Jump to content



Καινουριο Psu


Recommended Posts

Καλημερα στο φορουμ! Παιδια χρειαζομαι βοηθεια για επιλογη ενος καινουριου τροφοδοτικου για το συστημα της υπογραφης μου. Με ενδιαφερει να καλυψει αυτο κυριως και ισως καποια στιγμη προστεθει ακομα ενας μεγαλος HDD αντε και κανενα φαν παραπανω αν χρειαστει. Θελω σιγουρα να ειναι fully modular γιατι μαλλον ολα θα μπουν σε καινουριο κουτι και θελω να ειναι ολα πολυ τακτοποιημενα.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα και τα πόσα δίνεις βέβαια.

Προσωπικά θα πήγαινα σε Super flower Leadex gold 650 ή σε Cooler Master V series 650-750700 ή σε Corsair ax 760

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

Το ακριβες ποσο που θα διαθεσω δεν το ξερω ακομα, στο τελος του μηνα θα ξερω ακριβως. Αλλα στα 120-130 θα φτασω σιγουρα που αποτι βλεπω εκει παιζουν αυτα που μου προτεινετε εκτος του corsair ax760. Μιας και με την corsair εχω ενα κολλημα το αξιζει αυτο το παραπνισιο 20αρικο; Επισης στα ποσα watt καταναλωσης υπολογιζετε το συστημα μου;

Link to comment
Share on other sites

με τερμα oc οσο δε παει ουτε 400watt δε φτανεις.Μια πιο σωστα μετρημενη προσεγγιση 350watt..(ιncluding normal oc)

Για αυτα που θες και το silentium που εβαλα το θεωρω ακριβο.Αλλα ειναι αρκετα καλο.Δε βρισκω λογο για τα πιο πανω σε τιμη.(οσα προταθηκαν βεβαια ειναι πολυ ανω του μετριου).

Προφανως βρισκεις και bronze με 90-100€ αλλα τσαμπα θα πληρωσεις το modular.

Με 30€ παραπανω πας σε πλατινουμ..(και καλο τροφοδοτικο.Δε το εβαλα επειδη ειναι platinum..που και σαν platinum δε παιζει να ειναι μουφα δλδ..αλλα οκ).

Link to comment
Share on other sites

^ πρόσφατα είχα ρίξει στα γρήγορα μια ματιά στα psu, και νομίζω

το G1 δεν είναι της κλάσης αυτών που προαναφέρθηκαν το G2 ναι.

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Προφανως βρισκεις και bronze με 90-100€ αλλα τσαμπα θα πληρωσεις το modular.

Με 30€ παραπανω πας σε πλατινουμ..(και καλο τροφοδοτικο.Δε το εβαλα επειδη ειναι platinum..που και σαν platinum δε παιζει να ειναι μουφα δλδ..αλλα οκ).

Παιδια ευχαριστω για τισ απαντησεις αρχικα!

Σ αυτο που παραθετω μπερδευτηκα λιγο. Γιατι πληρωνω τσαμπα το modular; Και 30 ευρω παραπανω σε σχεση με ποιο ποσο; Τα 120-130 που λεω να δωσω;

[MENTION=23268]Trexx[/MENTION] Εννοειται πως πρωτα κοιταω να με καλυπτει σε ολα τ αλλα, εφοσον βλεπω ομως τη δυνατοτητα να ειναι και fully modular λεω να το προτιμησω :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις και αδικο να μη καταλαβες ετσι οπως το γραφω..

Εννοω οτι και γενικα modular τροφοδοτικο να θες σε αυτα τα watt ενα 90αρι το φτανεις και το ξεπερνας ακομα και σε bronze καταστασεις..

Το συγκεκριμενο στα 130€ νομιζω αξιζει τα παραπανω λεφτα...χωρις να καταφυγεις στο υπερβολικο για μενα ποσο των 160φευγα€ για το ax.

Δε θα σου προσφερει κατι παραπανω.

To εχει κανει review o -οχι πλεον δικος μας : p - crmaris στο TPU αν θες περισσοτερες πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι πρεπει οπωσδηποτε να παρω corsair! Απλα ρωταω επειδη την παω σαν εταιρια. Αλλα αν ειναι να μην αξιζουν οι πιο χαμηλες σειρες την ξεχναω! Κανενα προβλημα! :p Το coolermaster που προτεινε η karmen με τραβαει περισσοτερο απ ολα μεχρι στιγμης...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο παρατηρησα κι εγω. Μονο 2 μαγαζια το εχουν στο skroutz και μονο το ενα απ αυτα το εχει ετοιμοπαραδοτο. Εριξα λαι μια ματια στο silentium που προτεινε ο @NTG . Κι αυτο μου φανηκε πολυ ενδιαφερον και με πολυ καλο efficiency!

Link to comment
Share on other sites

Στο site της coolermaster εχει ενα power consumption calculator. Εκει βαζοντας το hardware μου, μου βγαζει συνολικη καταναλωση καπου στα 640 watt. Ποσα καιω τελικα; Τα 350-400 πως υπολογιστηκαν; Δε θελω να αμφισβητησω κατι απλα μπερδευτηκα.. Μηπως με 650-700 watt ακομα και σε platinum ειμαι οριακα; Συγγνωμη για το ζαλισμα αλλα μου μπηκαν ψυλλοι στ αυτια...

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου σύστημα μαζί με οθόνη σε full load ή σε καποιο game βλέπει κάπου στο 400άρι χονδρικά να τρώει ρεύμα όπως το μετρά το UPS. Γενικά από 500άρι τροφοδοτικό και πάνω είσαι κομπλέ. Τώρα αν βρεις καποιο δυνατό μοντέλλο σε 650-700 και εκεί ΟΚ είσαι. Παραπάνω θεωρώ ότι είναι μόνο για SLI καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγινε βλακεια και βγηκε αυτο το αποτελεσμα. Με καποιο τροπο ειχε επιλεγει ο αριθμος 4 στο πληθος των επεξεργαστων στο τεστ που εκανα! Το ετρεξα σωστα το τεστ και μου εβγαλε οντως πολυ πιο λιγα. 360 περιπου.. Σ ευχαριστω για την απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι πρεπει οπωσδηποτε να παρω corsair! Απλα ρωταω επειδη την παω σαν εταιρια. Αλλα αν ειναι να μην αξιζουν οι πιο χαμηλες σειρες την ξεχναω! Κανενα προβλημα! :p

Μέχρι και το CX430 των 50 € αξίζει και με το παραπάνω...

Corsair CX430 V2 Power Supply Review | Hardware Secrets

http://www.legitreviews.com/corsair-cx430m-modular-power-supply-review-what-25-can-buy_2169

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.