Jump to content



Cloning σε dual boot Win/Ubuntu laptop. Help !


Recommended Posts

O γείτονας θα μου φέρει σήμερα ένα laptop με 250GB HDD 7200rpm που έχει σε dual boot Windows7 αλλά και ubuntu 13.04 (edubuntu) μαζι και έναν mx100 512GB για να πάρει λίγο αέρα το laptopaki του (Intel P8800 & 4GB ram)

Ok με τα windows δεν θα υπάρχει θέμα, Acronis FTW ! αλλά με το linux/grub ? Τι γίνεται ?

Κατα κόρον χρησιμοποιεί το Ubuntu και τα windows 7 πολύ σπάνια, για κανένα παιχνίδι (nVidia GT 9700M) συνεπώς αν είναι να γίνει κάποιο os από τα δύο re-install αυτό θα προτιμούσαμε να είναι τα Windows.

Το acronis θα κάνει δουλειά ? Θα χρειαστεί κάποιες ρυθμίσεις στα win7 οκ, γνωστά, αλλά με το ubuntu τι γίνεται ? Θα το καταλάβουν μόνα τους ότι παίζουν πλέον σε ssd κάνοντας αυτόματα τις απαραίτητες αλλαγές ή με περιμένει console ???

Για βοηθήστε !

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση έλεγξε το alignment, γιατί δεν ξέρεις πότε έγινε το αρχικό partitioning και μπορεί να πρέπει να κάνεις re-align για το SSD.

Κι εγώ χρησιμοποιώ το easeus και είμαι ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

To ubuntu 14.04 (lts) σε ssd θέλει 15-20 λεπτά να στηθεί και σετάρεται out of the box για ssd. Κατά τη γνώμη μου η καλύτερη επιλογή είναι να σετάρεις από την αρχή win/ubuntu, για να στηθούν σωστά. Διαφορετικά κάνεις cloning και ελέγχεις manual αν έχει γίνει σωστό allignment και αν έχει ενεργοποιηθεί το trim.

Link to comment
Share on other sites

To acronis έκανε θαυμάσια δουλειά. Βρήκα και αυτό για οποιον το χρειάζεται:

http://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/ssd linux/ubuntu tweaks για SSDs

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

To acronis έκανε θαυμάσια δουλειά. Βρήκα και αυτό για οποιον το χρειάζεται:

http://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/ssd linux/ubuntu tweaks για SSDs

Το link που δίνεις είναι "ευαγγέλιο" για βελτιστοποιήσεις στο linux για ssd. Πλέον όμως ένας μοντέρνος SSD με normal χρήση βγάζει άνετα 10ετία. Το trim να είναι enabled και δεν χρειάζεται να ασχοληθείς περαιτέρω, εκτός και αν τον λιώνεις 24/7, οπότε κάποιες βελτιστοποιήσεις μπορεί να επιμηκύνουν τη διάρκεια ζωής του.

ωραίο το ubuntaki στον c2d με ssd. αέρας !!!

Πραγματικά πολύ ευχάριστο και snappy :dance3: :dance3:

[ATTACH]65007[/ATTACH] [ATTACH]65006[/ATTACH]

Και στο δικό μου laptop, όσο είχα τον μηχανικό το ubuntu ήταν εξίσου βαρύ με τα win7. Από τότε που μπήκε ο SSD, πραγματικά δεν υπάρχει σύγκριση. Πήραν και τα 7άρια τα πάνω τους, αλλά το ubuntu κυριολεκτικά πετάει.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

γεια σας παιδιά, γράφω εδώ γιατί ήταν το πιο σχετικό (και πιο πρόσφατο νήμα - δεδομένου ότι το αμέσως πιο σχετικό ήταν του 2006!!!), γιατί μετά από cloning με Acronis True Image 2014 δίσκου SSD 120GB --> SSD 500GB που είχε Win10 και Ubuntu 18 σε dual boot, τώρα δε μου πετάει καθόλου το loaderστην αρχή και boot-άρει κατευθείαν στα Win10. Την ώρα που γινόταν το cloning (ή στο τελευταίο βήμα πριν ξεκινήσει) κάτι μου είχε γράψει το Acronis σχετικά με το dual boot επειδή είδε εγκατάσταση Linux, αλλά βιαζόμουν και το προσπέρασα, ελπίζοντας να μην έχω θέματα μετά. Τώρα που τελικά ΕΧΩ θέματα... τι προτείνετε να κάνω? Έχω βάλει bootable media του Ubuntu, αλλά μου βγάζει μόνο επιλογές εγκατάστασης και όχι επιδιόρθωσης του λειτουργικού. Ευχαρστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

κάποιες εξελίξεις :
1. είπα να μπω στο BIOS να δω αν έχω κάποιες επιλογές και είδα ένα option για boot με το όνομα ubuntu. Το έβαλα σαν primary και στο reboot Που έκανα μου έβγαλε (ω, ναι!) το GRUB με τις επιλογές boot που είχα στον παλιό δίσκο. 

