Jump to content



Επιλογή NAS


Recommended Posts

Θέλω να συμμαζέψω επιτέλους τα δεδομένα που κυκλοφορούν στις διάφορες συσκευές του σπιτιού.

Θέλω να streamαρω αρχεία audio υψηλής ανάλυσης προς εξωτερικό network player με dac

Θέλω να streamαρω αρχεία video mkv και προσεχώς 4Κ

Με ενδιαφέρει η δυνατότητα downloading και η ύπαρξη hdmi

Δεν ενδιαφέρομαι για vms και λοιπά "pro" χαρακτηριστικά και αναζητώ ευκολία στη χρήση(χειρισμό από smartphone/tablet), την εγκατάσταση και τη συντήρηση

Έχω καταλήξει σε 3-4 εταιρείες(asustor, qnap, synology, thecus) κ θα ήθελα τη βοήθεια σας στην επιλογή μοντέλου 4+ bay (σκέφτομαι να ξεκινήσω με 2×6 TB WD red σε raid 1)

Αναμένω προτάσεις

Link to comment
Share on other sites

Τα Synology την τελευταία φορά που τσέκαρα δεν είχαν μοντέλο με HDMI, με ενδιέφερε κι εμένα...

Από την άλλη, Qnap & Thecus είναι περισσότερα χρόνια στο χώρο, χωρίς να σημαίνει κάτι αυτό για την ποιότητα των Asustor.

Νομίζω ότι μια καλή λύση είναι η σειρά TS-x70 Pro της Qnap, αν και τσιμπημένη λίγο η τιμή νομίζω...είναι με i3 cpu...

ΕDIT: Παίζει και η TS-x51 πλέον, με HDMI, αλλά με Celeron , που είναι πιο προσιτή σε τιμή

Link to comment
Share on other sites

Το TS-451 (QNAP) σου κάνει μια χαρά, αλλά θες HDMI για να το βάλεις δίπλα στην TV για ταινίες; 4 δίσκοι και ένα ανεμιστήρας κοντα στο home-cinema δεν είναι και ότι το καλύτερο, θα ακουγεται ένα γουργούρισμα που μπορεί να σε ενοχλεί.

Ίσως να δείς και το HS-251, παίρνει 2 δίσκους μόνο αλλά γλυτώνεις τον ανεμιστήρα. Είναι λίγο τσιμπημένο αλλά σαν hardware είναι το ίδιο με το TS-251. Μπορείς να το συνδυάσεις με ένα τέτοιο D-LINK ShareCenter 2 Bay Cloud Storage Enclosure Pulse - (DNS-320LW) Networking Αγορ (65Ε) και να το βάλεις σε άλλο δωμάτιο για να έχεις 4 δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

Το hdmi το θέλω περισσότερο για να μπορώ να ρίξω πάνω 1 monitor σε περίπτωση που τα κάνω θάλασσα δικτυακά

Από εκεί και πέρα, την αναπαραγωγή θα αναλάβει κάποιο network media player (μαλλον το oppo 105) μέσω lan

Link to comment
Share on other sites

Τότε δεν έχεις να φοβάσαι το "γουργουρητό". Νόμιζα ότι ήθελες να έχεις το HDMI για να γίνει και player το NAS (ΧΒΜC ;) )

Το setup των NAS γίνεται πανεύκολα και δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα, και είναι υπερβολή να πληρώσεις HDMI για αυτό τον λόγο. Καλό είναι να υπάρχει σε περίπτωση βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Η σειρά x51 της Qnap φαίνεται ως η καλύτερη λύση. Σκέφτομαι αφού θα κάνω την κίνηση, να πάω στο 851 που είναι future proof και "σχετικά οικονομικό" σε σχέση με τα 451&651

[noob mode on]

Και ερωτώ

Μπορώ να ξεκινήσω πχ με 2x6 TB σε raid 1 και στη συνέχεια οταν προσθέσω έξτρα δίσκους να έχω κ JBOD ταυτόχρονα?

Αν χρειαστεί να γίνει μεταφορά δεδομένων από το NAS(πχ για να αλλαχτούν οι δίσκοι με μεγαλύτερους) πως γίνεται?

