Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Είχα racechip στο προηγούμενο. Προτιμώ το μόνιμο remap. Τα παράλληλα εγκεφαλάκια βγάζουν θέματα όταν γίνονται διαγνώσεις στο αυτοκίνητο.

Το πρώτο που έκανα ήταν να παραγγείλω λάστιχα γιατί αυτά που φοράει αν και έχουν πέλμα είναι φθηνιάρικα τελείως. Οπότε τα λεφτά που είχα για εξάτμιση θα πάνε εκεί. Σετάκι Michelin Pilot Super Sport 265/30/22, 1700€. Στη Σκανδιναβία δεν υπήρχε τίποτα οπότε παραγγελία από το εργοστάσιο στη Γαλλία. Παράδοση, 3 εβδομάδες.

To remap το περιμένω λογικά από βδομάδα και για αργότερα βλέπουμε. Έχει ζουμί το αυτοκίνητο πάντως. Εγγύηση 3 χρόνια όπου στον πρώτο χρόνο σε καλύπτουν 100%, στον δεύτερο 80% και στον τρίτο 60% σε ότι και να συμβεί. Μικτή ασφάλεια επίσης με κάλυψη για κινητήρα και σασμάν.

 

Σε σχέση με το προηγούμενο, το νέο είναι μέρα με νύχτα. Όλα του άψογα, έχει τα πάντα, κάνει τα πάντα. Η κατανάλωση όμως τσούζει πολύ. Αλλά ήταν λογικό και αναμενόμενο.

Ταξίδι δεν έχω πάει ακόμα. Ίσως πάω Σουηδία την Πέμπτη για ψώνια και κάνω και καμιά δοκιμή στο δρόμο.

 

Γενικά πολύ ευχαριστημένος. Σοκ πραγματικό είναι το αυτοκίνητο. Σε επιταχύνσεις, ρεπριζ, φρένα, τιμόνι, κράτημα, στήσιμο. Τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα. Δεν είμαι και κανένας χεράς φυσικά. Για αυτά που θέλω όμως κάνει τα πάντα σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό και καλύτερα από το προηγούμενο. Έχουν και 8 χρόνια διαφορά βέβαια.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

θυμόμουν που είχες στο παλιό....σίγουρα καλύτερα από όλα το μόνιμο... τι υπόσχετο το remap στο περίπου και πόσο πήγε?

καλά..22άρες.....χριστέ μου....τις είδα στην φωτό...θα πάρεις και άλλα λάστιχα για χειμώνα ε?

Link to comment
Share on other sites

Just now, f117 said:

θυμόμουν που είχες στο παλιό....σίγουρα καλύτερα από όλα το μόνιμο... τι υπόσχετο το remap στο περίπου και πόσο πήγε?

καλά..22άρες.....χριστέ μου....τις είδα στην φωτό...θα πάρεις και άλλα λάστιχα για χειμώνα ε?

 

Είχε μαζί ένα σετ 19αρες για το χειμώνα με λάστιχα. Σε καλή κατάσταση τα λάστιχα. Βγάζουν μία σεζόν. Το remap με 98αρα βενζίνη υπόσχεται 650 άλογα περίπου και κοντά στα 90 κιλά ροπή. Αν μπει εξάτμιση η αναβάθμιση σε stage 2, γίνεται δωρεάν από την APR.

  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

 

Είχε μαζί ένα σετ 19αρες για το χειμώνα με λάστιχα. Σε καλή κατάσταση τα λάστιχα. Βγάζουν μία σεζόν. Το remap με 98αρα βενζίνη υπόσχεται 650 άλογα περίπου και κοντά στα 90 κιλά ροπή. Αν μπει εξάτμιση η αναβάθμιση σε stage 2, γίνεται δωρεάν από την APR.

κοντά στα 2000€ διαβάζω στο site η πιο κάτω....?

Είσαι ήδη κατηγορία supercar :D

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, f117 said:

κοντά στα 2000€ διαβάζω στο site η πιο κάτω....?

Είσαι ήδη κατηγορία supercar :D

1600€. Τα έχω πληρώσει ήδη. Περιμένω απλά να βρω χρόνο εγώ και το παλικάρι που θα το περάσει.

 

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, jax7480 said:

Μακάρι να μπορούσα. Το ταξίδι που έκανα για Ελλάδα αν και βαρετό επειδή ήμουν μόνος, το απόλαυσα και το γούσταρα πολύ.

 

Το ταξίδι αυτό όντως είναι μεγάλο, θέλει σωστό plan και χρόνο ιδανικά, να περάσεις απο τπτ βουνά και b roads που αξίζουν και να το ευχαριστηθείς διπλά! 

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και τις 2 φορές. Σωστό πλάνο, με στάσεις όπου χρειαζόταν. Απλά την πρώτη φορά ήμουν μόνος και η βαρεμάρα (όχι κούραση) βάρεσε κόκκινο.

Όταν ανέβαινα επειδή είχα παρέα ήταν αλλιώς. Γουστάραμε πολύ, χωρίς κούραση, με συζήτηση και στάσεις. Περάσαμε και από Γενεύη για την έκθεση όπου κάτσαμε μία μέρα και όλα καλά.

Την κορυφαία ατάκα όλου του ταξιδιού βέβαια τη διαβάσαμε στο facebook. Ένας από τους συνοδηγούς ποστάρει φωτό πως μπαίνουμε Νορβηγία. Γράφει φίλος του ατάκα από κάτω: Σταματήστε ρε παιδιά. Τελείωσε ο πλανήτης...

