Jump to content



απόκτηση πιστωτικής κάρτας.


Γεώργιος

Recommended Posts

παίδες σκεφτόμουν να κάνω κάποιες αγορές με δόσεις και ως μονόδρομος πρέπει να βγάλω πιστωτική . εκεί που ρώτησα όμως δεν μου δίνανε ξεκάθαρες απαντήσεις. μπορεί κάποιος να μου πεί τι έξτρα χρεώσεις θα έχω με την πιστωτική ??? πχ σε ένα μόνιτορ από 1000 ευρώ με 12 δόσεις πάει στις 1150. αυτά είναι τα τελικά έξοδα ή υπάρχουν και άλλες χρεώσεις ??? στην τράπεζα μου είπαν για άλλα 40 ευρώ το χρόνο για να έχεις την κάρτα . με την πιστωτική τι γίνεται ? πληρώνει η τράπεζα το κατάστημα και εγώ την τράπεζα ????? τα έξτρα 150 ευρώ για τις δόσεις ποιος τα προσθέτει στην αρχική τιμή προ δόσεων ?

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

παίδες σκεφτόμουν να κάνω κάποιες αγορές με δόσεις και ως μονόδρομος πρέπει να βγάλω πιστωτική . εκεί που ρώτησα όμως δεν μου δίνανε ξεκάθαρες απαντήσεις. μπορεί κάποιος να μου πεί τι έξτρα χρεώσεις θα έχω με την πιστωτική ??? πχ σε ένα μόνιτορ από 1000 ευρώ με 12 δόσεις πάει στις 1150. αυτά είναι τα τελικά έξοδα ή υπάρχουν και άλλες χρεώσεις ??? στην τράπεζα μου είπαν για άλλα 40 ευρώ το χρόνο για να έχεις την κάρτα . με την πιστωτική τι γίνεται ? πληρώνει η τράπεζα το κατάστημα και εγώ την τράπεζα ????? τα έξτρα 150 ευρώ για τις δόσεις ποιος τα προσθέτει στην αρχική τιμή προ δόσεων ?

H τράπεζα τα προσθέτει.

Επίσης αν θέλεις να μπεις στη διαδικασία πληρωμών με δόσεις, ψάξε για online καταστήματα στο skroutz.gr που να κάνουν άτοκες δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

άκου φίλε... ΜΗ ΜΠΛΕΞΕΙΣ με πιστωτική. Ήδη βλέπεις ότι σου βάζουν επιτόκιο 15% τον χρόνο. Άρα δεν θα πάρεις το monitor απο εκεί με πιστωτική. Βρες κάποιο μαγαζί να κάνει άτοκες.

Δεύτερον. Έτσι και μπεις στο τριπάκι να ξέρεις ότι το επιτόκιο που έχουν οι πιστωτικές για αγορές προιόντων είναι 18%+.

Όλα τα παραπάνω επιτόκια είναι παράνομα και βοηθούν στην υπερκερδοφορία των τραπεζών.

Άμα θες πραγματικά κάτι, βάζε λεφτά στην άκρη και πάρτο μετά από ένα χρόνο με μετρητά και παζάρι.

Αν όμως επιμένεις, μελέτησε πολύ καλά ότι θα ξεπληρώνεις την κάρτα σου κάθε μήνα (όπως κάνω εγώ) για να μην έχεις και σε χρεώνουν τόκους.

ΜΠορεί το μαγαζί να συνεργάζεται με την ALPHA, EUROBANK και εσύ να έχεις Πειραιώς. Δεν έχει σημασία. VISA να ναι και ότι να ναι.

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Aν αγορασει ενα χ προιον με συμφωνημενα επιτοκια και τα πληρωνει στν ωρα, δεν θα πληρωσει απολύτως τιποτα παραπανω.

Ειναι στο χερι του ιδιοκτητη της καρτας το αν θα ξεκινησει να την φορτωνει η οχι. πχ εχω μια εγω κ οποτε χρειαστει αγορα, παω την επομενη μερα και το πληρωνω με ΚΑΜΙΑ προσαυξηση ;)

Έγινε επεξεργασία από YDinopoulos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην λεμε οτι κ οτι. Αν αγορασει ενα χ προιον με συμφωνημενα επιτοκια και τα πληρωνει στν ωρα, δεν θα πληρωσει απολύτως τιποτα παραπανω.

