Jump to content


Είναι το antivirus απαραίτητο σε Windows, ή όχι;


Χρησιμότητα Antivirus  

125 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

δε μπορεις να εισαι σιγουρος οταν δεν εχεις realtime η οταν δεν εχεις καθολου.

Γτ μπορει απο την μια στιγμη στην αλλη να κολλησεις.αν τρεχεις μια στο τοσο (η κανεις install μια στο τοσο) και δε βρει , σημαινει οτι δεν ειχες μεχρι και την ωρα του σκαν.

αν ειμαι καπου λαθος , διορθωστε με..

Θεωρητικά θα μπορούσε ένα ιός να μπει, να κάνει τη δουλειά του και να βγει. Έτσι κάνει ο CryptoLocker πχ., μπαίνει, κρυπτογραφεί αρχεία, σου αφήνει σημείωμα και διαγράφεται.

Αλλά σε γενικές γραμμές, εκτός αυτών, όλοι αφήνουν κάτι πίσω, έστω τον dropper τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δεν χρειάζεται antivirus στα win. (Αρκεί να έχεις χρόνο για format lol)

Ο ΠρηξοUnix

Οφείλω να παραδεχτώ, ο ΠρηξοUnix είναι συνήθως το άτομο με τις περισσότερες γνώσεις πληροφορικής σε μια παρέα. Και σε αυτό παίζουν δύο πράγματα ρόλο. Πρώτον ότι όντως έχει γνώση και δεύτερον....ότι πλέον δεν τον κάνει κανείς παρέα...

Ό,τι! Μα ό,τι κάνουν τα Windows, το Linux, συνήθως Debian, το κάνει καλύτερα. Ό,τι δεν κάνει, πολύ απλά δεν χρειάζεται. Σε αντίθεση με τον AppleΚράτορα, που αν το ρωτήσεις γιατί αγοράζει Apple θα σου επαναλάβει ότι έχει διαβάσει στο Cult Of Mac, o ΠρηξοUnix είναι πιο συνειδητοποιημένος. Το πρόβλημα όμως είναι ότι σου λέει την άποψη του χωρίς να τον ρωτήσεις......συνέχεια......όλη την ώρα.

Αναγνωρίζεται εύκολα από το Lenovo laptop σε Debian με custom kernel. Ποτέ δεν θα τον δεις με Ubuntu καθώς είναι πολύ mainstream. Οι προγραμματιστές συνήθως δεν είναι πολιτικοποιημένα όντα, αλλά αν o ΠρηξοUnix είναι, θα έχει γραφτεί στην ΚΝΕ.

Ο ΠρηξοUnix μεγαλώνοντας έχει δύο επιλογές. Είτε γίνεται ΠρηξοSolaris ή ΚρυφοApple! Αν εξελιχθεί σε ΚρυφοApple, λόγω κοινωνικής κατακραυγής, δεν το παραδέχεται ποτέ, ούτε στους πιο κοντινούς του φίλους. Πλέον τον ξεχωρίζεις από τα 55 διαφορετικά αυτοκόλλητα "Open Source" συνέδριων που έχει κολλημένα πάνω στο MacBook Pro(πάντα pro, ποτέ air).

Τυπικές φράσεις: "Είναι πολύ απλό, κάνεις ένα make install στο script του kernel για να κάνεις re-adapt τα db repositories" <- Ξέρω ότι δεν στέκει αυτό, αλλά κάπως έτσι ακούγεται όταν μιλάει στους άλλους...

- See more at: Τυπικοί φοιτητές σε μια σχολή πληροφορικής | Affiliate Marketing - Internet Marketing - Web Development | Mostweb

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και το Νορτον είναι αρκετά παρεξηγημενο. Όντως πριν μερικά χρόνια ήταν τραγικό και ήθελες πυρηνικό υπολογιστή για να τσουλισει. Πλέον όμως δεν έχω αυτή την αίσθηση και έχω το Internet security σε επαγγελματικό λαπτοπ 4ετιας χωρίς ssd.

Link to comment
Share on other sites

Ως επαγγελματίας της πληροφορικής εδώ και 10 χρόνια ένα μεγάλο μέρος της δουλειάς μου είναι να εγκαθιστώ και να ανανεώνω άδειες Antivirus είτε σε ιδιώτες είτε σε επιχειρήσεις. Κατά το διάστημα αυτό έχω εγκαταστήσει είτε ανανεώσει πάνω από 1500 άδειες. (Κατά μέσο όρο βάζω 2,8 την εβδομάδα).

