Jump to content



i3 4370 vs 7850k vs FX-8350


Recommended Posts

Μέχρι στιγμής κάνω την δουλειά μου με ένα i5 3210m σ' ένα Lenovo Z580. Έχει φτάσει στα όρια του όμως το λαπτοπ από την υπερβολική χρήση. Θέλω να πάρω ένα σταθερό matx/itx για να μπορώ να τον κουβαλάω. Ο υπολογιστής θα χρησιμοποιηθεί καθαρά για software development. Συνήθως τρέχουν στον υπολογιστή μου 3-4 server για δοκιμές μαζί με debuggers κτλ. Θέλω να ρωτήσω λοιπόν, για αυτή την χρήση ποιος από τους παραπάνω επεξεργαστές θα κάνει την καλύτερη δουλειά; To budget μου είναι οριακά 400€ δυστυχώς προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής κάνω την δουλειά μου με ένα i5 3210m σ' ένα Lenovo Z580. Έχει φτάσει στα όρια του όμως το λαπτοπ από την υπερβολική χρήση. Θέλω να πάρω ένα σταθερό matx/itx για να μπορώ να τον κουβαλάω. Ο υπολογιστής θα χρησιμοποιηθεί καθαρά για software development. Συνήθως τρέχουν στον υπολογιστή μου 3-4 server για δοκιμές μαζί με debuggers κτλ. Θέλω να ρωτήσω λοιπόν, για αυτή την χρήση ποιος από τους παραπάνω επεξεργαστές θα κάνει την καλύτερη δουλειά; To budget μου είναι οριακά 400€ δυστυχώς προς το παρόν.

AMD FX 8320

http://www.skroutz.gr/s/2524847/AMD-FX-8320-Box.html

GIGABYTE GA 78LMT-USB3 (IGP HD3000)

http://www.skroutz.gr/s/2355737/Gigabyte-78LMT-USB3.html

G. SKILL 8GB (2X4GB) DDR3 1600Mhz

http://www.e-shop.gr/gskill-f3-12800cl9d-8gbxl-8gb-2x4gb-ddr3-pc3-12800-1600mhz-ripjawsx-dual-channel-kit-p-PER.556216

SANDISK 128GB SSD SATA III

http://www.e-shop.gr/sandisk-sdssdhp-128g-g25-128gb-ultra-plus-ssd-25-sata3-for-notebook-p-PER.320811

BEQUIET SFX POWER 2 400WATT 80 PLUS BRONZE

http://www.e-shop.gr/be-quiet-sfx-power-2-400w-p-PER.641398

AEROCOOL QS-102 MICRO ATX

http://www.e-shop.gr/aerocool-qs-102-micro-atx-case-black-p-PER.814375

------------------------------

407€

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Πες μου ότι κάνεις πλάκα.. Θόρυβο θερμοκρασίες κατανάλωση κάρτα γραφικών ενσωματωμένη στην μητρική. Όταν θα κάνει σαν διαολος το μηχάνημα λόγω ψύκτρας τι ψυκτρα θα προτείνεις. Κατεμε στην περίπτωση αυτή μόνο ιντελ η fm2+υπό όρους. Μαύρο στο Am3. Εσύ θα το εφτιαχνες για δική σου χρήση [MENTION=7477]adpanos[/MENTION].?

Link to comment
Share on other sites

Πες μου ότι κάνεις πλάκα.. Θόρυβο θερμοκρασίες κατανάλωση κάρτα γραφικών ενσωματωμένη στην μητρική. Όταν θα κάνει σαν διαολος το μηχάνημα λόγω ψύκτρας τι ψυκτρα θα προτείνεις. Κατεμε στην περίπτωση αυτή μόνο ιντελ η fm2+υπό όρους. Μαύρο στο Am3. Εσύ θα το εφτιαχνες για δική σου χρήση @adpanos .?

Ναι θα το έφτιαχνα. Εχω είδη δει πως δουλεύει ένα τέτοιο μηχάνημα και σου λέω πως κάνεις λάθος !

Για τον θόρυβο υπάρχουν και low profile after market ψύκτρες και τελειώνει η ιστορία. Σε οποιοδήποτε σύστημα με τέτοια χρήση και χώρο (κουτί) , θα έβαζα μια aftermarket ψύκτρα, οπότε δεν αποτελεί πρόβλημα ή μειωνέκτημα.

Τα γραφικά δεν μας ενδιαφέρουν σε αυτή την περίπτωση αλλά η cpu. H hd3000 φτάνει και περισσεύει για την χρήση που κάνει.

