Jump to content



Ηχεία 2.0 με ποιότητα


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Ψάχνω να αγοράσω ηχεία 2.0 όσο το δυνατό πιο ποιοτικά και μέχρι 130ε.

Για κάρτα ήχου έχω Asus Xonar D2/PM.

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο:

1.Edifier R1800T III Studio Speakers

2.Creative GigaWorks T40 Series II

Για πείτε τη γνώμη σας.:flower:

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι ειδικος στον ηχο η να εχω καλο αυτι, θα σου πω οτι εχω 2 ζευγαρια gigaworks T20 για πολλα χρονια τωρα και μου βγαζουν πολυ καλο ηχο με αρκετη ενταση. Φανταζομαι τα T40 θα ειναι σαφως καλυτερα απο τα T20 μου, αλλα βαση χαρακτηριστικων τα Edifier φαινονται καλυτερα απο τα gigaworks.

Έγινε επεξεργασία από yog-sothoth
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι ειδικος στον ηχο η να εχω καλο αυτι, θα σου πω οτι εχω 2 ζευγαρια gigaworks T20 για πολλα χρονια τωρα και μου βγαζουν πολυ καλο ηχο με αρκετη ενταση. Φανταζομαι τα T40 θα ειναι σαφως καλυτερα.

Καλά και εγώ μην περιμένεις ότι έχω μεγαλές απαιτήσεις.

Πριν είχα z5500 οπού τα πούλησα λόγω έλειψης χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Exω τα R1800T περιπου 2 μηνες τωρα , προσωπικά ο ηχος τους δεν μου αρεσει,δεν λεω οτι ειναι κακα ηχεια απλα γενικα αυτα τα μικρα στουντιο εχουν λιγο ξερο ηχο ,το μπάσο τους δεν ειναι πλούσιο σαν τα 2.1

Oποτε θέλει προσοχή,το ειχα σχολιάσει και σε διπλανό φορουμ και ενα παιδί που μόλις ειχε παρει τα παρομοια R1700T και αυτος ειχε ακριβώς την ιδια γνώμη.

Καλα λογια για στουντιο ηχεια σε αυτη την τιμη εχω διαβάσει για τα(αρκετα μεγαλύτερα) microlabs solo1c Official representation of Microlab in Europe αν και σε αυτα τα χρηματα(100Ε) μαλλον εγω θα πήγαινα ξανά σε 2.1 σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Exω τα R1800T περιπου 2 μηνες τωρα , προσωπικά ο ηχος τους δεν μου αρεσει,δεν λεω οτι ειναι κακα ηχεια απλα γενικα αυτα τα μικρα στουντιο εχουν λιγο ξερο ηχο ,το μπάσο τους δεν ειναι πλούσιο σαν τα 2.1

Oποτε θέλει προσοχή,το ειχα σχολιάσει και σε διπλανό φορουμ και ενα παιδί που μόλις ειχε παρει τα παρομοια R1700T και αυτος ειχε ακριβώς την ιδια γνώμη.

Καλα λογια για στουντιο ηχεια σε αυτη την τιμη εχω διαβάσει για τα(αρκετα μεγαλύτερα) microlabs solo1c Official representation of Microlab in Europe αν και σε αυτα τα χρηματα(100Ε) μαλλον εγω θα πήγαινα ξανά σε 2.1 σύστημα.

Αν κρίνω από το avatar είσαι αυτός που άφησε και την κρητική στο skroutz.

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τα πάρω τα 1800, το ότι δεν έχουν το μπάσο των 2.1 το βλέπω θετικά μιας και λόγο ανωτέρας βίας το έχω τέρμα κάτω και τώρα στα 5.1...

Από που τα πήρες;

Το χειριστήριο έχει τρία κουμπιά 2 για ένταση και 1 ακόμα, αυτό τι κάνει; mute ή τα βάζει σε standby;

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγω ειμαι ,εδω Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας. - Σελίδα 37 - Kάρτες Γραφικών & 'Hχου - Insomnia.gr - Σελίδα 37 ειναι και η άποψη του παιδιου που εχει τα 1700.

Αν δεν ακους πολυ μπασατη μουσικη ίσος να σε ικανοποιησουν ,παραδόξως στης ταινιες και στα παιχνιδια δεν μου φαίνονται τοσο μετρια οσο στη μουσική και να φανταστείς οτι τα πηρα με γνώμονα τη μουσική.Ο ηχος παντος ειναι πολυ καθαρός.

Τα αγορασα απο φιλικό συνοικιακό κατάστημα , τα παράγγειλε απο τον αντιπρόσωπο,100Ε.

Ναι mute ειναι δεν μπαίνουν σε standby αλλα δεν ακούγετε ο παραμικρός θόρυβος οταν δεν αναπαράγεται τιποτα όπως πχ βουητό απο τον ενισχυτή που ακούγονταν απο τα 2.1 που ειχα.

Θα ηθελα παντως απο το χειριστήριο να μπορούσες να ρυθμίσεις το μπάσο/πριμα θα ηταν βολικό.

Έγινε επεξεργασία από Hillmaster
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Αν και αρκετό καιρό μετά όπου προφανώς θα έχεις ήδη επιλέξει ηχεία, θέλω να πω για τα Edifier R1800TIII τις εντυπώσεις μου μεταφέροντας τα λόγια μου από την αξιολόγηση στο skroutz που άφησα. Να πω ότι τα έχω σχεδόν 2 έτη με αρκετή καθημερινή χρήση και έχουν κάνει το break-in από τις πρώτες ημέρες. 

Ήχος κρυστάλλινος, διαυγής, ζωντανός, μεστός και καθαρός. Δίχως ακρότητες, υπερβολές στις συχνότητες. Έρχονται πολύ όμορφα κι άνετα στις ηχητικές απαιτήσεις του καθενός. Εξαιρετικά για μουσική παντός είδους, πολύ πολύ καλά για ταινίες και παιχνίδια επίσης. Η ποιότητα κατασκευής όσο και το design εντυπωσιάζουν για το εύρος τιμής που κυμαίνονται, ενώ κι ο ενσωματωμένος ενισχυτής στο δεξί ηχείο είναι άριστων επιδόσεων και οδηγεί αναπάντεχα καλά το ζεύγος. Μεταξένια tweeter και ποιοτικοί χάρτινοι κώνοι συντελούν στο τελικό αποτέλεσμα που αγγίζει τα ώτα του ακροατή τόσο απαλά και γλυκά όπως το χάδι της μητέρας στο νεογέννητο βρέφος. Περιλαμβάνεται μέχρι και ειδικό πανάκι καθαρισμού για τις επιφάνειες λάκας πιάνου. Τέτοιες λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά. 
Φυσικά και προτείνονται με κλειστά μάτια, αξίζουν τα χρήματά τους 10000%.

 

Να σημειώσω επίσης πως συμφωνώ απόλυτα περί μπάσου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.