Τα συμπεράσματα μου μέχρι τώρα από την εμπειρία μου αυτή είναι τα παρακάτω και αφορούνε αποκλειστικά και μόνο συστήματα με Windows

1. Υπάρχουνε χρήστες που εάν δεν βάλεις antivirus δεν πρόκειται να πάθουνε τίποτα και υπάρχουνε και κάποιοι που εάν δεν βάλεις μέσα σε 1 ώρα θα έχουνε καταστήσει τον υπολογιστή άχρηστο - μολυσμένο, οπότε ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ απόλυτη απάντηση ως προς την αναγκαιότητα

2. Εάν αφήσεις κάποιον υπολογιστή (ακόμη και με XP χωρίς antivirus) πίσω από ένα κοινό ADSL ρουτερ ΑΔΡΑΝΗ χωρίς κάποιος να κάνεις κάτι απλά με το να είναι αναμμένος ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΤΟ ΤΡΙΣΕΚΑΤΟΜΥΡΙΟ να μολυνθεί, αυτό είναι απλά αστειότητα δεν μπορεί γίνει.

3. Το MSE το βάζω σε όσους δεν θέλουνε να πληρώσουνε κανονικό antivirus. Όπως ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ στη ζωή τίποτα δωρεάν δεν είναι καλό, το ίδιο ισχύει και στην πληροφορική πχ δωρεάν υπηρεσίες, δωρεάν/φθηνό hardware δωρεάν λογισμικό. Κατά την γνώμη μου ο νόμος αυτός είναι απόλυτος και εάν υπάρχουνε κάποιες εξαιρέσεις του στυλ Linux που είναι δωρεάν λογισμικό σε βάθος χρόνου ο παραπάνω νόμος θα επικρατήσει.

4. Στα εκατοντάδες συστήματα που έχω εγκαταστήσει Kaspersky (μόνο αυτό εγκαθιστώ) ούτε ένα δεν έτυχε να μολυνθεί οπότε το θεωρώ αφελές να αρχίσω να δοκιμάζω άλλα AVs. Το θεωρώ το καλύτερο και με διαφορά, όσον αφορά το επιχείρημα του low performance και των ασυμβατοτήτων αρκεί να γνωρίζει κάποιος να το παραμετροποιήσει επαρκώς έτσι ώστε να ταιριάζει ακριβώς στα specs του συστήματος που το βάζει.

Εάν απλά το πετάξεις Out of the box σε ένα σύστημα τότε ναι πιθανώς να έχεις πρόβλημα. Η παραμετροποίηση που κάνω δεν αφορά μόνο τις ρυθμίσεις του αλλά και registry keys και applications files που έχω βρει μετά από ενδελεχή έρευνα όλα αυτά τα χρόνια.

Έγινε επεξεργασία από SirGeorge
Link to comment
Share on other sites

Απαραβίαστο ή όχι δεν αποτελεί αξιόλογο επιχείρημα στην συζήτηση μια και αντιπροσωπεύει το πολύ το 1% της ελληνικής αγοράς. (Λόγω ανύπαρκτου support και οικονομικών μεγεθών στην ελλάδα τόσο είναι με τάσεις οριστικής εξάλειψης, μιλάω φυσικά για τον τομέα του desktop όχι κινητών κτλ)

Επί της ουσίας θεωρώ ότι το thread αναφέρεται στο everyday computing του καθημερινού έλληνα χρήστη και όχι σε εξαιρέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το θεματάκι. Παιδιά περίπου 12 χρόνια χρησιμοποιώ antivirus. Εδώ και περίπου 20 μέρες και επειδή περιμένω νέο "μηχανάκι" είπα να δω τι παίζει χωρίς. Οκ facebook,YouTube, eBay, skroutz,5 games, και 10 συνολικά προγράμματα στο pc παίζουν "μπάλα". Μια από τις μέρες που είμαι χωρίς προστασία, δοκίμασα μερικά free και δοκίμασα και το avg αυτό που διέρρευσε key κλπ. Είδα ότι το τελευταίο έκανε το boot μου πιο αργό και από ότι σε μηχανικό δίσκο. Τρισαθλια διαχείριση. Ένιωθα ότι παίζω σε 7 πάνω σε ide δίσκο :p

Έχω το MBam παρόλα αυτά αλλά δε βρίσκει κάτι σε καθημερινό scan. Έχω να αγοράσω αρκετά χρόνια. Τελευταίο είχα το Norton internet security δώρο 1 έτος. Μια χαρά το βρήκα και έπαιζε και σε μηχανικό δίσκο. Έληξε και τέλος με το νορτον.

