Jump to content



Εύρεση http Ip


tsakali

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει τρόπος η κάποιο πρόγραμμα να βρω από που μου φέρνει πληροφορίες ένα πρόγραμμα!!

Για να γίνω ποιο σαφής: Έχω ένα πρόγραμμα που μεταδίδει τηλεοπτικά κανάλια κ θα ήθελα να βρω από που παίρνει την εικόνα την ώρα που κάνω σύνδεση ώστε να κρατήσω την διεύθυνση και να την έχω στο vlc...

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι αναφέρεσαι σε windows (δεν εξυπακούεται...)

Τελευταία φορά που ασχολήθηκα σοβαρά με τα windows νομίζω το NetLimiter έκανε και αυτή την δουλειά που ρωτάς. Έχουν περάσει αρκετά χρόνια βέβαια, αλλά λογικά δεν θα έχει αλλάξει σημαντικά το πρόγραμμα.

Υ.Γ. Ο τίτλος που έχεις βάλει είναι τουλάχιστον παραπλανητικός...

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι αναφέρεσαι σε windows (δεν εξυπακούεται...)

Τελευταία φορά που ασχολήθηκα σοβαρά με τα windows νομίζω το NetLimiter έκανε και αυτή την δουλειά που ρωτάς. Έχουν περάσει αρκετά χρόνια βέβαια, αλλά λογικά δεν θα έχει αλλάξει σημαντικά το πρόγραμμα.

Υ.Γ. Ο τίτλος που έχεις βάλει είναι τουλάχιστον παραπλανητικός...

Για windows.

Δεν γνωρίζω πως λέγεται αυτό που θέλω, οπότε ο τίτλος βγήκε λίγο έως και πολύ ουδέτερος!!

*μπορείς απλά να προτείνεις τίτλο [emoji3]

Ευχαριστώ πάντως για την συμμετοχή στο θέμα και την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Με

netstat -anp 

βρίσκεις για το πρόγραμμα που σε ενδιαφέρει ποιες ροές έχει ανοίξει, δηλαδή source (ο σέρβερας), destination (εσύ) και πόρτα.

Μετά ανοίγεις το wireshark και πιάνεις ό,τι ανταλλάσεις με το συγκεκριμένο σέρβερα. Αν είναι https δε θα δεις κάτι, αλλιώς θα φαίνεται τι ζήτησες και τι σου στέλνει.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Βρήκα την ip με το NetLimiter είδα περισσότερες λεπτομέρειες στο wireshark...

Και στην τελική δεν κατάφερα να δουλέψω την ip στο vlc :hm:

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα τι θέλεις να κανείς ακριβώς, χρειάζεσαι κάποιο προγραμμα που να παίζει streaming video αλλά να υποστηρίζει ακριβώς το πρωτόκολλο που έχει ο server που συνδέεται. Έτσι, ή παίζεις κατευθείαν το video είτε το κατέβάζεις και το βλέπεις offline. Ξέρεις ποιο πρωτόκολλο είναι αυτό που θέλεις;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να γίνω συγκεκριμένος αν και φοβάμαι μήπως κλειδώσει το θέμα :-P

Καθαρά για δοκιμή κ για να μαθω 5 πράγματά!!

Έχω το mytv που βλέπεις καναλια το οποίο είναι trial για τρεις ημέρες κ ακούω πως εδώ και χρόνια δεν μπόρεσε κόσμος να συνεχίσει να βλέπει μετά το πέρας τις trial.

Σκέφτηκα ίσως το ποιο απλό να βρω που συνδέεται και παίρνει την εικόνα, να το βάλω σαν εξωτερική πηγή σε έναν player.

Το θέμα είναι πως η θέλει αρκετές γνώσεις η κάτι μου διαφεύγει...

Από ότι είδα το vlc είναι συμβατό με όλα τα πρότυπά και εκεί έκανα τις δοκιμές!

[emoji53]

Link to comment
Share on other sites

Καλή η σκέψη σου αλλά φαντάζομαι πως δεν είσαι ο μόνος που θα το έχει σκεφτεί αυτό, άρα η όλη διαδικασία κάπου κολλάει, σκέτη η ip δεν αρκεί.:nono: .

Φαντάζομαι πως το Mytv το έχεις κάνεις πρώτα απεγκατάσταση, επίσης και από το registry των Windows. Οτιδήποτε αρχειάκι από το πρόγραμμα αυτό.

Έγινε επεξεργασία από kazaboy
Link to comment
Share on other sites

To trial μπορεί είτε να συνδέεται σε ένα server που κλείνει το session στα 3 λεπτά, είτε να έχει ένα καρφωτό authentication που επίσης κλείνει στα 3 λεπτά.

Αλίμονο μια τέτοια υπηρεσία να είχε ένα κανάλι μόνιμα ανοιχτό και να σε περιόριζε μόνο το software (ειδικά αν δεν υπάρχει κλειδί και το περιεχόμενο είναι ακρυπτογράφητο).

Φυσικά, ποτέ δεν ξέρεις, αλλά οι πιθανότητες είναι εις βάρος σου...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.