Jump to content



gtx 970 vs r9 290 για 1080p gaming


Recommended Posts

είστε για κλάματα που θεωρείται τα 60fps ROCK STABLE κάτι το φοβερό  !

 

Όλοι μας έπρεπε να λέμε για 120fps Rock STABLE και όχι για τα 60 ψωριάρικα fps

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις βγήκα απο Mordor... κρέμα φυσικά 1200p κλειδωμένο στα 60 με High textures παρακαλώ (3GB Vram θέλει λέει αλλά εγώ το παίζω με σχεδόν γεμάτο το framebuffer, 2GB μου φτάνει μέχρι 1980MB)! Όποιος θέλει ας έρθει να παίξει θα του αφήσω και τα κλειδιά για να κλειδώσει φεύγοντας :hehe:

Μπά τι βλέπω... το πράσινο παιδάκι ήρθε να μας το παίξει μαγκάκος με τις κουτσούλες του!

Όταν καταλάβεις τι σου συμβαίνει θα είναι πολύ αργά sebastian!

Και ο τελευταίος user σε έχει πάρει πρέφα... παράτα τα φίλε. Εγώ κρατάω την κάρτα που με καλύπτει σε αυτά που θέλω στο σύστημα μου απο κεί και πέρα δεν κάθομαι να λέω απο το πρώι-βράδυ σύνεχεια για την Nvidia και πόσο γ@μ@τη είναι ενώ η AMD είναι σαπάκι! Get a life my friend and QUICKLY!!!

Η ώρα πλησιάζει... τα τέρατα έρχονται και κάτσε να δείς τι γέλιο έχει να πέσει όταν τα βάλουμε δίπλα δίπλα... τα γατάκια ελπίζω να τα έχεις OCed γιατί αλλιώς σε βλέπω να μην έχεις μονάχα 30% μικρότερη απόδοση. Να ξέρεις πάντως οτι αν ποτέ ξανά γυρίσεις σε κοκκινούλα εγώ προσωπικά θα σου κάνω δώρο 3 παιχνίδια με Nvidia CrapWorks! :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.guru3d.com/news-story/amd-r3xx-benchmarks.html

Η nvidia τους έχει ισοπεδώσει σε πωλήσεις και αυτοί εχουν βαλει τους Κινεζους να βγαζουν benchmarks? Ο Captain Sparrow Bermudes Σορτσακιας και κοντομανικας :hehe:

Με την κατηφόρα που εχει παρει η a-m-d θα πουλαει τις καρτες στο μανάβικο του Σκλαβενιτη με τον dj alex για promotion. :hehe:

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

 

γατακια με τις κοκκινες κ@υραδες μπορειτε να μου δωσετε κατι τετοιο ?

 

Στο 90% 2 πυρηνες για να πιασουν τα 60 fps rock stable σε δυσκολες στιγμες στο Dying Light (βραδινες με φωτεισμους) σε 1440p

Σε μερα παιζουν πολυ πιο χαμηλα...

Dying_Light_Game_2015_02_03_22_48_14_291

 

Αυτος που εχει μια 980gtx παλευει τα 35 fps με tearing... :D 1080p και αντίο ζωη!

 

Ο κοκκινος με το FAILFIRE ζεσταίνει μονο τον κ@λο του... :D

 

Δειτε και ποσο τραβαει ram συστηματος. 10 λεπτα gameplay και παπαλα τα 8gb....

 

Αρχαγγελος, csaris, takispa, kimonma κανουν unistall  :D  :D  :D  :D

 

 

Τί τα θες αυτά τα ποστ τώρα; Υπερηφανεύεσαι για 60 καρέ με δύο κάρτες των 800€ σύνολο. Όταν ο βασιλιάς(crysis 3) τα κράταγε με μία και χειρότερη.

Τα gameworks είναι φτιαγμένα να τρέχουν σκ.... για να πουλάει η nvidia τις ακριβότερες κάρτες της. Είναι η πανούκλα του gaming. Είναι ο λόγος που θα αγόραζα AMD κάρτα αν δεν ξέμενε από λεφτά στην 290Χ(και αν δεν είχε τόσο χάλια cpu bottleneck, κυρίως).

 

 

Νομος ειναι αυτος ρε μαν...για μενα τουλαχιστον.Με την λογικη αυτη παντα αγοραζα gpus.(7600gt,4850,6850 κλπκλπ)

Προσωπικα στο κατω κατω σε singleplayer game ποσως με ενδιαφερει να εχω το περίφημο 60αρι σταθερο...couldnt care less ειλικρινα.

Εχω παιξει απειρα παιχνιδια με 40αρια πανω κατω και ολα μια χαρα.Αν πιανω βασικα σταθερα 30+ ειμαι καλυμμένος.

Το κολημα μερικων με το κολημενο 60αρι σε singleplayer gaming ειναι κομπλεξικο imo.

Στο online gaming αλλαζει το πραγμα.Ειδικότερα σε competitive παιχνιδια και κυριως στα fps το καθε παραπανω frame μετραει..και πολυ μαλιστα.