Συμπερασματικά βλέπω πως αν είναι να κολλήσεις αρκεί μια στραβή να σου κάτσει. Παράδειγμα με antivirus κόλλησα από καθαρή βλακεία μου σοβαρότατο ιό πριν καμμία 6ετια και είχα πάνω nod. Είναι και η μοναδική που το έπαθα. Έκτοτε προσέχω άπειρα που πατάω και τώρα βλέπω ότι, το antivirus είναι απλά ψυχολογική τόνωση. Φυσικά με το που μου έρθει το μηχανάκι θα ψάξω κατάλληλο (Kaspersky ίσως;) αλλά βλέπω ότι θα καλύψω κυρίως την ψυχολογική μου ανάγκη να έχω ένα. Είναι και συνήθεια.

Πάντως με κάποια free δεν φάνηκε να έχω πρόβλημα τον τελευταίο καιρό.

Τέλος οι περισσότεροι δίνουν αυτά τα 30day trial που θα σε πείσουν ή θα σε αποτρεψουν από το να αγοράσεις!

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Malware bytes σε ολους και μια χαρα.

Πανω στο θεμα.

Ο κλασσικος ελληναρας που παταει παντου σαν την μανα/θεια μου και μπορει να κανει fresh install να μοιαζει με 5 χρονια χωρις format σε 2 ωρες, χρειαζεται κατι σιγουρα, αν οχι Antivirus τοτε εστω και MSE.

Καποιος με πολυ πολυ πολυ πολυ βασικες γνωσεις με Adblock δεν εχει θεμα, του πετας και ΜΒΑΜ και εισαι σιγουρος οτι δεν θα κολλησει τιποτα γιατι προφανως υπαρχει καποιο IQ point που οταν το ξεπερασεις δεν πατας στο "Κερδισες ενα IPHONE15, ΠΑΤΗΣΕ ΕΔΩ ΤΩΡΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ".

Link to comment
Share on other sites

Για το 90%+ των χρηστών ναι το antivirus είναι απαραίτητο και κάποιες φορές όχι αρκετό. Υπάρχουν malware που μπορεί να ξεγελάσουν/προσπεράσουν το antivirus και να χρειαστείς και άλλο πρόγραμμα για να τα σταματήσεις/διαγράψεις.

Πιστεύω ότι κάποια malware εκμεταλλεύονται αδυναμίες του συστήματος και προσπερνούν το AV. Μου έχει τύχει σε PC (μου) με antivirus, να εντοπίζεται το malware την ώρα που κατεβαίνει, αλλά να μην μπορεί να το διαγράψει. Με έσωσε το firewall που εντόπισε άσχετο exe που προσπαθούσε να κατεβάσει το υπόλοιπο malware. Οπότε σταμάτησα κάθε δικτυακή δραστηριότητα, safe mode, καθάρισα τα πάντα και ΟΚ. Όμως αυτή δεν είναι η καθημερινότητα του μη μέλους του The Lab (μέσος χρήστης, 90%+ χρηστών).

Πολλά PC που είδα ότι είχαν πρόβλημα παρότι είχαν AV, διαπίστωσα ότι είχαν ενεργοποιημένη Java (όχι updated). Αφού δε τη χρησιμοποιούσαν, τη διέγραψα και ησύχασα(ν) για μεγάλο διάστημα.

Συνεπώς για το PC που θα μπει online θεωρώ ότι χωρίς AV και FW είναι σε συνεχή κίνδυνο. Εσύ μπορεί να προσέχεις, αλλά δεν ξέρεις πόσο προσέχει το site που μπήκες κι αν του επιτέθηκαν με επιτυχία εγκαθιστώντας κακόβουλο κώδικα στην 1η σελίδα.

Πάμε τώρα στο 10%- που μένει. Αν είσαι γνώσης κι έμπειρος και το PC σου έχει 5 διαφορετικά backup ή δεν έχει περιεχόμενο που σε νοιάζει, μπορείς να "κυκλοφορείς" χωρίς AV γιατί "ξέρεις" ή γιατί "προσέχεις". Επειδή παίζεις με τη στατιστική θεωρώ ότι είναι θέμα χρόνου να γίνει η στραβή, μπορεί και να μη γίνει. Δική σου ευθύνη είναι, άρα δικαίωμά σου να το κάνεις. Αν όμως λες και σε άλλους το ισοπεδωτικό "μη βάζεις AV γιατί δε χρειάζεται" παίρνεις την ευθύνη για το τι θα πάθουν αυτοί.

