Jump to content



Μεταβαση απο Αmd σε Intel


ssns

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.

Τωρα τις τελευταιες μερες γυρνοντας στα φορουμ εχω δει να παιζουν σε καλες τιμουλες κατι i5-i7 οι K εκδοσεις τους και εχω ψυστει να κανω μεταβαση απο τον 6200 που εχω προς τα εκει!

Αξιζει να γινει μια τετοια μεταβαση?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δε ξερω ρε man, αναλογα για τι χρηση το θες.

Και για πιο λογο να μη βαλεις αυτον χωρις να αλλαξεις τιποτα αλλο, και να εκμεταλευτεις το μονο προνομιο που προσφερει η amd (που εχει το ιδιο σοκετ εδω και 10 χρονια)

Link to comment
Share on other sites

αναλογα τι χρηση κανεις..!!

για δωσε ινφο...!!

H χρηση που γινεται κυριως ειναι gaming,οσο μου επιτρεπει τουλαχιστον η r9 270.

Αλλα κανοντας μια βολτα μπορει να βρει κανεις και μεταχειρισμενη r9 280 σε πολυ καλη και εχω ψηθει και εκει οπως για την μεταβαση.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω ρε man, αναλογα για τι χρηση το θες.

Και για πιο λογο να μη βαλεις αυτον χωρις να αλλαξεις τιποτα αλλο, και να εκμεταλευτεις το μονο προνομιο που προσφερει η amd (που εχει το ιδιο σοκετ εδω και 10 χρονια)

Πολλα τα φραγκα ρε φιλε Narzul τουλαχιστον για εμενα που με τα ιδια λεφτα μπορω να βρω i5 2500k και μια αξιοπρεπες μητρικη για να τον συντροφευσει

Link to comment
Share on other sites

δε "μιλας" με λεφτα καλυτερα να δουμε τι παιζει?

Αν εχεις οντως καλη ψυξη..στη φθηνια παρε εναν 8320 και ανεβασε τον οσο παει.Καλο θα ηταν να ανεβει πανω απο 4.5γηζ..που το θεωρω σχετικα ευκολακι.

Αυτο μονο βγαινει 130€.

Αν στα ιδια σου ερχεται να παρεις 2500k/3570k με πραγματικα οτι να ναι μητρικη(δε χρειαζεται καν να ειναι ακριβη) ,πουλωντας οτι εχεις βεβαια, τοτε πηγαινε σε intel asap.

:p

Link to comment
Share on other sites

δε "μιλας" με λεφτα καλυτερα να δουμε τι παιζει?

Αν εχεις οντως καλη ψυξη..στη φθηνια παρε εναν 8320 και ανεβασε τον οσο παει.Καλο θα ηταν να ανεβει πανω απο 4.5γηζ..που το θεωρω σχετικα ευκολακι.

Αυτο μονο βγαινει 130€.

Αν στα ιδια σου ερχεται να παρεις 2500k/3570k με πραγματικα οτι να ναι μητρικη(δε χρειαζεται καν να ειναι ακριβη) ,πουλωντας οτι εχεις βεβαια, τοτε πηγαινε σε intel asap.

:p

Σχετικα με την ψυξη εχω μια Thermalright TRUE Spirit 140.

Ενταξει δεν θεωρειται και η ιδανικοτερη ψυκτρα για οc αλλα κανει την δουλεια της.

Εχω βρει πακετο ιντελ στα 200ευρο με 2500κ και μητρικη και σκεφτομαι να δωσω τα δικα μου και να δωσω αλλα 50-60 και να παω προς τα εκει.

και ενταξει για να μην κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας αναφερομαι σε αυτο το πακετο που εχει βαλει ο φιλος [MENTION=30259]das[/MENTION] http://www.thelab.gr/pwliseis/i5-2500k-asus-z68-v-pro-gen-138484.html

Link to comment
Share on other sites

χμμμ...

Δε'ν'κακο ..πρσσωπικα θα πηγαινα σε κατι νεοτερο εστω και κλειδωμενο.Το ipc θα μειωνε την αναγκη για oc εναντι του 2500k.

Στα 270€ πχ παιρνεις 4690 και η97.