 

Εφτιαξα ενα πισακι για εναν ξαδελφο(ασχετος με το αντικείμενο με λαπτοπ της κακιας ωρας ηταν μεχρι τωρα)  πριν μερικους μηνες

(4460,H97,8gbram,r9 280) και γυρναει και μου λεει σε μια φαση"ρε στο draagon age δεν πιανει 60αρι σταθεροοοοοο"

Εφαγε καρπαζια  συγιρισμένη ,δεν ηξερες τι ειναι το frame του λεω πριν μερικους μηνες το 60αρι σε μαρανε

 

Όχι δεν είναι θέσφατο τα 60 καρέ. Δεν προκύπτουν από κάποιον μαγικό τύπο. Έχει ολόκληρη ιστορία πίσω του αυτό το νούμερο, όπως και τα 24 καρέ στις ταινίες, καθόλου επιστημονική βέβαια. 

Από προσωπική εμπειρία 50 καρέ κλειδωμένα είναι αρκετά για τη συντριπτική πλειοψηφία των games. Η ίντελ σε έρευνα που είχε κάνει στο παρελθόν(την διάβασα σε περιοδικά που έπαιρνα τότε) προσδιόρισε το νούμερο στα 45 καρέ. Ο Τόμας Έντισον, προφανώς εμπειρικά, είπε πως οτιδήποτε κάτω από τα 46 καρέ κουράζει το μάτι.

Μιλάμε πάντα για καρέ που με λίγο blur φαίνονται ως μια συνεχόμενη ροή. Διαφορετικά θες πάνω από 120 καρέ για ομαλή κίνηση. Δεν είναι τυχαίο το motion blur στα games τώρα τελευταία.

Μην μου πει όμως άνθρωπος για 30 κάτι καρέ, γιατί είτε είναι άλλο ον, είτε ψεύτης.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Τί τα θες αυτά τα ποστ τώρα; Υπερηφανεύεσαι για 60 καρέ με δύο κάρτες των 800€ σύνολο. Όταν ο βασιλιάς(crysis 3) τα κράταγε με μία και χειρότερη.

Τα gameworks είναι φτιαγμένα να τρέχουν σκ.... για να πουλάει η nvidia τις ακριβότερες κάρτες της. Είναι η πανούκλα του gaming. Είναι ο λόγος που θα αγόραζα AMD κάρτα αν δεν ξέμενε από λεφτά στην 290Χ(και αν δεν είχε τόσο χάλια cpu bottleneck, κυρίως).

 

Σωστότατος!!!

 

Όταν καταλάβει αυτά που boldάρισα ο φίλος απο πάνω τότε θα του κάνω ακόμη 3 παιχνίδια δώρο αλλά αυτήν την φορά με παπατζοmantle! :hehe:

 

 

Tip: Πόσο δίκιο είχε ο Cevat Yerli που είχε πεί τότε με το Crysis 3 και την CryEngine "3.5"... οτι για τα επόμενα 2 χρόνια τουλάχιστον ΔΕΝ θα βγεί παιχνίδι που να μπορεί να ξεπεράσει τα γραφικά του παιχνιδιού του. Εξαιρετικό optimization και καθαρό DX11 game! Μία απο τις καλύτερες Engines ever!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τί τα θες αυτά τα ποστ τώρα; Υπερηφανεύεσαι για 60 καρέ με δύο κάρτες των 700€ σύνολο.

 

Όταν ο βασιλιάς(crysis 3) τα κράταγε με μία και χειρότερη.   :D  :D KAMIA EΠΑΦΗ ΟΜΩΣ :D  :D 

 

 

Τι εκανε το Crysis 3 με μια καρτα σε 1440p και ULTRA ? :hehe:

Σαφως πιο ελαφρύ συνολικα σαν game ειναι το Dying Light. 

 

Εχετε επαφη με το τι παιζει ? ....μαλλον οχι!

 

Επισης αποδεδειγμενα το HT κανιβαλιζει το GPU USAGE σε SLI σε μερικα games. Δειτε:

 

RYSE SON OF ROME 1440p+Ultra

 

HT OFF -> 94,4 fps

Ryse_2015_02_04_08_26_29_477.jpg

 

 

HT ON -> 68,4 fps

Ryse_2015_02_04_09_01_09_842.jpg

 

 

 

Το Dying Light σε μερα οι καρτες παιζουν χαλαρα για το 60αρι

 

Dying_Light_Game_2015_02_03_23_58_44_604
Dying_Light_Game_2015_02_04_00_04_53_464
Dying_Light_Game_2015_02_04_00_06_15_797
Dying_Light_Game_2015_02_04_00_06_33_629
 
 
Aπο το computeruniverse  αγορασα 349 ευρω το κομματι και τωρα εχει 380 ευρω η MSI 970 GTX
Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

AC Unity 1440p + Ultra + HIGH QUALIY απο τον driver + x16 ΑF απο τον driver.

