Jump to content



Ποιοτικος ηχος σε laptop


Recommended Posts

μάλλον το EAX σου λείπει και όχι η ποιότητα. Άρα πας σε usb της creative. δες http://us.creative.com/p/sound-blaster/sound-blaster-x-fi-surround-5-1-pro

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

μάλλον το EAX σου λείπει και όχι η ποιότητα. Άρα πας σε usb της creative. δες Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 Pro - Sound Blaster - Creative Labs (United States of America)

Οπως γραφω και στο πρωτο ποστ,δεν εμπιστευομαι πως ενα τετοιο πραγματακι μπορει να φανει ισαξιο τουλαχιστων αυτου:

Creative Worldwide Support

(ισως να ειναι λανθασμενη η πεπηθηση μου,ομως πουθενα δεν βρικα και τα specs αυτου που προτεινεις να συγκρινω)

Το eax ναι ,φαντασου στα win7 ,που ο driver δεν το υποστηριζει,δεν μπορω να ακουσω λεπτο,θυμιζει τις διαφορες πατατιερες που ακους στα πολυκαταστηματα τυπου mediamark ,που παιζουν πανω κατω 400ευρω.)

Τελος,θελεις να μου πεις κατα τη γνωμη σου τι χρειαζετε για να ακουω ποιοτητα.Σε αυτη την ισχυς.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ο ήχος όταν πρόκειται για μουσική αρκεί και από τα δύο κανάλια. Βάζοντας παραπάνω θες επιδέξιους ενισχυτές. Δεύτερον το ποιοτικό που ορίζεις η έχεις στο νου σου ο καθένας το έχει διαφορετικό. Ο ήχος είναι κάτι υποκειμενικό και διαφέρει από αυτί σε αυτί. Κάτι οικονομικό και ποιοτικό χωρίς να χρωματίζει είναι το odac που έχω και γω. Μια αναζήτηση στο google μπορεί να σε πείσει. Επίσης με την προσθήκη ποιοτικής τροφοδοσίας απογειώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη,ολες οι καρτες ηχου,δεν περιεχουν μεσα και ενα dac?Με αυτη τη προυποθεση δεν ειναι μεγαλυτερο προνομιο να εχεις καρτα?

Για παραδειγμα εχω την εντυπωση οτι η καρτα που εχω (κ εχω βαλει παραπανω),ειναι ενα dac,συν αλλα κυκλωματα και επεξεργαστες για να χρωματιζει,και να ειναι πιο επιδεξια...στα πολλα ηχεια.

Αν κανω λαθος με διορθωνεις.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη,ολες οι καρτες ηχου,δεν περιεχουν μεσα και ενα dac?Με αυτη τη προυποθεση δεν ειναι μεγαλυτερο προνομιο να εχεις καρτα?

Για παραδειγμα εχω την εντυπωση οτι η καρτα που εχω (κ εχω βαλει παραπανω),ειναι ενα dac,συν αλλα κυκλωματα και επεξεργαστες για να χρωματιζει,και να ειναι πιο επιδεξια...στα πολλα ηχεια.

Αν κανω λαθος με διορθωνεις.

το θεμιτό συνήθως είναι να μην χρωματίζει τίποτα μία ηχογράφηση. Αυτό είναι το πιο "δύσκολο". Και γι'αυτό ξεφεύγουν συνήθως οι τιμές στα "ουδέτερα" μηχανήματα.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον το EAX σου λείπει και όχι η ποιότητα. Άρα πας σε usb της creative. δες Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 Pro - Sound Blaster - Creative Labs (United States of America)

Αυτη η αυτη αν θες πιο πολυ για μουσικη (ειναι καλη)

Sound Blaster X-Fi HD - Sound Blaster - Creative Labs (United States of America)

Δεν προτεινω καποια αλλη μαρκα γιατι μαλλον εχεις αποφασισεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια απλη ερωτηση.

Αυτες οι 2 εξωτερικες καρτες τις creative,που προτεινετε και σωστα προτεινετε.

Στεκοντε τουλαχιστων ισασια με μια εσωτερικη ,π.χ οπως η audigy 4 που εχω.

Και το λεω αυτο πριν την "audigy 4",ειχα την "live1024" ,και εκεινη επαιζε αυτο που λεμε κρυσταλλο,ομως πιο χαμηλα.

Η audigy 4 παιζει και καθαρα,αλλα και με ενταση.

Επισης σχετικα με το τελευταιο ,ο oρος "signal noise ratio"(SNR),εχει να κανει με το ποσο δυνατα παιζει η καρτα?

