Jump to content



Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

Από εχθές αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα,

Στον υπολογιστή μου έχω ένα ssd όπου εκεί έχω τα Windows και τα προγραμματα και ένα hdd όπου τον έχω για αποθήκευση αρχείων κτλ.

Από εχθές ο hdd δεν εμφανίζεται στα Windows σαν να μην υπάρχει και πέραν αυτό γενικά κ υπολογιστής σέρνεται σε σχέση με πριν τουλάχιστον στον άνοιγμα.

Το περίεργο είναι ότι στο bios φαίνεται κανονικά, τον βλέπει ότι υπάρχει.

Καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Έβγαλα και ξανά έβαλα τις καλωδιωσεις αλλά τπτ.

Να χάλασαν τα καλώδια;;;

Link to comment
Share on other sites

Μπες με ένα ubuntu live και αντίγραψε ό,τι μπορείς (εφόσον βλέπει το δίσκο). Πάντως δεν είμαι σίγουρος ότι δικαιολογείται το σούρσιμο του συστήμστος από χτυπημένο δίσκο τη στιγμή που το os είναι στον ssd.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο μου φαίνεται γενικά. Να φταίει τπτ στην μητρική;;;

Κάποια στιγμή στο device manager sto disks εκανα check and install new hardware, Τον έκανε install αλλά δεν τον έβλεπα για να μπω μέσα.

Λέω να αποσυναρμολογηση τον υπολογιστή και να τον ξανασυνδεσω.

Κάθε ιδέα το τι φταίει, δεκτή... Με Ubuntu live πως γίνεται;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για να το χρησιμοποιήσω, δεν θα πρέπει να φαίνεται ο σκληρός στα Windows?

Πως θα μπορούσα με άλλο τρόπο να δοκιμάσω ότι ο δίσκος δουλεύει είτε αν μπορώ να σώσω κάτι;;

Όταν τον αποσυνδεω το σύστημα δουλεύει μια χαρά και χωρίς να σέρνεται.

Δοκίμασα να τον βάλω σε άλλη Sata και άλλο καλώδιο, τον αναγνώρισε, δείχνει να πάει να τον κάνει εγκατάσταση αλλά μετά τπτ, πάλι δεν τον βλέπει στα Windows.

Έγινε επεξεργασία από ilion10
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις το iso

Ubuntu 14.04.1 LTS Desktop (64-bit)

ή Ubuntu 14.04.1 LTS Desktop (32-bit)

το καις σε ένα dvd και μπουτάρεις με αυτό (από το dvd)

Σου έχει αναφέρει παραπάνω ο gdp77 τι να κάνεις.

Υπάρχουν και βιντεάκια πως να το κάνεις.

https://www.youtube.com/results?search_query=boot+with+live+cd+ubuntu

Link to comment
Share on other sites

Αν στον βρισκει και στο σκαναρισμα που κανεις στο συστημα αλλά δε τον βλέπεις ίσως απλα να έφαγε σκαλωμα και να μην παιρνει γράμμα η μοναδα .. Μπες να δεις αν τον βλέπεις στην διαχείρηση, αν φαίνεται δώσε manual γράμμα και θα εμφανιστεί

Link to comment
Share on other sites

Τον έβγαλα από τι σύστημα μου και τον έβαλα σε ένα άλλο... Με τον που το σύνδεσα, τον διάβασε τον φόρτωσε αλλά όταν πατάς πάνω του για να δεις τι περιέχει μέσα, δεν φορτώνει. Οπότε θεωρώ ότι τα έπαιξε... Πιστεύεται ότι μπορώ να το πάω κάπου μήπως σωθεί τπτ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τον πας, αλλά τα κόστη recovery είναι πολύ υψηλά, οπότε αν δεν έχεις κάτι ιδιαίτερα σημαντικό θα είναι ασύμφορο.

Πάντως αν επιλέξεις να κάνεις recovery, ΜΗΝ πας στην Tictac.

Κάνει κάποιο μηχανικό θόρυβο; Ή ακούγεται να λειτουργεί κανονικά; Στη 2η περίπτωση μπορεί να είναι μόνο controller και να βρεις κάποιον ίδιο να κάνεις δουλειά.

Έγινε επεξεργασία από asot
Link to comment
Share on other sites

Το ότι σέρνεται και στο άλλο σύστημα, σημαίνει ότι ο σκληρός καπούτ.

 

Όσο για τ' αρχεία, καλύτερα να τα ξεχάσεις. Και όχι, δεν μπορείς να κάνεις κάτι μόνος για αυτά (μιλάμε για ΑΥΤΗΝ την περίπτωση).

Η μόνη λύση είναι εξειδικευμένη εταιρία ανάκτησης, η οποία θα χρεώσει κατοστάρικα ολόκληρα. Και δη η Τic-Tac που προαναφέρθηκε, η οποία είναι (νομίζω) η παλαιότερη/"αξιοπιστότερη", αλλά και η ακριβότερη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.