Jump to content



[DIY] Επισκευή Οθόνης


Recommended Posts

Καλησπερίζω,

Εδώ και αρκετούς μήνες έχω αφήσει στην άκρη μία οθόνη LG 246wh-bn . Την είχα χρόνια και ξαφνικά άρχισε να αργεί να ανοίξει μέχρι που τα έφτυσε τελείως. Με λίγο ψάξιμο στο ίντερνετ ανακάλυψα ότι φταίνει μάλλον κάποιοι πυκνωτές στην τροφοδοσία. Η εγχείρηση βρίσκεται υπό εξέλιξη. Βρίσκομαι στο στάδιο που έχω στα χέρια μου την πλακέτα τροφοδοσίας, έχω ανακαλύψει τους χαλασμένους πυκνωτές και σκέφτομαι το επόμενο βήμα.

attachment.php?attachmentid=64485&stc=1&d=1412770778

Οπως μπορείτε να παρατηρήσετε ειναι προφανές ποιοι πυκνωτές ειναι χαλασμένοι. Αυτοί γράφουν πάνω 3330μF, 105 C, WB, 10V.

Αρκεί να πάω σε ένα οποιοδήποτε κατάστημα ηλεκτρονικών και να αγοράσω 2 πυκνωτές με τα παραπάνω χαρακτηριστικά ώστε να τους αντικαταστήσω? Ή πρέπει να αγοράσω κάποιους συγκεκρημένους (ώστε να ειναι καλής ποιότητας πχ UHE1A332MHD Nichicon | 493-1505-ND | DigiKey) ??

Θα ήθελα αν γίνεται να τους αγοράσω από κάποοιο φυσικό κατάστημα ώστε να μην μπλέκω σε παραγγελίες και αναμονές μέχρι να έρθουν.

Από κολλήσεις κλπ έχω κάποια εμπειρία (λόγω σχολής) αλλά το κολλητήρι που έχω αμφιβάλλω αν θα με βοηθήσει. Κατα πάσα πιθανότητα θα δανειστώ από κάποιο φίλο ή θα πάω σε κανα εργαστήριο στη σχολή να τους ζητήσω να κάνω μια κόλληση (δε νομίζω να έχουν θέμα ). Καμιά συμβουλή συγκεκρημένη?

[MENTION=15487]pol77[/MENTION] mentioned :p σε διάβασα στο "Μην το Πετάτε.. χαρίστε το κλπ" , έχεις καμία συμβουλή/βοήθεια για τους πυκνωτες?

EDIT

Με ένα τέτοιο κολλητήρι θα κάνω δουλειά ή χρειάζεται καλύτερο? http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=280000083

post-6460-1416078868,0525_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από 3likos
Link to comment
Share on other sites

έχεις διαβάσει τα θέματα στο λαμπ με τις επισκευές; στο how to νομίζω είναι, δίνει κι ο κύριος [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] κάποια hints για κολλήσεις

ποστ 46 αλλά διάβασέ το όλο αν δεν το έχεις πάρει είδηση: http://www.thelab.gr/apo-to-ergastiri/epidiorthwsi-mias-samsung-tft-othonis-107393-3.html

Έγινε επεξεργασία από salde
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, ως επαγγελματίας τεχνικός που έχει επισκευάσει πολλές οθόνες, σου προτείνω να αλλάξεις όλους τους πυκνωτές του τροφοδοτικού, κατά τη γνώμη μου.

Και όχι με τέτοιου τύπου κολλητήρι.

Για δουλειά σε πλακέτα θα πρότεινα τουλάχιστον κάτι τέτοιο ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ - ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ | ΚΟΛΛΗΤΗΡΙ 30ST 25W 230V LD

Εγώ δουλέυω με soldering station.

Link to comment
Share on other sites

Με ένα τέτοιο κολλητήρι θα κάνω δουλειά ή χρειάζεται καλύτερο? ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙ ΡΕΥΜΑΤΟΣ EINHELL BΤ-SG100 100W 4610030 - ΟΙΚΙΑΚΗ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ | pc1.gr - Online Store

Με τέτοιο κολλητήρι θα κάνεις ζημιά. (άσε που το λένε πιστόλι αυτό, όχι κολλητήρι)

Link to comment
Share on other sites

Για δουλειά σε πλακέτα θα πρότεινα τουλάχιστον κάτι τέτοιο ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ - ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ | ΚΟΛΛΗΤΗΡΙ 30ST 25W 230V LD

.

