Jump to content


Δεν δινει σημα στην οθονη ο υπολογιστης


Recommended Posts

Γεια σας παιδια , ειμαι καινουργιος στο The Lab και θελω να μοιραστω το προβλημα που μου παρουσιασε ο ολοκαινουργιος υπολογιστης μου. Προκειται για σταθερο που σε λιγο κλεινει δυο εβδομαδες χρησης. Τον αγορασα απο το E-shop.gr και τους ζητησα απλα να μου τον συναρμολογησουν και θα περναγα μονος μου το λογισμικο( Windows 8.1). Οταν εγινε η παραδωση και συνεδεσα τα καλωδια δοκιμασα να τον ανοιξω και παροτι λειτουργουσε κανονικα (φωτακια,ανεμιστηρες κλπ) δεν μπορουσα να δω τιποτα στην καινουργια οθονη που αγορασα την οποια και ειχα δοκιμασει με το laptop μου και με καλωδιο HDMI και με VGA. ετσι την επομενη κιολας μερα τους τον εστειλα πισω δηλονωντας το προβλημα μου ..οταν ο τεχνικος τους επικοινωνησε μαζι μου μου ειπε οτι εκεινοι τον συνδεουν και τους εμφανιζεται κανονικα το Logo του Bios και μπορουν να προχωρησουν σε BOOΤ. Ετσι μου τον ξαναστελνουν πισω και με το που ερχεται δοκιμαζω με hdmi και παλι τιποτα..Τον κλεινω και δοκιμαζω ξανα με hdmi στην τηλεοραση μου και πραγματι τοτε ειδα σημα και μπορεσα να προχωρησω σε κανονικο boot . Επειτα καταφερα να τον κανω να δωσει σημα και στην οθονη τυχαια.. ετσι καθε φορα που τον ανοιγω πρεπει να κανω σιγουρα ενα Reset ή να τον ανοιγωκλεισω πολυ γρηγορα για να μου βγαλει σημα..Φοβαμαι οτι μπορει να καψω τιποτα απο τα πολλα reset καθως δεν νομιζω οτι ειναι η ενδεδειγμενη λυση..φιλοι μου λενε οτι κατι τρεχει με την γραφικων .. αν εχετε κατι να μου προτεινετε θα το εκτιμουσα πολυ. ! Συγνωμη για το μεγαλο post !:help1::help1:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καταρχάς καλώς ήρθες στο forum. Πρώτο post βλέπω. Μεγάλο δεν είναι.

Για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε ...

κάρτα γραφικών;

Monitor;

Η σύνδεση γίνεται μόνο με hdmi; Έχει άλλες υποδοχές το monitor;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=33630]Marinos23[/MENTION]

Γράψε σε παρακαλώ τα χαρακτηριστικά του συστήματός σου αναλυτικά (CPU, Μητρική κλπ) και το Μόνιτόρ σου, ώστε να είναι εφικτό κάποιος με τις κατάλληλες γνώσεις να σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

MUSHKIN 997092 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-19200 2400MHZ BLACKLINE SERIES DUAL CHANNEL KIT - μνημη

INTEL CORE I7-4790 3.60GHZ LGA1150 - BOX - επεξεργαστης

XFX AMD RADEON R9 270 R9-270A-CDFC DOUBLE DISSIPATION 2GB DDR5 PCI-E RETAIL - γραφικων

MSI Z97 GAMING 5 RETAIL - μητρικη

COOLERMASTER G750M GM SERIES 750W MODULAR PSU και το τροφοδοτικο..

στο μονιτορ οι εξοδοι ειναι HDMI και VGA και τα εχω δοκιμασει και τα δυο

επισης μιλησα σημερα στο τηλεφωνο μαζι τους και μου ειπαν αν θελω να τους τον ξαναστειλω για ελεγχο αλλα δεν νομιζω να προκειψει κατι.. μηπως ειναι θεμα συμβατοτητας της μητρικης και της γραφικων ?

Έγινε επεξεργασία από Marinos23
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασες να βγαλεις την γραφικων και να στειλεις σημα απο την μητρικη κατευθιαν ?

