Jump to content



4GB Vram το νέο trend για το 2015?


Recommended Posts

Μια μίξη μεταξύ Asassins Creed - Batman - Τhief κλπ ότι βγήκε τον τελευταίο χρόνο ! καλούτσικο δεν τρελάθηκα κιόλας τα γραφικά θα μπορούσαν να είναι και καλύτερα οι απαιτήσεις δε (φωνάζουν CONSOLE PORT) !

Link to comment
Share on other sites

@ARMAGEDDON και λοιποί

γιατί ανεβάζετε σκοτείνες screenshots από benches /games με μωβ απόχρωση το OSD του MSI Afterburner; Πως περιμένεις να δούμε τι γράφουν ειδικά και μετά το resize; Πρέπει να μπω και να κατεβάσω τα αρχεία που ανέβασες στο dropbox; Λιγότερο χρόνο θα σου/σας έπαιρνε να γράψετε ένα /δύο/πέντε/δέκα τετραψήφια νούμερα από τον χρόνο που αφιέρωσες ούτως ή άλλως για να το ανεβασεις στο dropbox ....

φιλικά

ο στραβός γυαλός "sstav"

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

@ARMAGEDDON και λοιποί

γιατί ανεβάζετε σκοτείνες screenshots από benches /games με μωβ απόχρωση το OSD του MSI Afterburner; Πως περιμένεις να δούμε τι γράφουν ειδικά και μετά το resize; Πρέπει να μπω και να κατεβάσω τα αρχεία που ανέβασες στο dropbox; Λιγότερο χρόνο θα σου/σας έπαιρνε να γράψετε ένα /δύο/πέντε/δέκα τετραψήφια νούμερα από τον χρόνο που αφιέρωσες ούτως ή άλλως για να το ανεβασεις στο dropbox ....

φιλικά

ο στραβός γυαλός "sstav"

@sstav και λοιποί

εδώ ασχολούμαστε πόση vram και ram καταναλώνει το game σε λίγο θα ποστάρω εικόνες στο θέμα του high - ultra

φιλικά ο μετρητής της RAM-VRAM

@sebastian

ευχαριστώ !!!

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

edit πρέπει να υπάρχει bug στα settings !

Shadow_Of_Mordor_2014_10_02_11_28_24_097.jpg

Shadow_Of_Mordor_2014_10_02_11_29_58_528.jpg

Shadow_Of_Mordor_2014_10_02_11_30_20_707.jpg

Shadow_Of_Mordor_2014_10_02_11_32_38_274.jpg

Shadow_Of_Mordor_2014_10_02_11_32_56_159.jpg

Shadow_Of_Mordor_2014_10_02_11_35_10_035.jpg

στο τελευταίο spoiler

μετά όσες φορές και αν έβαλα ultra δεν είχα το παραπάνω οπτικό αποτέλεσμα wtf !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

@sstav και λοιποί

εδώ ασχολούμαστε πόση vram και ram καταναλώνει το game σε λίγο θα ποστάρω εικόνες στο θέμα του high - ultra

φιλικά ο μετρητής της RAM-VRAM

ναι ρε συ...αυτό λεω γράψε settings και νούμερο που βλέπεις από το να ανεβάζεις τις εικόνες και να πρέπει να ανοίξω ττις ανοίξω εγώ και να βγάλω τα μάτια μου τι γραφει με μωβ γράμματα σε μαυρο φόντο στην VRAM πανω αριστερά...θα μου πεις "βάλε γυαλιά ρε θείο" και με το δίκιο σου αλλά δεν τίθεται θέμα αμφισβήτησης στα νούμερα που δηλώνεις...

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

ναι ρε συ...αυτό λεω γράψε settings και νούμερο που βλέπεις από το να ανεβάζεις τις εικόνες και να πρέπει να ανοίξω ττις ανοίξω εγώ και να βγάλω τα μάτια μου τι γραφει με μωβ γράμματα σε μαυρο φόντο στην VRAM πανω αριστερά...θα μου πεις "βάλε γυαλιά ρε θείο" και με το δίκιο σου αλλά δεν τίθεται θέμα αμφισβήτησης στα νούμερα που δηλώνεις...

οκ Μην βαράς ποιο πολύ έγινε σε dropbox να πάρεται το data και οι υπόλοιποι να το μελετήσουν !

έχουμε και λέμε conclusion σε ότι settings και να το παίξεις θα το ευχαριστηθείς και με 1gb καρτούλα αν έχεις πάλη θα το ευχαριστηθείς !

τώρα όσο για το παραπάνω bug που ανάφερα τι γίνεται επειδή το παιχνίδι τρομάρα τους είναι open κλπ έχει και έναν ήλιο ένα φεγγάρι που όσο περνάει η ώρα αλλάζει το τοπίο ! Από την άλλη μπορεί να έχεις κάνει save μέρα και όταν ξανά ανοίξεις το game να είναι νύχτα εξού και η τρελή διαφορά χρωμάτων σε εμένα !

