Jump to content




greekfragma

Recommended Posts

8 λεπτά πριν, το μέλος Lakisss έγραψε:

Οδηγάω από το 1994, τα παπάκια όσο και να προοδεύσουν παπάκια είναι. Δεν τα σνομπάρω αφού έχω ένα, αλλά μεγαλώνοντας κατάλαβα ότι δεν αξίζουν τόσα λεφτά, μέγιστο τα 2000.

Την Τετάρτη πιθανώς παραλαμβάνω:

 

Το έχω για τη δουλειά, δυστυχώς δεν με εξυπηρετεί κάτι άλλο

Καλοτάξιδο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, το μέλος Lakisss έγραψε:

Οδηγάω από το 1994, τα παπάκια όσο και να προοδεύσουν παπάκια είναι. Δεν τα σνομπάρω αφού έχω ένα, αλλά μεγαλώνοντας κατάλαβα ότι δεν αξίζουν τόσα λεφτά, μέγιστο τα 2000.

Την Τετάρτη πιθανώς παραλαμβάνω:

 

 

 

Αμεσως εντυπωσεις 

Χαλβαδιαζω το 300DS αλλα ισως να δοκιμασω και κανα σκουτερ (medley 150 / beverly 300) ...κυριος για τους χωρους στην σελα 

 

@ΓιαγκΤ

Ποσα χιλιομετρα εχεις κανει ? Πως σου φαινεται για μεσα στην πολη ? 

 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Ποσα χιλιομετρα εχεις κανει ? Πως σου φαινεται για μεσα στην πολη ? 

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποιο να πάρω, KAZE R έχω εδώ και χρόνια. Το κακό είναι ότι αφήνω έξω και έχουν κλέψει στη γειτονιά

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

 

 

Αμεσως εντυπωσεις 

Χαλβαδιαζω το 300DS αλλα ισως να δοκιμασω και κανα σκουτερ (medley 150 / beverly 300) ...κυριος για τους χωρους στην σελα 

 

@ΓιαγκΤ

Ποσα χιλιομετρα εχεις κανει ? Πως σου φαινεται για μεσα στην πολη ? 

 

Πήγα σήμερα για την προκαταβολή και το πέτυχα έξω. 

IMG_20220221_160313.jpg

 

IMG_20220221_160300.jpg

 

Πήγαινε στην αντιπροσωπεία να το κάνεις test drive. Θα επανέλθω με εντυπώσεις. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Μεγειές στον απο πάνω, καλοτάξιδο. Είδα ένα τις προάλλες, σε πράσινο, πολύ όμορφο από κοντα.

 

Και μία ερώτηση, περί ελαστικών.

Έχω ενα SV650 (2006), και κοιτάω για αλλαγή ελαστικών. Δεν έχω εμπειρία, είναι η πρώτη φορά που θα βάλω καινούρια λάστιχα. Άρα δεν ξέρω τι θέλω ακριβώς, ή τι να περιμένω.

Την πήρα με ένα σετ Michelin Power Road 4, σε καλή κατάσταση, οπότε τα κράτησα 2+ χρόνια όσπου φτάσανε -περάσανε- την 5ετία.

Η χρήση είναι βόλτες τα σκ, και καθόλου commute. Δεν βγαίνει σε βροχή, εκτός αν με πιάσει στο δρόμο.

 

Να πάω σε Road 5?

Σκεφτόμουν κάτι σε πιο σπορ, Power 5? Metzeler Μ7RR? Κάτι σε Dunlop ή κάτι άλλο?

Είμαι λίγο πελαγωμένος με τις άπειρες επιλογές και την έλλειψη εμπειρίας μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eksipno%20kranos%203.jpg?itok=K4c-rkNM
WWW.CARANDMOTOR.GR

Ο αναβάτης θα λαμβάνει όλες τις πληροφορίες ακριβώς μπροστά στο οπτικό πεδίο του, δίχως να αποσπάται η προσοχή του από τον...

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2022 at 7:47 ΜΜ, το μέλος apostolis159 έγραψε:

Μεγειές στον απο πάνω, καλοτάξιδο. Είδα ένα τις προάλλες, σε πράσινο, πολύ όμορφο από κοντα.

 

Και μία ερώτηση, περί ελαστικών.

Έχω ενα SV650 (2006), και κοιτάω για αλλαγή ελαστικών. Δεν έχω εμπειρία, είναι η πρώτη φορά που θα βάλω καινούρια λάστιχα. Άρα δεν ξέρω τι θέλω ακριβώς, ή τι να περιμένω.

Την πήρα με ένα σετ Michelin Power Road 4, σε καλή κατάσταση, οπότε τα κράτησα 2+ χρόνια όσπου φτάσανε -περάσανε- την 5ετία.