Μάλλον εσύ μας κάνεις πλάκα, ή το έχετε σύστημα εδώ μέσα .... που σίγουρα το έχετε .

Πάτε και βάζετε σε Mini-ITX κουτιά συστήματα με 3770K και MSI GTX 760 gaming ITX ή SAPPHIRE 285 COMPACT ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ μαζί μέσα και Φυσικά ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα (γιατί να υπάρξει).... Και μετά έρχεστε και λέτε πως με ενα chipάκι μόνο μέσα στο σύστημα των 125watt TDP θα υπάρξει πρόβλημα .

Το παραγόμενο θερμικό φορτίο στην πρώτη περίπτωση, να σε ενημερώσω πως είναι πολύ πολύ μεγαλύτερο !

Αναλογήσου λοιπόν ξανά τι λες .....

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι οι θερμοκρασίες. Εγώ ανάρτησα το post για να μου πει κάποιος, λόγω εμπειρίας, ποιος επεξεργαστής είναι καλός για την δουλειά που τον θέλω. Ο 8350 είναι εκτός συζήτησης δυστυχώς γιατί δεν έχει gpu (μόλις τώρα το παρατήρησα :toomuchne ) και θα βγω εκτός budget...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι οι θερμοκρασίες. Εγώ ανάρτησα το post για να μου πει κάποιος, λόγω εμπειρίας, ποιος επεξεργαστής είναι καλός για την δουλειά που τον θέλω. Ο 8350 είναι εκτός συζήτησης δυστυχώς γιατί δεν έχει gpu (μόλις τώρα το παρατήρησα :toomuchne ) και θα βγω εκτός budget...

εχει ομως η μητρικη που σου εβαλε στη συνθεση ο adpanos..!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα το έφτιαχνα. Εχω είδη δει πως δουλεύει ένα τέτοιο μηχάνημα και σου λέω πως κάνεις λάθος !

Για τον θόρυβο υπάρχουν και low profile after market ψύκτρες και τελειώνει η ιστορία. Σε οποιοδήποτε σύστημα με τέτοια χρήση και χώρο (κουτί) , θα έβαζα μια aftermarket ψύκτρα, οπότε δεν αποτελεί πρόβλημα ή μειωνέκτημα.

Τα γραφικά δεν μας ενδιαφέρουν σε αυτή την περίπτωση αλλά η cpu. H hd3000 φτάνει και περισσεύει για την χρήση που κάνει.

Μάλλον εσύ μας κάνεις πλάκα, ή το έχετε σύστημα εδώ μέσα .... που σίγουρα το έχετε .

Πάτε και βάζετε σε Mini-ITX κουτιά συστήματα με 3770K και MSI GTX 760 gaming ITX ή SAPPHIRE 285 COMPACT ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ μαζί μέσα και Φυσικά ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα (γιατί να υπάρξει).... Και μετά έρχεστε και λέτε πως με ενα chipάκι μόνο μέσα στο σύστημα των 125watt TDP θα υπάρξει πρόβλημα .

Το παραγόμενο θερμικό φορτίο στην πρώτη περίπτωση, να σε ενημερώσω πως είναι πολύ πολύ μεγαλύτερο !

Αναλογήσου λοιπόν ξανά τι λες .....

δεν θελω να το συνεχισω γιατι πολυ ευκολα μπορω να χαρακτηρισω οπως εκανες και εσυ στο ποστ σου.

το γεγονος οτι ομως οτι προτεινεις ολη τη ωρα amd ως vfm δεν σημαινει οτι πολλες φορες το συστημα που προτεινεις ειναι και το σωστο.

επι της παρουσης λοιπον καταδικαζεις τον ανθρωπο να μην μπορει να βαλει aftermarket ψυκτα μεγιστου υψους 80mm μιας και οι μνημες που του εβαλες μονο low profile δεν ειναι.

απο κει και περα να σου θυμισω οτι εγω προσωπικα δεν ανηκω σε αυτους που σου κανουν εσενα πλακα ως παλιος κατοχος fx που ειδα τα + του και τα - του.

αν τωρα εσυ επιμενεις εγω παω πασο..

κατεμε

τα λεφτα που θα δωσει και θα φτιαξει συστημα με fx πανω σε αυτη την μητρικη καλυτερα να τα φαει σε σουβλακια λοιπον.

ουτε ποσοστα να περνατε μερικοι απο τις εταιρειες στα φορουμ .

και την απαντηση οτι ναι θα εφτιαχνα το ιδιο συστημα δεν την δεχομαι γιατι στον αερα πολλοι τα εχουν πει ομως στην πραξη ελαχιστοι τα εχουν κανει..

