Jump to content



Είναι το antivirus απαραίτητο σε Windows, ή όχι;


Χρησιμότητα Antivirus  

125 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Φίλε GreenBucket, πολύ καλά κάνεις να εκφράσεις τη γνώμη σου. Όπως σου ειπώθηκε ήδη το να χρησιμοποιείς τη λογική του «όλα ή τίποτα» (δλδ. αφού το πρόγραμμα δεν προστατεύει από τα πάντα τότε είναι το ίδιο σα να μην κάνει τίποτα) είναι λάθος. Επιπλέον είναι κι ελαφρώς παράδοξο, διότι αυτοί οι συμβιβασμοί σε θέματα προστασίας και ασφάλειας είναι πολύ συνηθισμένοι σε ένα σωρό καταστάσεις της ζωής μας όπου σχεδόν παντού  κινούμαστε με την ακριβώς αντίθετη λογική από το όλα ή τίποτα.

 

Αν θες τη γνώμη μου είναι και αυτογκόλ στο υπό συζήτηση θέμα, επειδή μπορεί πιο εύκολα κάποιος να αρνηθεί την επιλογή ενός AV επί πληρωμή συγκριτικά με το δωρεάν των Windows παρά να σηκώσει στους ώμους του την απόδειξη ότι όλα τα AV είναι σκουπίδια.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Με όση ελευθερία μου αφήνει η εξέλιξη του θέματος, θα κάνω ένα σχόλιο επί των ποσοστών της ψηφοφορίας. Λίγο λιγότεροι από τα 2/3 όσων (λίγων) ψήφισαν θεωρούν το AV απαραίτητο και το χρησιμοποιούν. Αυτό σημαίνει ότι λίγο παραπάνω από το 1/3 έχουν διαφορετική γνώμη. Το θέμα δημιουργήθηκε για να ακουστεί αυτή η γνώμη και να αξιολογηθεί η στάση όλων μας -επαγγελματιών και ερασιτεχνών- στο θέμα της προστασίας από κακόβουλο λογισμικό.

 

3 στις 4 απόψεις είναι μειοψηφούσες, και ακριβώς γι αυτό είναι χρήσιμες. Από προσωπική εμπειρία θα προσθέσω ότι και οι 4 είναι σωστές, γιατί το ερώτημα δεν περιλαμβάνει καν το περιβάλλον μέσα στο οποίο βρίσκεται το υπολογιστικό σύστημα ή άλλες παραμέτρους.

  • Από όσους θεωρούν απαραίτητο το AV, θα έβαζε κανείς AV σε ένα σύστημα με OS/2 Warp που δεν έχει καν κάρτα δικτύου;
  • Από όσους το θεωρούν περιττό, θα τόλμαγε κανείς να συνδεθεί στην τράπεζά του από υπολογιστή χωρίς AV στον οποίο συνδέονται καθημερινά δεκάδες USB flash disks "πελατών";
  • Όσοι απασχολείτε υπαλλήλους ή μοιράζεστε τον υπολογιστή σας με άλλους, τους εμπιστεύεστε τυφλά ότι ποτέ δε θα πατήσουν το "Πατήστε εδώ" μέσα στο e-mail, επίτηδες ή κατά λάθος;

Αυτά και άλλα όμοια ερωτήματα υποτίθεται ότι συζητάμε εδώ, όχι το πόσο ειδικός είναι ο καθένας μας και πόση βαρύτητα έχει η προσωπική του εμπειρία.

 

Μια συνοπτική γνώμη, αν και σκοπίμως δεν έχω ψηφίσει; Τα AV είναι προαιρετικά στο 99.9% των περιπώσεων και μπορούν υποκατασταθούν από τις καλές πρακτικές ενός έμπειρου χρήστη. Επειδή όμως πάντα θα δημιουργηθούν οι κατάλληλες συνθήκες για να πάει κάτι στραβά και επειδή υπάρχουν και 0-day που κάποια στιγμή θα πετύχουν και εσάς, το να έχεις AV είναι καλύτερο από το να μην έχεις.

