Jump to content



Προβληματισμός με σύνθεση νέου PC


Recommended Posts

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Και τέλος, Windows 7 ή 8.1, για να τα δω κι εγώ;

Με το hardware θα τα καταφέρεις, εφόσον ορίσεις budget. Σχετικά με το λειτουργικό, Windows 7. Τα έχει εγκατεστημένα η πλειοψηφία, είναι δοκιμασμένα και έχουν μπαλωθεί τα περισσότερα bugs τους. Είναι ό,τι πιο σταθερό κυκλοφορεί και δε θα χρειαστεί να μάθεις απ'την αρχή τόσα πράγματα. Αν θες να πάρεις γεύση από καινούρια Windows κατέβασε δωρεάν την Tech Preview των 10. Ίδια με τα Windows 8.1 είναι, αν εξαιρέσεις το start menu, το snap και τα πολλαπλά desktops. Βάλτα ως dual boot, είτε σε partition είτε σε VHD. Μην τα κάνεις κύριο OS, όμως, προς Θεού...

Εγώ αύριο θα κάνω format τα Windows 8.1 της μάνας μου και θα βάλω πάλι 7 Ultimate... Έχουν ένα τραγικό bug που χάνουν την onboard κάρτα ήχου κάθε τρεις και λίγο. Σε Linux και 7 παίζει μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Ok... Αυτό ήταν το 1ο ποστ...

Ακολούθησαν και άλλα πολλά...

Πάμε για low budget PC...

Ευχαριστώ...

φιλε TZANNSPY, εν μερει, εχει ενα δικιο ο ifganas.

εσυ ξεκινησες το θεμα με την οπτικη αγορας ενος συστηματος, αντιστοιχου με του Q9550 στην εποχη του. αρα ι5...!!

οταν ζηταμε εξ' αρχης, χρηση και μπατζετ (εγω προσωπικα στο ρωτησα απο τα πρωτα ποστ), ειναι για να μην εχουμε λαθος εντυπωσεις, στο τι θελεις να κανεις..!

αν και στη χρηση αναφερθηκες γενικα, το μπατζετ ειναι ακομα ΑΓΝΩΣΤΟ. αρα και οι προτασεις που θα γινουν θα εχουν διαφορετικο ευρος...!!!!

μπορεις να ορισεις, τουλαχιστον ενα επιπεδο χρηματων που θες να κινηθεις? 300, 400, 500, ......1000€....?

για να βγαλουμε μια ακρη?

Link to comment
Share on other sites

φιλε TZANNSPY, εν μερει, εχει ενα δικιο ο ifganas.

εσυ ξεκινησες το θεμα με την οπτικη αγορας ενος συστηματος, αντιστοιχου με του Q9550 στην εποχη του. αρα ι5...!!

οταν ζηταμε εξ' αρχης, χρηση και μπατζετ (εγω προσωπικα στο ρωτησα απο τα πρωτα ποστ), ειναι για να μην εχουμε λαθος εντυπωσεις, στο τι θελεις να κανεις..!

αν και στη χρηση αναφερθηκες γενικα, το μπατζετ ειναι ακομα ΑΓΝΩΣΤΟ. αρα και οι προτασεις που θα γινουν θα εχουν διαφορετικο ευρος...!!!!

μπορεις να ορισεις, τουλαχιστον ενα επιπεδο χρηματων που θες να κινηθεις? 300, 400, 500, ......1000€....?

για να βγαλουμε μια ακρη?

Παιδιά να υπενθυμίσω πως αρχικά έκανα λόγο για δίλλημα που αντιμετωπίζω και η έκβαση του οποίου θα καθορίσει το επόμενο θέμα που θα ανοίξω σχετικά με τη σύνθεση πύργου.

Το δίλλημα κοντολογίς ήταν αν θα φτιάξω ένα Low budget PC για τη φαμίλια ή αν θα τους δώσω το δικό μου κι εγώ να φτιάξω άλλο αντίστοιχο του δικού μου στα νιάτα του...

Διαβάζοντας διάφορες γνώμες αποφάσισα αφενός εγώ να περιμένω για Χ99 & DDR4 ή κάτι τέτοιο και αφετέρου να προχωρήσω στην κατασκευή ενός Low budget PC πχ με Pentium G3258 + Asrock Z97 (Anniversary Edition) + SSD + RAM + PSU + O/S + αν δεν καταφέρω να την αποφύγω μια κάρτα γραφικών το πολύ μέχρι 170 ευρώ πχ ΑMD Radeon R7 260X - NVIDIA GeForce GTX 750 Ti - AMD Radeon R9 270.

Επίσης, για να μην ανοίξω και άλλο νήμα για h/w και λειτουργικό είπα να ρωτήσω εδώ.

Ποια Windows να πάρω; Τα 7 ή 8.1, για να τα δω κι εγώ; (εδώ γνωρίζουμε τιμές)

Όσο αφορά ποιον ssd είπαμε για τον Crucial MX100 στα 256GB. (κι εδώ γνωρίζουμε τιμές)

Μο/Bo + CPU έχουμε μάλλον κατασταλάξει και γνωρίζουμε τιμές...

