Jump to content



Καινουριο Psu


Recommended Posts

Ευχαριστω για την απαντηση! Την παω πολυ την corsair αλλα με βλεπω να καταληγω στο super flower leadex. Ειμαι της αποψης το τροφοδοτικο να εχει αερα και πλεονασμα στα βατ για να μη ζοριζεται. Εκτος των αλλων ποτε δεν ξερεις, μπορει να μου την καρφωσει για ενα SLI αυριο μεθαυριο η να θελω να προσθεσω και κατι αλλο, η να κανω και oc... Δεν ειναι πραγματα που εχω στο μυαλο μου τωρα να κανω αλλα γιατι αν μου ερθουν να με κολλαει στον τοιχο το τροφοδοτικο; Μιας και η τιμη του ριναι μεσα στα ορια που σκοπευα να κινηθω σκεφτομαι να το παραγγειλω αμεσα!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=32740]giorgos2187[/MENTION]

καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου για την corsair, αλλά όσον αναφορά τα psu κάνει απλά rebrand, στα πχ CWT

όμως το όνομα της στα τροφοδοτικά το έχτισε κυρίως πάνω σε ένα απο τα πιο "βαριά χαρτιά" στο χώρο την Seasonic.

Ευχαριστω για την απαντηση! Την παω πολυ την corsair αλλα με βλεπω να καταληγω στο super flower leadex. Ειμαι της αποψης το τροφοδοτικο να εχει αερα και πλεονασμα στα βατ για να μη ζοριζεται. Εκτος των αλλων ποτε δεν ξερεις, μπορει να μου την καρφωσει για ενα SLI αυριο μεθαυριο η να θελω να προσθεσω και κατι αλλο, η να κανω και oc... Δεν ειναι πραγματα που εχω στο μυαλο μου τωρα να κανω αλλα γιατι αν μου ερθουν να με κολλαει στον τοιχο το τροφοδοτικο; Μιας και η τιμη του ριναι μεσα στα ορια που σκοπευα να κινηθω σκεφτομαι να το παραγγειλω αμεσα!

ότι προτάθηκε σε αυτό το νήμα θα σε καλύψει ανετα

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Sli, OC κλπ τα ανεφερα μονο και μονο για να δειξω οτι τροφοδοτικο σαν το CS 450 το φοβαμαι. Κατα τ αλλα οι υπολοιπες λυσεις με υπερκαλυψαν πληρως, και κατεληξα στην προταση της Karmen για το Super Flower. 119 ευρουλακια, 80plus platinum, fully modular 5 χρονια εγγυηση... Δεν νομιζω να μπορουσα να ζητησω κατι αλλο. Το προτιμησα εναντι του CM V 700 λογω (μικρης..) διαφορας στην τιμη, το βρηκα αμεσα διαθεσιμο, και last but not least επειδη ειναι fully modular ενω το Cm οχι (πειτε με κολλημενο, το δεχομαι!!). Ηδη το παραγγειλα και απο δευτερα μαλλον στηνω καινουριο tower και σιγουρα θα μοιραστω φωτο μαζι σας!!!

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας, ηταν κατατοπιστικοτατες και χρησιμες!

Link to comment
Share on other sites

Sli, OC κλπ τα ανεφερα μονο και μονο για να δειξω οτι τροφοδοτικο σαν το CS 450 το φοβαμαι. Κατα τ αλλα οι υπολοιπες λυσεις με υπερκαλυψαν πληρως, και κατεληξα στην προταση της Karmen για το Super Flower. 119 ευρουλακια, 80plus platinum

platinum ήταν τα SilentiumPC Supremo M1 και το ax 760.

Yπάρχει (θεωρητικά) SF leadex 650 platinum, αλλά δεν νομίζω να κάνει 119

Το Gold παραμένει άριστη επιλογή.

και last but not least επειδη ειναι fully modular ενω το Cm οχι (πειτε με κολλημενο, το δεχομαι!!)