υγ. δεν θελω να προκαλεσω αλλα εκφραζω την σκεψη μου μεσω του πληκτρολογιου μου μιας και αυτο που βλεπω δεν με βρισκει καθολου συμφωνο .

τελος στην εκφραση Πάτε και βάζετε σε Mini-ITX κουτιά συστήματα με 3770K και MSI GTX 760 gaming ITX ή SAPPHIRE 285 COMPACT ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ μαζί

εχω να σχολιασω το εξης.. αν η amd εβγαζε της προκοπης μητρικες micro atx η και itx ειμαι σιγουρος οτι θα ειχες και εσυ ενα συστημα..

οποτε το παραδειγμα σου παλι ατοπο το βρισκω.

Link to comment
Share on other sites

O i5 φαίνεται όντως η πιο λογική επιλογή.

Αν τελικά αποφασίσεις να μην πάρεις κάτι έτοιμο, και αφού χρειάζεσαι μικρό κουτί, διάλεξε πρώτα ένα μικρό κουτί με αθόρυβο τροφοδοτικό -κάτι όχι αυτονόητο- και μετά αποφάσισε τί θα βάλεις μέσα.

Link to comment
Share on other sites

itx + 400ευρο δεν πανε μαζι -δυστυχος -

αμα μπορεσεις να ανεβασεις το ποσο στα 500-550 τοτε κατι γινεται

ως τοτε τα υπολοιπα ειναι πασαλιματα

λιγο που το κοιταξα

50 ευρο κουτι (raijintek metis)

60ε τροφοδοτικο (be quiet SFX power 2 400w)

μνημες γυρο στα 70

μητρικη γυρο στα 100

cpu γυρο στα 150-180

+ssd + σκληρος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάτι τέτοιο σκεφτόμουν να φτιάξω:

Κουτί 40€ Coolermaster N200

Τροφοδοτικό 50€ Coolermaster G450M

Μητρική 60€ MSI H81m ECO

Επεξεργαστής 175€ Ι5 4570

Μνήμη 77€ Kingston Fury 1866 8gb single

---------------------------

Σύνολο =~ 400€

(SSD + HDD υπάρχουν, 120GB Samsung Evo kai 1TB WD)

EDIT: Η μητρική έχει τα απαραίτητα που χρειάζομαι και μπορώ να κάνω αναβάθμιση σε RAM με την αγορά άλλου ένα στικ αργότερα και την προσθήκη gpu.

Έγινε επεξεργασία από GaMeMaSTeR
Link to comment
Share on other sites

καλο και αυτο αλλα δε το λες και φορητο, πχ το κουτακι που σου εδιξα πιο πανω ειναι πραγματικα μικρο και το πας οπου θες.

οσο για το τι να βαλεις μεσα εσυ ξερεις αλλα για 20Ε βαζεις i5-4460

Link to comment
Share on other sites

καλο και αυτο αλλα δε το λες και φορητο, πχ το κουτακι που σου εδιξα πιο πανω ειναι πραγματικα μικρο και το πας οπου θες.

οσο για το τι να βαλεις μεσα εσυ ξερεις αλλα για 20Ε βαζεις i5-4460

Μα ο 4570 είναι καλύτερος ή κάνω λάθος;

ARK | Compare Intel

Link to comment
Share on other sites

subscribed

μαμώ την AMD και την Intel πια. Μη ξεφύγετε!

ετσι ετσι...., χωσε Αγαπη...!!! εχουμε ξεφυ'ει...!!!! :whip::whip:

[MENTION=4199]GaMeMaSTeR[/MENTION], για INTEL Based συστημα, σε μητρικη θα προτιμουσα κατι σε Η97 chipset. πιο νεο και πιο "γεματο"..!! https://www.skroutz.gr/s/5239950/Asrock-H97M-Anniversary.html

για να μην σου πω να πηγαινες κατευθειαν σε Ζ97 ωστε να εχεις την ανεση να βαλεις και Κ επεξεργαστη (ΑΝ χρειαστει) και να "παιξεις" με αυτον.

γενικα, προτιμω τις μητρικες, ΟΧΙ πετσοκομενες...!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

να αναφερουμε πως ΟΛΕΣ οι Η/Ζ 97 itx εχουνε ενσωματομενο wifi (κατ εμε ειναι μεγαλο plus )

επισης το Ν200 δεν το λες "φορητο" ουτε για πλακα :p

δεν το βλεπω στα χαρακτηριστικα τους.... εισαι σιγουρος...?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.