

Link to comment
Share on other sites

Koίτα να δεις αν έχεις κάνει αυτά τα 3, η αντλία τρέχει σε λογική ταχύτητα (πχ 2-3) και δεν υπάρχει κάποιο βασικό λάθος πχ να ακουμπάει σε κανένα πλαστικό tray ή επιφάνεια ή να έχει αέρα η λούπα τότε παίζουν διάφορα σενάρια.

1) Έχεις βιονικό αυτί

2) Είσαι πιο υστερικός ακόμα και απο μένα

3) Η αντλία σου έχει κάποιο πρόβλημα

με πιο πιθανό το 3.

Καταρχάς, υπάρχουν 'καλές' και 'κακές' d5 δυστυχώς. Οι κακές, με ζύγισμα impeller οτι να ναι δηλαδή, συνήθως συντονίζουν στις χαμηλές και στις υψηλές στροφές με τις μεσαίες να παράγουν λιγότερο θόρυβο. Αυτό δεν ισχύει βέβαια πάντα, υπάρχουν εξαιρέσεις. Αυτό επίσης δεν τις κάνει προβληματικές, χωρίς να μην υπάρχουν και αυτές φυσικά.

Αν μπορείς κάνε μου την χάρη και απάντησε στα ακόλουθα 2: Πρώτον, όταν αλλάζεις τις στροφές που ακριβώς παρατηρείς η αντλία να τρέμει περισσότερο και να παράγει περισσότερο θόρυβο και δεύτερον αν βάλεις το αυτί σου κοντά αν ακούς κάποιον υψίσυχνο θόρυβο ή κάποιον θόρυβο σαν να τρίβονται μέταλλα μεταξύ τους.

Μην παρεξηγηθω ακουγεται λιγο χωρις να ενοχλει,αλλα ακουγεται. Ο ηχος ειναι το κλασσικο hum απο το 3 και μετα,στο 2 ειναι λιγο πιο υψισυχνος. Γενικα ακουω λαμπες κ πριζες παντως αμα κανουν εστω κ λιγο θορυβο. Θα ειμαι σπιτι σε κανα τριβδομαδο για φωτογραφιες κ τα περαιτέρω =) απλα ψαχνω κ γω αλλαγη σε ρεζ κ ισως κ αντλια/τοπ...

Link to comment
Share on other sites

Στην (ανίατη) περίπτωση μου το είχα τοποθετήσει κάπως έτσι το σταντουιτσάκι. Ενα χρόνο που τρέχω το σύστημα δεν την έχω ακουσει την D5 και τα φάνια είναι τα quiet edition της corsair.

http://www.thelab.gr/cases-psu-and-mods/supernouva-the-project-124066.html#post1063514038

Έφτασεεεε

Μάλλον έχω καταλήξει στο loop οπότε είπα να στήσω την D5 κάτω από το Res.

Στην αρχή ξεκίνησα με το κομμάτι αφρολέξ που "ακούει" στο όνομα Noise Destructor και δείχνει να κάνει καλή απόσβεση:

attachment.php?attachmentid=57049&stc=1&d=1372361713

Απο την άλλη το φοβήθηκα γιατί δεν το έβλεπα και πολύ σταθερό (σε extreme καταστάσεις τύπου γυρνάω το case ανάποδα σαν τον μελισσανίδη), έτσι το συνδύασα με Alphacool decoupling kit Eheim

attachment.php?attachmentid=57046&stc=1&d=1372361557

και εγένετο D5 decoupling:

attachment.php?attachmentid=57047&stc=1&d=1372361619

attachment.php?attachmentid=57048&stc=1&d=1372361671

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=23742]jkanaks[/MENTION] ουσιαστικά δεν το χρησιμοποίησες έτσι. Τις βίδες χρησιμοποίησες. Κάνουν και αυτές καλή δουλειά βέβαια. Αυτά τα σφουγγάρια βασίζονται σε έναν πολύ συγκεκριμένο σχεδιασμό.. δυο σκληρά πράγματα και ανάμεσα τους ένα μαλακό. Αν αλλάξει αυτό δεν δουλεύουν.

Επαναλαμβάνω, η κόλα τουλάχιστον του phobya είναι δυνατή. Αν το κολλήσεις σε επίπεδη επιφάνεια και καθαρή δεν υπάρχει περίπτωση να αρχίζει να κόβει βόλτες η αντλία μέσα στο κουτί.