Η χρήση είναι βόλτες τα σκ, και καθόλου commute. Δεν βγαίνει σε βροχή, εκτός αν με πιάσει στο δρόμο.

 

Να πάω σε Road 5?

Σκεφτόμουν κάτι σε πιο σπορ, Power 5? Metzeler Μ7RR? Κάτι σε Dunlop ή κάτι άλλο?

Είμαι λίγο πελαγωμένος με τις άπειρες επιλογές και την έλλειψη εμπειρίας μου.

 

Πως ταίριαξες λάστιχα ποδηλάτου σε SV ρε θηρίο ? :tongueout: 

Σκέτο Road , αισίως 6 , στη τελευταία τους γενιά :)

 

Εξαρτάται τη χρήση θέλεις να κάνεις, οπότε η επιλογή σου θα έχει θετικά κ αρνητικά. 

Λίγο απ'όλα σε όλες τις συνθήκες ? Μάλλον όντως σε Michelin Road 6 ή αντίστοιχα απο άλλες εταιρίες

Πιο σπορ ? Κάτι σε Bridgestone S22 μάλλον ή αντίστοιχα

Θες διάρκεια ? Ψάχνεις κάτι σε τουριστάδικο , αν και διατηρώ επιφυλάξεις για ένα γυμνό σπορ μηχανάκι όπως το SV.

Λογικά θα θέλει ζέσταμα καλό πριν λειτουργήσει σε συνθήκες πόλης ενώ το βάρος του SV είναι μίνιμαλ.
Μερικές προτάσεις για το SV σου -> https://twotyres.co.uk/suzuki-sv650s-tyre-guide/

 

 

Προσωπικά, στο MT 07 (είμαι ένα τσικ φαρδύτερος , 180 πίσω) , το παρέλαβα με Michelin Power GP , πολύ σπορ , πλάγιαζε πανεύκολα, μου λείπει λίγο
αυτή η αίσθηση αν και δεν κάνω σπορ οδήγηση.
Έβαλα ένα Bridgestone BT016 Pro , λάστιχο με παλαιότερη τεχνολογία αλλά σε καλή τιμή και καλή συνολικά αίσθηση γενικώς. 

 

ΥΓ επισης , χθες κοιτούσα μια προσφορά (δεν έχω πρόθεση διαφήμισης, το έχει σαν ανάρτηση περιοδικό πανελλαδικής εμβέλειας)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος Thresh86 έγραψε:

 

Πως ταίριαξες λάστιχα ποδηλάτου σε SV ρε θηρίο ? :tongueout: 

Τώρα είδα το λάθος, και έπρεπε να γκουγκλαρω για να καταλάβω τι λες. 🤣

Προφανως, Pilot Road, και όχι Power. Σκέτο Road είναι τα 6. Τα δικά μου Pilot Road 4 λένε πάνω.

 

Χρήση γράφω, 

Παράθεση

Η χρήση είναι βόλτες τα σκ, και καθόλου commute. Δεν βγαίνει σε βροχή, εκτός αν με πιάσει στο δρόμο. Και σχεδόν καθόλου στην πόλη, η Λάρισα περπατιέται.

Bridgestone S22 φευγουν πολύ σε τιμή, βλέπω πάνω απο 400. Power 5 όμως στα 300 παρά. Το ίδιο και Road 5.

Κι εγώ δεν κάνω ιδιαίτερα σπορ οδήγηση, αλλά επειδή δεν βλεπω να με ενδιαφέρει πολυ το τουριστικό, ουτε τόσο η διάρκεια, είπα μήπως να πάω προς τα σπορ.

Θενκς για τις προτάσεις. Τα BT016 που έβαλες όπως και τα Dunlop GPR300 της προσφοράς είναι στην ίδια κατηγορία, και έχω ακούσει καλά λόγια και για τα 2.

 

Και μία φωτό, λίγο πιο καλλίτεχνική, απ' τον Γενάρη στον Κίσσαβο. Πριν τα χιόνια.

PXL_20220105_141139829-01.jpeg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας στο Νικο καλοταξιδο το ομορφο VOGE  κ παντα ορθιος αυτος κ ολοι μας!!!!!

Στο φιλο που θελει λαστιχα για το sv του εχω να προτεινω κατι...

Αν οι δρομοι εχουν καλη κ αγρια ασφαλτο κ κυνηγας το μηχανακι στα στροφιλικια θες λαστιχο διγομο με αποτομη κορωνα [v] που κανει ποιο ευκολη κ γρηγορη την εναλλαγη κλισης ... οποτε PIRELLI DIABLO ROSSO  προηγουμενης γενιας υπολογιζε στο 200αρι + -...  

