Jump to content



Είναι το antivirus απαραίτητο σε Windows, ή όχι;


Χρησιμότητα Antivirus  

125 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Πληρώνω και χρησιμοποιώ εδώ και αρκετά χρόνια Kaspersky Internet Security (σε Win7 Pro, αν έχει κάποια σημασία). Θεωρώ ότι όσο και να προσέχει κανείς είναι καλό να έχει την επιπλέον αυτή προστασία. Έχει "πιάσει" αρκετές φορές σελίδες στο διαδίκτυο που δεν φαίνονταν ύποπτες αλλά ήταν. Θεωρώ επίσης σημαντική μια τέτοια προστασία -όση και εάν είναι αυτή- ιδιαίτερα  εάν χρειαστεί να χρησιμοποιήσει και κάποιο άλλο πρόσωπο το pc (πχ να βάλει ένα στικάκι που δεν ξέρω από που έχει περάσει) και δεν έχει παρά στοιχειώδεις ή ακόμη και μηδενικές γνώσεις πάνω σε υπολογιστές.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Όλοι εσείς που προσέχετε(και καλά κάνετε) για τα πολύτιμα (αυτό είναι συζητήσιμο) αρχεία σας, backup κάνετε ή μένετε στην ασφάλεια του av?

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

 

 

Όλοι εσείς που προσέχετε(και καλά κάνετε) για τα πολύτιμα (αυτό είναι συζητήσιμο) αρχεία σας, backup κάνετε ή μένετε στην ασφάλεια του av?

 

έχει παρεξηγηθεί λίγο η "προστασία" που παρέχουν τα προγράμματα που αναφέραμε.. σε κάθε περίπτωση, δε μιλάμε ΜΟΝΟ για προστασία των αρχείων μας από πιθανή καταστροφή ή σβήσιμο.. πέρα από την αξία των αρχείων (που σίγουρα είναι υποκειμενική και ο καθένας κοστολογεί διαφορετικά τα αρχεία του), μιλάμε κ για άλλες ζημιές/μπλεξίματα που μπορεί να πάθει κανείς από έναν ιό/worm/trojan κλπ.. τα αρχεία που ίσως σβηστούν, είναι μάλλον η μικρότερη ζημιά που μπορεί να πάθει κάποιος.. άσε που με ένα data recovery μπορεί να τα επαναφέρει συνήθως.. αν τον ενδιαφέρει να το ψάξει.. 

Εκτός από το ότι για να χάσεις τα αρχεία σου, δε χρειάζεται ιός.. υπάρχουν 1002 τρόποι κι άλλες τόσες στιγμές γκαντεμιάς (μιλάω από προσωπική πείρα).

Επίσης, ακόμα και να κάνεις backup, αυτό δε σημαίνει πως τα αρχεία σου θα σωθούν. Γιατί αν το backup είναι συχνό, μπορεί να πάρεις backup και τα "πειραγμένα" αρχεία ή τα ήδη κατεστραμμένα, μια και το backup πολλές φορές γίνεται με αυτοματοποιημένο τρόπο. Αν είναι πιο αραιό, πάλι ίσως χάσεις δουλειά κάποιων ωρών ή έχεις θέματα μέχρι να επανέρθεις εκεί που ήσουν.

Χειρότερες ζημιές θεωρώ την απώλεια ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων (διαφόρων ειδών), την εκμετάλλευση αυτών με οποιονδήποτε τρόπο, τη μετατροπή του pc μου σε zombie machine (με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει), την καθυστέρηση της δουλειάς μου ή τη μείωση γενικώς της παραγωγικότητάς μου από καθυστερήσεις και κολλήματα, απώλεια χρηματική (αριθμοί πιστωτικών/ebanking κλοπες/crypto-currency) ή και υλική (καταστροφή hardware από ιό με τέτοιο σκοπό ή έμμεσα (καταστροφή ssd από άπειρες επανεγγραφές).

Αν όλα τα παραπάνω και πάλι αφήνουν κάποιους αδιάφορους ή δεν τα φοβούνται καν, κανένα πρόβλημα. Άλλωστε εσάς θα χτυπήσουν οι χάκερ; Είχατε και προηγούμενα μαζί τους; Σιιιιγάαα...  Η πιο συνηθισμένη δικαιολογία είναι ότι εγώωωω θα το πάθω; Εμένα θα χτυπήσουν οι χάκερ; Εγώ είμαι ένας ασήμαντος. Το θέμα είναι ότι όταν φτιάχνεται ένας ιός, δεν φτιάχνεται για εσάς.. ικανοποιεί κάποια κριτήρια κι όπου κάτσει.. αν είναι 5-10 ή 100.000 ή ο μισός επιχειρηματικός κόσμος είναι καθαρά θέμα τύχης και συγκυριών καμιά φορά.

 

 

 

Data σε χωριστό δίσκο από αυτόν του λειτουργικού και άμεσο backup σε δεύτερο δίσκο

 

τα data δεν είναι "ασφαλή" όταν είναι "μακριά" από το δίσκο του λειτουργικού.

Ακόμα και σε σκληρό καρφωμένο πάνω στο router να τα έχεις/κατεβαστήρι/NAS, αν είναι να την πατήσεις, θα την πατήσεις. Βέβαια όσο μπορούμε να μικραίνουμε το ποσοστό των πιθανοτήτων, τόσο καλύτερα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το κυρίως πρόβλημα είναι οι καταστροφές hardware για μένα οπότε εκεί εστιάζω όσον αφορα την προστασία μου. Όλα τα σημαντικά μου αρχεία είναι σε ένα και δύο εξωτερικούς δίσκους που δουλεύουν μόνο όταν χρειαστεί! Μπακαπ δεν έχω γιατί στο main δίσκο δε χρειάζομαι. Μόνο προσέχω διάφορες βλακείες για να μην έχω μυστηριώδεις συμπεριφορές από άποψη hardware! γενικά ο Δεληγιάννης καλά TA λέει. :)

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ απαραίτητο, καθώς στον υπολογιστή μου κάθονται και τα παιδιά μου!