Το δικό μου όπως το βλέπετε στην φωτογραφία, έκανε απόσταση Αθήνα-Κρήτη μέσα σε αμάξι, με την θήκη να είναι οριζόντια και δεν έπαθε τίποτα. Δηλαδή τί άλλο testing θέλετε off road?:p

Βέβαια οκ πάνω σε fan grill προφανώς αλλάζει το πράγμα. Όπως και να έχει λίγο οινόπνευμα στην επιφάνεια πριν την εφαρμογή δεν βλάπτει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[MENTION=21050]ppkstat[/MENTION] αρχιζω να κατασταλασω τελικα στα υλικα.

Πρεπει να γινει αγορα του tube res, αντλιας και top, αυτα τα 3.

Στο tube τελικα εχω καταληξει στο Photon 170. Ο λογος ειναι οτι ενω αρχικα πηγαινα για EK x3 250, διαπιστωσα οτι δε θα χωρεσουν αντλια και res διπλα διπλα χωρις να φαω χωρο και απο τη μητρικη (κατι που δε το θελω, θελω να ειναι εντελως ελευθερη η προσβαση σε αυτην και η δυνατοτητα για πολλαπλες καρτες κλπ).

Δηλαδη ο διαθεσιμος μου χωρος ειναι περιπου 15x30 (βαση x υψος) και υπολογιζω οτι η D5 με το top της και τη βαση θελει ενα 10αρι σαν βαση, βαλε και 1-2 ποντους που θα ηθελα να υπαρχει μια ανεση, δε μενει σχεδον τιποτα για το res. Ενω αν μπουν σε αλλο επιπεδο, κατω η D5 και απο πανω το res, εχω 20cm για το υψος του res και ολο το μηκος μετα να παιξω... Επισης ειδα το 170αρι το photon σε utube και σε ενα build στο κουτι μου και δε μου φανηκε μικρουλι, αντιθετως επειδη εχει 75mm διαμετρο, μια χαρα ειναι, και θα επωφεληθω και απο την ποιοτητα του (γυαλι+acetal)! To μονο που δε μου αρεσει ειναι το led tube που εχει στη μεση, αλλα δε πειραζει, νομιζω αμα δε το φωτισεις και το γεμισεις με υγρο δε πολυφαινεται...

Αρα επιλεχθηκε αυτο ετσι ωστε να μπει πανω απο την αντλια, ετσι και για την αντλια εχω απολυτη ελευθερια στο πως θα τοποθετηθει στη βαση.

Εδω γενιουνται καποια ερωτηματικα στο πως να την τοποθετησω και ποιο outlet να χρησιμοποιησω, αλλα σε πρωτη φαση, για να κανω τις παραγγελιες μου θελω να ξεκαθαρισω το θεμα του top.

Οποτε το αιωνιο διλλημα : Acetal ή Plexi? Παντα ημουν εχθρικος προς το plexi στα blocks για τους φοβους ραγισματος-διαρροων-βαψιματος κλπ, ισχυει το ιδιο και στην αντλια?

Θα ειχα ηδη αποφασισει ευκολα με βαση τα παραπανω υπερ του acetal, απλα ειχα το τελευταιο δημιουργημα του [MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] στο 900D με το μπλε υγρο και ομολογουμενως φαινεται πολυ ομορφη η αντλια με το μπλε υγρο να περναει απο μεσα...

Corsair900d-watercooling-slackerxl-SLi-interior_zps253eb70e.jpg

και με εβαλε σε διλληματα...

Link to comment
Share on other sites

Για το res μια χαρά..Δεν το είχα ποτέ μου αλλά γυαλί γενικά καλύτερα και διαβάζω και καλά λόγια γι αυτά. Ούτε εμένα μου αρέσουν τα led στην μέση αλλά οκ, αυτό είναι θέμα αισθητικής (και ναι αν δεν είναι on λογικά δεν θα πολυφαίνονται).

Σχετικά με το plexi top δεν θα στο πρότεινα. Δεν είναι μόνο τα προβλήματα που ανέφερες (που είναι υπαρκτά), είναι και κάτι που πολλές φορές το προσπερνάει ο κόσμος...Το plexi σαν υλικό έχει χειρότερη απόσβεση κραδασμών απο το acetal. Γι αυτό σου έγραψα 'ένα βαρύ top, χοντρό....'. Δεν θα είναι τόσο άσχημα τα πράγματα όσο με το bayres αλλά απο την άλλη κάνεις όλο το θέμα για να τα γλυτώσεις αυτά. Έχε το κατά νου και αυτό.

