Jump to content



Είναι το antivirus απαραίτητο σε Windows, ή όχι;


Χρησιμότητα Antivirus  

125 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Kανένα εδώ και χρόνια.

Μου θυμίζει εποχές που όλοι μαθαίναμε το download.com και χαζεύαμε τον μεγεθυντικό φακό του norton να στροφάρει ατελείωτα. Aφου σου δίνει η MS ήδη κάτι που σε καλύπει. Τα άλλα είναι για να συνεχίζουν να υπάρχουν θέσεις εργασίας και να κυκλοφορεί το χρήμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

My eyes will burn.

Καλή αγορά και καλές έρευνες εύχομαι.

Της ms το Antivirus είναι για τα μπάζα. Το Norton σέρνει το pc. Το eset security endpoint τρώει φρίκες και μπορεί ξαφνικά να δείτε να μην τρέχει στο pc. Επίσης τυχόν εφαρμογές δικτυακές πχ εφαρμογές εταιρείας αν σας κάνει θέματα κάντε Uninstall πολύ πιθανών το firewall του να κόβει χωρίς λόγο κίνηση.

Το να μην έχεις Antivirus σημαίνει είτε μπαίνεις σε 3 σελίδες όλες και όλες είτε παίζεις μόνο παιχνίδια. Είτε έχεις κολλήσει ιό και δε το ξέρεις η εθελοτυφλεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον αυτό που νομίζουν κάποιοι ότι είναι ασφαλείς ενώ δεν έχουν antivirus/firewall/anti-malware. Κι ακόμα πιο ενδιαφέρον το ότι θεωρούμε ότι παίζει ρόλο μόνο το πού μπαίνουμε.. :boxed:

Γούστα βέβαια είναι όλα κι ο καθένας τα δεδομένα του ή το hardware, το μοιράζεται με όποιον/ους θέλει...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον αυτό που νομίζουν κάποιοι ότι είναι ασφαλείς ενώ δεν έχουν antivirus/firewall/anti-malware. Κι ακόμα πιο ενδιαφέρον το ότι θεωρούμε ότι παίζει ρόλο μόνο το πού μπαίνουμε.. :boxed:

Γούστα βέβαια είναι όλα κι ο καθένας τα δεδομένα του ή το hardware, το μοιράζεται με όποιον/ους θέλει...

Καλυτερα δε θα μπορουσες να τα περι-γραψεις φιλε μου.

Απο την αλλη γραφτηκε το απιστευτο/απιθανο "Aφου σου δίνει η MS ήδη κάτι που σε καλύπει.':tomato::jump1::help1::fie:

Οποτε καπου εκει η "επιστημη" σηκωνει χερια (και ποδια) ψηλα...:dance3:

Και στο τελος ..επιλεχτηκε το Χorton..:wall:

Καπου εκει ειναι που σου κοβεται και η οποια καλη διαθεση να προτεινεις κατι, αλλα οταν ο/οι αλλος/αλλοι βαδιζουν βουρ για τον γκρεμο και δεν κοβουν ταχυτητα..λες "ας παει και το παλιαμπελο" δικο μου ειναι στο κατω κατω?..:rip:

Cheers mate..:magic:

Link to comment
Share on other sites

με πεισατε να βαλω να κανω ενα scan για πλακα.

οπως μπηκε , θα βγει εννοειται.περιττα προγραμματα

Malwarebytes Anti-Malware

Malwarebytes | Free Anti-Malware & Internet Security Software

Scan Date: 11/8/2014

Scan Time: 6:28:45 PM

Logfile:

Administrator: Yes

Version: 2.00.3.1025

Malware Database: v2014.11.08.03

Rootkit Database: v2014.11.01.02

License: Free

Malware Protection: Disabled

Malicious Website Protection: Disabled

Self-protection: Disabled

OS: Windows 7 Service Pack 1

CPU: x64

File System: NTFS

User: Jason Rap

Scan Type: Threat Scan

Result: Completed

Objects Scanned: 341493

Time Elapsed: 2 min, 25 sec

Memory: Enabled

Startup: Enabled

Filesystem: Enabled

Archives: Enabled

Rootkits: Disabled

Heuristics: Enabled

PUP: Enabled

PUM: Enabled

Processes: 0

(No malicious items detected)

Modules: 0

(No malicious items detected)

Registry Keys: 0

(No malicious items detected)

Registry Values: 0

(No malicious items detected)

Registry Data: 0

(No malicious items detected)

Folders: 0

(No malicious items detected)

Files: 0

(No malicious items detected)

Physical Sectors: 0

(No malicious items detected)

(end)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πράγμα που κάνω μόλις μου φέρνουν laptop ή pc για φρεσκάρισμα είναι να ξηλώσω το antivirus. Μερικοί φίλοι επιμένουν να τους βάλω κάποιο "για ψυχολογικούς λόγους". Φυσικά δεν υποκύπτω.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα δε θα μπορουσες να τα περι-γραψεις φιλε μου.