Κι επειδή αυτό δε γίνεται σε μια συμβουλή σε άγνωστο μέσα στο Lab ή οποιοδήποτε άλλο τεχνικό forum, είναι χρήσιμο γι' αυτούς που συμβουλεύουν να βάζουν και τις προϋποθέσεις. Π.χ. "Δεν είναι απαραίτητο το AV, αρκεί να έχεις backup των αρχείων που σε ενδιαφέρουν σε εξωτερικό μέσο, ώστε στην περίπτωση που κολλήσεις κάτι να μην καταστραφείς", ή "μη βάλεις AV στον υπολογιστή σου και αν πάθει ποτέ κάτι θα στο φτιάξω εγώ" (ποιος παίρνει τέτοια ευθύνη; :no:)

Αν για κάποιους όλα είναι θέμα ταχύτητας -λογικό με τόσους overclockers συνλαμπίτες- γιατί δε μπορούν να βάλουν ένα AV και να το έχουν disabled όταν δεν είναι online ή όταν παίζουν παιγνίδια;

Οπότε η άποψή μου είναι πως ναι, το AV στα Windows είναι απαραίτητο για τους περισσότερους χρήστες (με κάποιο τίμημα κόστους/ταχύτητας) και πως υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί κανείς να το αποφύγει για να μη γίνει πιο αργό το PC του, υπό προϋποθέσεις και επίσης με κάποιο τίμημα (ρίσκο/διαδικασία).

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι λεω ,οτι για το 95 % των χρηστών ειναι άχρηστο .

Καταρχάς τα antivirus καταναλώνουν πολλούς πορους.

Το Norton κοντεύει να βγάλει λειτουργικό συστημα πια ,τοσο πολυ εξαπλώνεται μεσα στα windows.

Και κυριως ,ΔΕ δουλεύουν.

Γιατί τα windows δεν ειναι τοσο εύκολα παραβιασιμα πθα ,και οσους εχω δει με ιο ,μονοι τους πάτησαν αποδοχή κάποιου προγράμματος.

Ουτε απο τα πορνοσαϊτ δεν κολλάς πια εύκολα.

Θεωρω οτι με μια μικρή διλεπτη ενημέρωση του χρήστη ,δε θα εχει προβλημα.

Εχω να βαλω antivirus δεκα χρονια ,και να πιάσω ιο ,παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο σωστο το ειπε ο asot. Το παν ειναι να εχεις ενα backup εαν εχεις αρχεια σημαντικα. Θα ειναι σε dvd? Θα ειναι σε εξωτερικο δισκο; Θα ειναι καποιου αλλου ειδους backup; Αρκει να προστατευεις τα αρχεια σου απο διαφορες "μολυνσεις". Τα "ξερω που μπαινω ,δεν κολλαω" κλπ, τα λεω και εγω (εχοντας AV παντα βεβαια :p ) αλλα τωρα που δεν εχω , μια ανασφαλεια τη νιωθω (ειναι ειπαμε και ψυχολογικο ζητημα-κατα τη γνωμη μου). Βεβαια θα μεινω το πολυ 10 μερες ακομη ετσι οποτε θα μου φυγει.

Εδω μου ειχε χαριστει ολοκληρο pc (πολυ παλιοτερο βεβαια) επειδη ο αδερφος της φιλης μου αυτης καταφερνε ΜΕ AV μεσα να το κανει σε 1 τριημερο να σερνεται κυριολεκτικα και να ειναι καραμολυσμενο (αποριας αξιο ηταν πως το καταφερνε). Του εκανα σε 4 μερες 2 φορες format και κουμπωνα πανω nod32. Και στο τελος τσατιστηκαν, και νομιζαν οτι φταιει το pc. Πηραν καινουριο και το παλιο μου το χαρισαν. Και τους ελεγα οτι δε φταιει το pc αλλα το πως το χρησιμοποιουν. Παρολα αυτα βρεθηκα με ενα εξτρα μηχανημα-κατεβαστηρι στο σπιτι μου :p

