Jump to content



Είναι το antivirus απαραίτητο σε Windows, ή όχι;


Χρησιμότητα Antivirus  

125 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ήθελα να ήξερα αν οι υπέρμαχοι της άποψης "είμαι μαμάω power user και δεν χρειάζομαι av" ασχολούνται με οτιδήποτε άλλο πλην gaming και benchmarks (και format κάθε τρεις και λίγο) στο pc τους. Πραγματικά (σε περιβάλλον windows) είναι αδύνατον να διανοηθώ ότι κάνεις σοβαρή δουλειά με το pc σου ή web banking ή online συναλλαγές κτλ και επιλέγεις να μην έχεις ένα επιπλέον security layer που λέγεται av software, όταν μάλιστα γνωρίζεις πόσο ευπαθές είναι το λειτουργικό από τα εκατομμύρια κακόβουλα προγράμματα που υπάρχουν εκεί έξω...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Να πω την άποψη μου και γω μιας και νταντεύω περί τα 65 pc σχεδόν κάθε μέρα και το ποστ που έκανα εδώ μόνο επί του θέματος δεν ήταν.

Το έχω πει πολλές φορές και θα το ξαναπώ. Το μεγαλύτερο ποσοστό χρηστών δε κυκλοφορεί μέσα στα forums και δε ξέρει ότι όπου υπάρχει διαφήμιση τύπου "Σκάσε το κόκκινο μπαλόνι για να πάρεις iphone" δε πατάμε. Πόσο μάλλον να ξέρουν ότι μία toolbar στο Browser δεν είναι αθώα.

Αν λοιπόν αφήσεις αυτούς τους χρήστες χωρίς av είναι σα να πηγαίνεις στην άκρη ενός γκρεμού και να πηδάς. Ούτε καν να σε σπρώξουν.

Επίσης, ακόμα και οι λεγόμενοι "power users" την έχουν πατήσει πολλές φορές. Και μη μου πει κανείς, μα εγώ ποτέ δε τη πάτησα, γιατί ο ένας δεν είναι ο κανόνας.

Σε γενικές γραμμές λοιπόν είναι θέμα επιλογής του γνώστη και το κρίμα στο λαιμό του αφού γνωρίζει, αλλά καθόλου θέμα επιλογής του άσχετου και συνηθισμένου χρήστη. Εκτός αν θέλουμε σε κάθε φορματ να πληρώνουμε ένα 50αρικο που λέει ο λόγος. Σε φίλους/γνωστούς που θα μου φέρουν pc για ξεσκαρτάρισμα/φορματ το πρώτο πράγμα που μπαίνει μετά τους drivers κλπ είναι το AV.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ε φίλους/γνωστούς που θα μου φέρουν pc για ξεσκαρτάρισμα/φορματ το πρώτο πράγμα που μπαίνει μετά τους drivers κλπ είναι το AV.
\

Σε εμένα πάλι το πρώτο πράγμα που μπαίνει είναι 2nd partition linux και αν μου ξαναφέρουν το pc/laptop σε διάστημα λιγότερο από χρόνο, δεν ασχολούμαι καθόλου και τους παραπέμπω στο 2ο partition ή σε κάποιον επαγγελματία, να πληρώσουν για να μάθουν (λέμε τώρα).

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι παλιάααα που το μόνο ουσιαστικό AV ήταν το Νορτον που ήταν πιο βαρύ απο την φούτσα του τσολιά και έκανε το πισι σου να τρέχει σαν 8086 @ 4.

Τότε ναι, να πω πως υπάρχει ΕΝΑ ΛΟΓΙΚΟ argument του να ΜΗΝ έχεις AV γιατί κάνει το πισι σου να σέρνεται.

Τώρα εν έτη 2014 με τα AV πιο ελαφριά απο σερβιέτα με φτερά, και με SSD και 4042841 γίγα ραμ, δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ λογική στο να μην έχεις ένα ΤΖΑΜΠΑ AV και άστο να πάει στο διάολο.

