Jump to content



Επιλογή wireless router για dd-wrt


papajim

Recommended Posts

Θέλω να να βρω ένα φτηνό wireless router N, που να υποστηρίζει dd-wrt (ή και openwrt).

Θα χρησιμοποιηθεί για να στηθεί μόνιμα VPN*, ώστε το traffic κάποιων ασύρματων συσκευών να περνάει από εκεί.

Οι συσκευές δε θα είναι πολλές 2-3 max.

Σκέφτομαι για ποσό 20-30 ευρώ και μέχρι τώρα έχω δει αυτά τα 2.

TP-LINK TL-WR841N | Skroutz.gr

LinkSys E1200 | Skroutz.gr

Αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω πόσο σταθερά είναι τα dd-wrt/openwrt, αν ξέρει κάποιος.

Ευχαριστώ !!!

*Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ ένα draytek vigor 2710n σαν modem/router, αλλά ενώ μπορώ να στήσω VPN δε μπορώ να έχω 2 ταυτόχρονα streams.

Είτε όλη η κίνηση του δικτύου θα περνά από το VPN είτε όχι. (εκτός αν κάνω κάτι λάθος)

Link to comment
Share on other sites

Έχω το wdr4300 και είναι πολύ σταθερό. Πρόσφατα το αναβάθμισα στην 14.07 έκδοση του openwrt και πάει καλά. Είναι εκτός του χρηματικού ποσού που θέλεις, αλλά γενικά δεν είχα κάποιο πρόβλημα με αυτό ή κάτι switch, ap tp-link που έχω χρησιμοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

ΑΝ ανεβεις λιγο μια πολυ καλη και τιμια επιλογη ειναι αυτη εδω.

Αυτό το έχω στο υπόγειο, για wifi. Το έχω σκεφτεί να το κάνω τράμπα με το νέο.

Αποφάσισα να πάρω αυτό τελικά και αν δεν είναι αξιόπιστο, θα το αλλάξω με του υπογείου.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω και εγώ το 1043 αλλά δε τρελάθηκα με την ταχύτητά του με το openwrt. Μέσα στα μενού σέρνετε λίγο και μερικές φορές θέλει 2 3 ανανεώσεις για να ανοίξει.

Επίσης αν το κάνεις bridge και κάνει το POE το 1043 θέλει κανα 10λεπτο για να κάνει connect.

Του πέρασα openwrt 2 φορές. Με το stock δουλεύει πολύ καλύτερα.

Τελευταία βέβαια μπουκώνει με το utorrent. Έβαλα vuze αλλά μετά το 3μηνο άρχισε και μπουκώνει και με αυτό ότι και ρύθμιση αν του έκανα.

Δε σε αποτρέπω απο την αγορά του απλά αναφέρω την δικιά μου εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.