[noob mode off]

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

γίνεται, πχ από raid-1 (2disk) σε raid5 με 3+ δισκους όταν προσθέσεις άδειους, και μετά από raid5/6 να βγάζεις δίσκους και να προσθέτεις μεγαλύτερους, 1 δίσκο την κάθε φορά. Απλά υπολόγιζε μέρες (αν μιλάμε για +3ΤΒ) για το κάθε rebuild του raid5/6.

Για να καταλάβεις καλύτερα δες εδώ QNAP Turbo NAS Software User Manual

btw ΠΟΛΥ τουμπανο το 851 :D

Υ.γ. το JBOD απέφυγέ το. Με 8 θέσεις για δίσκους και με 6TB να κυλοφορουν στην αγορά εγώ θα πηγαινα σε raid6, με μέγιστη χωρητικότητα 6χ6ΤΒ=36TB με 2 6ΤΒ δίσκους για ασφάλεια.

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, αν κατάλαβα καλά, αυτό που θέλω δεν γίνεται, 2 δίσκοι σε raid 1 για λόγους ασφαλείας (για audio library) και οι υπόλοιπες θέσεις να στήσουν ένα δεύτερο raid partition (πχ raid 5 για video library)

Μήπως είναι καλύτερα να στήσω 2 μηχανάκια ως εξής

1 2bay entry level NAS σε RAID 1 για μουσική (έτσι κι αλλιώς τα audio files έχουν σχετικά χαμηλό bitrate) χωρίς HDMI κλπ κλπ

1 4 bay NAS σε RAID 5/6 για video library και λοιπά features

:hmm::hmm:

Link to comment
Share on other sites

την έκατσες, μπορεί να μην συμβεί τίποτα, μπορεί να χάσεις μερικά αρχεία μπορεί να χάσεις και περισσότερα. ups απαραίτητα και μάλιστα με usb για να το συνδέσεις στο nas για να κάνει μόνο του shutdown σε περιπτωση μου η μπαταρία δεν αντέχει αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Απλά στάθμησε τις πιθανότητες. Αν δεν έχεις συχνές διακοπές, είναι δύσκολο να σου συμβούν όλα αυτά μαζί.

Τελος, αν μιλάμε μόνο για ταινίες και μουσική, όσο μεγάλη και να είναι η συλλογή, δεν είναι κατι που δεν ξαναβρίσκεται άρα δεν είναι να πέφτεις και από τον 4ο...

Στάθμισέ τα όλα και δες πόσο θα το τραβήξεις με το high availability.

Link to comment
Share on other sites

Τελος, αν μιλάμε μόνο για ταινίες και μουσική, όσο μεγάλη και να είναι η συλλογή, δεν είναι κατι που δεν ξαναβρίσκεται άρα δεν είναι να πέφτεις και από τον 4ο...

Αυτό που με προβληματίζει είναι η audio library γιατί θα περιλαμβάνει μερικές δεκάδες χιλιάδες "μικρά" αρχεία, που απαιτεί πολύ κόπο και χρόνο για να στηθεί σωστά. Γι'αυτό το λόγο επιμένω τόσο πολύ σε ξεχωριστό partition raid 1 ή ακόμα και dedicated nas μόνο για μουσική.

Για τις ταινίες, είναι πολύ πιο εύκολο να ξαναμαζέψεις πχ 200 mkv και να τα ξαναρίξεις στο nas.Ακόμα και το JBOD με καλύπτει (που λέει ο λόγος)

Υπάρχει και η περίπτωση του raid 6 σε 8 bay nas και εξωτερικός δίσκος για backup του "audio folder"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μήπως είναι καλύτερα να στήσω ένα dedicated htpc / file server?

Σκέφτομαι για z97 (ακόμα και mini itx) + low tdp cpu (πχ i5 4440s hd4600 65watt) + m2 ssd για os + wd red για storage + win7

Κόστος σημαντικά μικρότερο από τα 900-1000€ που έχει το qnap 851 γυμνό και με πολύ καλύτερα specs/δυνατότητα αναβάθμισης (πχ προσθήκη vga)

Το μηχανάκι θα παίζει audio/video files με xbmc/plex ή jriver και χειρισμό κυρίως από smartphone/tablet

Επίσης θα χρησιμοποείται ως κατεβαστήρι και κεντρική αποθήκευση αρχείων

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.