Jump to content



Ποιον adapter χρειαζομαι?


Recommended Posts

Γεια σας

Προσφατα αγορασα καινουργια μητρικη, βλ. υπογραφη, αλλα επειδη η αγορα εγινε λιγο...βιαστικα, αμελησα το γεγονος οτι η καρτα ηχου μου ειναι PCI και η μητρικη μου δεν διαθετει τετοια θυρα. Ετσι, δεν μπορω τωρα να χρησιμοποιησω την καρτα ηχου μου.

Υπαρχει καποιος adapter ή καποια άλλη συσκευη που να μου επιτρεψει να συνδεσω την καρτα ηχου μου στην μητρικη μου?

Παρακαλω, δωστε links αν υπαρχει ωστε να δω περι τινος προκειται, τιμες κλπ.

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχουν το θεμα ειναι αν αξιζει να τα σκασεις οταν βγαινει συνηθως φθηνοτερα να παρεις μια νεα καρτα ηχου pci express ή εστω να χρησιμοποιησεις την onboard (η οποια realtek alc1150 ειναι μια χαρα). Επιπλεον πρεπει να δεις και με το κουτι πως θα το κανεις modify. Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

Για να μη το κουραζουμε και αυτο το θεμα το πιο πιθανο ειναι να βρεθεις με μια zxr (οχι kawasaki) ..

ή

σαν λιγοτερο πιθανο σεναριο να αλλαξεις μητρικη και να παρεις καποια αλλη.

Τελος υπαρχει και το απιαστο ονειρο ..να σταματησεις να εισαι παρορμητικη στις αγορες σου..αλλα ξερουμε..δε μας αφορα το τι κανεις με τα λεφτα...(σου?)

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχουν το θεμα ειναι αν αξιζει να τα σκασεις οταν βγαινει συνηθως φθηνοτερα να παρεις μια νεα καρτα ηχου pci express ή εστω να χρησιμοποιησεις την onboard (η οποια realtek alc1150 ειναι μια χαρα). Επιπλεον πρεπει να δεις και με το κουτι πως θα το κανεις modify.

Ευχαριστω για την on topic απαντηση, να εισαι καλα :)

Ειχα δει και 'γω αυτους τους adapters αλλα προβληματιζομουνα στο πως θα βγουν μετα οι υποδοχες της καρτας ηχου εξω απο το κουτι. Ελπιζα οτι ισως υπαρχει κατι αλλα οπως λες πρεπει να γινει modding στο κουτι...

Φθηνοτερη PCIE καρτα ηχου (παρομοιας ποιοτητας), απο εναν τετοιο adapter, δεν υπαρχει διοτι αν σκεφτεις οτι εμενα η τωρινη μου ειχε κοστισει κοντα 190€, ε...καταλαβαινεις.

Δεν υπαρχει adapter που να μου επιτρεψει να συνδεσω την καρτα ηχου σε μια απο τις PCIE θυρες, τις μεγαλες, της μητρικης μου? Δεν εχω ασχοληθει ποτε με αυτο, γι' αυτο ρωταω.

Ευχαριστω και σενα [MENTION=5217]felix[/MENTION], για το on topic. Τον αν αξιζει ή οχι, σκεφτειτε το κι εσεις βρε παιδια: ειναι δυνατον (ΑΝ γινεται με νορμαλ τροπο), να μην αξιζει να δωσω 30-40€? Δηλαδη, αξιζει καλυτερα να παροπλισω μια ΠΟΛΥ καλη καρτα ηχου αξιας κοντα διακοσιων ευρω?

Αν εχω καταλαβει κατι λαθος, sorry.

υσ: παντως και η on board της νεας μητρικης μια χαρα ακουγεται.

Link to comment
Share on other sites

η πιο απλη λυση, που προτεινω εγω, ειναι Asus Xonar Essence STX | Skroutz.gr

πουλωντας φυσικα, τη δικη σου, και συνυπολογιζοντας στο μυαλο σου τα +€ που χρειαζεται να σκασεις για ανταπτορα...!

Link to comment
Share on other sites

η πιο απλη λυση, που προτεινω εγω, ειναι Asus Xonar Essence STX | Skroutz.gr

πουλωντας φυσικα, τη δικη σου, και συνυπολογιζοντας στο μυαλο σου τα +€ που χρειαζεται να σκασεις για ανταπτορα...!

ενταξει...το σκεφτηκα και 'γω αυτο ως ΜΙΑ (επαναλαμβανω ΜΙΑ) απο τις λυσεις, αλλα...ποιος θα αγορασει PCI καρτα σημερα? :(

Επισης, ενα "προβλημα" με αυτες τις PCIE καρτες ηχου ειναι οτι ειναι πολυ κοντα στην καρτα γραφικων. Τουλαχιστον αυτο βλεπω εγω στο συστημα μου, τωρα που κοιταζω απο το τζαμακι.

Προσωπικα, επειδη ειχα καμποσες καρτες ηχου μεχρι τωρα, ΑΝ ξαναδινα λεφτα για τον Ηχο απο το PC, θα πηγαινα σε κατι εξωτερικο, μαλλον σε καποιο dac, κλπ..

Τεσπα.

Απ' οτι καταλαβαινω ΔΕΝ υπαρχει adapter που να κανει δουλεια ετσι οπως ειναι. Οτι υπαρχει απαιτει modding στο κουτι.