Στην τελική αν θες plexi βάλε καλύτερα στα μπλόκς αν και ούτε εκεί θα στο πρότεινα. That's just me βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Για το res μια χαρά..Δεν το είχα ποτέ μου αλλά γυαλί γενικά καλύτερα και διαβάζω και καλά λόγια γι αυτά. Ούτε εμένα μου αρέσουν τα led στην μέση αλλά οκ, αυτό είναι θέμα αισθητικής (και ναι αν δεν είναι on λογικά δεν θα πολυφαίνονται).

Σχετικά με το plexi top δεν θα στο πρότεινα. Δεν είναι μόνο τα προβλήματα που ανέφερες (που είναι υπαρκτά), είναι και κάτι που πολλές φορές το προσπερνάει ο κόσμος...Το plexi σαν υλικό έχει χειρότερη απόσβεση κραδασμών απο το acetal. Γι αυτό σου έγραψα 'ένα βαρύ top, χοντρό....'. Δεν θα είναι τόσο άσχημα τα πράγματα όσο με το bayres αλλά απο την άλλη κάνεις όλο το θέμα για να τα γλυτώσεις αυτά. Έχε το κατά νου και αυτό.

Στην τελική αν θες plexi βάλε καλύτερα στα μπλόκς αν και ούτε εκεί θα στο πρότεινα. That's just me βέβαια.

Δεν ηθελα και πολυ....ε αφου και εγω το σκεφτομουνα ετσι, παω για το acetal να εχω το κεφαλι μου ησυχο...

Αρα τα parts που θα αγοραστουν ειναι :

XSPC Photon 170

EK D5 PWM

EK D5 X-TOP Acetal

Μενει μονο να αποφασισω πως θα τοποθετηθει η αντλια και τι αλλο θα χρειαστει για αυτο το σκοπο...

Επειδη τελικα θα μπει και κατω απο το res, σκεφτομαι ακομα και την περιπτωση κρεμασματος, αλλα θα επρεπε να ειναι με πολυ μικρο σωληνα και δε ξερω αν θα ηταν αρκετη η ελαστικοτητα για να απορροφει τους κραδασμους και να μη μεταφερονται στο res (στην οποια περιπτωση εγινε μια τρυπα στο νερο, ας ειχα παρει το photon με ενσωματομενη την D5...)

Link to comment
Share on other sites

Aν την κρεμάσεις, στην περίπτωση που η αντλία δεν ακουμπάει κάποια επιφάνεια θα έχεις ελάχιστη μεταφορά κραδασμών (εως μηδαμινή) έστω και με μικρό μήκος σωλήνα pump-res. Το πρόβλημα δεν είναι εκεί, είναι το βάρος και είναι αρκετά ριψοκίνδυνη λύση. Μια d5 με acetal top είναι βαρύ πράγμα δεν είναι ddc να την βάζεις όπου γουστάρεις. Αν το κάνεις καλή ιδέα θα ήταν χοντροί σωλήνες (3/8 και πάνω) και stock d5 top. Aν θέλεις λεπτούς σωλήνες και acetal καλύτερα ξέχασε το. Ο [MENTION=3108]fuz10n[/MENTION] το έχει κάνει πάντως, ίσως να σου πεί την εμπειρία του. Άλλη καταπληκτική ιδέα σε αυτήν την περίπτωση αν και αισθητικά αμφιλεγόμενη είναι η στήριξη της αντλίας με λάστιχα σαν έξτρα στήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από λίγο ψάξιμο, βρήκα ότι τα x-res περιλαμβάνουν και το uni-holder που προτείνει και φοράει ο [MENTION=21050]ppkstat[/MENTION], άρα ποιός ο λόγος να μην το προτιμήσεις/ουμε;

"Λογικά" δεν θα μεταφέρει κραδασμούς.Η αντλία στηρίζεται στο υποτυπώδες top που έχει το res και το res στηρίζεται στο holder με λαστιχένια dumper.

Άρα η αντλία και το res δεν έχουν επαφή με την βάση.Αναλυτικά:

image.jpg

Βγαίνει όμως σε 100 και 140, που σημαίνει ότι όποιος θέλει 250 θα πρέπει να δώσει +16 ευρώ για την μεγαλύτερη σωλήνα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.