Χμ ειναι λίγο ακριβό για να μπορέσω να το αγοράσω (άσε που δεν σκοπεύω να το χρησιμοποιώ συχνά).

Απότι βλέπω στο τοπικ που πόσταρε ο salde ίσως να τα καταφέρω και με κάτι πιο φθηνό ?

ευχαριστώ για τις απαντησεις!!

EDIT

Αναφορικά με τους πυκνωτές βρήκα σε ένα μαγαζί, Nippon, με τα χαρακτηριστικά που θέλω .. (αναφέρομαι στους δύο που έχουν εμφανες πρόβλημα).. για τους υπόλοιπους σκεφτομαι να τους αλλαξω όντως όλους αλλα πρώτα θα δοκιμάσω αυτούς για να σιγουρευτώ αρχικα ότι θα τα καταφέρω... επίσης με προβληματίζει το αν πρέπει και πώς θα σιγουρευτώ ότι εινια αποφορτισμένοι οι πυκνωτές.

Έγινε επεξεργασία από 3likos
Link to comment
Share on other sites

Όσο καλύτερο το κολλητήρι, τόσο καλύτερες και οι πιθανότητές σου. Επίσης θα χρειαστείς και μια τρόμπα. Αν δεν έχεις εμπειρία από αυτά, που δε φαίνεται να έχεις, θα έλεγα να ζητήσεις βοήθεια από κάποιον που ξέρει, γιατί αλλιώς βλέπω να χάνεις άδικα την οθόνη.

Για αποφόρτιση των πυκνωτών, μη σε νοιάζει. Αν είναι από τώρα η πλακέτα στο χέρι, μέχρι να ξεκολλήσεις ούτε που θα θυμούνται πώς είναι η φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου γειά χαρά ...εγώ έφτιαξα μια samsung 226bw πριν από λίγες μέρες ...χρησιμοποίησα κολλητήρι αξίας 7-8 ευρώ από το eshop ...τη δουλίτσα μου την έκανα(αργούσε λιγάκι να ζεσταθεί αλλά τελικά οκ ) . Επίσης να πάρεις καλάι και καμιά τρομπούλα , Μην ανησυχείς προχώρα και εγώ πρωτάρης αλλά όλα μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Όσο καλύτερο το κολλητήρι, τόσο καλύτερες και οι πιθανότητές σου. Επίσης θα χρειαστείς και μια τρόμπα. Αν δεν έχεις εμπειρία από αυτά, που δε φαίνεται να έχεις, θα έλεγα να ζητήσεις βοήθεια από κάποιον που ξέρει, γιατί αλλιώς βλέπω να χάνεις άδικα την οθόνη.

Για αποφόρτιση των πυκνωτών, μη σε νοιάζει. Αν είναι από τώρα η πλακέτα στο χέρι, μέχρι να ξεκολλήσεις ούτε που θα θυμούνται πώς είναι η φόρτιση.

Έχω και τρόμπα και κολλητήρι μιας και έχω κάνει αρκετές κολλήσεις στο παρελθόν επειδή φτιάχνουμε πλακέτες σε κάποια μαθήματα. Ωστόσο το κολλητήρι που έχω αργεί πολύ να ζεσταθει και η μύτη του ειναι πλεον μαύρη στην άκρη, γενικα ειναι υπο διάλυση. Πιο πολύ ρωτάω γιατι δεν έχει τύχει να ξεκολλήσω πράματα εκτος απο 1-2 φορές που εήταν αρκετά πιο εύκολο μιας και οι πλακέτες που φτιάχναμε είχαν μια κόλληση εδώ και μια στου διαόλου :p ..εννοώ ήταν αρκετά πιο άνετο, άσε που άμα κατέστρεφες κάποιο σημείο της πλακέτας, δε σε ενδιέφερε τόσο, το έβαζες λίγο πιο δίπλα :p

Link to comment
Share on other sites

αγόρασε ενα κολλητήρι 25Wέστω με 10Ε , να έχει καλή μύτη (γιαν αμ ην παιδεύεσαι ) αφού λες οτι είναι χάλια το δικό σου .

