Jump to content



Ποιοτικος ηχος σε laptop


Recommended Posts

Εχουν περασει απο τα χερια μου 6-7 διαφορετικες καρτες της creative. Η xtreme music κιολας ηταν τοσο τιμια για τα λεφτα της, που πηρα ακομα μια μεταχειρη για να εχω για το μελλον. Η καρτα γινονταν audiophile με 60€ τι αλλο να πεις...απο κει και περα ειναι στο χερι σου κατα ποσο θες να ψαχτεις, και να καταλαβεις ο ιδιος τι θες απο τον ηχο σου. ΜΙα επισης καλη λυση ειναι τα dac της fiio και δεν ξερω κατα ποσο θα ηθελες να ψαχτεις σε προενισχυτες...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Προς το παρών θέλω μια αξιόλογη κάρτα να συνδυάσω με τα ηχεια μου ,απλα με ενδιαφέρει να μην εχει προβλήματα ασυμβατοτητας.

Μελλοντικά δεν αποκλείω να παω και σε κατι καλύτερο μιας και ακουω αρκετα μουσική απλα μεχρι τωρα δεν ειχα την οικονομική δυνατότητα να εχω κατι αξιόλογο και γι'αυτο ημουν με την ενσωματωμένη καρτα και απλά 2.1 ηχεια.

Το προβλημα που εχω τωρα ειναι οτι σε αρκετα κομματια ο ηχος(και ιδιαίτερα το μπάσο) σαν να μπουκώνει και δεν ακούγετε ωραία.

Επισης τι αλλες δυνατότητες εχει η κάρτα?πχ απ'οτι καταλαβαίνω μπορείς να συνδέσεις playstation,θα βελτιώνει τον ηχο η απλα θα μπορείς να ρυθμίζεις την ένταση?

Αν και απο τον ήχο του PS ειμαι ευχαριστημενος, ακούγετε καλύτερα απο το λαπτοπ.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών θέλω μια αξιόλογη κάρτα να συνδυάσω με τα ηχεια μου ,απλα με ενδιαφέρει να μην εχει προβλήματα ασυμβατοτητας.

Μελλοντικά δεν αποκλείω να παω και σε κατι καλύτερο μιας και ακουω αρκετα μουσική απλα μεχρι τωρα δεν ειχα την οικονομική δυνατότητα να εχω κατι αξιόλογο και γι'αυτο ημουν με την ενσωματωμένη καρτα και απλά 2.1 ηχεια.

Το προβλημα που εχω τωρα ειναι οτι σε αρκετα κομματια ο ηχος(και ιδιαίτερα το μπάσο) σαν να μπουκώνει και δεν ακούγετε ωραία.

Επισης τι αλλες δυνατότητες εχει η κάρτα?πχ απ'οτι καταλαβαίνω μπορείς να συνδέσεις playstation,θα βελτιώνει τον ηχο η απλα θα μπορείς να ρυθμίζεις την ένταση?

Αν και απο τον ήχο του PS ειμαι ευχαριστημενος, ακούγετε καλύτερα απο το λαπτοπ.

Δεν υπαρχει θεμα ασυμβατοτητας, αρκει να υπαρχουν οι αναλογες εξοδοι/εισοδοι. Απο το λαπτοπ θα τον παρεις αναλογικα τον ηχο απο το jack. Δεν ξερω αν συνδραμει καθολου το usb, δεν εχω ασχοληθει να σου πω την αληθεια. Απο κει και περα το playstation αν παιρνεις τον ηχο απο την HDMI σαφως και θα εχει καλυτερο ηχο απο μια onboard του laptop...απο κει και περα οπως σου ειπα, εξαρταται απο σενα και τα γουστα σου. Μενει να τα ξεκαθαρισεις.

Link to comment
Share on other sites

αν θέλεις πραγματικό καλό ήχο και να είσαι διατεθειμένος να βάλεις στην άκρη τα φρου φρου και αρώματα του μαρκετινγ ρίξε μια ματιά στα παρακάτω:

JDS Labs - Standalone ODAC

FiiO

http://audiotrack.net/en/usb/528

Link to comment
Share on other sites

αν θέλεις πραγματικό καλό ήχο και να είσαι διατεθειμένος να βάλεις στην άκρη τα φρου φρου και αρώματα του μαρκετινγ ρίξε μια ματιά στα παρακάτω:

JDS Labs - Standalone ODAC

FiiO

http://audiotrack.net/en/usb/528

Δεν αμφιβάλω οτι υπαρχουν καλύτερες λύσεις απο αυτο που κοιταζω αλλά δυστυχώς πρεπει να γνωρίζεις για να ψάξεις και να επιλέξεις σωστά.

