Jump to content



Κάρτα γραφικών για Intel E8500


Recommended Posts

ARK | Intel

Ποια νομίζεται ότι είναι η καλύτερη δυνατή κάρτα για να ταιριάξει με τον Core 2 Duo E8500 ώστε να μην εμφανίζεται πολύ bottleneck? :hmm:

Είχε μια 260 nvidia αλλά πέθανε, από ram έχει DDR-2 4GB 800άρες.

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρθηκε, το θέμα είναι πόσα μπορείς να διαθέσεις. Και GTX 980 να του έβαζες πάνω που λέει ο λόγος, κέρδη θα είχες. Δεν θα έτρεχες τα παιχνίδια στα 100 frames per second, αλλά κάποια πράγματα που βαραίνουν αποκλειστικά ή έστω κυρίως την κάρτα, όπως επιπλέον φίλτρα για παράδειγμα, θα μπορούσες να τα ενεργοποιήσεις με μια καλύτερη κάρτα. Επιπλέον η κάρτα θα έμενε προίκα για το επόμενο σύστημα αν ακολουθήσει αναβάθμιση του συστήματος σύντομα. Αλλά αυτά είναι θεωρητικά πάνω κάτω.

Η R7 260 είναι η ποιο ισορροπημένη αναβάθμιση και από τις προτάσεις της AMD που απλά δικαιολογούν το κάθε ευρώ τους, εφόσον δεν πάμε πάνω από τα 105€ (βλέπω τις έχουν ακριβύνει). Εναλλακτικά υπάρχει η 250Χ η οποία επίσης είναι καλή επιλογή μέχρι τα 100€ αν δεν μπορεί να βρεθεί 260 σε λογική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν για πάνω κάτω στα 150 ευρώ, σε medium-high 1920x1080 να μπορεί να βγάζει πάνω απο 60 fps στα bf4 σαν προϋπόθεση, απλά δεν ξέρω σε τι level βρίσκεται ο συγκεκριμένος επεξεργαστής για τις σημερινές κάρτες γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

τον επεξεργαστή τον έχεις κλοκαρισμένο η είναι ακομα στα 3, κατι.... ρωταω γιατι στα 4.4 8α μπορούσες να τον εχεις άνετα ανάλλογα το κομμάτι κ αν φυσικά ασχολείσαι με το σπορ..... εναλλακτικά 8α μπορούσες να πάς κ σε μία 750 TI

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει περιπτωση να βγαζει 60 fps στο bf4 ξεχασετο.

Εχω και εγω εναν e8400@3.6Ghz o/c με μια CM 212 evo με την GTX770 και ssd για να φορτωνει γρηγορα τα maps. Tα frames ηταν ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ και το παιχνίδι unplayble ακομα και στο μετριο πολλες φορες (αναλογα το map), οποτε το ειχα παρατησει για πανω απο μισο χρονο μεχρι που πηρα τον 4790K οπου ανασανα.

Εγω απο τοτε που αναβαθμισα τον εχω στο γραφειο pair με μια nvidia 560ti για χαλαρο gaming (μεχρι εκει νομιζω οτι ειναι μετα παιζει bottleneck απιστευτο). Η αποψη μου αν δεν ειχα την 560ti να του βαλω θα ηταν να του παρω μια GTX750 Ti και για κανενα λογο οτιδηποτε πανω απο 150 ευρω διοτι θα ηταν πεταμενα λεφτα.

κυνηγα καμμια 270/270χ...

Nαι ισως και καποια 270x, αν και εγω εφοσον ανεβαινε ο πηχης δεν θα πηγαινα σε ati αλλα σε καποια GTX760.