Τι μένει;

Ψάχνουμε για ποιοτικό τροφοδοτικό modular για το παραπάνω σύστημα, με αέρα για i3/i5/i7 και ισχυρή ΜΟΝΗ κάρτα γραφικών, για τυχόν αναβάθμιση.

Καθώς επίσης και ένα σετάκι μνήμες 8 GB συμβατό με την παραπάνω μητρική σε καλούς χρονισμούς και καλή τιμή.

Είχα στο μυαλό μου κάτι semi modular 650άρια των CORSAIR-COOLERMASTER-XFX των 65-85 ευρώ...

Φίλος πρότεινε άλλο με 130 ευρώ για το οποίο δεν διαφωνώ να τα δώσω αλλά εκεί μπαίνει το δίλλημα μήπως την διαφορά αυτή να την δώσω σε CPU και να πάω σε i3...

Tεσπα, σαν χρηματικό όριο όπως το υπολογίζω βγαίνει στα ~500 ευρώ χωρίς VGA, μαζί με αυτή πάμε στα ~650 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνουμε για ποιοτικό τροφοδοτικό modular για το παραπάνω σύστημα, με αέρα για i3/i5/i7 και ισχυρή ΜΟΝΗ κάρτα γραφικών, για τυχόν αναβάθμιση.

Καθώς επίσης και ένα σετάκι μνήμες 8 GB συμβατό με την παραπάνω μητρική σε καλούς χρονισμούς και καλή τιμή.

Είχα στο μυαλό μου κάτι semi modular 650άρια των CORSAIR-COOLERMASTER-XFX των 65-85 ευρώ...

Φίλος πρότεινε άλλο με 130 ευρώ για το οποίο δεν διαφωνώ να τα δώσω αλλά εκεί μπαίνει το δίλλημα μήπως την διαφορά αυτή να την δώσω σε CPU και να πάω σε i3...

Ποιοτικό και modular κάτω από 100-110€ (για 650αρι και πάνω) δεν θα βρεις. Το modular που σου έβαλα είναι στα 120€.

Εναλλακτικά δες και το evga που προτείνουν με 10 χρόνια εγγύηση EVGA SUPERNOVA 750 G2 POWER SUPPLY 750W -

EVGA - Products - EVGA SuperNOVA 750 G2 Power Supply - 220-G2-0750-XR

Για το δίλημμα με τον επεξεργαστή βάζεις το non-modular αλλά στην σύνθεση που σου έβαλα αν βάλεις το modular psu, i3 και την z97

μητρική με την καρτούλα μέσα πας 650€.

Link to comment
Share on other sites

ωραια. αφου εχεις ψιλοκατασταλαξει, οκ μεχρι εδω.

τροφοδοτικο μην τρελαθεις και παρεις κανα τερας..., ειναι αχρηστο, εφ'οσον μιλαμε για ΜΟΝΗ καρτα γραφικων..!!

ενα ΚΑΛΟ 550-600 ειναι υπεραρκετο για οποιοδηποτε τετοιο συστημα..!

κοιτα στην υπογραφη μου. με "φαγανιαρικο" CPU στα 4.2ghz + R9 280 (aka 7950) δεν ξεπερναω τα 360-380W..!!! οποτε με i5 υπολογισε να φτανεις τα 300-330 ΜΑΧ..!!

αν καποιος κατοχος τετοιου συστηματος εχει μετρησει W στην πριζα, ας αναφερει καταναλωσεις..! αν και νομιζω.. υπαρχει ολοκληρο θεμα, οπου μπορεις να παρει μια ιδεα για το που θα κυμανθεις..!!

τροφοδοτικα θα προτεινα

Thermaltake Toughpower 550W GOLD (Modular) | Skroutz.gr

PSU :: XFX Power Supply 650W ATX 24 pin Pro Series XXX Edition P1-650X-XXB9 Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=36901&cat=17

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

δες σε παραδίπλα θέμα ένα super flower 550 που προτείνει ο NTG. Η καλύτερη μάρκα για τροφοδοτικό σε αυτές τις κατηγορίες είναι imho η Seasonic αλλά δεν ξέρω αν κάποιο από τα μοντέλα τους ταιριάζει σε όλες τις προϋποθέσεις σου. Θυσιάζοντας το modular ίσως χωρά και κάνα Seasonic. Δες τιμές τους και στο google και στο σκρουτζ και στο e-shop.

Windows τώρα πια δε νομίζω να αξίζει να πληρώσεις για 7.

8.1 κι όταν βγουν επισήμως τα 10 περνάς εκεί. Αν έχεις διαθέσιμα κάπου τα 7άρια (και μπορείς να τα βάλεις νομίμως στον υπολογιστή αυτόν για να παραμείνουμε εντός γραμμής) τότε μην αγοράσεις άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.