Ειμαι απο μικρη επαρχιακή πόλη γι'αυτο ψαχνω σε φορουμς για το τι θα αγορασω ,αν ημουν απο καποιο μεγαλο αστικό κεντρο θα πηγαινα στα ανάλογα καταστήματα για να με διαφωτίσουν .

Δεν υπαρχει θεμα ασυμβατοτητας, αρκει να υπαρχουν οι αναλογες εξοδοι/εισοδοι. Απο το λαπτοπ θα τον παρεις αναλογικα τον ηχο απο το jack. Δεν ξερω αν συνδραμει καθολου το usb, δεν εχω ασχοληθει να σου πω την αληθεια. Απο κει και περα το playstation αν παιρνεις τον ηχο απο την HDMI σαφως και θα εχει καλυτερο ηχο απο μια onboard του laptop...απο κει και περα οπως σου ειπα, εξαρταται απο σενα και τα γουστα σου. Μενει να τα ξεκαθαρισεις.

Οταν λεω ασυμβατότητα εvνοω με τους drivers εκει διαβάζω οτι εχει θέμα η creative.

Για να ξεκαθαρίσω τι θελω πρεπει πρωτα να ακούσω .

Αυτο που εχω στο μυαλό μου ειναι μια αξιόλογη(για τα λεφτα της) multimedia καρτα για αναπαραγωγή μουσικής ,gaming και καμιά ταινία ,δεν με ενδιαφέρει ηχογράφηση, μίξη κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει κανενα θεμα με τους drivers, ειχε ενα θεματακι οταν βγηκαν τα vista αλλα το εφτιαξαν μετα. Εξαλλου εσυ με τα ηχεια αυτα δεν θα επρεπε να εχεις τρομερες απαιτησεις σε παιχνιδια και ταινιες. Αρα επιστρεφω στην αρχικη μου "διαγνωση" οτι δεν χρειαζεσαι κατι παραπανω απο την x-fi HD, στα 95€ καινουρια θα σου ερθει κουτι. Δεν εχεις ουτε τα ηχεια, ουτε τα ακουστικα για να πας σε λυσεις >200€...:T: και αν στο μελλον χρειαστει να αναβαθμισεις σε 5,1, δεν θα προτεινα καρτα ηχου ετσι και αλλιως. bitstreaming μεσω hdmi σε εναν ενισχυτη και θα σαι αψογος.

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια ερώτηση.......

Στα edifier r1800t που εχω δεν μου αρεσει το μπασο τους ,δεν ξερω αν θα βελτιωθεί κάπως με μια κάρτα ηχου ,αν και απ'οτι διαβάζω λιγο πολυ τα μικρα στούντιο ηχεια αυτο το μπάσο εχουν.

Θα ηταν εφικτο-σωστό μελοντικα να παρω ενα sub να το συνδυάσω με τα ηχεια ?

Στην sound blaster x-fi hd που σκεφτομαι να παρω μπορει να συνδεθεί πανω ξεχωριστώ γουφερ?

Link to comment
Share on other sites

Με στερεο καρτα ηχου και με αυτα τα ηχεια οχι δεν μπορεις να προσθεσεις sub πιο μετα. Οχι σωστα τελος παντων...

Οκ κατάλαβα.....οποτε καταλήγω στην X-FI HD και μελλοντικα ισως παω σε καθαρα 2.1 σύστημα η σε στούντιο με μεγαλυτερο μπάσο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ αδύναμο σε σχεση παντα με τα 2.1 που ειχα ,οπ'οτι διαβάζω τα συγκεκριμένα ηχεια εχουν πολυ καλα μεσα και πριμα(κατι που το εχω διαπιστώσει και εγω παρότι ειμαι ασχετος) αλλα μετριο μπασο ,στη μουσικη(μεταλ) που ακουω εγω δεν μου αρέσει καθόλου.

Το αναφέρουν και εδω(αν το μεταφράσεις στα αγγλικα) Отзывы покупателей Edifier R1800TIII на Яндекс.Маркете

Δεν λεω οτι ειναι κακα ηχεια απλα δεν ειναι για μπασατη μουσικη.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα τι λες...το μεταλ ομως δεν ειναι μπασατη μουσικη, αυτο που πρεπει να καταλαβεις ειναι οτι τα στουντιο ηχεια δεν ειναι για μουσικη ακροαση στο σπιτι, δεν ειναι για τον τελικο χρηστη. Ειναι κατι σαν εξειδικευμενα ηχεια, για συγκεκριμενη χρηση. Δεν θα τα χαρεις ετσι...ποια 2,1 ειχες?

Link to comment
Share on other sites

Εγω το μεταλ το ακούω με μπόλικο μπάσο!:p

Αυτα ειχα Buy the Philips Ηχεία πολυμέσων 2.1 SPA5300/10 Ηχεία πολυμέσων 2.1

Μα τα ηχεια αυτης της κατηγορίας νομιζω χαρακτηριζονται περισσοτερο multimedia 2.0 παρα καθαρα στουντιο.