Θυμαμαι στην live1024 ειναι καπου 103db,και σε αυτη που εχω τωρα 113db και δεν τολμαω σε καλο mp3 να βαλω πανω απο τη μεση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια απλη ερωτηση.

Αυτες οι 2 εξωτερικες καρτες τις creative,που προτεινετε και σωστα προτεινετε.

Στεκοντε τουλαχιστων ισασια με μια εσωτερικη ,π.χ οπως η audigy 4 που εχω.

Και το λεω αυτο πριν την "audigy 4",ειχα την "live1024" ,και εκεινη επαιζε αυτο που λεμε κρυσταλλο,ομως πιο χαμηλα.

Η audigy 4 παιζει και καθαρα,αλλα και με ενταση.

Επισης σχετικα με το τελευταιο ,ο oρος "signal noise ratio"(SNR),εχει να κανει με το ποσο δυνατα παιζει η καρτα?

Θυμαμαι στην live1024 ειναι καπου 103db,και σε αυτη που εχω τωρα 113db και δεν τολμαω σε καλο mp3 να βαλω πανω απο τη μεση.

Προχωρα αφοβα.Μην τις βλεπεις μικρες στο ματι..:p

Και η audigy 4 δεν λεει και πολλα πολλα.Απο την αλλη βεβαια αν παρεις μια πολυ καλη καρτα και η μουσικη σου ειναι σε τρισαθλια mp3 μπορεις να εχεις βελτιωση προς το..χειροτερο.Μια χαρα ειναι οι καρτουλες , η χρυση τομη στα λεφτα σου και σε usb

Link to comment
Share on other sites

*Ρωτάω εδω για να μην ανοίγω καινούριο θέμα*

Πρόσφατα αγόρασα τα R1800T III | Edifier τα οποία συνδέω σε λαπτοπ(και σε playstation) με το 3,5χιλ βύσμα. Απ'οτι διαβάζω επιβάλετε να παρω μια αυτόνομη κάρτα ηχου.

Υπαρχει η σκεψη να φτιάξω ενα σταθερό pc μεχρι τα Χριστούγεννα ,να περιμένω να βαλω εκει μια εσωτερική η να πάρω usb ? Εχω κατι να κερδίσω με την εσωτερική?

Προσανατολίζομαι στην CREATIVE SOUND BLASTER X-FI 5.1 Pro που προτείνεται παραπάνω.

Έγινε επεξεργασία από Hillmaster
Link to comment
Share on other sites

ωραια ηχειακια, αλλα δεν θα επαιρνα την 2i2 για αυτα τα ηχεια

Κανενας λογος να παει σε μετριο ηχο.

Μια εξωτερικη soundblaster βγαζει πολυ καλυτερο ηχο απο την focusrite που εβαλες Oric.

Link to comment
Share on other sites

Κανενας απο αυτους που ρωτανε δεν αναφερει της χρηση που θελουν να κανουν, και το budget που διαθετουν, γι αυτο και οι προτασεις των περισσοτερων ανηκουν σε διαφορετικους κοσμους μεταξυ τους...θες να βοηθησεις και δεν μπορεις...

Link to comment
Share on other sites

Κανενας απο αυτους που ρωτανε δεν αναφερει της χρηση που θελουν να κανουν, και το budget που διαθετουν, γι αυτο και οι προτασεις των περισσοτερων ανηκουν σε διαφορετικους κοσμους μεταξυ τους...θες να βοηθησεις και δεν μπορεις...

Για να μην αναφέρω κάτι συγκεκριμένο, εννοείτε απλα για ακρόαση μουσικής και καμιά ταινία ,οσο για το μπάτζετ φαίνεται απο την κάρτα που σκεφτομαι να πάρω(SOUND BLASTER X-FI 5.1 Pro) δηλαδή γύρο στα 60Ε.

Θα έδινα και παραπάνω αλλα διαβάζω περιπτώσεις που ειδαν μεγάλη βελτίωση με την αυτόνομη κάρτα σε σχέση με την ενσωματωμένη της μητρικής και άλλες που δεν είδαν ιδιαίτερη διάφορα.

Με τα καινουρια ηχεια ειδα καποια βελτίωση στον ήχο,δοκίμασα και καλύτερης ποιότητας αρχεία αλλά δεν είδα διάφορα ,οποτε σκέφτηκα οτι μεχρι εκει φτάνουν οι δυνατότητες τις ενσωματωμενης καρτας .

Link to comment
Share on other sites

Για να μην αναφέρω κάτι συγκεκριμένο, εννοείτε απλα για ακρόαση μουσικής και καμιά ταινία ,οσο για το μπάτζετ φαίνεται απο την κάρτα που σκεφτομαι να πάρω(SOUND BLASTER X-FI 5.1 Pro) δηλαδή γύρο στα 60Ε.