Απο την αλλη γραφτηκε το απιστευτο/απιθανο "Aφου σου δίνει η MS ήδη κάτι που σε καλύπει.':tomato::jump1::help1::fie:

Οποτε καπου εκει η "επιστημη" σηκωνει χερια (και ποδια) ψηλα...:dance3:

Και στο τελος ..επιλεχτηκε το Χorton..:wall:

Καπου εκει ειναι που σου κοβεται και η οποια καλη διαθεση να προτεινεις κατι, αλλα οταν ο/οι αλλος/αλλοι βαδιζουν βουρ για τον γκρεμο και δεν κοβουν ταχυτητα..λες "ας παει και το παλιαμπελο" δικο μου ειναι στο κατω κατω?..:rip:

Cheers mate..:magic:

Eυχαριστώ για τα καλά σου λόγια...

Εγώ θα συνεχίσω να έχω το MSE, απλά γιατί αδιαφορώ για το τι υπάρχει στην αγορά, ανταγωνισμό, μπλα μπλα μπλα.

Επίσης αδιαφορώ για τα malmware. Το MSE πολύ σπάνια "τσακώνει" κάποια πράγματα, αλλά δεν θα σκάσω κιόλας επειδή δεν "τσακώνει" περισσότερα. Επίσης δεν με ενδιαφέρει αν το λένε MSE ή BANANA-SE. Eπίσης όπως ο Gomar, αραιά και που βάζω κάποιο, τραβάω ένα scan και μετά μην τον είδατε τον παναή.

Τώρα αν θες να μου κάνεις μάθημα για "απειλές", "κακόβουλο λογισμικό", κτλ, ευχαριστώ δεν θα πάρω. Έχω κάνει ήδη πολλά από εδώ και περίπου 15 χρόνια. Και ιούς κόλλησα, και την πάτησα και και και. Αλλά στο μακρινό παρελθόν.

Το PC μου την τελευταία φορά που έκανε format ήταν για λόγο μιας βλακείας στο hardware. Πιο παλιά θυμάμαι, για λόγους αναβάθμισης κτλ.

Παντού μπαίνω. Και σε νόμιμες και σε μη ιστοσελίδες. Και στο ταχις μπαίνω, και web banking κάνω και σε τορρεντάδικα και σε τσοντάδικα, και άπειρα popups πετάγονταν πριν βάλω τα κατάλληλα addons στον browser. To PC τρέχει αρκετά πραγματάκια που δεν θέλω να χάσω. Περιέχει επίσης δουλειά ετών. Ναι, πολύ θα το ονόμαζαν και workstation!

Τόσα χρόνια δεν έτυχε να μου εξαφανιστεί τίποτα λόγω "κακόβουλου" λογισμικού. Δεν έτυχε να πατήσω Ακαι να μου βγει Β λόγω "κακόβουλου" λογισμικού.

Το ίδιο θα ένιωθα, αν τελικά στο PC, ήταν εγκατεστημένο το norton, το kaspersky, το NOD, το ξεNOD. Ποσώς θα με ενδιέφεραι να υπερασπιστώ το ένα ή το άλλο.

Αναφέρω την δικιά μου γνώμη μετά από χρόνια ενασχόλησης με τον "μαγικό" κόσμο των προσωπικών υπολογιστών (PCs). Νομίζω μπορώ έ; Δεν νομίζω να είπα "μαλάκες" όσους έχουν ή επιθυμούν να βάλουν. Έτσι φίλε tagavr;

[MENTION=10170]swatoner[/MENTION]

Είτε έχεις κολλήσει ιό και δε το ξέρεις η εθελοτυφλεις.

H μπορεί να είμαστε και επίδοξοι χακεράδες που θέλουμε το κακό σας. ;) Που ξέρεις;

ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗ ΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΝΤΙΪΚΟ ΠΡΟΤΙΝΟΝΤΕΣ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και είναι υπεύθυνος για αυτές. Αυτοί που δεν φοράνε τίποτα δεν δικαιούνται να το παίζουν γαμαουα "πηδάω χωρίς προφυλακτικό" φάση γιατί πολύ απλά μια φορά θα φάνε τι φόλα και θα δουν τα ραδίκια αναποδα - εν προκειμένω τα αρχεία τους. Προσωπικά κ γω μόνο με MSE είμαι, αλλά ο τύπος του διαλόγου όπως εξελίχθηκε δεν μου άρεσε.