Και αν δεν σου αρέσει το εικονίδιο κάτω δεξιά στην task bar σου κρύψε το.

Δεν καταλαβαίνω γιατί μπορεί ένα τέτοιο νήμα να φτάσει 7 σελίδες, όπως δεν καταλαβαίνω και ανάλογα νήμα με 200 καταχωρήσεις "να φοράμε καπότα αν εγώ έχω πάρει πολλές καλές κοπέλες και τις ρωτάω αν είναι καθαρές πάντα".

Έλεος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα delay σίγουρα. Δεν εξηγειται αλλιώς.

Έχουμε λέμε το MSE το οποίο τυγχάνει να το έχεις με τα windows. Καλά μέχρι εδώ; Ωραία; Είμαστε φάουλ ή περνάμε το πρώτο τεστ της επιστήμης;

Δεν θα ασχοληθώ παραπάνω με το να ψάξω πιο, και γιατί και έτσι και γουβέτσι. Ασχολήθηκα παλιά, το ένα έπιανε κάτι , το άλλο όχι, το ένα κολλούσε το άλλο όχι, το ένα βαρύ, το άλλο ξυνό, το ΄να χέρι νύβει τ' άλλο, και τα δυο το πρόσωπο.

Ε λοιπόν συγνώμη αλλά η δικιά μου όρεξη για "παιχνίδισμα" σταματάει κάπου εδώ διότι απο ένα σημείο και έπειτα το εργαλείο σταματάει να γίνεται εργαλείο, αλλά η κύρια απασχόληση. Και καταλαβαίνετε οι περισσότεροι εδώ μέσα τι λέω. Ούτε τα mhz γουστάρω να αρμέγω πια, ούτε να κυνηγάω τις εταιρείες που μου προσφέρουν "ασφάλεια" και "απόλαυση" της τεχνολογίας. Περάσαμε απο αυτό το στάδιο κάποτε. Κάποιοι το ζουν τώρα.

Και ΑΝ και ΟΤΑΝ την πατήσω και μου κλέψουν όλη την περιουσία κατά την διάρκεια συναλλαγής ή με βάλει φυλακή ο Χαρδούβελης, επειδή τα λεφτά της πληρωμής του ΕΝΦΙΑ πήγαν, αντί για το ταμείο του κράτους, κάπου στην Ινδονησία, θα ποστάρω εδώ μετανιωμένος.

Ούτε εγώ ούτε ο gomar είπε να μην έχετε AV. Eμείς προφανώς κατόπιν "παραμετροποίησης" της όλης κατάστασης αισθανόμαστε ασφαλείς έτσι. Ίσως και να μην σκεφτόμαστε πολύ τα περι ασφάλειας, ποιος ξέρει; Προφανώς δεν επηρεάζει τις ζωές μας, αλλά ούτε και τρίτους.

Και σαφώς ο καθένας μιλάει ανάλογα με την εμπειρία και την χρήση του υπολογιστή του. Τα έγραχα πιο πάνω λεπτομερώς, δεν θα το ξανακάνω.

Στην τελική παίζει να είμαστε και πολύ βλάκες, όπως πάλι ελέχθει (έχεις 2 στα 2 ρε φίλε, μπράβο) ώστε να μην μπορούμε να καταλάβουμε τι εννοούμε online ασφάλεια και να μην την παίρνουμε στα σοβαρά όπως "αρμόζει". Ευτυχώς που υπάρχουμε και εμείς οι δύο να κάνουμε αντίθεση. Χωρίς το σκοτάδι δεν υπάρχει φως.

Link to comment
Share on other sites

Περάσαμε απο αυτό το στάδιο κάποτε. Κάποιοι το ζουν τώρα.

Καποιοι το ζουν για παντα γιατι οι λογοι μπορει να ειναι ψυχολογικοι και μονο. Μπορει να κανουν συνδιαλλαγες οπως ειπες και να σωθουν και να μη χρειαστει να ποσταρουν εδω μετανοιωμενοι :)

Παρολα αυτα you got a point γιατι δε θελεις να εχεις AV και ειναι απολυτα σεβαστο!