Θα έδινα και παραπάνω αλλα διαβάζω περιπτώσεις που ειδαν μεγάλη βελτίωση με την αυτόνομη κάρτα σε σχέση με την ενσωματωμένη της μητρικής και άλλες που δεν είδαν ιδιαίτερη διάφορα.

Με τα καινουρια ηχεια ειδα καποια βελτίωση στον ήχο,δοκίμασα και καλύτερης ποιότητας αρχεία αλλά δεν είδα διάφορα ,οποτε σκέφτηκα οτι μεχρι εκει φτάνουν οι δυνατότητες τις ενσωματωμενης καρτας .

Την στιγμη που εχεις στερεο ηχεια, ξεχνας το 5,1 και ειδικα αυτην την συγκεκριμενη. τα ηχεια σου ειναι αρκετα καλα, αλλα μην περιμενεις ΤΗΝ ενταση, οπως και να τα οδηγησεις. Την στιγμη που οδηγουνται απο μονα τους, το μονο που θα μπορεσεις να βελτιωσεις ειναι το "χρωμα" του ηχου στο ευρος που μπορουν τα ηχεια. Η x-fi HD ειναι αυτο που θες. Σε αυτην την τιμη δεν νομιζω να βρεις κατι καλυτερο. Μαλιστα με εξοδους rca θα μπορεις να χρησιμοποιησεις και ποιοτικα καλωδια και οχι ανταπτορες σε jack. Αν ομως προκειται να παρεις 5,1 ηχεια στο μελλον αλλαζει πολυ το πραγμα με τα λαπτοπ...

Link to comment
Share on other sites

Μα αν καταλαβαίνω καλα το 5.1 δεν ειναι επιλογή?Δηλαδή αν επιλέξεις στην καρτα να βγάζει στερεο δεν θα ειναι καλο? Μάλιστα καπου πηρε το ματι μου σε καποιο review οτι το 5.1 της συγκεκριμενης καρτας ,ειναι μέτριο αλλα το στερεο οκ.

Το 5.1 δεν με ενδιφερει γιατί τα θεωρώ περιττό,θα προτιμούσα ενα καλο 2.1

Link to comment
Share on other sites

Η x-fi HD δεν υποστηριζει 5,1. Ειναι στερεο και μαλιστα ποιοτικο. Οση διαφορα θα δεις αν πας απο την onboard στην x-fi 5.1 αλλη τοση θα δεις απο 5,1 στην HD (μην πω παραπανω...). Ξαναλεω ολα αυτα ειναι πολυ σχετικα, δεν μπορω να κρινω εγω η καποιος αλλος τα δικα σου ακουστικα γουστα και τι απο ολα αυτα αξιζει τα λεφτα σου. Μπορει να απογοητευεις απο το αποτελεσμα απο συνθηκες...εγω για παραδειγμα δεν θα εδινα λεφτα για κατι τετοιες καρτες...με hdmi σε ραδιοενισχυτη και μονο. Η μονη περιπτωση που θα επαιρνα αναλογικη καρτα ειναι η παρουσα οπου ΞΕΡΩ τι σοι πυκνωτες εχει η ZxR μου, και μπορω να επιλεξω και τα opamps για τα γουστα μου (αυτο ομωε δεν μπορεις να το κανεις σε λαπτοπ)...ολα σχετικα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Την στιγμη που εχεις στερεο ηχεια, ξεχνας το 5,1 και ειδικα αυτην την συγκεκριμενη. τα ηχεια σου ειναι αρκετα καλα, αλλα μην περιμενεις ΤΗΝ ενταση, οπως και να τα οδηγησεις. Την στιγμη που οδηγουνται απο μονα τους, το μονο που θα μπορεσεις να βελτιωσεις ειναι το "χρωμα" του ηχου στο ευρος που μπορουν τα ηχεια. Η x-fi HD ειναι αυτο που θες. Σε αυτην την τιμη δεν νομιζω να βρεις κατι καλυτερο. Μαλιστα με εξοδους rca θα μπορεις να χρησιμοποιησεις και ποιοτικα καλωδια και οχι ανταπτορες σε jack. Αν ομως προκειται να παρεις 5,1 ηχεια στο μελλον αλλαζει πολυ το πραγμα με τα λαπτοπ...

To σκέφτομαι να πάρω την SOUND BLASTER X-FI HD αλλα διαβάζω πολλα προβλήματα σε καρτες της CREATIVE μεχρι και περιπτώσεις που δεν παίζουν καν,ειναι σίγουρο οτι δεν θα εχω προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.