Jump to content



Είναι το antivirus απαραίτητο σε Windows, ή όχι;


Χρησιμότητα Antivirus  

125 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

αμαν πια που ολοι συγκρινετε το av με τον κινδυνο της ζωης σας..

Δεν συγκρίνει με τον κίνδυνο της ζωής αλλά με τις πιθανότητες να συμβεί. Οδηγούσα χρόνια ολόκληρα με ζώνη χωρίς να έχω τρακάρει ποτέ, ώσπου μια μέρα μια νταλίκα βγήκε στο αντίθετο και μου έκανε το αμάξι 1 μέτρο. Έτσι και με το AV, ποτέ δεν με έχει χτυπήσει ιός παρόλα αυτά κάθε χρόνο δίνω 12€ για το Kaspersky μήπως και...

Link to comment
Share on other sites

επειδη επιμενετε...και επειδη συγκρινεις , γνωριζεις πως μπορω να σου πω πολλες ποδηλατικες εμπειριες με κρανη τουμπες κλπ..

αλλα η διαφορα ειναι πως αν δε βαλεις ζωνη/κρανος, αυτη τη μια και μοναδικη φορα μπορει να σου κοστισει τη ζωη σου!

αν τυχον κολλησεις ΜΙΑ φορα ιο , αντε να σου κοστισει ενα φορματ.πραγματικα , χεστηκαμε.

το κεφαλι μας και το τσουτσουνι μας το προσεχουμε 100 φορες πιο πολυ απο οτι αν θα μπει καποιο σκουλικακι στο πισι μας..

Link to comment
Share on other sites

κολλησεις ΜΙΑ φορα ιο , αντε να σου κοστισει ενα φορματ.πραγματικα , χεστηκαμε.

το κεφαλι μας και το τσουτσουνι μας το προσεχουμε 100 φορες πιο πολυ απο οτι αν θα μπει καποιο σκουλικακι στο πισι μας..

Αν αυτή η μια φορά είναι ιός τύπου Cryptlocker, τότε μετά έλα πες μου τι θα κάνεις. Όλα τα αναφερόμενα μέτρα έχουν ένα κοινό σημείο το οποίο εσύ επιλέγεις να το αγνοείς. Την προληπτική ασφάλεια. Από εκεί και πέρα το τι κάνεις με το πουλί σου και το pc σου δε με ενδιαφέρει, αλλά όταν βγαίνεις και ειρωνεύεσαι αυτούς που λένε το αυτονόητο "προσέχουμε για να έχουμε", ε τότε κερδίζεις τη προσοχή μου.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, κάποτε προσωπικά αγνόησα προς στιγμήν την έννοια της "προληπτικής ασφάλειας", και 15 χρόνια μετά είμαι με 3 στόματα παραπάνω και μηδενικές πιθανότητες αναθάθμισης σε i7.

:hehe:

Living on the edge ρε φλώρια...

:pleasantry:

20130822-174905.jpg?w=600

Link to comment
Share on other sites

ποιος αγαπη μου ειρωνευεται ; διαφωνω οτι ο μεσος χρηστης δεν χρειαζεται av?

κατακρινω κανεναν που εχει av? λεω σε κανεναν να το βγαλει ; μιλαω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ παντα βασει εμπειριων.οτι δεν ειναι απαραιτητο.Αυτο εχω καταλαβει απο τα τοσα χρονια εμπειριας μου με τους υπολογιστες.Εσεις το ακριβως αντιθετο.To σεβομαι οπως να σεβαστεις και εσυ την αποψη που ειναι αντιθετη με την δικια σου.Που ξερεις μετα απο καιρο μπορει να αντιστραφουν οι ρολοι.

Το αυτονοητο ,δε σημαινει οτι ειναι αυτονοητο και για τον απεναντι σου.

επισης , ουτε εμενα με ενδιαφερει αν φορας ζωνη στο αμαξι σου.Αλλα φορας και καλα κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλτατος [MENTION=33670]perik[/MENTION] μου συνιστά να μη λεω τη γνώμη μου δημοσίως διότι δεν ειναι της απολύτου αρεσκείας του.

Η γνώμη σου μετράει πολυ για μενα perikles.

ΜΕ το που θα αρχίσω να δέχομαι εντολές απο τυχάρπαστους ,θα σε ενημερωσω ,μεχρι τοτε...τσου.

Τα φασιστικά αλλου,εγω δε σηκώνω.

Κατά τα αλλα ,εχει τοσο πλακα που σκιζετε τα ιμάτια σας που το τοπικ αυτό ηταν ιδιοφυές.