Aλλωστε σε πολα ήδη μουσικης που τα εχω δοκιμάσει ακουγοντε μια χαρα ,συγκεκριμενα το μεταλ δεν μου αρεσει .

Αυτο Poe - Tropico (Original Mix) Free Mp3 Download πχ μου ακούγετε άψογα, το βρηκα απο εδω

Link to comment
Share on other sites

πάρε το fiio που σου έδειξαν τα παιδιά αν δεν είναι ικανοποιητική η onboard. Δυστυχώς ο καλός ήχος δεν έρχεται φτηνά και να καταλάβεις ότι στην όλη αλυσίδα ο αδύναμος κρίκος κι εκεί που πρέπει να πέσει το περισσότερο χρήμα είναι τα ηχεία.

Αν θες να φύγεις πάνω από 100€ για το DAC σκέλος, δες και τα focusrite

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αντικειμενικα ουτε πριν ουτε τωρα εχεις τιποτα ηχειαρες...εγω στην θεση σου δεν θα εδινα 100€ για καρτα ηχου. Η τουλαχιστον δεν θα επαιρνα οτιδηποτε με λιγες δυνατοτητες. πχ η x-fi hd, ειναι για λαπτοπ, η μαλλον ειναι για συνδεση ΜΟΝΟ με usb...δεν μπορεις να της δωσεις ηχο διαφορετικα...σε περιοριζει αυτο την στιγμη που θες στο μελλον να αλλαξεις πραγματα. Αν την ηθελες για χρηση με καλα ακουστικα θα ηταν μια χαρα. Αποφασισε πρωτα τι θελεις ακριβως και τι μπορει να θελεις. Δεν αξιζει να το πας βημα βημα...αν θες κατι πολυ καλο απο τον ηχο σου μαζευε λευτα και δωστα μια και καλη σε κατι που να αξιζει...μια τα παιρνεις ενα-ενα, τα εχω περασει αυτα γι αυτο στα λεω...με τον ηχο εχω πολυ μουρλα και εχω δοκιμασει διαφορετικα συστηματα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αντικειμενικα ουτε πριν ουτε τωρα εχεις τιποτα ηχειαρες...εγω στην θεση σου δεν θα εδινα 100€ για καρτα ηχου. Η τουλαχιστον δεν θα επαιρνα οτιδηποτε με λιγες δυνατοτητες. πχ η x-fi hd, ειναι για λαπτοπ, η μαλλον ειναι για συνδεση ΜΟΝΟ με usb...δεν μπορεις να της δωσεις ηχο διαφορετικα...σε περιοριζει αυτο την στιγμη που θες στο μελλον να αλλαξεις πραγματα. Αν την ηθελες για χρηση με καλα ακουστικα θα ηταν μια χαρα. Αποφασισε πρωτα τι θελεις ακριβως και τι μπορει να θελεις. Δεν αξιζει να το πας βημα βημα...αν θες κατι πολυ καλο απο τον ηχο σου μαζευε λευτα και δωστα μια και καλη σε κατι που να αξιζει...μια τα παιρνεις ενα-ενα, τα εχω περασει αυτα γι αυτο στα λεω...με τον ηχο εχω πολυ μουρλα και εχω δοκιμασει διαφορετικα συστηματα.

Βασικα με μπερδεύεις,μερικά μηνύματα παραπάνω μου λες οτι η x-fi hd θα μου "έρθει κουτί" και τωρα μου λες οτι ειναι για χρίση με ακουστικά?

Παμε πάλι απο την αρχη!

Εχω τα edifier r1800t , τα συνδεω σε παλιο λαπτοπ, αξιζει να δώσω καποια λεφτα για να παρω μια αυτονομη καρτα ηχου, ,θα ακουσω κατι καλυτερο απο αυτο που ακουω τωρα?

Αν ναι ,τι μου προτινετε?

Αν οχι ,τα ξαναλέμε οταν αποφασίσω να παρω αλλα ηχεια!:banging:

Έγινε επεξεργασία από Hillmaster
Link to comment
Share on other sites

Οπως εισαι τωρα ναι αξιζει! Αλλα οταν μετα λες θες παραπανω μπασο και οτι σκεφτεσαι να αλλαξεις ηχεια και τετοια...δεν ειναι καλυτερα να ξερεις τι θες να κανεις απο τωρα για να μην σου μεινει η hd στα χερια..? Γιατι μπορεις με παραπανω χρηματα να παρεις κατι καλο απο τωρα που να μην χρειαστει να αλλαξεις στο μελλον, ο,τι ηχεια και να αλλαξεις...αυτο λεω...τα ακουστικα τα ανεφερα γιατι ειναι σταθερα, δεν αλλαζουν τροπο οδηγησης.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.