Jump to content



Είναι το antivirus απαραίτητο σε Windows, ή όχι;


Χρησιμότητα Antivirus  

125 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

2. Εάν αφήσεις κάποιον υπολογιστή (ακόμη και με XP χωρίς antivirus) πίσω από ένα κοινό ADSL ρουτερ ΑΔΡΑΝΗ χωρίς κάποιος να κάνεις κάτι απλά με το να είναι αναμμένος ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΤΟ ΤΡΙΣΕΚΑΤΟΜΥΡΙΟ να μολυνθεί, αυτό είναι απλά αστειότητα δεν μπορεί γίνει.

Not true.

Περίπτωση που μου έρχεται πρώτη πρώτη στον νού ?

Το μπαμ με τον ιό "Blaster".

Τι έκανε το ζουζούνι ?

Τίποτα το ιδιαίτερο... από μόνο του βομβάρδιζε και μέσω των μολυσμένων υπολογιστών random IPs.

Windows 2000/NT/XP PC δίχως το security patch περασμένο, ακόμα και σήμερα τον τρώει αρκετά γρήγορα.

Υπήρξαν και άλλες περιπτώσεις, αν κάτσω και κάνω ένα ξεσκόνισμα στην μνήμη μου θα σου πω και άλλους ιούς/worms που σου μπαίνανε και ας ήταν απλά ένα always idle PC με internet access.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Not true.

Περίπτωση που μου έρχεται πρώτη πρώτη στον νού ?

Το μπαμ με τον ιό "Blaster".

Τι έκανε το ζουζούνι ?

Τίποτα το ιδιαίτερο... από μόνο του βομβάρδιζε και μέσω των μολυσμένων υπολογιστών random IPs.

Windows 2000/NT/XP PC δίχως το security patch περασμένο, ακόμα και σήμερα τον τρώει αρκετά γρήγορα.

Υπήρξαν και άλλες περιπτώσεις, αν κάτσω και κάνω ένα ξεσκόνισμα στην μνήμη μου θα σου πω και άλλους ιούς/worms που σου μπαίνανε και ας ήταν απλά ένα always idle PC με internet access.

Ειχα κολλησει εναν που το ονομα του ξεκινουσε απο w32 (τι μυστηριο) και ειχε προσβαλλει .exe αρχεια. Εκανε περιπατο και δικτυακα μαλιστα και μου μολυνε 2 pc . το ενα μαλιστα κατεβαστηρι-αποθηκη. Απορουσα πως καταφερα να τον περασω απο το nod. 2008 καπου εκει. Το κατεβαστηρι XP το main vista μαλλον και αυτος ακαθεκτος εκανε τη δουλεια του σε 2-3 μερες καταφερα να εχω χιλιαδες μολυσμενα αρχεια. Αναποφευκτο το φορματ και στα 2. Δε την ξαπανατησα απο τοτε! Το κολλησα απο στικακι , το οποιο ειχε μπει στο νετ καφε το οποιο δουλευα εκεινο τον καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν να μου λες δε φοράω ζώνη ασφαλείας στο αυτοκίνητο γιατί δεν έχω τρακάρει ποτέ. Πολύ λάθος σκεπτικό.

αμαν πια που ολοι συγκρινετε το av με τον κινδυνο της ζωης σας..

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αποψη μου ειναι οτι ο καθενας κρινει για τον εαυτο του και πραττει.

Πριν χρονια ειχα AVG πληρωμενο,κολλησα.Πριν απο αυτο,δεν ειχα av,παλι κολλησα.

Τωρα σε 3 pc,στο ενα που δεν εχω av(της υπογραφης),εδω και μια 2ετια,δεν εχω κολλησει τπτ(πριν λιγο ολοκληρωθηκε το search,ετσι για δοκιμη.Ναι,εχω ιντερνετ).Στα αλλα 2 που εχω με av και τα χρησιμοποιει πατερας(ανω των 50,οπως προαναφερθηκε) και η κοπελια,στο 1 απο τα 2 μπηκα πριν περιπου κανα χρονο κ εσκασε το γνωστο μνμ της αστυνομιας..Στο αλλο τπτ μεχρι τωρα.