 

Ακόμη κι αν δεν πιάσει την απειλή, τουλάχιστον θα μπορείς να πεις στον εαυτό σου ότι έκανες ό,τι μπορούσες.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μια συνοπτική γνώμη, αν και σκοπίμως δεν έχω ψηφίσει; Τα AV είναι προαιρετικά στο 99.9% των περιπώσεων και μπορούν υποκατασταθούν από τις καλές πρακτικές ενός έμπειρου χρήστη. Επειδή όμως πάντα θα δημιουργηθούν οι κατάλληλες συνθήκες για να πάει κάτι στραβά και επειδή υπάρχουν και 0-day που κάποια στιγμή θα πετύχουν και εσάς, το να έχεις AV είναι καλύτερο από το να μην έχεις.

 

Χωρίς να είμαι επαγγελματίας φυσικά αλλά μετά από χρήση πολλών ετών υπολογιστή χωρίς anti-virus συμφωνώ με τον acct. Με κάποια υποβοηθήματα όπως το WOT addon για κάποιον άπειρο user όπου θέλει να surf-άρει άνετα και με προσοχή δεν θεωρώ ότι η πρόσβαση χωρίς AV δεν είναι απαγορευτική.

 

Φυσικά μιλώντας πάντα για οικιακή χρήση και όχι για εργασιακό περιβάλλον ειδικά αν πρόκειται για κάποια μεγάλη εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Με αγορασμενο το malwarebytes και κατεβασμενο το free comodo av, (ανοιχτα ολα-εκτος sandbox γιατι δε βολευει) , ποσο ασφαλης ειμαι; Καλυπτομαι;

Το malwarebytes μου φαινεται πολυ καλο στο θεμα web γενικως.

 Μου μπλοκαρει παντως επιμονα το Hahasport ενω αλλα τετοιου τυπου σαιτ που δειχνουν live streaming , δε τα μπλοκαρει . Δε μπαινω αλλα μια φορα εβρισκα ενα link μονο μεσω αυτου. Ετσι και αλλιως σε αλλα τετοια site με τοσα pop-ups και διαφημισεις δε μπαινω , αλλα μου κανει εντυπωση το γεγονος.

Link to comment
Share on other sites

Μια συνοπτική γνώμη, αν και σκοπίμως δεν έχω ψηφίσει; Τα AV είναι προαιρετικά στο 99.9% των περιπώσεων και μπορούν υποκατασταθούν από τις καλές πρακτικές ενός έμπειρου χρήστη. Επειδή όμως πάντα θα δημιουργηθούν οι κατάλληλες συνθήκες για να πάει κάτι στραβά και επειδή υπάρχουν και 0-day που κάποια στιγμή θα πετύχουν και εσάς, το να έχεις AV είναι καλύτερο από το να μην έχεις.
Σε κάθε σύστημα ασφαλείας ο αδύναμος κρίκος για την παραβίασή του είναι ο άνθρωπος. 
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω εχω το norton κ πριν λιγο κατεβασα ενα update απο το atiman catalyst uninstaller κ μου βγαζει μνμ το norton οτι ειναι επικυνδυνο κ το κατεργησε το αρχειο. περιεργα πραγματα συμβαινουν στο pc μου! :p 

Υ.Γ: τον εχω ενα χρονο το σταθερο με γνησια windows μεσα. το πρωτο format ποτε θα ηταν καλο να γινει; :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Αν κατέβασες τον Uninstaller από καμία ύποπτη τοποθεσία, δεν είνα απίθανο να είναι προσβεβλημένος από μικρόβιο. Απόδειξη ότι μάλλον είναι χρήσιμο τελικά το AV... ;)

 

Κατά τ' άλλα, αν χρειάζεσαι βοήθεια με κάτι συγκεκριμένο, καλό είναι να ξεκινήσεις νέο θέμα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τζάμπα έχει φτάσει το θέμα οχτώ σελίδες, για μένα τα πράγματα είναι απλά!

Όπως στο αυτοκίνητο πρέπει να φοράς την ζώνη συνέχεια, άσχετα αν μερικοί την φοράνε μόνο στα ταξίδια και οχι μέσα στην πόλη και ανάποδα, και αυτό γιατί είναι καλοί οδηγοί, το κακό ΜΙΑ φορά συμβαίνει και τότε το χτυπάς το κεφαλάκι σου!

Έτσι και στον υπολογιστή σου είναι δικαίωμά σου να μην βάλεις τίποτα αλλά όταν την πατήσεις μην κλαίς και τρέχεις στα φόρουμ με θέματα του στύλ : ''έφαγα ιο πως τον βγάζω''... :)

μίλα για τον εαυτό σου :-P η σύγκριση είναι άτοπη σε συζήτηση με άτομα σχετικά..