Θα δω λοιπον τι θα κανω...

Ευχαριστω.

ps: χθες, ενας υπευθυνος εδω κλειδωσε ενα θεμα μου συνιστωντας αυτοσυγκρατηση. Η αυτοσυγκρατηση εδω μεσα ισχυει μονο για τα απλα μελη? Οι υπευθυνοι του site ειναι στο απυροβλητο? Αχ, μωρε Ελλαδαρα μου...

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρθηκε αν θέλεις να κρατήσεις την κάρτα, φεύγει η μητρική. Αν όμως λες ότι η Onboard σου ακούγεται καλά, τότε δεν έχεις πιθανόν ανάγκη τόσο ακριβή κάρτα.

Από εκεί και πέρα από ότι θυμάμαι πριν κάτι αιώνες, οι πρώτες κάρτες ήχου είχαν θέμα με το PCIe bus. Δεν λέω ότι πλέον αυτά δεν είναι ιστορίες του αρχαίου παρελθόντος, αλλά αντάπτορες αμφιβόλου ποιότητας ΙΣΩΣ να μπορούσαν να δημιουργήσουν θέματα με την ποιότητα του ήχου ή στην απόδοση της κάρτας ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρθηκε αν θέλεις να κρατήσεις την κάρτα, φεύγει η μητρική. Αν όμως λες ότι η Onboard σου ακούγεται καλά, τότε δεν έχεις πιθανόν ανάγκη τόσο ακριβή κάρτα.

Από εκεί και πέρα από ότι θυμάμαι πριν κάτι αιώνες, οι πρώτες κάρτες ήχου είχαν θέμα με το PCIe bus. Δεν λέω ότι πλέον αυτά δεν είναι ιστορίες του αρχαίου παρελθόντος, αλλά αντάπτορες αμφιβόλου ποιότητας ΙΣΩΣ να μπορούσαν να δημιουργήσουν θέματα με την ποιότητα του ήχου ή στην απόδοση της κάρτας ήχου.

Α, μαλιστα! Εχουμε και αυτο (ως πιθανοτητα) δηλαδη! Λογικο ειναι βεβαια, οταν παρεμβαλλεις κατι.

Ενταξει παιδια, ευχαριστω. Καταλαβα και θα πραξω αναλογως.

Η μητρικη αποκλειεται να φυγει! Χθες αγοραστηκε και ειναι μια απο τις καλυτερες που υπαρχουν! Σιγα μην επιστρεψω ολοκληρη μητρικη, που ηρθε κι εδεσε μια χαρα, για μια PCI καρτα ηχου. Η λογικη παντως της αγορας της, τοτε, ηταν οτι οι PCIe ειναι πολυ κοντα στην καρτα γραφικων.

Τελικα, το καλυτερο που εχει να κανει καποιος -ο οποιος εχει το PC σαν Κυρια πηγη ακροασης- ειναι να πηγαινει σε εξωτερικες λυσεις.

Ισως ανοιξω νεο θεμα, αλλα μετα απο καποιο καιρο διοτι θελω να δω και λιγο αυτη την on board.

Ευχαριστω, και ευχομαι μια πολυ καλη ημερα σε οσους σηκωθηκαν ανασκελα. :)

Link to comment
Share on other sites

Για μία PCI-E κάρτα ήχου, δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσεις την PCI-E x1 της μητρικής σου, μπορείς να την βάλεις και σε μία PCI-E x16 εκτός κι αν έχει άλλες παρενέργειες στη λειτουργία της τις οποίες δεν γνωρίζω καθώς χρησιμοποιώ onboard πάντα...

ΑΝ θέλεις πάντως να δώσεις την παλιά σου, με σκοπό τη χρήση της onboard ή την αγορά κάποιας PCI-E, καλό θα ήταν να μην το καθυστερήσεις πολύ, καθώς όπως βλέπεις τα συστήματα με PCI θύρες όσο πάνε και λιγοστεύουν...

Link to comment
Share on other sites

Για μία PCI-E κάρτα ήχου, δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσεις την PCI-E x1 της μητρικής σου, μπορείς να την βάλεις και σε μία PCI-E x16 εκτός κι αν έχει άλλες παρενέργειες στη λειτουργία της τις οποίες δεν γνωρίζω καθώς χρησιμοποιώ onboard πάντα...

ΑΝ θέλεις πάντως να δώσεις την παλιά σου, με σκοπό τη χρήση της onboard ή την αγορά κάποιας PCI-E, καλό θα ήταν να μην το καθυστερήσεις πολύ, καθώς όπως βλέπεις τα συστήματα με PCI θύρες όσο πάνε και λιγοστεύουν...

Αυτο ειχα σκεφτει κι εγω αρχικα: με εναν adapter να εβαζα την καρτα ηχου στην PCIE 5 της μητρικης μου. Δεν ξερω αν μπαινει εκει, με adapter, αλλα οπως και να 'χει θελει τροποποιηση το κουτι διοτι αλλιως δεν θα βγαινουν οι υποδοχες της καρτας ηχου απο την πισω πλευρα του κουτιου.

Anyway, καποια στιγμη αργοτερα που θα αγορασω κατι για τον ηχο του pc θα παρω μαλλον DAC. Απο το pc ακουω τα παντα με ακουστικα. Δεν γινεται λοιπον να μην εχω κατι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.