Aκομα και στα 4500μηζ να εισαι με τον 2500κ πρεπει να ειναι τελειως Mhz-friendly οι εφαρμογες για να επωφεληθεις.Aλλιως στα 3.9 που θα παιζει ο κλειδωμενος 4690 εισαι μολις 15% κατω σε ρολογια το οποιο μαλλον θα καλυφθει απο ipc και δεν θα σχοληθεις δευτερολεπτο με σταθεροτητα ,οc στροφες ανεμηστηρων κλπ.

Oτιδηποτε παραπανω σε μηζ στον 2500k ειναι κερδος ,σιγουρα, αλλα προσωπικα το θεωρω ξεπερασμενο για να δωσω λεφτα σε αυτο.

Τωρα θα μου πεις..αλλα 200 αλλο 280...ο καθενας το υπολογιζει καλυτερα για τον εαυτο του...αλλα σε συνδιασμο με την καινουργιλα και τα 3 χρονια εγγυηση ψιλο αλλαζει η κατασταση.

y,g

ακομα και οι πιο φθηνες ζ97 ξεκινανε απο 80€ ..οποτε μαλλον για εκει θα πηγαινα..

Link to comment
Share on other sites

χμμμ...

Δε'ν'κακο ..πρσσωπικα θα πηγαινα σε κατι νεοτερο εστω και κλειδωμενο.Το ipc θα μειωνε την αναγκη για oc εναντι του 2500k.

Στα 270€ πχ παιρνεις 4690 και η97.

Aκομα και στα 4500μηζ να εισαι με τον 2500κ πρεπει να ειναι τελειως Mhz-friendly οι εφαρμογες για να επωφεληθεις.Aλλιως στα 3.9 που θα παιζει ο κλειδωμενος 4690 εισαι μολις 15% κατω σε ρολογια το οποιο μαλλον θα καλυφθει απο ipc και δεν θα σχοληθεις δευτερολεπτο με σταθεροτητα ,οc στροφες ανεμηστηρων κλπ.

Oτιδηποτε παραπανω σε μηζ στον 2500k ειναι κερδος ,σιγουρα, αλλα προσωπικα το θεωρω ξεπερασμενο για να δωσω λεφτα σε αυτο.

Τωρα θα μου πεις..αλλα 200 αλλο 280...ο καθενας το υπολογιζει καλυτερα για τον εαυτο του...αλλα σε συνδιασμο με την καινουργιλα και τα 3 χρονια εγγυηση ψιλο αλλαζει η κατασταση.

y,g

ακομα και οι πιο φθηνες ζ97 ξεκινανε απο 80€ ..οποτε μαλλον για εκει θα πηγαινα..

Τροφη για σκεψη οι προτασεις σου αλλα το οικονομικο ειναι ενα σοβαρο θεμα!

ευχαριστω παντως για τις προτασεις!

Θα μπορουσε να γινει και ενας συνδιασμος i5-3570K με h97 ή z97 σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Τροφη για σκεψη οι προτασεις σου αλλα το οικονομικο ειναι ενα σοβαρο θεμα!

ευχαριστω παντως για τις προτασεις!

Θα μπορουσε να γινει και ενας συνδιασμος i5-3570K με h97 ή z97 σωστα?

oχι δεν θα μπορουσε.Ειναι ασυμβατα ..1155 vs 1150.

Αν λες για καινουρια κιολας ..ο 4690Κ εχει μολις 5-10€ παραπανω.

Σκεψου οτι τα 200€ που δινεις τωρα θα πανε στο κουβα σε 2-3 χρονια...) ενω haswell θα εχει καποια μεταπωλητικη αξια.Μια η αλλη ερχεται..απλα η "δικια" προταση προυποθετει ενα ελαφρως μεγαλυτερο αρχικο budget.

Link to comment
Share on other sites

oχι δεν θα μπορουσε.Ειναι ασυμβατα ..1155 vs 1150.

Αν λες για καινουρια κιολας ..ο 4690Κ εχει μολις 5-10€ παραπανω.

Σκεψου οτι τα 200€ που δινεις τωρα θα πανε στο κουβα σε 2-3 χρονια...) ενω haswell θα εχει καποια μεταπωλητικη αξια.Μια η αλλη ερχεται..απλα η "δικια" προταση προυποθετει ενα ελαφρως μεγαλυτερο αρχικο budget.

Ω ναι δεν το προσεξα οτι ειναι διαφορετικο socket.

Oποτε συμφερει να κατσω με τον fx και να παω σε καποιο 8xxx fx σειρα ή να ριξω λεφτα να παω απο ρ9 270 σε ρ9 280 και λογικα οπως το βλεπω και αλλαγη τροφοδοτικου.

