Jump to content



4GB Vram το νέο trend για το 2015?


Recommended Posts

Παιδιά μερικά νούμερα δικά μου στα 1440p. Η κάρτα είναι μια 780ti, πυρήνας στα 1228, μνήμες στοκ. HD pack installed.

Ultra Preset

Avg 72.85

Min 23.63

Max 276.33

Very high Preset

Avg 83.88

Min 50.41

Max 398.08

Ram usage 3GB στην πρώτη και 2GB στην δεύτερη.

Και εισαι και σε 1440p..

Αρα λοιπον που ειναι το "need 6gb or greater για ultra textures σε 1080p" στο συγκεκριμενο παιχνιδι?

Μας δουλευουν?

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω. Νόμιζα οτι έχω κάνει κάποιο λάθος, αλλά τα ξαναέτρεξα και μάλιστα με restart στα ενδιάμεσα για να δω μήπως δεν πήρε κάποιο setting, αλλά είχα τα ίδια αποτελέσματα. Πάντως όταν διαλέγω ultra μου βαράει ένα warning στα settings για να με αποτρέψει :D

Θα τρέξω και καμμία μικρότερη ανάλυση και θα σας πώ αλλά το παιχνίδι έχει ένα περίεργο scaling και δεν μου βγάζει ακριβώς 1080.

Παω να τρέξω και σας λέω.

Link to comment
Share on other sites

@ppkstat

μπορείς να τρέξεις το game στα ultra και να δεις και πόσο χώρο πιάνει στην ram του pc !

λογικά επειδή πρέπει να είναι μαζόχες και άσχετοι αυτοί που έφτιαξαν το game παίζει να ενοούνε ότι συνολικά για να το παίξεις στα ultra θέλεις 6gb άρα αν θέλεις 3 gb VRAM και άλλα 3 gb RAM VOUALA τα 6gb specs

---

σε καμιά ώρα το περνάω και εγώ στον SSD και έρχομαι θα γίνει της πόπης !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Εγω ακομα κατεβαζω...

μόλις τελειώσω θα ανοίξω τον κόφτη , ναι επισκευάζω κινητήρα :whip:!

εκτός και αν υπάρχει τρόπος μα στέλνω μόνο σε εσένα τις αραιότατες εικόνες που ζωγράφισα η συνέχεια pm !

τέσπα για να δούμε τι θα δούμε !:triniti:

Link to comment
Share on other sites

@ppkstat

μπορείς να τρέξεις το game στα ultra και να δεις και πόσο χώρο πιάνει στην ram του pc !

λογικά επειδή πρέπει να είναι μαζόχες και άσχετοι αυτοί που έφτιαξαν το game παίζει να ενοούνε ότι συνολικά για να το παίξεις στα ultra θέλεις 6gb άρα αν θέλεις 3 gb VRAM και άλλα 3 gb RAM VOUALA τα 6gb specs

---

σε καμιά ώρα το περνάω και εγώ στον SSD και έρχομαι θα γίνει της πόπης !

Κάπου στο 1.2GB RAM μου δεσμεύει. Δεν μπορεί, κάποια πατάτα με το installation του HD pack θα έχω κάνει. Δεν μπορώ να καταλάβω τι όμως.

Link to comment
Share on other sites

όπως το υποψιάστηκα ! παρακάτω με afterburner ingame amd 14.7 feta (280Χ) έχω ακόμα !

2950 ΜΒ Vram 280Χ

max ram όταν έτρεχε το bench 6525 ΜΒ

και ram χωρίς το game open 3100 MB περίπου

Διαφορά τους 3425 MB

Οπότε αν πάρουμε τα MB της RAM + VRAM = 3425 + 2950 = 6375 ΜΒ άρα έχουν δίκιο απλά δεν το εξηγούν τα ζούδια !

bench result με 14.7 feta

average 54.09

max 318.72

min 13.69

πάω να περάσω τους καινούργιους

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

μόλις ανοίγω το game

ShadowOfMordor_2014_10_01_20_29_46_369_zps726d8f03.jpg

settings

ShadowOfMordor_2014_10_01_20_30_34_543_zps48c2dbf8.jpg

in bench mark

ShadowOfMordor_2014_10_01_20_31_20_163_zpsdef87a47.jpg

end of benchmark

ShadowOfMordor_2014_10_01_20_33_08_688_zps194e54e1.jpg

και σε dropbox για download

https://www.dropbox.com/sh/yub004rio9fwppr/AAA1jH6gCu7w787ROQY4RMA4a?dl=0

επίσης κανένα site για να ανεβάζουμε φωτογραφίες σε full size τις κάνουν resize οι φούστηδες !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14318]ARMAGEDDON[/MENTION]

..και εγώ έτσι ακριβώς είμαι. Δεν ξέρω τι παίζει. Τα 54 της δικιάς σου με τα 70 της δικιάς μου είναι πολύ λογικά για την διαφορά που έχουν οι κάρτες.