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

με δεκα ευρω πανω απο την 270χ που εβαλες παιρνει την 280

VGA :: ATI Radeon R9 280 DirectCU II Top 3GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Asus) (R9280-DC2T-3GD5) - Visionstudio.gr

Κριμα δεν ειναι ?(και ναι ..κοντα στα 200 παιζει και η 760)

VGA :: ATI Radeon R9 270X Dual-X OC 2GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Sapphire) (11217-01-20G) - Visionstudio.gr

VGA :: ATI Radeon R9 270 OC 2GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Gigabyte) (GV-R927OC-2GD) - Visionstudio.gr

Αυτες τις δυο ειχα στο μυαλο ..αν και 270 παιζουν και ακριβως στα 150€

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα προσεξει ποσο επεσαν οι τιμες της 280 αυτο το καλοκαιρι.

Οποτε υποθετω αν θες να πας στα ~200 ευρω πας για ati 280, στα ~175 ευρω πας για ati 270X και στα ~140 ευρω nvidia GTX750 ti.

Θεωρω παντως οτιδηποτε πανω απο 750ti υπερβολη για τον επεξεργαστη αυτο (7 χρονια πισω).

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=32182]narcomenos[/MENTION] μια και είχες περίπου το ίδιο cpu ποια είναι η γνώμη σου να μην ξοδέψω χρήματα? Αν πάω σε 270x δεν θα μπορεί να παίξει λίγο ανθρώπινα το bf4 σε 1080p ? είναι unplayable ?

Link to comment
Share on other sites

@narcomenos μια και είχες περίπου το ίδιο cpu ποια είναι η γνώμη σου να μην ξοδέψω χρήματα? Αν πάω σε 270x δεν θα μπορεί να παίξει λίγο ανθρώπινα το bf4 σε 1080p ? είναι unplayable ?

Eγω @HellhammeR δεν μπορουσα να παιξω παντως. Καταφερα να φτασω ~40 level αλλα ειχα εκνευριστει τοσο πολυ απο τα frame drop σε μονοψηφιο μερικες φορες αριθμο οταν πχ επεφτε ενα κτίριο κάτι που συμβαίνει συχνα στο BF4 και σε ανοιχτες πιστες εχανα συνεχεια ευκολα duel λογω frame drop. To BF4 ειναι GPU intensive και παρολαυτα με την GTX770 πανω δεν μπορουσα να παιξω λογω επεξεργαστη (και ισως ταχυτητα μνημης ddr2 800@6Gb). Αντιθετα στον 4790Κ με την GTX770 ολα μια χαρα.

Η αποψη μου ειναι πως δεν θα μπορεις να παιξεις διοτι αν ειναι να σπαζεσαι καθε 2 λεπτα απο frame drop τοτε ασε ειναι πιο υγιεινό να παίξεις κανένα rpg. Παρολαυτα γενικοτερα μιλωντας η 270x της asus φαινεται πολυ καλη αγορα ειδικα τωρα που επεσαν τοσο πολυ οι τιμες τους, αλλα αν θα σε βοηθησει στο συστημα σου για το BF4 ειλικρινα δεν το πιστευω.

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

Σε άλλα games θα είσαι πολύ καλά με μια 270/660 used αλλά το BF θέλει πολλά cores ακόμα και κάνα athlon II x3 ή x4 ή κάνα Qxxx να είχες θα τα πήγαινε καλύτερα απο τον Ε8500 σε αυτό το game.

Link to comment
Share on other sites

ψηλέ max HD7770 εισαι και πολύ ειναι! Για μένα μια 5850 και με μικρό bottleneck 5870 aka 6870/6950, οτι άλλο και να βάλεις ειναι 2 much και δεν αξίζει τα λεφτά του! Βασικά αν θές να πέξεις BF4 όπως κατάλαβες θές γενική αναβάθμηση!

Link to comment
Share on other sites

Oυτε καν καρτες του στιλ 660ti με τον 8500..

Πουλας κατευθειαν τον 8500(30-40)και τσιμπας κανα Q9550(65-75)αν ειναι να στραφεις σε τετοια κατηγορια καρτων.Που και στα 3.6 να τον φτασεις(τον Qxxx) ολο και καπου θα εχεις bottleneck.

Γενικοτερα σε αυτες τις κατηγοριες και πανω,ακομα και ενας οχι τελευταιας γενιας i3 θα συμπεριφερθει πολυ καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.