Πιασαμε το θεμα απο τα @@ και το καναμε λαστιχο λεμεεε :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα με το τι κάνει ο καθένας στο PC του.

Άμα θέλεις να έχεις λάθος εντύπωση, έχε, no problem. Απλά είναι λάθος. :p

Από κει και πέρα:

- Να ταΐζω τις εταιρίες AV: Υπάρχουν δωρεάν, σωρεία.

- Να μου σέρνουν το PC: βλ. attachment

- Δεν τα πιάνουν όλα: όλα κυνηγάνε το 99+% (με εξαίρεση το MSE που κυνηγάει το 80%), το 1% δεν είναι με καμία λογική decision factor.

- Δεν έπιασα ποτέ: μακάρι να μην πιάσεις :p

post-1347-1416078986,5876_thumb.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου κανει σα μονομαχια "κοιταααα, εγω εχω σοκοφρετα, εσυ δεν εχεις , νιαααα νια νιανια νιαα ".

Ο καθενας εχει την αποψη του guys! Common sense λεει οτι το χρειαζομαστε, αλλα δεν λειτουργουν ολα ετσι, τι να κανουμε :)

ΥΓ: στο attachment ακομη πιο αναλυτικα ο Chrome (shift+esc)

post-30231-1416078986,6139_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ήξερα αν οι υπέρμαχοι της άποψης "είμαι μαμάω power user και δεν χρειάζομαι av" ασχολούνται με οτιδήποτε άλλο πλην gaming και benchmarks (και format κάθε τρεις και λίγο) στο pc τους. Πραγματικά (σε περιβάλλον windows) είναι αδύνατον να διανοηθώ ότι κάνεις σοβαρή δουλειά με το pc σου ή web banking ή online συναλλαγές κτλ και επιλέγεις να μην έχεις ένα επιπλέον security layer που λέγεται av software, όταν μάλιστα γνωρίζεις πόσο ευπαθές είναι το λειτουργικό από τα εκατομμύρια κακόβουλα προγράμματα που υπάρχουν εκεί έξω...

Σου ξανααπάντησα και απέφυγες... Το pc κάνει τα πάντα, av δεν έχω, ιό δεν έχω επίσης, format δεν κάνω και πετάει... ΥΓ. Τρέχω γουίντοουζ εφτά εξηντατεσσάρια

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως από περιέργεια, έβγαλα το MSE και έβαλα το Comodo Internet Secutity και το Malwarebytes Anti-Malware για να δω αν θα ψαρέψουν τίποτα καρχαρίες που απειλούν τον υπολογιστή μου. Δεν βρέθηκε απολύτως καμία απειλή. Βέβαια είμαι προσεκτικός χρήστης.

Στο PC του γιου μου που παίζει διαδικτυακά παιχνίδια και εγκαθιστά ό,τι του γυαλίσει, επεμβαίνω μια στο τόσο απεγκαθιστώντας διάφορες χαζομάρες και καθαρίζοντας την registry και τα προγράμματα που φορτώνει κατά την εκκίνηση του υπολογιστή και του internet. Εκεί όλο και κάποιο trojan παραμονεύει.

Οπότε η θέση μου είναι πως το antivirus είναι απαραίτητο στον χρήστη που δεν ξέρει τι κάνει. Ο έμπειρος έχει πολύ λιγότερες πιθανότητες να πάθει κάτι αλλά και πάλι όπως λέει και ο λαός "το έξυπνο πουλί από την μύτη πιάνεται".

Link to comment
Share on other sites

Εγω σταμάτησα να έχω χρόνια τώρα (μου την εσπαγε να μην ειναι ανταποκρισιμο το πισι...) αν ξέρεις τι κάνεις δεν κινδυνεύεις ιδιαίτερα.