Αρα ο καθενας κρινει απο προσωπικες του εμπειριες.Αρα εμενα δεν μπορει να με πεισει κανενας οτι ειναι απαραιτητο το av ο,τι και να μου πει.Αντιστροφως δεν μπορει να με πεισει κανενας οτι ΔΕΝ ειναι απαραιτητο.

Η γνωμη μου παντως,αν θα με ρωτουσε καποιος ασχετος,θα ηταν ''Να εχεις και αχρειαστο να ειναι''

Link to comment
Share on other sites

αμαν πια που ολοι συγκρινετε το av με τον κινδυνο της ζωης σας..

Δεν είναι αυτό το σκεπτικό. Δείχνουμε το μέγεθος της απερισκεψίας κ τις συνεπακολουθες παρενέργειες. Οκ στο μεν ένα χάνεις τη ζωή σου στο άλλο ίσως χάσεις δουλεία ή οικονομίες ζωής ποιος ξέρει. Το επιτυχία είναι ότι όσο απλό είναι απλά να κουμπώσεις τη ρημαδα τη ζώνη η το άτιμο το προφυλακτικό τόσο απλό είναι να έχεις μια βασική προστασία στον υπολογιστή σου. Και όπως ξαναγράψω, μπορεί να ζεις στα άκρα :hehe: μη περνώντας A/V η μη φορώντας ζώνη κ οδηγώντας σαν τον σου μάχες, αλλά κ στις δύο περιπτώσεις Μια φορά θα γίνει η στραβή και θα ευχεσαι τα πράγματα να είναι αλλιώς. Αυτό προσπαθούμε να πούμε αλλά τραβιουντε πολλά ζόρια εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για τα καλά σου λόγια...

Δεν νομίζω να είπα "μαλάκες" όσους έχουν ή επιθυμούν να βάλουν. Έτσι φίλε tagavr;

[MENTION=10170]swatoner[/MENTION]

ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗ ΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΝΤΙΪΚΟ ΠΡΟΤΙΝΟΝΤΕΣ!

Ουτε εγω ειδα πουθενα να χαρακτηριζω μαλακες αυτους που δεν βαζουν, το ειδες πουθενα γραμμενο απο μενα κατι τετοιο?

Αλλα επειδη το πηγες μακρυα μονος σου, μαλακες δεν τους λεω, καπως αλλιως (οχι υβριστικα) ναι τους λεω.

Γενικοτερα, μελετα λιγο τα λεγομενα σε ολο το thread του delijohn, ισως σε βοηθησει..

Και ξαναλεω δεν χαρακτηρισα γραπτως κανεναν οτι και να κανει, οποτε θα σε παρακαλουσα να μην υπονοεις οτιδηποτε σαν να το εχω πει εγω, απλα και μονο επειδη το σκεφτεσαι εσυ ετσι..

Απο μια μερια, αν θελει καποιος να μην προστατευεται, προσωπικα δεν μου καιγεται καρφακι..

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΛΕΤΕ? ΠΟΙΑ ΑΚΡΑ? ρε παιδια σοβαρευτειτε...!!! μιλαμε για ενα απλο av και τον υπολογιστη μας!!

θα το ξαναπω..οποιος φοβαται για τα σοβαρα αρχεια υψιστης σημασιας και τις οικονομικες συναλλαγες εκατομυρριων ευρω και φωτογραφιες τον σαμαρα να κοιταζει πονηρα την μερκελ , ας βαλει..

προσωπικα τα project μου / φωτογραφιες / εργασιες / αρχεια ΟΤΙ ΑΛΛΟ θεωρω σημαντικο τα εχω σε 2 δισκους backup.

ΚΑΝΕΝΑ av δε θα σας σωσει αν χτυπησει ο δισκος..επειδη θετετε ως σοβαρο λογο τα αρχεια.Αν σε νοιαζουν τα αρχεια σου , φυλαξε τα δυο και τρεις φορες.