Εχουν υπάρξει παρομοιώσεις του antivirus ,απο τη ζώνη ασφαλείας εν ωρα ατυχήματος (lol) μεχρι προφυλακτικό τρυπημένο ,χαχαχα ,οχι ρε π**στη μου, τι άλλο θα δούμε,ορισμένοι πραγματικά δε ξερουν τι θα πει σημαντικό σε αυτή την κενωνια.

Και εδω δεν κανω πλακα.Αλλα τη συνεχίζω τωρα.

Με ρωτησε ενα παράθυρο απο την ελληνική αστυνομία αν θελω προστασία και πατησα ναι.

Μπαινω ολη μερα στα τορενταδικα και κατεβάζω τυχαία .exe και τα τρέχω να δω τι θα γίνει.

Εχω δωσει τη mac address μου σε δημόσιο φόρουμ για "warez".

Λέτε να ειμαι έγκυος;

(Μολις ζωγράφισα ενα ερωτηματικό στο θολωμένο μου τζάμι)

Και ενα τελευταίο edit και αποχωρώ:

Ακομα και δεκατρία η και δεκατέσσερα antivirus να έχετε παιδια μου,αν δεν έχετε back up ,αυτών που θεωρείτε πολύτιμα ,δε σας σώζει ουτε ο αγιος Νορτος.

Ρωτηστε κι αυτους που κόλλησαν απο το taxisnet να σας πουν το πονο τους.

Γράφουν κι εδω στο τοπικ αυτό.

Βασιζόμενος πάνω σε αυτο ,και ειδικά απο τη στιγμη που οι ειδικοί που γράφουν στο θέμα αυτο λενε πως ενα πληρωτο μονο av κανει δουλειά , λεω πως αν ειναι να πληρώσω ενα σουρωτήρι να κουβαλάω νερο ,δεν τα τρώω σε τσιχλοφουσκες;

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

αντιβιοτικο στα τοσα χρονια...ποτε

Αλλα πεφτει ενα φορματ το χρονο οχι τοσο για να φρεσκαριστει το συστημα, αλλα γιατι πραγματικα μου θυμιζει τα φοιτητικα χρονια με τα απειρα φορματ!

Παραλληλα εβδομαδιαιο backup κρατωντας ολα του τελευταιου μηνα και αποφυγη καθε υποπτου site/hyperlink/file/email

Link to comment
Share on other sites

Τελικα οξυνονται τα πνευματα διχως λογο. Αφου καταληγουμε οτι ειναι ολα θεμα προσωπικων εμπειριων ρε παιδια, γιατι τρωγομαστε;

Και εγω απο την εμπειρια μου εχω κολλησει μολις μια φορα στα 15-20 χρονια. Καποτε ειχα κολλησει και εναν ιο στο ms-dos ονοματι Jack The Ripper (αξεχαστο, ημουν 8 χρονων και ακομη το θυμαμαι το ονομα του-χαρακτηριστικοτατο). Και παρολα αυτα δε θεωρω οτι ειναι απολυτως απαραιτητο. Αλλα παντα για λογους προληψης εστω και ενα ελευθερο , ειναι καλο να υπαρχει, πως να το κανουμε.

Τωρα ο καθενας πραττει οπως νομιζει. Δε θα πει κανεις σε κανεναν τι θα κανει με το pc του. Εγω θελω να εχω εστω και προληπτικα και για ψυχολογικους λογους, ο αλλος δε θελει γιατι αισθανεται σιγουρος οτι τα δεδομενα του ειναι ασφαλη και τα εχει και σε backup συνεπως τι τρωγομαστε; Κλάιν!

Link to comment
Share on other sites

Gomar όταν έχεις λάθος άποψη για ένα θέμα μην περιμένεις να την σεβαστεί κανένας..δεν είναι άποψη για το άν σου αρέσει ένα άλμπουμ όπου σαφώς και η προσωπική άποψη είναι σεβαστή. Εδώ μιλάμε για χειροπιαστά και αποδεδειγμένα πράγματα, το ότι εσύ προβάλεις την προσωπική σου εμπειρία με τέτοιον τρόπο ώς δυνατό επιχείρημα κανέναν δεν ενδιαφέρει διότι είναι προφανώς ελλιπής στο θέμα των AV.

Γενικά μην μπλέκετε την προσωπική σχέση που έχετε κάποιοι με το PC και τα δεδομένα σας όπου θεωρείται πώς μέ ενα formatάκι το έχεις πάλι καινούργιο και καθαρό. Η τεράστια πλειοψηφία των χρηστών ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ κάποιον για να τους το κάνει format ή για να τους σώσει τα πολύτιμα δεδομένα τους. Αυτό και μόνο ορίζει την αναγκαιότητα ύπαρξης του AV σε ένα PC.