Link to comment
Share on other sites

αν ημουν γυναικα θα πηγαινα το πισι για τεστ παπ καθε χρονο! :hehe:

πραγματικα , πως γινεται να κρινεται ο χρηστης ως γαμαουα και σκορπαει παιδακια απο δω και απο εκει με το αν εχει norton* στο pc του ;

*τυχαιο προγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και είναι υπεύθυνος για αυτές. Αυτοί που δεν φοράνε τίποτα δεν δικαιούνται να το παίζουν γαμαουα "πηδάω χωρίς προφυλακτικό" φάση γιατί πολύ απλά μια φορά θα φάνε τι φόλα και θα δουν τα ραδίκια αναποδα - εν προκειμένω τα αρχεία τους. Προσωπικά κ γω μόνο με MSE είμαι, αλλά ο τύπος του διαλόγου όπως εξελίχθηκε δεν μου άρεσε.

Ομοίως.

Κατά τα άλλα:

Link to comment
Share on other sites

αν ημουν γυναικα θα πηγαινα το πισι για τεστ παπ καθε χρονο! :hehe:

πραγματικα , πως γινεται να κρινεται ο χρηστης ως γαμαουα και σκορπαει παιδακια απο δω και απο εκει με το αν εχει norton* στο pc του ;

*τυχαιο προγραμμα

Δεν το έπιασες ούτε στο ελάχιστο αλλά δεν πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

Η προστασία έχει λόγο που έχει το "προ" μπροστά.

Ο καθένας μπορεί να επιλέγει να σερφάρει ή να κατεβάζει ότι θέλει χωρίς προστασία.

Αυτό σημαίνει ότι απλά εθελοτυφλεί και βασίζεται στην λογική:

- Τραβάω το USB stick χωρίς safe remove γιατί ξέρω πότε να το βγάλω (:p)

- Παράβαση του ΚΟΚ γιατί προσέχω για μπλόκα

- Ορειβασία χωρίς σχοινιά γιατί προσέχω που πατάω

- Σεξ χωρίς προφυλακτικό γιατί τραβιέμαι

Και χίλια δύο άλλα που είναι "μέχρι να". Μέχρι να τσιμπήσει κάποιος ένα Cryptowall και να χάσει όλα τα αρχεία του π.χ.

Όταν όμως κάποιος θέλει antivirus ή οτιδήποτε, μπορείτε απλά να μείνετε εκτός, αντί να τρολιάζετε χωρίς αύριο γιατί έχετε την εντύπωση ότι δεν είναι απαραίτητο.

Και θα το ξαναπώ κι ας μην πιάνει τόπο, γελασμένος όποιος νομίζει ότι το Χ malware θα τον "ρωτήσει" για να μπει στο λειτουργικό.

Επίσης, ακόμη πιο γελασμένος όποιος δεν υπολογίζει τον καθημερινό χρήστη που πατάει το ΟΚ με το που το δει χωρίς να διαβάσει κανένα μήνυμα.

Πριν λίγο καιρό πήρα το bitdefender βασιζόμενος σε διάφορα reviews. Αλλά εδώ βλέπω δεν το προτείνει κανείς. Έκανα π@π@ριά;

Όχι, μια χαρά Antivirus είναι

Έγινε επεξεργασία από jpavly
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η προστασία έχει λόγο που έχει το "προ" μπροστά.

Ο καθένας μπορεί να επιλέγει να σερφάρει ή να κατεβάζει ότι θέλει χωρίς προστασία.

Αυτό σημαίνει ότι απλά εθελοτυφλεί και βασίζεται στην λογική:

- Τραβάω το USB stick χωρίς safe remove γιατί ξέρω πότε να το βγάλω (:p)

- Παράβαση του ΚΟΚ γιατί δεν προσέχω για μπλόκα

- Ορειβασία χωρίς σχοινιά γιατί προσέχω που πατάω

- Σεξ χωρίς προφυλακτικό γιατί τραβιέμαι

Και χίλια δύο άλλα που είναι "μέχρι να". Μέχρι να τσιμπήσει κάποιος ένα Cryptowall και να χάσει όλα τα αρχεία του π.χ.

Όταν όμως κάποιος θέλει antivirus ή οτιδήποτε, μπορείτε απλά να μείνετε εκτός, αντί να τρολιάζετε χωρίς αύριο γιατί έχετε την εντύπωση ότι δεν είναι απαραίτητο.