Das , ο μεσος και απλος χρηστης , πιστεψε με , το χρειαζεται για να ειναι κατα 90% σιγουρος οτι δε θα εχει προβληματα. Ο τερμα ασχετος χρηστης θα κολλησει κατα 99% ακομη και με AV μεσα. Γνωμη μου παντα ειναι οτι για να μην εχεις AV κουμπωμενο πανω καθολου, θελει 3 πραγματα. 1.Τυχη 2.Γνωση 3.Εμπειρια . Και οσον αφορα και το 2 και το 3, ακομη και αν τα εχεις, ποτε δε ξερεις ποτε θα σου κατσει η στραβη. Ειναι θεμα τυχης αυτο και συγκυριων. Οι ευτυχεις συγκυριες σε εκαναν να μη κολλησεις (ή να νομιζεις οτι δεν εχεις κολλησει) αλλα ειναι λαθος να μη βαζεις-εστω-ενα free AV γιατι ειναι καθαρα θεμα τυχης (χωρις να θελω να πω οτι δεν εχεις εμπειρια ή τις καταλληλες γνωσεις εννοειται). Και εγω με nod μεσα καταφερα να κολλησω ιο που προσεβαλλε ολα τα exe σιγα σιγα και στο τελος ειχα 842 αρχεια στο ενα pc και 350 στο αλλο (ιος που δικτυακα απλωνοταν σα τη μερεντα στο ψωμι ηταν). Ε δε την ξαναπαθα τετοια ζημια ποτέ μου. Ουτε εβαζα στικακια απο αλλους χωρις ελεγχο (ετσι την επαθα).

Ειναι μεγαλουτσικο θεμα παντως το θεμα του AV. Στην τελικη για αυτον που πιστευει οτι δε κολλαει με τιποτα, ενα free θα κανει τη δουλεια (οσο και να λετε οτι τα free ειναι junk , μπορουν να προστατεψουν σε ορισμενες περιπτωσεις-λιγες μεν ,αλλα μπορουν )

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

χρόνια χρήστης του kaspersky ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα....η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι και AV να έχουν την πατάτα την κάνουν μόνοι τους ....σε φίλους που τους μαστορεύω τα λάπτοπ το ποιο σύνηθες είναι το HD plαyer plugin....και προγράμματα που τους είπε κάποιος άλλος να βάλουν στο πσ γιατί μαμαει και μαζί με αυτό κάνουν εγκατάσταση άλλα εκατό κια μετά το πσ σέρνεται

Link to comment
Share on other sites

Σε λαπτοπ ειδικα και σε μηχανικους δισκους, οτι εγκαθισταται μαζι με τα freeware που μαμανε και δερνουνε (συμφωνα με καποιους) , ειναι ειτε επιβλαβη, ειτε τρωνε εξτρα πορους κλπ κλπ. Ο πατερας μου εβλεπε να του τρωει κατι την ram κατα πολυ και κατι να χρησιμοποιει cpu και ανακαλυψα πως ηταν το Bluestacks αυτο που προσομοιωνει android στο pc. Με τη διαφορα οτι πηγε και το κατεβασε απο torrentαδικο , ρουταρισμενο. Και δημιουργει 3-4 services αυτο και τρεχει συνεχεια no matter what, ειδικα αν δε ξερεις να το απενεργοποιησεις. Αυτα τα player plugins ποσο αφελης πρεπει να εισαι για να τα βαλεις;;;;

Καπως ετσι λοιπον εχουν δουλεια και οι τεχνικοι. God bless hackers :p

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν να μου λες δε φοράω ζώνη ασφαλείας στο αυτοκίνητο γιατί δεν έχω τρακάρει ποτέ. Πολύ λάθος σκεπτικό.

Λαθος ,ειπα οτι νομιζω πως δε δουλεύουν ,για αυτο δε βάζω,και σα μπόνους δεν εχω πιάσει ιο εδώ και χρόνια κατι που -ας πουμε - επιβεβαιώνει τον ισχυρισμό μου οτι ετσι κι αλλιως τα windows δεννειναι τόσο τρωτα πια.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο αντιφατικό αυτό das. Ναι μεν λες τα Windows είναι πλέον πιο ασφαλή, από την άλλη λες για δέκα χρόνια αποχής από A/V. Οπότε ή ήσουν τυχερός ή δεν πήρες χαμπάρι ποτέ τα ζουδια που εγκατασταθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.