Στο δικό σου PC κάνε ότι θές, εφόσον εσύ θα διορθώσεις ότι ζημιά γίνει από κάποιον ιο, χωρίς κάποιο κόστος. Αυτό δε σε κάνει όμως ειδήμων ούτε δικαιολογεί το να έχεις τέτοια γνώμη για το άν είναι απαραίτητο το AV στα Windows. Πόσο μάλλον όταν γράφεις σε ένα δημόσιο φόρουμ όπου διαβάζουν ΧΙΛΙΑΔΕΣ τα λεγόμενα σου.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μπορει να μου πει καποιος τι σχεση εχει το antivirus με την προφηλαξη των αρχειων? Ποιος ειναι αυτος που λεει οτι αν βαλεις av προστατευεις τα αρχεια σου?

Ο μοναδικος τροπος προστασιας της δουλειας σου και των αρχειων που εχεις στο pc ειναι το backup σε μια μοναδα εκτος του σηστηματος σου. Εχετε κανει θεμα και τσακωνεστε για κατι που θα το παθει καποιος μια φορα στην 20ετια και αν, εχει δεν εχει antivirus οταν στο ιδιο διαστημα θα τα εχει χασει 5-6 φορες επειδη του χτυπησαν οι δισκοι. Αφου θελετε προληψη καντε backup εκτος του pc, το που θα τα βαλετε ειναι δικο σας θεμα, και μετα ας παει το pc να κολλησει ιους και δαιμονες. Βαλτε και antivirus αν θελετε για να αισθανεστε ανετοι αλλα να ξερετε οτι τα αρχεια σας θα τα χασετε - θα εχετε πολλες πιθανοτητες να τα χασετε - μπορει να παρετε μονο α μισα στο επομενο χτυπημα του δισκου σας.

Link to comment
Share on other sites

@fatalara

Υπάρχουν διάφορες μεθοδολογίες για την προστασία των δεδομένων και για όλες το συστηματικό backup είναι θεμελιώδες.

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρόληψη/ασφάλεια σημαίνει μόνο backup των αρχείων. Αν δηλαδή ένα malware σου εγκαταστήσει keylogger που στέλνει ό,τι πληκτρολογείς (username/password) σε μια μακρινή χώρα, δε χάνεις αρχεία, αλλά μπορεί να χάσεις πολύ περισσότερα, π.χ. μέσω Paypal.

Το ίδιο ισχύει με malware που στέλνει τα αρχεία σου με email ή άλλους τρόπους σε servers του επιτιθέμενου, ή σε οποιονδήποτε τρίτο. Δε χάνεις τα αρχεία αλλά τα μοιράζεσαι :) με άλλους που δε θέλεις.

Αυτή τη σχέση έχει το AV και τα anti-malware, firewall κ.λπ. security software & hardware με την προφύλαξη αρχείων.

Η προφύλαξη και γενικά η ασφάλεια των δεδομένων περιλαμβάνει και την ακεραιότητά τους σε περίπτωση οποιουδήποτε προβλήματος, αλλά και τη μη πρόσβαση από τρίτους. Σε αυτή την κατεύθυνση το AV είναι χρήσιμο και για τους περισσότερους χρήστες απαραίτητο κατά τη γνώμη μου (για να παραμείνουμε στο αρχικό θέμα).

Έγινε επεξεργασία από asot
Link to comment
Share on other sites

Μαζι σου, δεν λεω καπου να μην βαλουν antivirus, αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν τελειωνει το θεμα εκει. Η σωστη προληψη ειναι ο συνδυασμος αυτων των δυο πραγματων.

Link to comment
Share on other sites

Ο [MENTION=30391]asot[/MENTION] με βρισκει συμφωνο σε ολα οσα λεει, τα λεει πολυ σωστα.

Μπορει ο καθενας να πει τη γνωμη του δημοσια θεωρω (ελευθερια λογου εχουμε υποτιθεται-στα πλαισια του διαλογου μπορουμε να εκφερουμε γνωμη και να ειναι ολα ομορφα). Το ποιος θα διαβασει και πως θα εκλαβει καθε τι που διαβαζει ειναι καθαρα δικο του θεμα. Το κυριο μελημα μας ειναι να σωζουμε τα αρχεια μας τα βασικα για να μην αντιμετωπιζουμε θεματα. Δευτερευόντως, οποιος χρησιμοποιει υπηρεσιες e-banking εχει ενα λογο παραπανω να εχει AV για λιγη περισσοτερη ασφαλεια. Δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις που χαθηκαν χρηματα , χαθηκαν account απο games με συνδρομη κλπ κλπ. Οποτε καλο ειναι να προστατευομαστε.