Και θα το ξαναπώ κι ας μην πιάνει τόπο, γελασμένος όποιος νομίζει ότι το Χ malware θα τον "ρωτήσει" για να μπει στο λειτουργικό.

Επίσης, ακόμη πιο γελασμένος όποιος δεν υπολογίζει τον καθημερινό χρήστη που πατάει το ΟΚ με το που το δει χωρίς να διαβάσει κανένα μήνυμα.

Όχι, μια χαρά Antivirus είναι

My point exactly :T:

Link to comment
Share on other sites

Το kaspersky και το bitdefender είναι κατά τη γνώμη μου μονόδρομος.

Υπάρχουν και 2-3 άλλα αξιόπιστα αλλά επειδή δεν τα έχω χρησιμοποιήσει και όλα, δεν μπορώ να πω.

Το norton που διαλέγεις πχ, τη δουλειά του θα την κάνει, αλλά εσυ δεν θα κάνεις τη δική σου, γιατί το performance hit στο σύστημα σου θα είναι σημαντικό.

Ειδικά αν έχεις λίγο παλιό μηχάνημα, θα δεις σοβαρές επιπτώσεις σε boot time άνοιγμα προγραμμάτων και πάει λέγοντας.

Όσο για αυτούς που λένε να μη βάλεις τίποτα ή να βολευτείς με το MSe (που είναι σα να μη βάλεις τίποτα) be my guest. 7 στους 10 που με καλούν για επισκευή στον υπολογιστή τους και μου λένε "καινούριο μηχάνημα και είναι πολύ αργό" ή "δεν ξέρω τι είναι όλα αυτά εδω, δεν τα έχω βάλει εγώ" και διάφορες άλλες παραλλαγές στο ίδιο μοτίβο, ή έχουν κρατήσει to MSE ή έχουν κάτι free της απελπισίας.

Το μόνο σχετικά αξιόπιστο free που έχω δει είναι το commodo.

Δεν λέω, το να προσέχεις και να έχεις το νου σου που κάνεις κλικ βοηθάει. Αλλά δεν είναι με τίποτα αρκετό.

Παρ όλα αυτά όπως έγραψα και παραπάνω be my guest και μη βάλετε τίποτα ή κρατήστε το MSE.

Αν όλοι βάλουν καλά antivirus / internet security εμείς οι τεχνικοί τι θα απογίνουμε; Κλέφτες;

Απορία: Λες, έκανες έρευνα και κατέληξες στο Norton. Πώς;! Τι έρευνα; Που βρήκες κάποιον να λέει "Πςςς το Norton είναι πολύ καλό. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!" Αν έχεις κάποιο λινκ πόσταρε το να το δω.

Έγινε επεξεργασία από perik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η προστασία έχει λόγο που έχει το "προ" μπροστά.

Ο καθένας μπορεί να επιλέγει να σερφάρει ή να κατεβάζει ότι θέλει χωρίς προστασία.

Αυτό σημαίνει ότι απλά εθελοτυφλεί και βασίζεται στην λογική:

- Τραβάω το USB stick χωρίς safe remove γιατί ξέρω πότε να το βγάλω (:p)

- Παράβαση του ΚΟΚ γιατί προσέχω για μπλόκα

- Ορειβασία χωρίς σχοινιά γιατί προσέχω που πατάω

- Σεξ χωρίς προφυλακτικό γιατί τραβιέμαι

Και χίλια δύο άλλα που είναι "μέχρι να". Μέχρι να τσιμπήσει κάποιος ένα Cryptowall και να χάσει όλα τα αρχεία του π.χ.

Όταν όμως κάποιος θέλει antivirus ή οτιδήποτε, μπορείτε απλά να μείνετε εκτός, αντί να τρολιάζετε χωρίς αύριο γιατί έχετε την εντύπωση ότι δεν είναι απαραίτητο.

Και θα το ξαναπώ κι ας μην πιάνει τόπο, γελασμένος όποιος νομίζει ότι το Χ malware θα τον "ρωτήσει" για να μπει στο λειτουργικό.

Επίσης, ακόμη πιο γελασμένος όποιος δεν υπολογίζει τον καθημερινό χρήστη που πατάει το ΟΚ με το που το δει χωρίς να διαβάσει κανένα μήνυμα.

Όχι, μια χαρά Antivirus είναι

αντιθετα

ποδηλατο με κρανος γιατι σεβομαστε τη ζωη μας

οδηγηση με ζωνη γιατι σεβομαι παλι τη ζωη μου και τους αλλους

σεξ με προφυλακτικο γιατι ειναι νωρις για να τρεχω σε γιατρους για μικροβια και να μεινω μπαμπας

^^ me

αλλα στο πισι μου ΑΝΤΙΒΙΟΤΙΚΟ ΔΕ ΒΑΖΩ!!!

