Jump to content



Κολλάνε τα πλήκτρα στο μηχανικό πληκτρολόγιο μου


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, πριν από ένα μήνα είχε πέσει λίγος χυμός πορτοκάλι πάνω στο keyboard ( ελάχιστος μη φανταστείτε ότι λούστηκε πολύ ) , το καθάρισα προσεχτικά, έβγαλα όλα τα keycaps προσεχτικά τα έπλυνα με σαπούνι και δεν κολλούσε τελικώς τίποτα. Αμ δε όμως, εδώ και μερικές εβδομάδες κολλάει το πλήκτρο " Α " και " D " , εντός του switch μάλλον εκεί που είναι το ελατήριο, σκέφτηκα να πάρω μία μπατονέτα ή ένα καλαμάκι και να ρίξω από πάνω μια σταγονίτσα οινόπνευμα το διαφανές ( άσπρο? πώς λέγεται τέλος πάντων ) μήπως και φτιάξει

Καμια βοήθεια; ευχαριστώ :computer:

το πληκτρολόγιο είναι το παρακάτω

1313749233_204186322_o.jpg

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Μηχανικό βλέπω. Βρες keycap puller. Βγάλε τα πλήκτρα (keycaps), καθάρισε καλά τον μικροδιακόπτη και λογικά θα επανέλθει. Η επανατοποθέτηση των keycaps δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη.

Link to comment
Share on other sites

Επαθα το ιδιο, στο B και απλα δεν πατιοταν καλα, βασικα πατιοταν και ανεβαινε ξερω γω σιγα σιγα μετα απο 1 δευτερο.

Πηρα μια συριγγα, εβαλα λιγο 96% αλκοολη, (Εριξα λιγη στο καπακι της αλκοολης για να παρω απο εκει) ρουφηξα λιγο και εβαλα μια σταγονα 2 φορες, με κανα 2-3 λεπτα και πατουσα το κουμπακι μερικες φορες.

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

Επαθα το ιδιο, στο B και απλα δεν πατιοταν καλα, βασικα πατιοταν και ανεβαινε ξερω γω σιγα σιγα μετα απο 1 δευτερο.

Πηρα μια συριγγα, εβαλα λιγο 96% αλκοολη, (Εριξα λιγη στο καπακι της αλκοολης για να παρω απο εκει) ρουφηξα λιγο και εβαλα μια σταγονα 2 φορες, με κανα 2-3 λεπτα και πατουσα το κουμπακι μερικες φορες.

ακριβώς το ίδιο παθαίνει ! αλκοόλη; δηλαδή :blink:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, εγω αυτο βρηκα αυτο εβαλα.

Τωρα πηγα το εψαξα.

Οινοπνευμα φωτιστικο 93%.

2 σταγονες με συριγγα, με διαφορα μερικων λεπτων.

Κοιτα, πατησα το κουμπι κατω και εριξα εκει τις σταγονες, εχει μια εσοχη.

Link to comment
Share on other sites

99% οινόπνευμα 2 μηχανικά έχω στο ένα έπεσε μπύρα κολλούσε Fix it στο δεύτερο καφές Fix it... ακριβώς με τον τρόπο που έδειξε μου δουλεύουν ακόμα πολύ καλά τα πληκτρολόγια.. άρα πολύ καλά τα λέει προσωπική άποψη

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.