 

970 gtx στα 1.430mhz/8.000mhz

 

single 970 gtx -> 43,6 fps (και δεν ειναι κανενα βαρύ σημειο)

 

ACU_2015_02_04_11_01_15_124.jpg

 

 

SLI 970 gtx -> 80,5 fps 

 

ACU_2015_02_04_11_04_53_992.jpg

 

 

 

FAR CRY 4 1440p + Ultra + X2 MSAA + HIGH QUALIY απο τον driver + x16 ΑF απο τον driver.

 

single 970 gtx -> 47 fps (και δεν ειναι κανενα βαρύ σημειο)

Far_Cry4_2015_02_04_11_18_50_161.jpg

 

SLI 970 gtx -> 90,6 fps 

Far_Cry4_2015_02_04_11_16_29_335.jpg

 

 

Με SLI δεν ειχα ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ που να εχασα το 60 FPS ROCK STABLE!

 

Χωρις SLI ουτε σωστο GSYNC σε ASUS ROG 1440P δεν μπορεις να παιξεις....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και αντι να βγαινεις να τους κραζεις οπως εκανες παλια με τα eyefinity καθεσαι και λες ποσο καλα παιζεις, που στην ουσια αυτο δεν συμβαινει..

 

 

:p  :p  :p no sense!!! Σε 1080p δεν ξαναγυρναω...

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Ορεστη εγω βλεπω οτι εχεις πεσει σε εναν κυκεωνα και δεν μπορεις να γλιτωσεις.

1440p, sli, overclock στις καρτες γτ δεν πανε, fan profiles, vsync on, HT on/off και αλλα που δεν λες..

Ενα game θες να παιξεις και σου βγαινει η πιστη με ρυθμισεις. Εχεις δωσει 3000€ για μηχανημα και δεν μπορεις να παιξεις σαν ανθρωπος, ολο προβληματα..

Και αντι να βγαινεις να τους κραζεις οπως εκανες παλια με τα eyefinity καθεσαι και λες ποσο καλα παιζεις, που στην ουσια αυτο δεν συμβαινει..

Το εχω ξαναπει, μολις φυγεις απο το 1080p & single gpu αρχιζουν τα προβληματα.. και αντι με τα χρονια τα πραγματα να βελτιωνονται, δυστυχως καθε περυσι και καλυτερα..

Μπραβο σου που εισαι ειλικρινης :)

Link to comment
Share on other sites

Dragon Age Inquisition 1440p + x2MSAA + Ultra, ultra, ultra -> καταναλωση μνημης 2,6gb

 

Dragon_Age_Inquisition_2015_02_05_16_01_

 

απο τα πιο βαρια games στην αγορα και τραβαει οσο χρειάζεται δεν κανει buffer απλα για να δεσμεύει ενα Χ ποσο μνημης. 

 

Csaris uninstall βρε... :p

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dragon Age Inquisition 1440p + x2MSAA + Ultra, ultra, ultra -> καταναλωση μνημης 2,6gb

 

Dragon_Age_Inquisition_2015_02_05_16_01_

 

απο τα πιο βαρια games στην αγορα και τραβαει οσο χρειάζεται δεν κανει buffer απλα για να δεσμεύει ενα Χ ποσο μνημης. 

 

Csaris uninstall βρε... :p

 

Πωωω μλκ γραφικαρες! :p

 

Αξιζουν τα 1500 ευρω για μονιτορ και καρτες γραφικων γι αυτην την εικονα. :hehe:

 

Eλα Ορεστη χτυπα το να σωθεις και ασε τα pc: :p

 

2497631_5830458890_13710.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@sebastian,

Ο φίλος csaris το παίζει με παπατζοmantle και σε ροή και σε fps σε έχει με την γριούλα του! :hehe:

Btw αν συνεχίσουν τα PC ports όπως πάνε (δλδ χάλια) μου φαίνεται θα τα παρατήσω όλα και θα πάρω PS4 Anniversary edition να τελειώνουμε! :hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ΑC Unity δεν εχει ΑΑ, αλλα FC και DA I  εχουν Χ2 MSAA! 

 

Αμα ειστε απο οφθαλμούς ανάπηρα δεν σας φταιω εγω :hehe:

 

 

@LazyGreek,

MFAA είναι αυτό  :p

ΑΑ της πλάκας! Άμα κάτσεις ακίνητος κάνεις εμετό! 

 

 

Το MFAA δεν υπαρχει σε SLI, μποζονιο....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Το ΑC Unity δεν εχει ΑΑ, αλλα FC και DA I  εχουν Χ2 MSAA! 

 

Αμα ειστε απο οφθαλμούς ανάπηρα δεν σας φταιω εγω :hehe:

 

 

 

 

Το MFAA δεν υπαρχει σε SLI, μποζονιο....

 

Είπα εγώ για SLi??? Σε μία κάρτα πράσινη βάλε MFAA και στάσου ακίνητος.

Δεν σε παρεξηγώ... το ξέρω πονάει η αλήθεια! Μόλις παρατήσεις τους fanboyισμούς τα ξανά λέμε επί νέας βάσεως!

Στο DA πήρες like για ένα λόγο! Γιατί έβαλες παιχνίδι της προκοπής και με καλό οπτικό αποτέλεσμα. Κατά τα άλλα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.