Οτι και να κάνω απο settings δεν μπορώ να το ρίξω κάτω απο 70fps. Ο μόνος τρόπος είναι το supersampling βάζοντας δηλαδή ανάλυση μεγαλύτερη του 100%. Μήπως αυτά τα reports με πολύ χαμηλά fps ήταν με τέτοιο setting?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14318]ARMAGEDDON[/MENTION] Επειδη σε βλεπω που γουσταρεις και τι ψαχνεις,βαλε monitoring και page file usage,μην σε ξεγελαει το ram usage που ειδα εχεις τελευταιο στο osd,θα δεις ποσο αυξομειωνεται αναλογως τι settings βαζεις οταν τερματιζει η vram,αν ξεπερασει το page file usage το μεγεθος της ram του συστηματος σου και εχεις κλειστο page file παπαλα το game τρωει error και ας βλεπεις μονο 3-4gb ram usage,δες το με supersampling στο mordor που θα σκασει το συστημα οσο ανεβαζεις settings.

Link to comment
Share on other sites

i am back

εδώ από το msi after .... 1080p 100% res

mordor2pagefile_zpsf5cddc78.jpg

μόλις άνοιξα το game

ShadowOfMordor_2014_10_01_22_23_28_860_zps40e04f80.jpg

bench

ShadowOfMordor_2014_10_01_22_24_49_079_zps28b22e4a.jpg

τέλος

ShadowOfMordor_2014_10_01_22_25_17_801_zpsd332dfd2.jpg

αποτελέσματα

ShadowOfMordor_2014_10_01_22_25_22_327_zps5c907156.jpg

και dropbox link

https://www.dropbox.com/sh/tdn6ox9iboqbca0/AAAf-hEnRRfQnH_j-XYEC7eQa?dl=0

συγγνώμη που άργησα έφτιαχνα ένα άλλο pcaki που μάλλον θα ξαναφάει format η bios update

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Παιδες εγω βλέπω τελικα να γινονται πολυ λιγα και τα 4gb ετσι οπως εξελισεται η ολη φαση. Ειδη η Nvidia ανέφερε τις εκδοσεις των 8 gb στην σειρα 9 αναμεσα Νοέμβριο Δεκέμβριο

Νταξει, γιατι δε βαζουν κανα westwrn digital για να ειμαστε σιγουροι ? [emoji2]

Απο κει που ημασταν μια χαρα με τα 2 τωρα τα 4 μας ειναι λιγα? Δηλαδη τι games θα βγαλουν?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες το Shadow of Mordor 6 Giga Vram ειναι για 4K Αναλυση με το Texture Pack.

Στο in game menu λέει άλλα όμως. Λέει οτι θές 6GB assuming 1080 resolution. Το οποίο σημαίνει με την σειρά του οτι δεν υπάρχει κάρτα αυτή την στιγμή που να το τρέχει πάνω απο 1080.

Εγώ είδα τα καλά αποτελέσματα απο την δικιά μου και νόμιζα οτι είχα κάνει λάθος με τα textures, μιλάμε για νεύρωση δηλαδή!

Βtw προτείνω να αλλάξει ο τίτλος του thread σε poll: 'Τελικά τι πιστεύετε, θα φάμε πόρτα στο κωλόμπαρο του GTA?'

Link to comment
Share on other sites

@ARMAGEDDON Επειδη σε βλεπω που γουσταρεις και τι ψαχνεις,βαλε monitoring και page file usage,μην σε ξεγελαει το ram usage που ειδα εχεις τελευταιο στο osd,θα δεις ποσο αυξομειωνεται αναλογως τι settings βαζεις οταν τερματιζει η vram,αν ξεπερασει το page file usage το μεγεθος της ram του συστηματος σου και εχεις κλειστο page file παπαλα το game τρωει error και ας βλεπεις μονο 3-4gb ram usage,δες το με supersampling στο mordor που θα σκασει το συστημα οσο ανεβαζεις settings.

δεν έσκασε τελικά :p έφτασε 9999page file

πάμε 150% res

dropbox

https://www.dropbox.com/sh/ninzt8ge9y1wl1n/AAAg98DdUcu9_HJ4ryGZJcY_a?dl=0

200% res

https://www.dropbox.com/sh/t5ztlp7xvsqpe24/AABmHquyJqh6BOv6VtVPU_cMa?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Στο in game menu λέει άλλα όμως. Λέει οτι θές 6GB assuming 1080 resolution. Το οποίο σημαίνει με την σειρά του οτι δεν υπάρχει κάρτα αυτή την στιγμή που να το τρέχει πάνω απο 1080.

Εγώ είδα τα καλά αποτελέσματα απο την δικιά μου και νόμιζα οτι είχα κάνει λάθος με τα textures, μιλάμε για νεύρωση δηλαδή!

Βtw προτείνω να αλλάξει ο τίτλος του thread σε poll: 'Τελικά τι πιστεύετε, θα φάμε πόρτα στο κωλόμπαρο του GTA?'

Μαλλον καταλαβα λαθος απο καποια σχολια που διαβασα αλλου, παντως ειναι κοινο μυστικο οτι οι εξελιξεις στο gaming καθοριζονται απο τις κονσολες.

6 Giga Vram θα γινει το στανταρ αν υποθεσουμε οτι το PS4 μπορει να χρησιμοποιησει γυρω στα 5-6 στα games.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.