Αν καθόμουν μόνο εγώ μπορεί και να μην έβαζα γιατί κάνω πολύ συγκεκριμένα πράγματα στο νετ, τα οποία δεν εμπεριέχουν κανένα κίνδυνο! (ταξις, εμαιλ κτλπ)

Link to comment
Share on other sites

Άλλος λέει ότι το MSE είναι υπεραρκετό. Άλλος ότι τα free antivirus είναι κάπως καλύτερα, αλλά σκουπίδια σε σχέση με τα πληρωμένα.

 

Ας πω και γω το μακρύ και το κοντό μου για να συνεισφέρω στην κουβέντα, έχοντας δουλέψει χρόνια τεχνικός ασφαλείας στην NSA, την KGB, το FBI παράλληλα με το πισί της κυρα Μάρως.

 

http://www.av-comparatives.org/about-us/

http://chart.av-comparatives.org/chart1.php

 

http://www.av-test.org/en/antivirus/home-windows/

 

http://www.winbeta.org/news/microsoft-security-essentials-fails-detect-more-one-third-malware

Microsoft Security Essentials fails to detect more than one third of malware

 

 

 

Ας βγάλει κάποιος μόνος του συμπέρασμα. Βλέπουμε ότι τα free υπολείπονται λίγο έως καθόλου από τα πληρωμένα. Τουλάχιστον όμως επιτελούν τα βασικά προστατεύοντας από χοντρές περιπτώσεις. Γιατί μη νομίζει κανείς ότι η 100% προστασία των πληρωμένων, βάσει του γερμανικού av-test.org, θα σε προστατέψει στην πράξη από σοφιστικέ ιούς της ρωσικής μαφίας.

 

Στην πράξη το έξτρα antivirus χρειάζεται παράλληλα με διπλό λογαριασμό στα win(admin-user), backup, επιπλέον προστασία από malwarebytes(έλεγχοι τελευταίας στιγμής πριν από μια σημαντική συναλλαγή π.χ.), συχνά updates, απενεργοποίηση java αν είναι εφικτό και ό,τι άλλο μας πουν μελλοντικά οι ειδικοί ότι αυξάνει την προστασία μας. 

Δεν θα βγάλουμε όμως άχρηστες τις ρόδες του αυτοκινήτου επειδή μόνες τους δεν είναι αρκετές για να έχεις αμάξι.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά το AVG που είχα βάλει αποδείχτηκε υπεύθυνο για κάποια κολλήματα στο booting. Μια δύο φορές στις 10 κόλλαγε καθώς έμπαινε στα windows το σύστημα. Από την στιγμή που ο κωδικός των 4ων χρόνων που είχε κυκλοφορήσει έπαψε να λειτουργεί μετά από το τελευταίο update είπα να δοκιμάσω το Bitdefender που προσφερόταν δωρεάν για 6 μήνες. Βαρύ, σπαστικό interface και μου μπίμπιξε και το Bluestacks. Το Bluestacks στην τελευταία του έκδοση θεωρείτο ότι δεν είχε θέμα με το Bitdefender, αλλά κάτι πήγε στραβά στην εγκατάσταση του. Επιπλέον σαν να είχα θέμα με το Microsoft keyboard+mouse με κάτι κολλήματα. Δεν είμαι σίγουρος ότι έφταιγε το Bitdefender, αλλά το ξήλωσα.

Οπότε επιστροφή στο Avira Free προσωρινά και βρήκα την ησυχία μου. Αργότερα βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το BIT όντως πρέπει να μου δημιουργούσε θέμα με το Microsoft 3000 ή γενικά τα windows μου. Το ποντίκι κόλλαγε και το clipboard καθυστερούσε να κάνει paste. Μόλις το έβγαλα στρώσανε όλα.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το AVG που είχα βάλει αποδείχτηκε υπεύθυνο για κάποια κολλήματα στο booting. Μια δύο φορές στις 10 κόλλαγε καθώς έμπαινε στα windows το σύστημα. Από την στιγμή που ο κωδικός των 4ων χρόνων που είχε κυκλοφορήσει έπαψε να λειτουργεί μετά από το τελευταίο update είπα να δοκιμάσω το Bitdefender που προσφερόταν δωρεάν για 6 μήνες. Βαρύ, σπαστικό interface και μου μπίμπιξε και το Bluestacks. Το Bluestacks στην τελευταία του έκδοση θεωρείτο ότι δεν είχε θέμα με το Bitdefender, αλλά κάτι πήγε στραβά στην εγκατάσταση του. Επιπλέον σαν να είχα θέμα με το Microsoft keyboard+mouse με κάτι κολλήματα. Δεν είμαι σίγουρος ότι έφταιγε το Bitdefender, αλλά το ξήλωσα.

Οπότε επιστροφή στο Avira Free προσωρινά και βρήκα την ησυχία μου. Αργότερα βλέπουμε.

 

Έχεις γνώμη για Avira Free Antivirus 2015 vs Panda Free Antivirus 2015;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα, έχω το kaspersky antivirus 2015 και θέλω να ρωτήσω πόσο ποιο βαρύ είναι σε σχέση με bitdefender free ή nod 32.

το είχα πριν πάρω ssd και ένοιωθα οτι "βάραινε" λίγο το λάπτοπ. τώρα με ssd να ξαναβάλω kaspersky ή να πάω αλλού?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.