Jump to content



Βάψιμο κουτιού


Darap21

Recommended Posts

εγω σου συνιστω να αφησεις το κουτακι σου οπως είναι. αλλα για να απαντησω στην ερωτηση σου αν θελεις να κανεις σωστη δουλεια μην το βαψεις κατευθειαν με σπρευ. το χρωμα θα φευγει με το παραμικρο. καταρχας πρεπει να ξυσεις καλα-καλα οτι υπαρχει επανω. να φανει δηλαδη το αλουμινιο. (με μηχανημα λειανσης γιατι θα σου φυγει το χερι αν προσπαθησεις μονος σου) μετα πρεπει να το περασεις ενα - δυο χερια ασταρι.(οχι με πινελο! χρειαζεσαι ενα κοφλερ αερος με πιστολι). και μετα μπορεις να το βαψεις οτι χρωμα θες.

 

αυτα για τα μεταλλικα μέρη. για τα πλαστικά δεν εχω ιδεα.

 

*EDIT: ξέχασα να πω οτι αφου περασεις το ασταρι χρειαζεται ξανα ενα ελαφρυ ξυσιμο πριν βαψεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Plasti Dip. Ουτε τριψιματα ουτε ασταρωματα και ειναι και πολυ ανθεκτικο. Καλο καθαρισμα της επιφανειας, βαψιμο και οταν το βαρεθεις βγαινει σαν μεμβρανη.

 

Δοκιμασμενο...

Link to comment
Share on other sites

εγω το συγκεκριμένο μονο απο κάτι βιντεακια στο ιντερνετ το εχω δει. αφου λες οτι βγαινει σαν μεβρανη. πως γινετε να ειναι ανθεκτικό ?

και συγνωμη για το offtopic αλλα μιας και κανουμε συζητηση σχετικα με τις βαφες... εχω ακουσει οτι εαν βαψεις με ηλεκτροστατικη βαφη δεν γρατσουνιεται ποτε. ισχυει ? μου ειπανε επισης οτι για να φυγει πρεπει να το περασεις με ενα ειδικο υγρο. γνωρίζεται κανένα μαγαζί που να πουλάει ?

Link to comment
Share on other sites

πιο λογικο μου φαινεται να το πουλησεις και να παρεις ενα ιδιο σε μαυρο χρωμα , πολυ πιθανον να σου βγει και φτηνοτερα

και εγω ηθελα να φτιαξω ενα παραθυρο στο πλαϊνο και να τρυπησω και την προσοψη για καλυτερο αερισμο. το πρωτο βημα εγινε. αλλα οντως θα με συμφερε καλυτερα να το πουλησω και να παρω ενα καινουργιο κουτι. απο το θεμα του οτι δεν προκειται οσο καλος και εαν εισαι να το κοψεις - βαψεις - μονταρεις οπως το εργοστασιο.

Link to comment
Share on other sites

Plasti Dip. Ουτε τριψιματα ουτε ασταρωματα και ειναι και πολυ ανθεκτικο. Καλο καθαρισμα της επιφανειας, βαψιμο και οταν το βαρεθεις βγαινει σαν μεμβρανη.

 

Δοκιμασμενο...

Σκευτομουν κι εγω το συγκεκριμενο αλλα υστερα μιας συζητησης με την Αγαπη (Καρμεν) μου ειπε

οτι το εχει δοκιμασει ο Γιωργος (Κοπριτης) και ειχαν θεμα μετα απο λιγο καιρο. Λογο να μη τη πιστεψω

δεν εχω και μου φαινεται λογικο απο τη μια, γιατι: ειναι σαν μεμβρανη οπως λενε, αλλα, οταν θα πας να

βιδωσεις τη βιδα δεν θα στριψει και το χρωμα μαζι ? συν το οτι αν πας να βαλεις κανα h/w και ακουμπησεις

με μυτη πουθενα, δεν υπαρχει περιπτωση να γδαρθει ?

 

Μην αναφερω και το κοστος ... Οπως ειπε και ο κπετρος, ισως και να σε συμφερει να παρεις καποιο αλλο,

απο την αλλη εχεις τη χαρα της αυτοδημιουργιας.

Link to comment
Share on other sites

Σκευτομουν κι εγω το συγκεκριμενο αλλα υστερα μιας συζητησης με την Αγαπη (Καρμεν) μου ειπε

οτι το εχει δοκιμασει ο Γιωργος (Κοπριτης) και ειχαν θεμα μετα απο λιγο καιρο. Λογο να μη τη πιστεψω

δεν εχω και μου φαινεται λογικο απο τη μια, γιατι: ειναι σαν μεμβρανη οπως λενε, αλλα, οταν θα πας να

βιδωσεις τη βιδα δεν θα στριψει και το χρωμα μαζι ? συν το οτι αν πας να βαλεις κανα h/w και ακουμπησεις

με μυτη πουθενα, δεν υπαρχει περιπτωση να γδαρθει ?

 

Μην αναφερω και το κοστος ... Οπως ειπε και ο κπετρος, ισως και να σε συμφερει να παρεις καποιο αλλο,

απο την αλλη εχεις τη χαρα της αυτοδημιουργιας.

Προσωπικα εχω βαψει 4 κουτια(μεσα-εξω) εδω και περιπου εναμισυ χρονο και ακομη δεν εχω δει σημαδια φθορας...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εχω βαψει 4 κουτια(μεσα-εξω) εδω και περιπου εναμισυ χρονο και ακομη δεν εχω δει σημαδια φθορας...

Εχεις μεινει ικανοποιημενος δηλαδη απο τη ποιοτητα γενικα της βαφης?

Δεν εχεις δει ξεφλουδισματα απο χτυπηματακια? εκει που πιανουν οι βιδες γενικα? στα hdd cages οπως συρταρωνοντε οι δισκοι?

Ποσα χερια περασες το καθε κουτι και με τι ? χρησιμοποιησες πιστολι ή με το σπρευ τα εκανες? τι χρωμα τα εβαψες?

 

Σε ρωταω πολλα γιατι ημουν στο τσακ το καλοκαιρι να κανω και το δικο μου και τελικα μου αλλαξε η Αγαπη γνωμη. Απλα αφου το 

εχεις δοκιμασει σε 4 κουτια (!) σιγουρα θα εχεις μια καλη αποψη για το ολο θεμα :) Σορρυ αν σε κουραζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Too much glossy !! 

 

Να υποθεσω οτι δεν το ετριψες καθολου πριν το βαψεις και απλα περασες απο πανω το σπρευ ?

Δεν ξερω κατα ποσο θα πιασει καλα ... Εχει στεγνωσει να βαλεις νεες φωτο ?

Link to comment
Share on other sites

Την λαμαρίνα την.ετριψα....το πλαστικό δεν.το.ετριψα.....το πλαστικό δεν έκατσε Καλά...θα το ξανά τρίψω και επίσης στην λαμαρίνα σε κάποια σημεία έπιασε πολύ χρώμα κ είναι χοντρό άρα πάλι τρίψιμο θέλει..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.