Jump to content



gtx 970 vs r9 290 για 1080p gaming


Recommended Posts

Ακούστηκε οτι τα μαγαζια εξω θα παρουν πισω τις καρτες για οποιον θελει με ενα -15% discount και αγοράζεις ειτε 980gtx ειτε A-M-D.

Εγω θα ηθελα ενα παιχνιδι δωρο για την καθε καρτα.
Ενα project cars για την μια και ενα witcher 3 για την αλλη. :p


Οταν σε 2 μηνες θα ερθουν σιγα σιγα τα φρεσκα καλυτερη λυση εαν δεν αισθάνεσαι καλα να παρεις το πιστωτικο τωρα και να παρεις το φρεσκο το μεγαλο στα 700 ευρω.

980 gtx σε αυτη την τιμη 550+ φανταζει αστεία επιλογη. Σε 1440p με χ2msaa ουτε το black flag δεν μπορεις να παιξεις στα ultra χωρις τιρουγκα :p

 

FAR CRY 4 

http://hardocp.com/image.html?image=MTQyMDU3NDUyMENIOVFtVFZGTkRfNV8zX2wuZ2lm

 

AC UNITY 

http://hardocp.com/image.html?image=MTQxOTIxODI0OVhVbUdmcTF1b2FfNF8xX2wuZ2lm

 

Τα επομενα βαρια games ειναι ολα εξολοκληρου NVIDIA support. 

 

Aλλα να εχεις δωσει 550+ ευρω ή να δωσεις τωρα για να παιξεις AC UNITY  με 980Gtx ετσι :

Capture.jpg

 

...πρεπει να εισαι μεγαλη μαζοχα!

 

Ολο αυτο παιζει να το εκανε και η Nvidia, εβλεπε τις 980gtx να αραχνιάζουν και να εχουν βγαλει δεινόσαυρους στα ραφια. Ερχονται και τα νεα τα μεγαλα απο Nvidia και AMD και σου λεει αυτα θα φανε ΓΕΡΗ ΣΦΑΛΙΑΡΑ στα 550-650 ευρω. 

Κατσε να δημιουργισω ψυχολογικα στους 970ακιδες μπας και τις επιστρεψουν να σκασουν αλλα +250 ευρω ωστε να ξεαραχνιασουμε τις 980gtx. 

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά αποδίδει και απέδιδε η 970 πριν γίνει όλος ο ντόρος. Τώρα ξαφνικά είδαν όλοι ότι έχουν πρόβλημα; Γιατί στα ξένα φόρα ήταν μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού αυτοί που έλεγαν ότι δε ξεπερνάει τα 3,5gb η κάρτα (κάτι που δεν ισχύει τελικά). Απλά με το χαμό που έγινε πάνε όλοι να εκμεταλλευτούν το γεγονός μπας και τσιμπήσουν καμιά 980 με ανταλλαγή με την 970. Το γεγονός ότι η Νvidia βέβαια απέκρυψε όλες αυτές τις πληροφορίες από την αρχή, είναι μέγα fail αλλά η απόδοση της κάρτας δεν αλλάζει και είναι καλή, είτε με 3,5gb+0,5gb είτε με 4gb.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά αποδίδει και απέδιδε η 970 πριν γίνει όλος ο ντόρος. Τώρα ξαφνικά είδαν όλοι ότι έχουν πρόβλημα; Γιατί στα ξένα φόρα ήταν μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού αυτοί που έλεγαν ότι δε ξεπερνάει τα 3,5gb η κάρτα (κάτι που δεν ισχύει τελικά). Απλά με το χαμό που έγινε πάνε όλοι να εκμεταλλευτούν το γεγονός μπας και τσιμπήσουν καμιά 980 με ανταλλαγή με την 970. Το γεγονός ότι η Νvidia βέβαια απέκρυψε όλες αυτές τις πληροφορίες από την αρχή, είναι μέγα fail αλλά η απόδοση της κάρτας δεν αλλάζει και είναι καλή, είτε με 3,5gb+0,5gb είτε με 4gb.

 

πασα αποψη μου ειναι πως το προβλημα δν ειναι τοσο στην αποδοση αλλα στην λαθος διαφημιση του προιοντος με σκοπο μαλλον να βγουνε κερδισμενοι

με οτι κ αν συνεπαγεται αυτο

Έγινε επεξεργασία από FarmaS
Link to comment
Share on other sites

@sebastian

 

αδερφε, μην λες για μαζοχες και λεφτα και τετοια ενω ξερουμε ολοι οτι εχεις σκασει ενα σωρο λεφτα για titan και τετοια...