Settings του GAME

Έχουν βάλει ένα σκασμό settings γιατί είναι PC version (ζήτημα αν δουλεύουν σωστά) αυτό που παίζει τεράστιο ρόλο είναι η ρύθμιση των textures μόλις αλλάξεις τα textures γίνεται πανηγύρι ....

καλό είναι όποιος ανοίξει το game να κάνει auto config και να το αφήσει εκεί και να μην πεδεύται η διαφορά είναι μικρή στα φίλτρα και τις άλλες βλακείες το texture εδώ είναι το A-Ω

Link to comment
Share on other sites

Για να συνοψίσουμε όσον αφορά το Shadow of Mordor:

Σε ανάλυση 1080p και 2560x1440 με ultra-HD textures:καταλαμβάνει 5.4 με 5.6GB GDDR5.

Σε high settings πάει στα 2.8GB με 3GB

Σε medium settings όπου είναι και ο κύριος όγκος των GPU καταλαμβάνει περίπου 1.8GB VRAM.

και κάτι πολύ βασικό:

Στο Xbox One και PS4 η διαθέσιμη μνήμη είναι ενοποιημένη σε έναν συγκεκριμένο χώρο και αυτό σημαίνει ακαριαία πρόσβαση. Στο PC η μνήμη τυπικά χωρίζεται σε DDR3 και την onboard GDDR5 της GPU. Τρέχοντας το παιχνίδι σε high ή ultra γραφικά μια 2GB κάρτα αναγκάζεται να εναλλάσσεται ανάμεσα στο δυο είδη μνημών δημιουργώντας έτσι stutter.

πηγή

Έγινε επεξεργασία από zantetheo
Link to comment
Share on other sites

Στο Xbox One και PS4 η διαθέσιμη μνήμη είναι ενοποιημένη σε έναν συγκεκριμένο χώρο και αυτό σημαίνει ακαριαία πρόσβαση. Στο PC η μνήμη τυπικά χωρίζεται σε DDR3 και την onboard GDDR5 της GPU. Τρέχοντας το παιχνίδι σε high ή ultra γραφικά μια 2GB κάρτα αναγκάζεται να εναλλάσσεται ανάμεσα στο δυο είδη μνημών δημιουργώντας έτσι stutter.

bad port confirmed.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως ναι, όχι σε αυτήν την περίπτωση τελικά όμως. Το παιχνίδι φαίνεται να τρέχει μια χαρά απλά χωρίς supersampling και με 3 αλλά και με 2GB VRAM.

εχεις περασει το HD-PACK?

Kαι εγω σε λιγο κατεβαζω το παιχνιδι και μετα το pack.Aπο οτι εχω δει δεν υπαρχει προβλημα.Θα το δω και εγω

Link to comment
Share on other sites

Judging from our testing, its safe to say that you can ignore that 6GB ‘requirement’ for Ultra textures at sub 4K resolutions, the game is perfectly playable with a 3GB GP

ακομα και σε 4Κ ειναι απολυτα playable με ultra textures

Shadow of Mordor PC testing – 1080p, 1440p, 4k | KitGuru - Part 3

και εδω τα ιδια 4Κ. Η τιταν 6GB υστερει εναντι στην ΤΙ με 3GB +Οτι δεν παρατηρησαν κατι το επιληψιμο

http://gamegpu.ru/rpg/rollevye/middle-earth-shadow-of-mordor-test-gpu.html

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Δεν υστερεί πουθενα η titan, το ίδιο πράγμα ειναι αν βάλεις τα ίδια ρολόγια. Η συμπεριφορά της ραμ ειναι η τυπική όπως σε ολα τα παιχνίδια βρίσκει ραμ και την τραβάει άσχετα αν την χρησιμοποιεί, στην ti βρίσκει 3g και τα παίρνει στην titan βρίσκει 6 και παίρνει τα 5. Το game παίζει μια χαρα και αν βγει και ένας driver με σωστο sli profile και βλέπει και τη δεύτερη κάρτα θα δεις αλλα frames.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δεν μπορω να καταλαβω. Η ram του υπολογιστη οχι η vram τι ρολο βαραει? Δεν υποτίθεται οτι τραβαει αν χρειαστει? Γιατι γενικα με το shandow of mordor ακουγονται αρκετα. Ασε που ειπανε οτι η 780 με 3gb και ultra textures ακομα και σε 4κ τρεχει απροβληματιστα οπως γραφει παραπανω

Έγινε επεξεργασία από cocous
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δεν μπορω να καταλαβω. Η ram του υπολογιστη οχι η vram τι ρολο βαραει? Δεν υποτίθεται οτι τραβαει αν χρειαστει? Γιατι γενικα με το shandow of mordor ακουγονται αρκετα. Ασε που ειπανε οτι η 780 με 3gb και ultra textures ακομα και σε 4κ τρεχει απροβληματιστα οπως γραφει παραπανω

H Ram του υπολογιστή σε βοηθάει στα προγράμματα, στο πόσα πολλά μπορείς να τρέξεις χωρίς να κολλάει το pc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.