το οτι δε βαζουμε δε σημαινει οτι η ΛΟΓΙΚΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ!

εσεις που φοβαστε , βαλτε..

και ναι το ξαναλεω.απαραιτητο ΔΕΝ ειναι..οποιος νομιζει πως ειναι , ας το βαλει.Δε θα φτιαξουμε στρατοπεδο οι μεν και οι δε ΚΑΙ για αυτο.

αν ειναι δυνατον

Link to comment
Share on other sites

Η προστασία έχει λόγο που έχει το "προ" μπροστά.

Όταν όμως κάποιος θέλει antivirus ή οτιδήποτε, μπορείτε απλά να μείνετε εκτός, αντί να τρολιάζετε χωρίς αύριο γιατί έχετε την εντύπωση ότι δεν είναι απαραίτητο.

Την γνώμη μας είπαμε κυρ αστυνόμε. Γράφει πουθενά ότι η επιλογή "μην βάζεις: δεν είναι απαραίτητο" είναι εκτός όρων του thread;

Έλα σε παρακαλώ που τρολιάζουμε κιόλας.

Όσον αφορά το δεύτετο σχόλιο μου, ήταν απλά μια πιο "λεπτομερή" απάντηση στον φίλο που εμμέσως πλην σαφώς μας έβρισε κιόλας.

"Τρολάρισμα" τέλος. Σβήστε το.

Link to comment
Share on other sites

αντιθετα

ποδηλατο με κρανος γιατι σεβομαστε τη ζωη μας

οδηγηση με ζωνη γιατι σεβομαι παλι τη ζωη μου και τους αλλους

σεξ με προφυλακτικο γιατι ειναι νωρις για να τρεχω σε γιατρους για μικροβια και να μεινω μπαμπας

^^ me

αλλα στο πισι μου ΑΝΤΙΒΙΟΤΙΚΟ ΔΕ ΒΑΖΩ!!!

το οτι δε βαζουμε δε σημαινει οτι η ΛΟΓΙΚΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ!

εσεις που φοβαστε , βαλτε..

και ναι το ξαναλεω.απαραιτητο ΔΕΝ ειναι..οποιος νομιζει πως ειναι , ας το βαλει.Δε θα φτιαξουμε στρατοπεδο οι μεν και οι δε ΚΑΙ για αυτο.

αν ειναι δυνατον

Ομοίως το ίδιο είναι Ιάσωνα, αν θέλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για τα αρχεία σου ή τα αρχεία αυτού που συμβουλεύεις δεν προτείνεις κάτι τέτοιο.

Πραγματικά είναι σαν να συζητάω με παλικάρια που έχουν το κράνος στο παπάκι στο χέρι. Ξέρεις τι λένε όλοι αυτοί; Ότι προσέχουν και ότι είναι περιττό!

Την γνώμη μας είπαμε κυρ αστυνόμε. Γράφει πουθενά ότι η επιλογή "μην βάζεις: δεν είναι απαραίτητο" είναι εκτός όρων του thread;

Έλα σε παρακαλώ που τρολιάζουμε κιόλας.

Όσον αφορά το δεύτετο σχόλιο μου, ήταν απλά μια πιο "λεπτομερή" απάντηση στον φίλο που εμμέσως πλην σαφώς μας έβρισε κιόλας.

"Τρολάρισμα" τέλος. Σβήστε το.

Αγαπητέ, δεν είμαι αστυνόμος, ούτε συζήτησα κάτι λόγω ιδιότητας admin. Σε σεβάστηκα σαν συνομηλιτή, αναμένω το ίδιο.

Όταν ζητάει κάποιος antivirus ή ότι άλλο ναι, η απάντηση μην βάζεις δεν είναι απαραίτητο είναι άκυρη. Εκτός αν εμείς εδώ στο Γαλατικό χωριό έχουμε κάποια μαρμίτα και είμαστε οι μοναδικοί με κάποια ειδική έκδοση των Windows και όλων των exploited συνοδευτικών προγραμμάτων από τον υπόλοιπο κόσμο.

Και μία ερώτηση επιπλέον; Αν κολλήσει ο Χ χρήστης έναν ιό, τι θα του πείτε μετά; Δεν πρόσεχες που πάταγες;

Θεωρώ καλύτερο όμως να πάρουμε τη συζήτηση σε νέο thread γιατί έχει ενδιαφέρον, δώστε μου λίγο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.