ΦΙλικα :p

 

edit: τι παιζει με τα mention γιατι δεν πιανουν;

Έγινε επεξεργασία από Papakitou
Link to comment
Share on other sites

Καλα ορισμενοι (ονοματα δεν λεμε) ειναι τοσο κολλημενοι/φανατισμενοι με τις εκαστοτε π@π@ριες τις οποιες αγοραζουν που αποκλειεται να βγουν και να πουν οτι αυτο που πηραν εχει προβλημα ή ειναι μαπα!! Κλασσικο φαινομενο στα φορα αυτο.

Παλια που ημουν γραμμενος σε αυτοκινητιστικου περεχομενου φορα, καποιοι ηταν τοσο κολλημενοι με τα χρεπια που αγοραζαν οι οποιοι προτιμουσαν να πουν οτι καποιος τους πηδαγε τη γυναικα παρα οτι το αμαξι που αγορασαν εβγαζε προβληματα..

Έγινε επεξεργασία από csaris
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

@sebastian

αδερφε, μην λες για μαζοχες και λεφτα και τετοια ενω ξερουμε ολοι οτι εχεις σκασει ενα σωρο λεφτα για titan και τετοια...

ΦΙλικα :p

Την Τιταν την αγορασα στα 750 ευρω οταν η 780gtx reference ειχε 700 ευρω και η EVGA 780 GTX ACX ειχε 749 ευρω.

Το εχω πει 1.000.000 φορες. :p αλλα ξερω οτι θα αναγκαστω να το λεω για τα επομενα 100 χρονια.

ΑΛΛΑ και παλι η GTX Titan ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα μετα απο 2 χρονια ειναι η καλυτερη καρτα. Οποτε και 1.000 ευρω να ειχα δωσει θα ημουν ΤΟΠ.

Επρεπε να περιμενω να την εκανα ζευγαρι με ακομα μια...

Απλά με το χαμό που έγινε πάνε όλοι να εκμεταλλευτούν το γεγονός μπας και τσιμπήσουν καμιά 980 με ανταλλαγή με την 970. Το γεγονός ότι η Νvidia βέβαια απέκρυψε όλες αυτές τις πληροφορίες από την αρχή, είναι μέγα fail αλλά η απόδοση της κάρτας δεν αλλάζει και είναι καλή, είτε με 3,5gb+0,5gb είτε με 4gb.

Αυτο θελει και η NVIDIA. Να τρεξουν να της σταξουν την επιπλεον ΚΑΣΑΔΟΥΡΑ! Ειναι πολλες γεροντοκορες 980gtx στο ραφι!

Εαν δεν δωσει τωρα 980gtx στα 550 και φευγα ευρω δεν θα τις δωσει καθολου μετα. Εχει 1-2 μηνες να σπρωξει πραγμα στο target group προδομενων 970 gtxακιδων...

Οποιος βλεπει εφιαλτες με stutter στον υπνο και στον ξυπνιο του ας παει... δεν θα παθει ψυχολογικα για 250 ψωρο ευρω :p

Ο ψυχολογος θα του κοστισει περισσότερο.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

πασα αποψη μου ειναι πως το προβλημα δν ειναι τοσο στην αποδοση αλλα στην λαθος διαφημιση του προιοντος με σκοπο μαλλον να βγουνε κερδισμενοι

με οτι κ αν συνεπαγεται αυτο

Σωστό. Πάντως δεν κακολογώ πάντως αυτούς που θέλουν -ίσως και δωρεάν- ανταλλαγή με 980 καθώς η Nvidia έπαιξε πολύ πονηρά και άπληστα αλλά όπως έγραψε κάποιος: "What has changed today is not the GTX 970, but rather our perception of it." Οι επιδόσεις της είναι γνωστές, υπάρχουν σε πολλά reviews, δεν αλλάζουν μετά τον όλο χαμό και ούτε πρόκειται να αλλάξουν (τουλάχιστον όχι ως προς το χειρότερο).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mιας και ειναι η καρτα που αγορασα πριν ενα μηνα ((G1 Gaming) και εδωσα χρηματα για καρτα μετα απο πολλα χρονια ξανα)) δεν με ενοχλει που συμβαινει αυτο.