Ειναι στο χερι του ιδιοκτητη της καρτας το αν θα ξεκινησει να την φορτωνει η οχι. πχ εχω μια εγω κ οποτε χρειαστει αγορα, παω την επομενη μερα και το πληρωνω με ΚΑΜΙΑ προσαυξηση ;)

Γιάννη δεν λέω κάτι διαφορετικό. :)

Link to comment
Share on other sites

1000 ευρώ στο μαγαζί, 150 ευρώ στην τράπεζα. Αν καθυστερείς τις δόσεις θα τρως επιτόκιο (όσο επιτόκιο λέει η κάρτα σου για αγορες προιόντων το ποσό που δεν πλήρωσεςΧεπιτόκιο/12 αν δεν κάνω λάθος)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν είναι στάνταρντ το τι θα πληρώσεις, καθορίζεται από την κάρτα, το είδος της συναλλαγής και άλλες λεπτομέρειες. Μέχρι να καταλάβεις πλήρως πώς ακριβώς λειτουργούν οι πιστωτικές κάρτες καλύτερα να μην βγάλεις καμία. Κι όταν καταλάβεις, προσοχή.

Με την πιστωτική στην πραγματικότητα η τράπεζα σε δανείζει για την πληρωμή και μετά χρωστάς εσύ στην τράπεζα. Διάβασε εδώ π.χ. να πάρεις μια αρχική ιδέα. Σε οποιαδήποτε περίπτωση να έχεις διαβάσει και καταλάβει καλά οποιοδήποτε έγγραφο έχεις υπογράψει.

Link to comment
Share on other sites

1.Αγοράζεις με άτοκες δώσεις και πληρώνεις το ποσο δια όσοι μήνες είναι.

2.Αν κάθε μήνα προκαταβάλεις την δόση στην ώρα σου δεν θα πληρώσεις ούτε 1€ πάνω.

3.Οι κάρτες έχουν επιτόκιο απο 8-9% μέχρι 20+%, αλλά και πάλι αν κάνεις το βήμα 2, πάλι δεν θα πλώνεις ούτε 1€ πάνω.

4.ΠΟΤΕ μην πληρώσεις για να πάρεις κάρτα (τα 40€ που λες). Αυτές είναι λαλακίες και είναι για ειδικές κάρτες με προνόμια (πχ Amex Platinun) Που δεν θα χρειαστείς ποτέ. Αν πας και βγάλεις μια οποιαδήποτε VISA/MASTERCARD δεν θα πρέπει να πληρώσεις σεντ.

5.Στην Ελλάδα ειδικά που παίζουν άτοκες (το ξέρω πως το είπα ήδη) αγόρασε άτοκα.

6.Τα 150€ είναι απο την τράπεζα ή/και τον πωλητή και έχουν να κάνουν με τι επιτόκιο σου καθορίζουν για την διευκόλυνση που σου κάνουν να μην τα σκάσεις όλα ντούκου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

παιδιά συγνώμη για την ενόχληση που το ξεθάβω . ξανακοίταξα τις κάρτες και όλες με δωρεάν συνδρομή λένε 15/100 επιτόκιο .

έστω ένα μόνιτορ κάνει 1000 ευρώ. στο μαγαζί λέει με 6 άτοκες πάει 1150 .

δηλαδή εγώ θα πληρώσω τα 1150 ευρώ σύνολο στο μαγαζί + το 15/100 της κάρτας????? και βέβαια πάντα στην ώρα τους οι δόσεις .

ή το 15/100 είναι για την περίπτωση που θα καθυστερήσεις τη δόση σου ???

 

πες τε μου γιατί στην τράπεζα δεν μου τα εξήγησαν καλά . στο κατάστημα μου έλεγαν ότι τα 150 ευρώ είναι της τράπεζας και στην τράπεζα μου έλεγαν ότι είναι του καταστήματος χρέωση .

 

ευχαριστώ και πάλι .

Link to comment
Share on other sites

παιδιά συγνώμη για την ενόχληση που το ξεθάβω . ξανακοίταξα τις κάρτες και όλες με δωρεάν συνδρομή λένε 15/100 επιτόκιο .