Δεν προσπαθω να πεισω κανεναν. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι οτι επεισα τον εαυτο μου για το αν χρειαζεται ή οχι :)

Link to comment
Share on other sites

Gomar όταν έχεις λάθος άποψη για ένα θέμα μην περιμένεις να την σεβαστεί κανένας..δεν είναι άποψη για το άν σου αρέσει ένα άλμπουμ όπου σαφώς και η προσωπική άποψη είναι σεβαστή. Εδώ μιλάμε για χειροπιαστά και αποδεδειγμένα πράγματα, το ότι εσύ προβάλεις την προσωπική σου εμπειρία με τέτοιον τρόπο ώς δυνατό επιχείρημα κανέναν δεν ενδιαφέρει διότι είναι προφανώς ελλιπής στο θέμα των AV.

Γενικά μην μπλέκετε την προσωπική σχέση που έχετε κάποιοι με το PC και τα δεδομένα σας όπου θεωρείται πώς μέ ενα formatάκι το έχεις πάλι καινούργιο και καθαρό. Η τεράστια πλειοψηφία των χρηστών ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ κάποιον για να τους το κάνει format ή για να τους σώσει τα πολύτιμα δεδομένα τους. Αυτό και μόνο ορίζει την αναγκαιότητα ύπαρξης του AV σε ένα PC.

Στο δικό σου PC κάνε ότι θές, εφόσον εσύ θα διορθώσεις ότι ζημιά γίνει από κάποιον ιο, χωρίς κάποιο κόστος. Αυτό δε σε κάνει όμως ειδήμων ούτε δικαιολογεί το να έχεις τέτοια γνώμη για το άν είναι απαραίτητο το AV στα Windows. Πόσο μάλλον όταν γράφεις σε ένα δημόσιο φόρουμ όπου διαβάζουν ΧΙΛΙΑΔΕΣ τα λεγόμενα σου.

δε περμενω να με σεβαστεις , γιατι δε θελω να με σεβονται τετοια ατομα με τετοιες αντιληψεις!

ακους εκει , επειδη διαφωνουμε , δε πρεπει να με σεβεται ο αλλος.LOL

πες μου ομως...σκεφτηκες πολυ να τα γραψεις ολα αυτα ;

Link to comment
Share on other sites

"Χάρη στην ESET έχω το κεφάλι μου ήσυχο, αφού μου προσφέρει την προστασία που χρειάζομαι. Το χρησιμοποιώ εδώ και πάνω από 5 χρόνια. Σε ευχαριστώ ESET!"

— Gethelson N., Φιλιππίνες"

:nada:

Το παραπάνω, μαζί με όλα τα υπόλοιπα "πελατιακά" σχόλεια που έχει η ESET πχ στην σελίδα της, την οποία πήρα από εδώ με βασάνισαν πολύ ώρα. Κάτι μου θύμιζαν έντονα, αλλά τι? Τι? Έσπαγα το κεφάλι μου!

Πιο κάτω διαβάζω:

"Η ESET διαθέτει περισσότερα από 25 χρόνια εμπειρίας στο να βοηθά τον κόσμο να Απολαμβάνει την Τεχνολογία με μεγαλύτερη Ασφάλεια. Το λογισμικό μας είναι ελαφρύ με το hardware, αλλά αμείλικτο με το κακόβουλο λογισμικό."

"Απολαμβάνει" την τεχνολογία!

Ω ναι! Αυτή η φράση με κάνει και θυμάμαι επιτέλους:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=cboXjFMI-i8]ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΦΑΓΕ TOTAL 1998 - YouTube[/ame]

Εκείνο το "αμείλικτο" το αφήνω ασχολίαστο.

Συνοψίζοντας: Βάλτε "προφυλακτικό" στο PC σας και ζήστε μια αξέχαστη εμπειρία. :D

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το επίπεδο πέφτει από χρήστες με γνώσεις μεν αλλά χωρίς εμπειρία και ώριμη σκέψη. Επίσης ρε gomar δεν είπα ότι δεν σε σέβομαι, την άποψη σου όμως δε μπορώ να την σεβαστώ γιατί είναι λάθος, δε στηρίζεται πουθενά και πλησιάζει στο τρολλάρισμα. Εδώ μιλάμε για online ασφάλεια και μερικοί απλά δεν την παίρνετε στα σοβαρά. Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ίδια χυδαία δικαιολογία με τη ζώνη που ανέφεραν κάποιοι προηγουμένως, αν δε μπορείτε να το καταλάβετε τότε, όπως διακριτικά είπε και ένας Admin, "μη μου δώσεις στικάκι από το pc σου".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.