 

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Ερώτηση αν κάποιος γνωρίζει. Έχω συγγενή ο οποίος έχει να μου δώσει αυτοκίνητο για το καλοκαίρι. Έχει καταθέσει πινακίδες γιατί ζει έξω. Πρέπει να πληρώσω ολόκληρο το σήμα και ασφάλεια για να πάρω πινακίδες ή μέρος του σηματος; πινακίδες θα πάρω τον Ιούλιο και το αυτοκίνητο θα κινηθεί για ένα μήνα. Όποιος γνωρίζει ας μου πει.

Αφου κάνει που κάνει τη χάρη πλήρωσε του για όλο το χρόνο.(εκτός αν δεν θέλει για λόγους τεκμηρίου).

Έτσι κάνω εγω μυτιλήνη.

Αντί να πάρω μπρος πίσω το αμάξι 200+ ευρό του βάζω το τέλος ~120 ευρό και του κάνω μια τρίμηνη ασφάλεια ~60.

Την πρώτη φορά επειδή βγάλαμε τέλη ιούλιο είχαμε πληρώσει τα μισά.

Αλλά μετά τον παίρνω τηλ και το ασφαλίζω αρχές χρόνου κανονικά.

Με αυτό τον τρόπο τα έχουμε βρεί και όποτε και να πάω, μερικές φορές και 2 φορές το χρόνο έχω πάντα αμάξι να με περιμένει στο λιμάνι.

Ασε που τα βάζουμε μισά μισά με εναν ξάδερφο που και αυτός το θέλει και μας πάει δια 2.

Απλά φροντίζουμε να πηγαίνουμε διαφορετικές βδομάδες. 

 

Και τον βοηθάω και αμα νοίκιαζα θα πλήρωνα τα διπλά τουλάχιστον.

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, uhu said:

Αφου κάνει που κάνει τη χάρη πλήρωσε του για όλο το χρόνο.(εκτός αν δεν θέλει για λόγους τεκμηριου).

 

Εκεί είναι το θέμα. Θα ρωτήσει πρώτα αν μπορούμε να πάρουμε πινακίδες για λίγο καιρό και μετα θα τις πάρω για τρίμηνο και θα τις πληρώσω κιόλας εννοείται. Θα τις μείνουν και για 2 μήνες για ιδιωτική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Πέρσι ηταν για 1 μήνα ή 3 μήνες ή έως τέλος του χρόνου και πληρωνες τα δωδεκατα που αντιστοιχούν συν 1/12 για τις 2 πρώτες περιπτώσεις και 2/12 για την τρίτη. 

 

Ακόμα δεν έχει βγει η διάταξη που θα καθορίσει για φέτος τι ακριβώς θα ισχύει, αλλά λένε ότι θα είναι ίδια με πέρσι. Όταν βγει η σχετική ΠΟΛ θα σε ενημερώσω. 

Link to comment
Share on other sites

On 16/10/2017 at 8:06 AM, fuz10n said:

καλημερα

 

δεν εχω ξεχασει να απαντησω για το θεμα μου με το φιεστα, απλα απο την προηγουμενη κυριακη δεν εχει κανει τιποτα, εχουμε κανει καμια 200ρια χιλιομετρα... εχω αλλαξει βεντιλατερ μονο.

 

θα ηθελα να πιστεψω οτι γειωνε καπως το βεντιλατερ απο τα τελειωμενα καρβουνακια και να ηταν αυτο. αλλα και περσι? τεσπα.

 

Καλημερα. Δε ξερω αν θυμαστε καποιοι το περιστατικο που μου εκανε διακοπες το γκαζι στο fiesta 1.6 2009.

 

ΣΗΜΕΡΑ το εκανε παλι λοιπον μετα απο 7 μηνες παρακαλω καθημερινης οδηγησης και ταξιδιων 500χμ πασχα κλπ κλπ.

 

Το μονο που εχει αλλαχτει στο αμαξι εκτος απο το βεντιλατερ, ειναι ο κομπρεσορας του αιρκοντισιον και δισκοι-τακακια προσφατα. Πραγματικα δε ξερω τι να κανω (δε θελω να το πουλησω τωρα) το μονο που υποψιαζομαι ειναι η βενζινη γιατι τωρα το κανε οταν ηταν στα πολυ τελειωματα, συνηθως δε το αφηνουμε να παει τοσο χαμηλα. Θα περιμενω και κανα 2 γεμισματα ακομα και μετα θα το παω σε αλλη ford.

 

Α ΞΕΧΑΣΑ το εξης περιεργο. Καηκε πριν κανα 2μηνο το λαμπακι του πισω δεξια φρενου. το αλλαξα. μετα απο εναμιση μηνα ξανακαηκε, και οταν παταω φρενο αναβει το μικρο μπροστα δεξια θεσης. δε ξερω αν ετσι κανει το αμαξι για να το καταλαβεις η παιζει κατι εκει. παντως να ξανακαει μεσα σε 2 μηνες περιεργο. ενδεχεται να εχει κατι ηλεκτρολογικο το αμαξι. Ισως το παω σε μια τριτη ford που ακουσα ψιλοκαλα λογια (κοροβεσης)

Link to comment
Share on other sites

@jax7480

Μεγαλε το αυτοκινητο φυσαει! Να το χαιρεσαι, καλοταξιδο και απροβληματιστο ευχομαι. Εννοειται οτι ειναι αναβαθμισμενο σε ολους τους τομεις σε σχεση με το προηγουμενο, τα χρονια που μεσολαβησαν ηταν κρισιμα για τα αυτοκινητα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.