έστω ένα μόνιτορ κάνει 1000 ευρώ. στο μαγαζί λέει με 6 άτοκες πάει 1150 .

δηλαδή εγώ θα πληρώσω τα 1150 ευρώ σύνολο στο μαγαζί + το 15/100 της κάρτας????? και βέβαια πάντα στην ώρα τους οι δόσεις .

ή το 15/100 είναι για την περίπτωση που θα καθυστερήσεις τη δόση σου ???

 

πες τε μου γιατί στην τράπεζα δεν μου τα εξήγησαν καλά . στο κατάστημα μου έλεγαν ότι τα 150 ευρώ είναι της τράπεζας και στην τράπεζα μου έλεγαν ότι είναι του καταστήματος χρέωση .

 

ευχαριστώ και πάλι .

αν ειναι 1150 δεν ειναι ατοκες :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αν το κατάστημα γράφει 1000 μετρητοίς και ζητά 1150 με 6 δόσεις τότε προφανώς και δεν είναι άτοκες όπως σου γράφει ο xdoc. Τώρα για την άλλη ερώτησή σου, το 15% στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων αφορά στην μη πληρωμή στην ώρα τους.

 

Δλδ: έστω ότι αγοράζεις πράγματα 100€ την 1η Απριλίου. Στις 20 Απριλίου έρχεται ο λογαριασμός της κάρτας, όπου γράφει: 100€ μπλα μπλα, ελάχιστη καταβολή 20€, προθεσμία πληρωμής 28 Απριλίου. Εσύ μπορείς είτε να πληρώσεις τα 100€ μέχρι τις 28 και τελειώνεις είτε να πληρώσεις το ελάχιστο ποσό των 20€ αφήνοντας ως «χρέος» τα υπόλοιπα 80€. Σε αυτά τα 80 πηγαίνει το 15%. Αυτό ισχύει στη συντριπτική πλειοψηφία των καρτών. Προφανώς σε συμφέρει να εξοφλείς αμέσως αλλιώς αν αρχίσεις να δημιουργείς χρέος, αργά ή γρήγορα θα την πατήσεις.

Σημείωσε ότι αν δεν πληρώσεις ούτε το ελάχιστο των 20€ το επιτόκιο υπερημερίας με το οποίο θα αρχίσουν να σε χρεώνουν θα είναι διαφορετικό (μεγαλύτερο) από το 15%.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φίλε . μάλλον δεν αξίζει η απόκτηση πιστωτικής . πολυ το ρίσκο και το δέσιμο εαν δεν πληρώσεις στην ώρα . έχω μισθό αλλά δεν ξέρω εαν αξίζει . άλλο να πληρώσεις 1000 ευρώ και άλλο να το σπάσεις σε 10 δόσεις ή έξι βέβαια. αλλά στις δόσεις αρκετοί χρεώνουν γύρω στο 12/100 επί του αρχικού .

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φίλε . μάλλον δεν αξίζει η απόκτηση πιστωτικής . πολυ το ρίσκο και το δέσιμο εαν δεν πληρώσεις στην ώρα . έχω μισθό αλλά δεν ξέρω εαν αξίζει . άλλο να πληρώσεις 1000 ευρώ και άλλο να το σπάσεις σε 10 δόσεις ή έξι βέβαια. αλλά στις δόσεις αρκετοί χρεώνουν γύρω στο 12/100 επί του αρχικού .

Aν αγοράσεις με άτοκες δόσεις δεν σε χρεώνει κανείς τίποτα αν πληρώνεις όλο το ποσο της κάρτας στην ώρα του. Αν ξερεις να χρησιμοποιείς την πιστωτική σωστά, είναι εργαλείο. Αν νιωθεις οτι δεν μπορεις να συγκαρατηθεις, και αντι για τα 10€ που υπολογιζεις να πληρώνεις ως δόση για το μονιτορ (ή οτι άλλο παρεις) αρχιζεις και την φορτώνεις με οτι άχρηστο βρεις στα ράφια (με το σκεπτικο "Έλα μωρε, θα το βαλω σε δόσεις") τοτε θα σε καταστρέψει. Νέτα σκέτα. Δεν ειναι κακή η πιστωτική, κακή ειναι η χρηση που μπορει να κανει ο κάτοχος της.

Έγινε επεξεργασία από wesker
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.