οι πυκνωτές δεν στοιχίζουν πολλά (ουτε αυτοί που λες )

εκτός απο χωρητικότητα δες και την τάση τους (μεγαλύτερη δεν σε πειράζει αλλα δεν χρειάζεται κιόλας )

δες και την ασφάλεια με ενα πολύμετρο ,

Έγινε επεξεργασία από panosX
Link to comment
Share on other sites

δες και την ασφάλεια με ενα πολύμετρο ,

ασφάλεια εννοείς την αντίσταση? έχω πολύμετρο αλλά δεν έχω μετρήσει ποτέ την ασφάλεια , μόνο τάση,ρεύμα,αντίσταση έχω μετρήσει.

Link to comment
Share on other sites

ασφάλεια εννοείς την αντίσταση? έχω πολύμετρο αλλά δεν έχω μετρήσει ποτέ την ασφάλεια , μόνο τάση,ρεύμα,αντίσταση έχω μετρήσει.

Φίλε μου δεν θέλω για κανένα λόγο να σε προσβάλω, αλλά από τις απορίες που κάνεις κρίνω ότι είναι καλύτερο να ΜΗΝ βάλεις χέρι εσύ στο κύκλωμα και να το πας σε κάποιον που γνωρίζει καλύτερα τι κάνει. Το ρεύμα, ειδικά στο κύκλωμα ενός τροφοδοτικού, σκοτώνει! Φαντάζομαι ότι είναι προτιμότερο να δώσεις κάποια ευρώ και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, παρά να πάρει φωτιά το σπίτι σου επειδή έκανες κάτι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δε νομίζω να ειναι τόσο τραγικά τα πράματα όσο τα περιγράφετε οι τελευταίοι. Ξεκολλάς ένα πυκνωτή, ρουφάς με την τρόμπα το καλάι, και κολλάς στο ίδιο σημείο έναν ίδιο πυκνωτή. Θανάσιμο λάθος λίγο δύσκολο να γίνει, αν κάνω σωστά τα παραπάνω το συνδέω, αν δεν κολλήσω κάτι σωστά προφανώς δε θα το βάλω στο ρεύμα...

Αγόρασα τους πυκνωτές, τώρα βρίσκω κολλητήρι , τρόμπα έχω από παλιά, καλάι έχω...

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι γνωρίζεις ότι η φορά σύνδεσης των ηλεκτρολυτικών πυκνωτών παίζει ρόλο, και ότι αν τους συνδέσεις ανάποδα θα κάνουν έκρηξη χύνοντας παντού τριγύρω οξέα που προκαλούν σοβαρά εγκαύματα.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=WD0Z7eeDJCM]Exploding Capacitors with and without safety valve - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι γνωρίζεις ότι η φορά σύνδεσης των ηλεκτρολυτικών πυκνωτών παίζει ρόλο, και ότι αν τους συνδέσεις ανάποδα θα κάνουν έκρηξη χύνοντας παντού τριγύρω οξέα που προκαλούν σοβαρά εγκαύματα.

Το γνωρίζω αυτό ναι..το πιο κοντό (συνήθως η μεριά με τη γκρι λωρίδα) ειναι το αρνητικο αν θυμαμαι σωστα

Αν δείς ότι δεν ξεκολλάνε εύκολα, μήν το ζορίσεις, υπάρχει περίπτωση με συνεχείς προσπάθειες και σε υψηλή θερμοκρασία να καταστρεψεις την πλακέτα στο σημείο

λέω να ακολουθήσω την τακτική απο το βίντεο που έχει ανεβάσει συμφορουμιτης σε άλλο τόπικ..

Link to comment
Share on other sites

ασφάλεια εννοείς την αντίσταση? έχω πολύμετρο αλλά δεν έχω μετρήσει ποτέ την ασφάλεια , μόνο τάση,ρεύμα,αντίσταση έχω μετρήσει.

το κακό δεν είναι οτι δεν ξέρεις αλλα οτι δεν ψάχνεις , το θέμα είναι να καταλαβαίνεις οτι δεν είναι lego τουβλάκια "κουμπώνω ξεκουμπώνω " αλλα ηλεκτρονικά ,έχουμε βαθμίδες ,εισόδους εξόδους κτλπ

αν εσύ φτιάχνεις μια βαθμίδα που έχει άλλες 3 πίσω sorry αλλα αν δεν δουλέψει μπορεί να φταίει μια άλλη που προηγείται

Οκ δεν πας να κάνεις κάποια φοβερή αλλαγή-επισκευή αλλα πάνω απ' όλα η ασφάλεια σου .