 

Σιγουρα λαθος της εταιρειας στο να λεει 4gb και να παραπλανει ετσι το αγοραστικο κοινο. Μεγα fail αυτο και κατι πρεπει να κανει σιγουρα για να νιωσουν οι πελατες οχι τοσο κοροϊδα.

 

Απο την αλλη δε παυει να ειναι μια πολυ γρηγορη και απροβληματιστη καρτα... εστω και με αυτα τα 3,5+0,5 gb!!!

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εμενα με ενοχλει, προς το παρον, μιας και αποδειχθηκε κιολας οτι τα shuttering και τα κουραφεξαλα που λεγανε επιτηδιοι ηταν μουφες.

Εψαχνα μια καρτα που θα με βγαλει τουλαχιστον 3 χρονια, την πηρα , ειμαι πολυ ευχαριστημενος και τελος

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και οι επιδοσεις ειναι αυτες που ξερουμε εδω και τεσσερις μηνες καο δεν μειωνονται. Τα ψευδη χαρακτηριστικα ομως ειναι οπως και να το κανουμε ενα φαουλ ειδικα γι αυτους που τους ενδιαφερουν. Εγω ας πουμε δεν κοιταω rops κλπ αλλα αλλοι τα κοιτανε και κρινουν. Πολυ θα ηθελα να τσιμπησω μια δευτερη μεταχειρω σε εξευτελιστικη τιμη παντως μονο και μονο λογω "προβληματος"

Link to comment
Share on other sites

Ε καλα δε νομιζω να τις σκοτωσουμε οι κατοχοι επειδη αποδειχθηκε αυτο που αποδειχθηκε...

 

Μια χαρα καρταρα ειναι και προπαντως απροβληματιστη, τουλαχιστον το δικο μου κομματι. Με ξελασπωσε στη δουλεια μου σε σχεση με την επαγγελματικη τη amd firepro που ειχα σκασει και 250ε ντεμεκ ειδικευμενη για 3d και παπαριες.

Link to comment
Share on other sites

Να τις σκοτωσουμε αποκλειεται.. Καποιοι λιγοτερο ψαγμενοι και πιο ευκολοπιστοι ισως παρασυρθουν απο τον ντορο και τις δωσουν. Αν βρω καμια σε τιμη χωμα και την πετυχω σε περιοδο που εχω χρηματα θα την τιμησω! Αυτο λεω..

Link to comment
Share on other sites

πολυ stutter ρε παιδι μου στο Middle Earth of Mordor (4K+ULTRA)! :hehe:

Μου γίνατε ρε μοιρηδες 4Καδες. Ακομα σε 1080p παίζετε ρεεεεε..... 

 

 

Capture.jpg

 

AΜD καρτα δεν ακουμπαω, οποτε ναι αξιζει τα 250 ευρω η 980gtx για 10% επιδοσεις! :p

 

Καλες αγορες μαγκες....πρεπει και καποιος να στηριξει το research του, Tegra X1 και Volta :hehe:

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

:hehe: :hehe: πολυ stutter για την π@π@τζ@ της a-m-d

Καλα αυτος που εσκασε τα 550-650 ευρω για την 980gtx ειναι future proof τα 4gb full speed εκαναν την διαφορα :p

min fps :p

69228.jpg

Σε QHD λοιπον δειτε το πουλακι με 330 ευρω :hehe:

69229.jpg

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

με επεισε τελικα αυτος που εχει ενα κιτρινο σπουργιτι για avatar,με τα λεγομενα του και πηρα 290χ κιτρινη αστραπη :lol:

προς το παρων το πρωι πριν ετοιμασω τον καφε τη βαζω κανα 2 λουπες valley για να ζεσταθει το δωματιο :hehe:

 

ενα firestrike για αρχη στα στοκ.

 

καλη φαινεται,θα δουμε στην πορεια....

 

edit:

εντωμεταξυ το voltage δεν ειναι σταθερο...ανεβοκατεβαινει απο 1,09-1,164..ετσι κανουν αυτες οι καρτες ή να ανησυχω;

post-55867-0-49905800-1422447381_thumb.p

Έγινε επεξεργασία από agligoros
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@agligoros,

Μάπα το καρπούζι φίλε...! Δεν λέει καθόλου η κάρτα :sarcastic:

btw θα μπορούσες να περιμένεις λιγάκι για να πάρεις αυτήν αλλά οκ.

 

@sebastian,

Κάποια στιγμή θέλω να μου πείς πόσο πολύ αγαπάς την AMD! Οι κρυφοί έρωτες δεν κρύβονται να ξες!  :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.