και zero Day να ειναι όπως είπε κάποιος πάνω πάλι δε σε σώζει το Av γιατί το κακό θα έχει γίνει ήδη εκτός αν έχει καλό heuristic.

Δείτε λίγο αυτό που έγραψα πριν καιρό περί homemade trojan είμαι από κινητό και δεν μπορώ να λινκαρω.

Το Linux θέλει κωδικό για κάθε αλλαγή του χρήστη όπως εγκατάσταση πρόγραμματψν άμα κατεβάζεις απο official repo δεν υπάρχει θέμα ή κάνεις έλεγχο checksum απο αυτά που βάζεις

. Όλοι οι ιοί /trojan είναι. exe άμα δεν τα ανοίξεις απλά δεν κολλάς.

Το privilege escalation δεν είναι κάτι που συναντιέται συχνά (εννοώ κανένας δε θα ασχοληθεί με το πισι σας συγκεκριμένα) στα πισι σπιτιού οπότε απλά να προσέχετε τι ανοίγετε(installers που μπορεί να έχουν ιο-τρογιαν, exe που είναι καμουφλσρισμενο ως pdf πχ κλπ)

Ξαναλέω στα ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ δεν έχω. Ξέρω τι κάνω αυτό έλειπε.

Όποιος ΈΧΕΙ γνώσεις(σπούδασε cs, προγραμματιστης, sysadmin) και μπορεί να μου πει γιατί είμαι λάθος ας το κάνει.

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε πονηρα site ή και οχι και σε πεταξουν σε αλλη σελιδα (απο συνδεσμο ή θερμη περιοχη) ειναι πολυ ευκολο να κολησεις ιο. Χωρις να ειμαι σχετικος ιδιαιτερα με τον κλαδο.

Επισης κατι που βρισκω πολυ επικινδυνο ειναι ακομα και απο σοβαρα site οπως της αντομπε πας να κατεβασεις κανα update και σου κατεβαζει ασχετο αρχειο. Αν δεν προσεξεις καηκες.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί κ προηγουμένως πως μπορείς να κολλήσεις κάτι χωρίς καν να το δεις, όχι να το τρέξεις. Θεωρώ κ γω οτι είναι πιθανό κάτι τέτοιο χωρίς να είμαι ΙΤ σπεσιαλιστ.

Έγινε επεξεργασία από Spirosssss
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι επιχειρήματα ρε παιδιά? Εδώ λέμε 100 άτομα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει χαμπάρι κανένας οτιδήποτε κακόβουλο που μπορεί να μπεί στο λειτουργικό σύστημα, γιαυτό και χρειάζεται το AV. Αν θέλετε 100% κάλυψη βγάλτε το ίντερνετ. Αν θέλετε την αμέσως επόμενη και εύκολη βάλτε ένα καλό, δοκιμασμένο AV. Και μην πάρετε στικάκι από αυτούς που διαφωνούν..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξ ορισμού θέμα που θα έπεφτε flame!

Προσωπικά από τότε που γνώρισα το NOD το εκγαθιστούσα επί δικαίων και αδίκων.

Στα δικά μου πισιά, εδώ και 2 περίπου χρόνια είμαι χωρίς τίποτα (ΧΡ και 7).

Στην αρχή επειδή το ξέχασα μετά επειδή ήμουν περίεργος.

Σε όποιο πισί φίλου/γνωστού/συγγενή έχω φτιάξει , δεν παίζει όμως να μην προτείνω τουλάστιχον να τους βάλω κάτι. Και πάντα λένε ναι. Όπως ειπώθηκε και παραπάνω: δεν ξέρεις που πατάει ΟΚ ο καθένας

Σε αυτά τα δύο χρόνια μια φορά έφαγα φρίκη από το κλασσικό μαλγουέαρ της "αστυνομίας"

Λύθηκε για πλάκα κι εξάλλου πάντα σε dual boot Με λινουξ είμαι οπότε στη χειρότερη τραβάω τα αρχεία μου και φορμάρω.

Τώρα τελευταία έχω αρχίσει να ανοίγω το defender σε άλλα πισιά που μου φέρνουν. Στο δικό μου το θεωρώ περιττό βάρος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.