οταν δεν βγαζει εικονα , ακους πως το υπολοιπο μηχανιμα δουλευει ? ακουγετε το χαρακτηριστηκο dinggggg απο το buzzer ?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=31456]kpetros[/MENTION]

να αφαιρεσω τη γραφικων δεν μπορω να το κανω μονος μου αλλα ναι προσπαθησα να παρω σημα απο τη μητρικη και δεν ειδα καποια διαφορα.. ναι οταν δεν μου δειχνει το σημα το υπολοιπο μηχανημα δουλευει κανονικα., βλεπω δηλαδη και τον ανεμιστηρα και τα φωτακια να λειτουργουν.. αυτον τον ηχο που περιγραφεις δεν νομιζω.. σε πιο παλια pc ναι τον ακουγα αλλα δεν νομιζω οτι εχει να κανει με αυτο

Link to comment
Share on other sites

αν η καρτα γραφικων ειναι κουμπωμενη περνει προτεραιοτητα και ετσι δεν προκειτε να παρεις ποτε σημα απο την μητρικη και εφοσον δεν μπορεις να την βγαλεις , μαλλον θα πρεπει να πεις σε καποιον φιλο σου που ξερει απο αυτα , Η να το πας ο ιδιος στο μαγαζι και να δεις με τα ματια σου τι κανουν τα φιντανια εκει και τον ανοιγουν XD

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα τον στειλω παλι πισω μπας και γινει τιποτα.. απλα το θεμα ειναι οτι φοβαμαι μην καψω τιποτα πχ τροφοδοτικο ή και τον SSD με τα απανωτα reset.. στην ουσια το κανω για να ανγνωρισει την συσκευη και να της δωσει σημα.. σε ευχαριστω που ασχοληθηκες

Link to comment
Share on other sites

το Monitor μου ειναι μια καινουργια LG 22MP65 .. ναι η αληθεια ειναι οτι στην τηλεοραση ειναι πιο πετυχημενη η εκκινηση αν και εχω την εντυπωση οτι και εκει χρειαστηκε μια φορα ενα reset για να το βρει..

Link to comment
Share on other sites

Οριστε επισης κατι που παρατηρησα ειναι οτι ισως χρειαζεται να "ζεσταθει " λιγο πρωτα πριν κανω το ρεσετ και βρει το σημα.. Απ οτι ειδα μετα απο κανονικο τερματισμο ανα σ πουμε μεταφερω το καλωδιο απο την οθονη στη τηλεοραση ή και το αντιθετο το βρισκει με τη μια ή για παραδειγμα αν το κλεισω κανονικα με τερματισμο λειτουργιας και το αναψω με το που απενεργοποιηθει παλι θα το βρει το σημα αμεσως ! επισης εκανα εγκλατσταση κατι drivers της οθονης μπας και εφταιγε αυτο αλλα παλι τα ιδια.. ασ πουμε για να μπω να σας γραψω αυτο το μυνημα μου πηρε 4 ρεσετ.....:giveup:

post-33630-1416078946,0831_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οριστε επισης κατι που παρατηρησα ειναι οτι ισως χρειαζεται να "ζεσταθει " λιγο πρωτα πριν κανω το ρεσετ και βρει το σημα.. Απ οτι ειδα μετα απο κανονικο τερματισμο ανα σ πουμε μεταφερω το καλωδιο απο την οθονη στη τηλεοραση ή και το αντιθετο το βρισκει με τη μια ή για παραδειγμα αν το κλεισω κανονικα με τερματισμο λειτουργιας και το αναψω με το που απενεργοποιηθει παλι θα το βρει το σημα αμεσως ! επισης εκανα εγκλατσταση κατι drivers της οθονης μπας και εφταιγε αυτο αλλα παλι τα ιδια.. ασ πουμε για να μπω να σας γραψω αυτο το μυνημα μου πηρε 4 ρεσετ.....:giveup:

Έτσι όμως τα αναφέρεις καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα δεν το έχει η κάρτα γραφικών αλλά η οθόνη. Δοκίμασες να την ρυθμίσεις στο μενού της να ψάχνει για είσοδο μόνο από την HDMI και όχι να ψάχνει αυτόματα; Ίσως αργεί να βρει την HDMI και μετά να δυσκολεύεται να συγχρονίσει (το γιατί είναι περίπλοκο, αλλά γίνεται να συμβεί!)

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι δοκιμασα την οθονη στο λαπτο μου και με VGA αλλα και με HDMI και τις βρισκει αμεσως.. ο τεχνικος του e-shop μου ειπε οτι και την πρωτη φορα που τους τον εστειλα για ελεγχο το δοκιμασε με d-sub (μετατροπεας της DVI σε VGA) και δουλεψε κανονικα...ειλικρινα εχω απελπιστει και νομιζω οτι θα καψω τιποτα απο τα reset

Link to comment
Share on other sites

To laptop σου κάνει post στην LVDS και μετά κάνει query στις θύρες. To PC από την άλλη δεν κάνει το ίδιο. Δοκίμασε να ρυθμίσεις την οθόνη να μην ψάχνει τις εισόδους αλλά να χρησιμοποιεί μόνο την HDMI.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κοιτάξει μήπως στο BIOS υπάρχει επιλογή για να απενεργοποιήσεις την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών;

Επειδή έχεις εξόδους και στο motherboard, εγώ θα δοκίμαζα μία-μία όλες τις εξόδους μήπως δίνει εικόνα κάποια άλλη από αυτή που νομίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.