2. επιλέγω ubuntu από το menu όμως και μου βγάζει τη φωτο

 

Υποθέτω κάτι πρέπει να κάνω για να επιδιορθώσω κάτι... Αλλά τι ?!?

Link to comment
Share on other sites

Προϋποθέτοντας ότι έχεις backup σου προτείνω να χρησιμοποιήσεις αυτό: https://sourceforge.net/p/boot-repair/home/Home/

 

Έχει αυτόματη λειτουργία επιδιόρθωσης (1-click) που επιλύει το πρόβλημα τις περισσότερες φορές.

Αλλιώς θα πρέπει να επιλέξεις "advanced" αλλά δεν μπορώ να σε συμβουλέψω εξ αποστάσεως για αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, gdp77 said:

Προϋποθέτοντας ότι έχεις backup σου προτείνω να χρησιμοποιήσεις αυτό: https://sourceforge.net/p/boot-repair/home/Home/

 

Έχει αυτόματη λειτουργία επιδιόρθωσης (1-click) που επιλύει το πρόβλημα τις περισσότερες φορές.

Αλλιώς θα πρέπει να επιλέξεις "advanced" αλλά δεν μπορώ να σε συμβουλέψω εξ αποστάσεως για αυτό.

 

ΠΑΝΤΑ παίρνω backup και στα πάντα που έχουν να κάνουν με υπολογιστές, χε χε

Έτσι κι αλλιώς, τον έχω ακόμα τον παλιό δίσκο και αν έχανα την υπομονή μου, είτε θα έκανα τη διαδικασία από την αρχή... είτε θα γύριζα στο μικρότερο δίσκο, αρκεί να είχα τκαι τα 2 λειτουργικά μου ως ήταν !!!

Όπως και να έχει όμως... δε χρειάστηκε να καταφύγω σε τέτοιες λύσεις γιατί... είσαι ΜΕΓΑΛΟΣ μάστορας, φίλε gdp77 !!!!!!!!  Ευχαριστώ πααααρα πολύ. Boot-αρα με ubuntu USB, το έτρεξα χωρίς installation, ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες του προγράμματος και το GRUB έφτιαξε μια χαρά. Τώρα μπαίνω και στα 2 λειτουργικά με δύο διαφορές όμως :

1. βγαίνουν πολύ περισσότερες επιλογές για boot στην εκκίνηση (κάτι EFI κλπ) και 

2. όταν πάει να εκκινήσει το Ubuntu, βγάζει δύο γραμμές μηνυμάτων για πολύ λίγο και πρόλαβα να δω ότι η δεύτερη λέει κάτι σαν UEFI failed ή not found ή κάτι παρόμοιο

 

Όπως και να 'χει... σε ευχαριστώ ξανά !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο λάθος έχει γίνει με το EFI και το boot legacy. Υποθέτω το acronis έβαλε το χεράκι του στο cloning (ίσως κάτι με το μήνυμα που έγραψες ότι αγνόησες). Στο bios έχεις ρυθμισμένο legacy boot ή EFI ?

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gdp77 said:

Κάποιο λάθος έχει γίνει με το EFI και το boot legacy. Υποθέτω το acronis έβαλε το χεράκι του στο cloning (ίσως κάτι με το μήνυμα που έγραψες ότι αγνόησες). Στο bios έχεις ρυθμισμένο legacy boot ή EFI ?

 

 

Λύθηκε και αυτό! Βρήκα στο BIOS το CSM το οποίο ήταν enabled και οι υποκατηγορίες του ήταν Legacy Only. Το έκανα disabled και τώρα δεν εμφανίζει τίποτα στο boot του Ubuntu. Και πάλι ευχαριστώ πολύ !  

 

A! το μήνυμα έλεγε ότι επειδή βρέθηκε εγκατάσταση Linux στο δίσκο, πρέπει να μπω μετά και να κάνω κάποια πράγματα manually. Να βάλω το Linux bootable media και να κάνω κάποιες επιδιορθώσεις. Υποθέτω λοιπόν, ότι όλα τα έκανε για μένα το προγραμματάκι που μου υπέδειξες. Άρα, όλα ΟΚ  :)

Έγινε επεξεργασία από anubis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.