Δε το λεω για να παινευτώ, αλλα, αμα προσέχεις τι κατεβάζεις, τι εγκαθιστάς , κλπ νομιζω δεν υπάρχει κάποιο θεμα, τουλάχιστον μεχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει το οτιδήποτε.( μια φορα στο τοσο μπορει να τρεξω malwarebytes klp αλλα βγαινει καθαρο)

Ετσι και αλλιως σχεδον κανενα δεν θα εντοπίσει homemade ιους-trojan οπότε ποιος ο λόγος, αν ειναι να την φας θα τη φας καλα.(στα 9 AV μονο 1 το εντοπισε για υποπτο, και ηταν homemade κωδικας 2 χιλ γραμμων σε C# trojan-keylogger , σκεφτείτε σα να λεμε teamviewer on drugs)

Αν εχω να ανοιξω κατι περιεργο το ανοιγω σε VM

Αυτα ομως απαιτουν γνωσεις-εμπειριες που ενας μεσος ή και power user (που θεωρουνται πολλοι εδω μεσα) μπορει να μην εχει.

___

σε πισι οικογενειας,φιλων κλπ βαζω MSE ομως

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω οτι μεγαλυτερο κινδυνο διατρεχουμε απο exploits εφαρμογων και πρωτοκόλλων παρα απο ιους κλπ, εκει κανενα antivirus-antimalware ειναι ικανο να κανει κατι.

Το μονο που χρησιμοποιώ και ισως ειναι "must" ειναι ενα καλο firewall με παραμετροποίηση. (netlimiter εχω δε το λες firewall με τη κλασική εννοια αλλα μου αρκει για το συγκεκριμενο use case που εχω )

Link to comment
Share on other sites

Για home use εχεις δεν έχεις κατεμέ δεν αφορά κανέναν! Πρέπει ομως να αναφέρω οτι σε περίπτωση που μεταφέρεις αρχεία πχ απ'το δύκτιο που έχεις στη δουλεία σου η κατι τέτοιο καλό ειναι ενα τυπικό AV (οχι οτι θα σε καλύψει πάντα αλλα λέμε τώρα) ! Σημείωση με ενα format δεν εισαι κατάναγκη καλημένος, ουτε κατ'αναγκη μ'ενα backup! Ενας boot virus, ενας HPA virus (ποιο παλιά και bios virus) , malware ,adaware κτλ μπορεί απλά με το που καρφώσεις τη συσκευή να περάσει! Απο κει και πέρα αν θα σου κανει ζημιά η θα σου σπασει απλά τον έρωτα αυτο ειναι αλλη υπόθεση!

Εν ολήγης ειναι προσωπικό θέμα του καθενός τι γουστάρει! Οσο χαζό και να είναι για κάποιους να σπαταλούν καποια resources για να εχουν καλύτερη ανταπόκρηση στο pc τους ή με το σκεπτικό ξέρω που μπαίνω και ειμαι καλά , άλλο τόσο χαζό θεωρείται απο κάποιους να μην έχεις AV !

Κανείς ομως δεν μπορει να πεί οτι δεν υπάρχουν κακόβουλα προγράματα που κάνουν τη ζωή δύσκολη έστω και σε τυχαίες περιπτώσεις και αν δεν υπάρχει χρόνος να ασχοληθεί κάποιος καλό θα ήταν να έχει κάτι να ασχολήτε αντι αυτού!

Οσοι κατεβάζουν κανα torrentακι κτλ καταλαβαίνουν απόλυτα οι υπόλοιποι καλά κάνουν και δεν έχουν τπτ , δεν απασχολεί κανέναν, ειναι θεμα προσωπικό και το ορίζει όπως γουστάρει! Οσο για τα exploits αδερφε πάλι με malware γίνετε (Black Hat USA 2012https://www.blackhat.com/html/bh-us-12/bh-us-12-archives.html#Brossard γνωστότατο θέμα τότε με keylogging μέχρι και σε IOS) τις περισσότερες φορές οπότε αν ειναι να περάσει απλά θα περάσει ! Κανα AV με κάνα update που και που πές οτι μπορεί να πιάσει και κανένα !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.