όχι οτι θα είχε καμιά διαφορά με το αν ήταν semi...αλλά το cm V700 για fully το βλέπω.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Sli, OC κλπ τα ανεφερα μονο και μονο για να δειξω οτι τροφοδοτικο σαν το CS 450 το φοβαμαι. Κατα τ αλλα οι υπολοιπες λυσεις με υπερκαλυψαν πληρως, και κατεληξα στην προταση της Karmen για το Super Flower. 119 ευρουλακια, 80plus platinum, fully modular 5 χρονια εγγυηση... Δεν νομιζω να μπορουσα να ζητησω κατι αλλο. Το προτιμησα εναντι του CM V 700 λογω (μικρης..) διαφορας στην τιμη, το βρηκα αμεσα διαθεσιμο, και last but not least επειδη ειναι fully modular ενω το Cm οχι (πειτε με κολλημενο, το δεχομαι!!). Ηδη το παραγγειλα και απο δευτερα μαλλον στηνω καινουριο tower και σιγουρα θα μοιραστω φωτο μαζι σας!!!

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας, ηταν κατατοπιστικοτατες και χρησιμες!

Πάντως επειδή έχω το CM v700 όπως και θα βλέπεις σε υπογραφή είναι στημένο με seasonic σχεδιασμό και είναι από τις καλύτερες λύσεις σε αναλογικά κυκλώματα. Το νέο trend που θα δούμε σε λίγα χρόνια είναι τα digital τροφοδοτικά.

Σχετικά με το full modular με το semi δεν με απασχόλησε τόσο γιατί αναγκαστικά θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το connector που πάει στην μητρική. Τα άλλα connectors συνδέονται ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Link to comment
Share on other sites

platinum ήταν τα SilentiumPC Supremo M1 και το ax 760.

Yπάρχει (θεωρητικά) SF leadex 650 platinum, αλλά δεν νομίζω να κάνει 119

Το Gold παραμένει άριστη επιλογή.

το cm V700 fully το βλέπω.

Νταξει μωρε μπερδεψα λιγο τα μεταλλα, και τι εγινε; Βασικα μεσα στο site το εκανα το λαθος. Ιδου : Super Flower Computer Inc. - Computer case, Power supply

Με το που ανοιξεις το λινκ βγαζει τη φωτο του Leadex Gold και απο κατω στο introduction λεει για 80 plus platinum αλλα αναφερεται στην platinum σειρα και οχι στην gold. Πραγμα το οποιο δεν παρατηρησα!! Δεν με απασχολει και τοσο ομως.. Και μονο που θα φυγει το ελαφι (deer) μου φτανει και μου περισσευει! To silentiumpc τωρα που επαιζε στα λεφτα που μπορω να δωσω εδω και τωρα... δεν ξερω.. ναι μεν πλατινουμ αλλα στο μοναδικο μαγαζι που το βρηκα ελεγε οτι δινει 2 χρονια εγγυηση ενω το super flower 5. Οκ, μπορει να μην ειναι το Α και το Ω, αλλα 3 χρονια διαφορα ειναι 3 χρονια διαφορα! Απλως δεν με γεμισε το silentium.. αυτο ειναι ολο.

[MENTION=559]vagsk[/MENTION] Μου αρεσε παρα πολυ το V700 απλα για ετοιμοπαραδοτο πηγαινε καπου στα 150 με μεταφορικα σε μαγαζι μεσα στο skroutz. Και επειδη περιμενω και καινουριο κουτι, ειπα το 30αρι να το εξοικονομησω.. Οσο για το fully- semi modular το αφησα τελειως για το τελος, και εκανα και λαθος! Νομισα οτι ειναι semi ενω ειναι και αυτο fully απ οτι λεει και ο [MENTION=4508]Dem[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=559]vagsk[/MENTION] Μου αρεσε παρα πολυ το V700 απλα για ετοιμοπαραδοτο πηγαινε καπου στα 150 με μεταφορικα σε μαγαζι μεσα στο skroutz. Και επειδη περιμενω και καινουριο κουτι, ειπα το 30αρι να το εξοικονομησω.. Οσο για το fully- semi modular το αφησα τελειως για το τελος, και εκανα και λαθος! Νομισα οτι ειναι semi ενω ειναι και αυτο fully απ οτι λεει και ο [MENTION=4508]Dem[/MENTION]

Βασικά άνοιξα το case και ναι είναι όντως full modular αλλά ήταν κάτι που δεν με ένοιαζε από την αρχή οπότε μάλλον έγινε delete από την RAM μου :p

Πάντως η σκόνη στο case μετά το καλοκαίρι είναι REAL :p

Το δικό μου πάντως το είχα χτυπήσει σε προσφορά και έχω την εντύπωση ότι το αγόρασα κάπου κοντά στα 120-130 όταν είχε πρωτοβγεί.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.