Jump to content



Ξαφνικό πάγωμα Υπολογιστή ~ S O S


Recommended Posts

Ελπίζω να όντως να λύθηκε το θέμα σου, σου προτείνω να περιμένεις 2-3 μέρες δοκιμών ακόμα να είσαι σίγουρος.

 

Ενδεικτικά αναφέρω ότι είναι θέμα λειτουργικού και όχι συσκευής αποθήκευσης, καθώς την ίδια περίοδο με linux-based OS δεν είχα το ίδιο θέμα. Εγώ π.χ. έχωένα Mushkin chronos 60gb SSD στο μηχάνημα που έβγαζε αυτό το σφάλμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τζίφος :) Τίποτε δεν έγινε.... Μήπως φταίει το τελευταίο firmware? \

 

Edit: Συμβαίνει και σε δύο φίλους μου, νομίζω ότι το συμβάν δεν είναι τυχαίο πλέον. Κάτι γίνεται. Ενημερώνω ότι αυτοί έκαναν format το δίσκο και από τότε δεν τους ξανακόλλησε (3 μέρες έχει). Αν και νομίζω ότι αργά ή γρήγορα θα έχουν και πάλι πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

@gdp77, Ναι κανονικά το έτρεξε το restoration toοl τότε που βγήκε ακόμα. Η αλήθεια είναι ότι το μετά το φορμάτ είναι λίγο μπελας με τα προγράμματα που έχει... Οπότε θα είναι η έσχατη λύση.

 

Λοιπόν θέλω να μου πει ο @IoStefo2, αν όταν σου είχε κολλήσει είχες ανοιχτό το magician.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έγινε format ο σκληρός αλλά τίποτα... Με έχει ξενερώσει άπειρα. Μπορώ να τον γυρίσω με την εγγύηση? Πως μπορώ να αποδείξω το πρόβλημα αφού εμφανίζεται όποτε του καπνίσει?

 

Αγοραστικε από ΠΛΑΙΣΙΟ πριν ένα χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου περίπτωση αυτό που έχω κάνει και δεν έχω ως τώρα κωλύματα έκανα το εξής,το αναφέρω με κάθε επιφύλαξη.

1= απ εγκατέστησα το Samsung Magician.

2= απ εγκατέστησα το restoration tool.

3= πήγα στα services και απ ενεργοποίησα το Samsung RAPID Mode Service.

4= επίσης τα έδιωξα και από το task manager.

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου περίπτωση αυτό που έχω κάνει και δεν έχω ως τώρα κωλύματα έκανα το εξής,το αναφέρω με κάθε επιφύλαξη.

1= απ εγκατέστησα το Samsung Magician.

2= απ εγκατέστησα το restoration tool.

3= πήγα στα services και απ ενεργοποίησα το Samsung RAPID Mode Service.

4= επίσης τα έδιωξα και από το task manager.

Και εγώ τα έχω κάνει αυτά, και την επόμενη μερα ξανάρχισαν... Εκανα για 2 φορα το restoration tool μπας και έφταιγε απο εκει τπτ και τωρα θα δουμε...

Link to comment
Share on other sites

εφόσον είναι σίγουρο ότι θα κολλήσει μέσα σε ένα πρωινό, πήγαινε το για rma και πες τους αυτο το πράγμα.windows 7 η ότι έχεις(αν και δεν έχει σημασία λογικά) και κολλάει τυχαία αλλά θέλει χρόνο να φανεί το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τα παρατάω, γιατί ήδη με έχει νευριάσει αυτό το ζήτημα καθώς δεν μπορώ να δουλέψω πάνω σε αυτά που θέλω πλέον. Θα τον πάω και ελπίζω να μου το αλλάξουν. Ήδη έχω χάσει πόσες φορές την δουλειά μερικών ωρών....

 

Να πάω στον ίδιο ή να κάνω καμια αναβάθμιση σε περίπτωση που γίνει rma? Sata 2 έχω.. Πιστεύω είμαι καλά και με αυτόν.. Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά εντοπίστηκε κατα τύχη το πρόβλημα του σκληρού. Λόγω έλλειψης χρόνου δεν πρόλαβα ακόμα να τον γυρίσω. 

 

 

Μου παγώνει όταν πάει να κάνει upload ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ πάνω από 3Mb. Δοκιμάστηκε άπειρες φορές με το http://testmy.net/upload και το αποτέλεσμα ήταν όταν έβαζα κάποιο αρχειο πάνω απο 3 Mb να παγώνει το pc. Οπότε πρόβλημα υπάρχει κάθε φορά που μια εφαρμογή πάει να ανεβάσει πακέτα δεδομένων. Εξού και ο λόγος που δεν μπορούσα να προσδιορίσω ακριβώς εξαρχής το πρόβλημα. Καμμία πρόταση πριν φύγει? Είναι σίγουρος ότι θα μου γυρίσει ο ίδιος με format για αυτό το λέω.

 

Πλέον είμαι σίγουρος ότι δεν φταίει ο σκληρός αλλά το OS.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.