Jump to content



Ποιο από τα δύο;


Eldal

Recommended Posts

Στα crazy sundays έβγαλε προσφορά 2 ρούτερ, τώρα που ψάχνω και γω να αλλάξω το baudtec του ΟΤΕ μιας και μου 'χει ψήσει το ψάρι στα χείλη με τις συνεχείς αποσυνδέσεις.

Οπότε τι λέτε;

Αυτό;

Ή αυτό;

Τείνω πιο πολύ προς το linksys λόγω πρότερου έντιμου βίου (του linksys ντε)!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει περισσότερο το TP. Επίσης οι εξωτερικές κεραίες έναντι των εσωτερικών μάλλον θα έχουν καλύτερο σήμα.

Επίσης αυτα τα δύο είναι router και οχι modem/router. θα πρέπει να συνδέσεις το baudtec του OTE πάνω στο router και να πέρνεις από το router. Ιδανικά για μένα σε bridged mode θα είναι ότι καλύτερο αλλιώς περιμένεις προσφορά για modem/router.

Υ.Γ. για θέματα αποσυνδέσεων η προσωπικη μου πείρα λέει ότι το modem φταίει σε ποσοστό 1%. Δοκίμασε φίλτρα και συνδεσμολογία μέσα στο σπίτι και δήλωσε βλάβη γραμμής σε ΟΤΕ μπας και στο διορθώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα το tplink που έχει και μόντεμ, ενώ η μία LAN γίνεται και WAN.

Προτιμότερο είναι να παίζει το μόντεμ του παρόχου, που το ξέρουν και το έχουν δοκιμάσει με την υποδομή τους, και από πίσω κάποιο καλό ρούτερ που είναι πιο δυνατό από αυτό που δίνει ο πάροχος και δε θα κλάσει με πολλές συνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι καινούρια συσκευή.

Πάρε τον πάροχο να σου αλλάξουν προφίλ, να κλειδώσεις σε λίγο μικρότερη ταχύτητα.

Δες τους διαχωριστές, κάνε κάνα reset.

Στις αποσυνδέσεις είτε αν χάνεις ip είτε μόνο συγχρονισμό και δουν ότι φταίει το baudtec θα στο αλλάξουν με άλλο (ZTE δίνουν τώρα).

Αν έχεις αποσυνδέσεις μόνο με wifi και όχι καλώδιο άλλαξε κανά κανάλι μπορεί να βοηθήσει.

Αν το πρόβλημα σου είναι μόνο οι αποσυνδέσεις εννοείται πρώτα τους παίρνεις τηλέφωνο, βλέπουν γραμμή / modem και μετά μιλάμε για καινούριο.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.