Jump to content



ΟΘΟΝΗ ΓΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΧΡΗΣΗ


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Σήμερα τα κακάρωσε η οθόνη μου (αυτή της υπογραφής μου) και άρχισα να ψάχνω για καινούργια (καιρός ήταν). Επειδή πρώτη φορά καταπιάνομαι με το θέμα οθόνη βρέθηκα σε πολλά διλλήματα. Όπως και να 'χει θα ήθελα την γνώμη σας ως πιο έμπειροι και καταρτισμένοι επί του θέματος.

Το pc το έχω -όπως γράφω και στον τίτλο- για γενική χρήση (παιχνίδια, ταινίες, επεξεργασία βίντεο και εικόνων, σερφάρισμα)

Τα χαρακτηριστικά του pc είναι αυτά της υπογραφής μου. Η καρτα γραφικών δίνει μέγιστη ανάλυση 2560x1600

Διαθέτω γύρω στα 150 ευρώ (λίγο πανω, πολύ κάτω:p)

Για το να βλέπω τηλεοραση, να εχει ηχεία, usb κτλ, μόνο αν δεν ρίχνουν τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά για τα λεφτά που διαθέτω.

Α, επίσης θα προτιμούσα να υπάρχει σε κατάστημα στην Αθήνα

Αυτά νομίζω. Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Στα €150 δύσκολο να βρεις καλή οθόνη με τα έξτρα που αναφέρεις.

Καλή επιλογή θα θεωρούσα Msystems.gr - Προϊόντα - Philips 224E5QDAB 21.5¨ Wide LED AH-IPS στις 21.5"

ή αυτή Msystems.gr - Προϊόντα - LG Electronics 23MP55HQ-P 23¨ Wide LED IPS στις 23"

Λόγω αυξημένης ανάλυσης (1920χ1080) σε σχέση με την παλιά σου οθόνη θα έχεις μάλλον ένα θεματάκι ταχύτητας μη την υπάρχουσα κάρτα γραφικών σε παιχνίδια. Σε καμιά περίπτωση όμως δεν θα έπρεπε να πας σε οθόνη με χαμηλότερη ανάλυση (full HD), κατά την προσωπική μου άποψη βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτή η 24άρα... Και flicker free.

LG 24MP55HQ-P 24'' LED MONITOR FULL HD BLACK -

Κι αυτή εδώ έχει και ηχεία:

http://www.e-shop.gr/philips-234e5qdab-00-23-led-monitor-full-hd-with-built-in-speakers-black-p-PER.156933

Έγινε επεξεργασία από DOOM_NX
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.

Efialtis αυτό που γράφω είναι πως με ενδιαφέρουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά της οθόνης και λιγότερο το να έχει έξτρα (TV, ηχεία, usb και ότι άλλο). Ήταν ή δύσκολη ή λάθος η διατύπωση.

Επειδή είδα ότι και οι δύο προτείνετε Phillips και LG, βρήκα αυτή Msystems.gr - Προϊόντα - LG Electronics 23MP65HQ-P 23¨ Wide LED IPS στα 147,5€ από Msystems. Καλύτερη ή μπα;

Link to comment
Share on other sites

Δες και 3 εναλλακτικές:

Samsung S23C650D Samsung S23C650D | Skroutz.gr 23''

Samsung S24C650PL Samsung S24C650PL | Skroutz.gr 24''

SAMSUNG LS24D590PLX SAMSUNG LS24D590PLX 24" MONITOR - 24''

Οι πρώτες 2 είναι λίγο πάνω από 150€, η τελευταία ''λίγο περισσότερο''

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.