Αφού λοιπόν βγάλεις ρεύματα κτλπ , και μείνει η πλακέτα εκτός τάσης για 1 μέρα (μην βαράτε οι σχετικοί ασφαλέστερο τρόπο δεν μπορώ να βρώ για να μιλάμε απλά ) ,αφού γειωθείς (καλοριφέρ κατι ) βρές έλεγξε την ασφάλεια (το ιντερνετ είναι φίλο ς σου https://www.google.com/search?q=fuse&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=BM83VMWcLubGygO3xYKYCQ&ved=0CDsQsAQ&biw=1366&bih=615)

και μετά προχωρά στο ξεκόλλημα , συ λέω για την ασφάλεια αν και 99% είναι οκ αλλα είναι και βασικό (οπως και το καλώδιο τροφοδοσίας που πάντα το κοιτάμε πρώτα ή οπως λέμε και δοκιμή σε άλλη πρίζα )

στα γράφω χύμα γιατί καλός κακος καμια σχολή δεν θα σε μάθει τίποτα στην Ελλάδα, το δρόμο σου δείχνει και μετά θα είσαι μόνος σου . Οι επαγγελαμτίες δε δίνουν με το σταγονόμετρο την γνώση γιατί θέλουν να την πάρουν στο τάφο τους παρέα

κανονικά δεν πρέπει να βάλεις χέρι μονος σου αλλα με κάποιον έμπειρο να σε επιβλέπει , σήμερα βάζεις σε κάτι απλό, αύριο παίρνεις αέρα και πάς σε ενα τροφοδοτικό που άνετα τελικά έχει διαρροή και θα έχεις θέμα

Για αυτους που λένε για υποερβολές

υπερβολή είναι και να κολλάς χωρίς προστατευτικά γυαλιά , αλλα και να πώ δεν θα βάλει κανένας εύκολα (ούτε εγώ που το λέω ,βάζω σπάνια )

όσο νωρίτερα μάθουμε οτι δεν παίζουμε τόσο καλύτερα , αν τώρα αξίζει πχ να χάσει κανα μάτι για μια παλιοπλακέτα sorry πάω πάσο

δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κάποιον αλλα αν το καλάι ζεσταθεί αρκετά και το τινάξεις (πχ καίγεσαι στο χέρι ) μια χαρά πετάγεται

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι λοιπον.. βρέθηκε από συμφοιτητή ένα κολλητήρι (φθηνο και αυτό αλλα δούλευε , 25W) και επιχειρήθηκε η δουλειά...

έβγαλα αρχικά τον ένα πυκνωτή που είχε πρόβλημα.. ο 2ος με δυσκόλεψε κάπως αλλά με λίγο ζόρι τον έβγαλα.. οφείλω να ομολογήσω ότι φοβήθηκα λίγο μήπως χάλασα την περιχή γύρω :p.. κόλλησα τους άλλους 2 πυκνωτές , έβαλα τα πάντα στη θέση τους και....

attachment.php?attachmentid=64606&stc=1&d=1413232569

attachment.php?attachmentid=64607&stc=1&d=1413232569

εγένετω φως...:banging:

φαντάζομαι ότι για να δουλεύει και να μην άκουσα κανά μπούμ είναι όλα καλα...

post-6460-1416078897,9332_thumb.jpg

post-6460-1416078898,0228_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι λοιπον.. βρέθηκε από συμφοιτητή ένα κολλητήρι (φθηνο και αυτό αλλα δούλευε , 25W) και επιχειρήθηκε η δουλειά...

έβγαλα αρχικά τον ένα πυκνωτή που είχε πρόβλημα.. ο 2ος με δυσκόλεψε κάπως αλλά με λίγο ζόρι τον έβγαλα.. οφείλω να ομολογήσω ότι φοβήθηκα λίγο μήπως χάλασα την περιχή γύρω :p.. κόλλησα τους άλλους 2 πυκνωτές , έβαλα τα πάντα στη θέση τους και....

attachment.php?attachmentid=64606&stc=1&d=1413232569

attachment.php?attachmentid=64607&stc=1&d=1413232569

εγένετω φως...:banging:

φαντάζομαι ότι για να δουλεύει και να μην άκουσα κανά μπούμ είναι όλα καλα...

Awesome WM βλέπω ή με μπερδεύουν τα μάτια μου;

Έγινε επεξεργασία από eloydark
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.