Link to comment
Share on other sites

Aφου το θες για gaming ανεβασε τον 6200(εχεις και bulldozer :fie:..) οσο παει..και αλλαξε τη καρτα.

Και ο 8320 λιγο θα σε βοηθησει..και αν ειναι να σου κοστισει 50€ η αλλαγη ...καλυτερα ο 2500κ και πηγαινε τον στα 4500 που τα εχει ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Ότι λεφτά έχεις ρίξε τα σε καλύτερη GPU. Ναι ο 6200 θα την κόψει, αλλά σε περιπτώσεις που είναι η κάρτα γραφικών το θέμα, θα δεις σαφέστατα καλύτερες επιδόσεις με μια δυνατότερη κάρτα γραφικών ακόμα ΚΑΙ με τον 6200.

Link to comment
Share on other sites

Aφου το θες για gaming ανεβασε τον 6200(εχεις και bulldozer :fie:..) οσο παει..και αλλαξε τη καρτα.

Και ο 8320 λιγο θα σε βοηθησει..και αν ειναι να σου κοστισει 50€ η αλλαγη ...καλυτερα ο 2500κ και πηγαινε τον στα 4500 που τα εχει ευκολα.

Ότι λεφτά έχεις ρίξε τα σε καλύτερη GPU. Ναι ο 6200 θα την κόψει, αλλά σε περιπτώσεις που είναι η κάρτα γραφικών το θέμα, θα δεις σαφέστατα καλύτερες επιδόσεις με μια δυνατότερη κάρτα γραφικών ακόμα ΚΑΙ με τον 6200.

Οποτε καλυτερα να μεινω σε amd μιας και δεν αξιζει η μεταβαση σε παλιο socket ενω για καινουργια θα μου βγει γυρω στα 300ευρο.Οποτε ας κοιταξω κατι σε καινουργιο psu και καινουργια gpu.

Μιας και το ανοιξα το θεμα το cx 500watt θα μπορεσει να κρατησει μια ρ9 280 ή να το δωσω και να παρω το COOLERMASTER V550S 550W 80+ GOLD PSU (RS-550-AMAA-G1) - ??

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να κανεις oc ...παρε κανενα 650αρι...

SUPER FLOWER GOLDEN GREEN HX SERIES 650W (SF-650P14XE) -

Δεν "παιζουν" με την αμδ:p

Σε αυτά τα λεφτά παίρνεις επώνυμο 750W με βάση τον κατάλογο προϊόντων του e-shop. Πολλά μου φαίνονται τα 90€ για "μόλις" 550W.

Απο οτι βλεπω ειναι 80 PLUS Gold.Βασικα με απασχολει το να αντεχει μια ρ9 280.Τωρα δεν ξερω προτινεται κατι αλλο γυρω στα 80-90?Προτιμω modular κυριως αν και στο σκρουτζ εχει περισσοτερα σε εκεινο το ευρος τιμων.Το μονο που μπορω να βρω απο eshop ειναι αυτο COOLERMASTER G750M GM SERIES 750W MODULAR PSU και αυτο: THERMALTAKE SPS-730MPCBEU SMART SE SERIES 730W CM 87+ PSU -

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το 80 PLUS Gold, αλλά υψηλού επιπέδου efficiency ψάχνεις όταν σε απασχολεί η κατανάλωση ρεύματος. Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά όταν θέλεις να τροφοδοτήσεις ένα βαρύ σύστημα βάζεις σε πρώτη προτεραιότητα τον κατασκευαστή - που εγγυάται μια κάποια ποιότητα και τα συνολικά watt και σε δεύτερη το αν είναι 80 PLUS Gold ή 80 PLUS σκέτο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το 80 PLUS Gold, αλλά υψηλού επιπέδου efficiency ψάχνεις όταν σε απασχολεί η κατανάλωση ρεύματος. Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά όταν θέλεις να τροφοδοτήσεις ένα βαρύ σύστημα βάζεις σε πρώτη προτεραιότητα τον κατασκευαστή - που εγγυάται μια κάποια ποιότητα και τα συνολικά watt και σε δεύτερη το αν είναι 80 PLUS Gold ή 80 PLUS σκέτο.

Προς thermaltake τοτε μερια μου φενεται ποιο λογικο εκτος και αν κοιταξω στην καινουργια σειρα της corsair τα cs

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.