ναι τραβαμε τα ζορια μας οταν ζουμε στο θεατρο του παραλογου

Link to comment
Share on other sites

τελικα μιλαμε για προσωπικες εμπειριες η για τον μεσο χρηστη ;

η θεια μαρικα που δυσκολευεται να πατησει το κουμπι , ναι ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να βαλει.απλο ειναι.ποιος διαφωνει ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για τα extraδάκια των antivirus (Internet ή total security κτλ) πακέτων τι έχετε να πείτε; Τα firewall module τους κόβουν ότι να 'ναι, reportάρουν κάθε 10 δεύτερα κάποια δήθεν επίθεση που απέκρουσαν από το 192.168.1.χ :hehe: και αν δεν τα ξηλώσεις δεν λειτουργεί με τίποτα file sharing, printer sharing κτλ, τα browser addons τους ψιλοσυμπεριφέρονται σαν malware toolbars αλλάζοντάς σου τη default search engine, τα os optimization tools απλά σου γαμ@νε το registry σβήνοντας αβέρτα κλειδιά επειδή ΕΤΣΙ (ακόμα και σε φρέσκο instalation στο πρώτο boot), τα backup modules, εάν τολμήσεις να μην ασχοληθείς ιδιαίτερα μαζί τους, απλά κάνουν backup τον C: στο C: :jump: και γεμίζει ανελέητα όσο κι αν ο δύσμοιρος χρήστης θυσιάζει όλο και περισσότερες ταινίες και τσόντες από το downloads folder :hehe: προσπαθώντας να γλυτώσει από τα συνεχή out of space alerts των Windows την ίδια στιγμή που το status του υπερSecurity λογισμικού αναφέρει όλα καλά...

Κατ' εμέ απαραίτητο το AV software αλλά χωρίς ΚΑΛΗ παραμετροποίηση και ΑΠΟΦΥΓΗ σκουπιδιών όπως Panda, Norton κτλ δουλειά δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

δε περιμενα ενα απλο post στη βοηθεια επιλογης antivirus να προκαλεσει τετοιο χαμο!!!! :meeting: anywhay!

σαν απλος χρηστης κ σχετικα noobas σε συγκριση με πολλους απο εσας εδω που ειστε πιο ψαγμενοι, πιστευω οτι το να εχεις antivirus (ή internet sequrity) δεν ειναι και <περιττο>....

επισης νομιζω οτι ενα antivirus αγορασμενο κανει καλυτερη δουλεια απο ενα ελευθερο αφου το δευτερο δε θα ειναι τοσο <εξοπλισμενο> στη προστασια του pc!

τεσπα γνωμη μου! εγω εβαλα το norton internet sequrity 2014 σημερα κ θα δειξει στο χρονο η αποδοση του!

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΛΕΤΕ? ΠΟΙΑ ΑΚΡΑ? ρε παιδια σοβαρευτειτε...!!!

Μου είπες πρωτύτερα οτι κατάλαβες το ύφος μου και πήγες το σκεπτικό μου ένα βήμα παραπέρα, αλλά μάλλον πρέπει να επιμείνω οτι δεν με πιάνεις ούτε στο ελάχιστο. Peace of course και η ζωή συνεχίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Nα σου πω ρε...

Δεν βάζεις και κανα λούστρο στα textures σου μήπως και χαλάσουν αύριο μεθαύριο από την πολύ έκθεση στον ήλιο;(σε περίπτωση που έχεις βάλει μεγάλο intensity λέω σε sun-sky-λαμπατέρ-πορτατίφ και δεν συμμαζεύεται)

:kiss:

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω να συνεχίσετε τη συζήτηση με ήρεμο ύφος,χωρίς χαρακτηρισμούς και ειρωνίες. Απευθύνομαι σε όλους...

...για να μπορούμε όλοι μας να απολαύσουμε το Lab χωρίς σκουπίδια και πλαστικά και αυτό το χειμώνα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται τελικά ούτε Intel vs AMD, ούτε nVIDIA vs AMD/ATi, ούτε Apple vs Samsung για να γίνει μπάχαλο σε ελληνικό forum :D

Πολύ μανία να βγάλει κάποιος τον άλλο λάθος σε κάτι που δεν παίρνει μοναδική απάντηση.

Ειδικά όταν μπορείς να την πατήσεις έχοντας anti-virus όπως και αν δεν είχες anti-virus.

Αν είσαι άτυχος και φας νέο ιό πρωτού αυτός προστεθεί στην db του αντι-ικού ( το δήθεν pro-active defense δεν εντοπίζει ιούς της προκοπής εννοείται ) είτε έχεις av είτε όχι, you're screwed.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.