Αν κανεις ποιο νορμαλ οδηγηση κ σ ενδιαφερει η ομαλη αλλαγη κλισης πας σε ομαλη κ προοδευτικη κορωνα [U] κ κατευθειαν στο DUNLOP CORE , φρεσκο μοντελακι ,οικονομικοτατο κ αυτο στο 200αρι ....

Κ ΤΑ 2 αυτα εχουν δοκιμαστει προσωπικα σε παρομοιο μηχανακι ,F800R,  απλα στο πισω ειμαι 180...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Στο φιλο που θελει λαστιχα για το sv του εχω να προτεινω κατι...

Αν οι δρομοι εχουν καλη κ αγρια ασφαλτο κ κυνηγας το μηχανακι στα στροφιλικια θες λαστιχο διγομο με αποτομη κορωνα [v] που κανει ποιο ευκολη κ γρηγορη την εναλλαγη κλισης ... οποτε PIRELLI DIABLO ROSSO  προηγουμενης γενιας υπολογιζε στο 200αρι + -...  

Αν κανεις ποιο νορμαλ οδηγηση κ σ ενδιαφερει η ομαλη αλλαγη κλισης πας σε ομαλη κ προοδευτικη κορωνα [U] κ κατευθειαν στο DUNLOP CORE , φρεσκο μοντελακι ,οικονομικοτατο κ αυτο στο 200αρι ....

Κ ΤΑ 2 αυτα εχουν δοκιμαστει προσωπικα σε παρομοιο μηχανακι ,F800R,  απλα στο πισω ειμαι 180...

Τα Pirelli τα είχα αφήσει τελείως έξω απ το ψάξιμο μου, γιατί τα θεωρούσα ακριβά. Diablo Rosso λες το 2 ή το 3?

Τα Dunlop Qualifier Core το είδα και μου άρεσε η ιδέα, αλλα δεν βλέπω reviews πουθενά. Πότε πρόλαβες και το έβαλες, αυτό τώρα δεν βγήκε?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος apostolis159 έγραψε:

Τα Pirelli τα είχα αφήσει τελείως έξω απ το ψάξιμο μου, γιατί τα θεωρούσα ακριβά. Diablo Rosso λες το 2 ή το 3?

Τα Dunlop Qualifier Core το είδα και μου άρεσε η ιδέα, αλλα δεν βλέπω reviews πουθενά. Πότε πρόλαβες και το έβαλες, αυτό τώρα δεν βγήκε?

Τα βαλα πριν 3μηνες στα 225 ευρω , απ τα καλυτερα λαστιχα που χω δοκιμασει ,ειδικα για τη χρηση που κανεις εσυ στο μηχανακι....τα rosso δεν εχει σημασια ποιο θα βαλεις, οσο ποιο παλιοτερο μοντελο, τοσο φτηνοτερο...

Αλλωστε για να καταλαβεις τις διαφορες αναμεσα στο 2 κ 3 πρεπει να εισαι  αγωνιζομενος ,τουλαχιστον,στο πανελληνιο πρωταθλημα!!!!!!!!!!!

Τα -επιπεδου- αγωνιστικα η track day ελαστικα δεν δουλευουν σε χρηση δρομου ευκολα γιατι ποτε δεν θα ζεσταθουν στο βαθμο που χρειαζονται...

Μην ασχολεισαι με reviews  σε τετοια θεματα που ειναι υποκειμενικα,οι 9 στους 10 γραφουν οτι να ναι....δεν ειναι π.χ. ραδιοφωνο να πεις παιζει καλα -καλος ηχος -πιανει σταθμους ,αρα αξιζει τα λεφτα του.

Επισης υπαρχει μεγαλη ελλειψη σε φρεσκα ελαστικα μοτο κ πολλοι βγαζουν προσφορες οτι στοκ υπαρχει για να φυγουν...

Τα δικα μου που εβαλα ηταν 48 βδομαδα του 21 κ στη μικρη που αλλαξα πριν 10 μερες ηταν 51 21, οποτε εχε το νου σου στην ημερομηνια παραγωγης.

Μεχρι 5-6 μηνων λαστιχο βαλτο αφοβα ,αρκει να ηταν σωστα αποθηκευμενο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Τα βαλα πριν 3μηνες στα 225 ευρω , απ τα καλυτερα λαστιχα που χω δοκιμασει ,ειδικα για τη χρηση που κανεις εσυ στο μηχανακι.

Μην ασχολεισαι με reviews  σε τετοια θεματα που ειναι υποκειμενικα,οι 9 στους 10 γραφουν οτι να ναι.

Απλά δεν βρήκα καθόλου reviews, ούτε από καταναλωτές, ούτε από youtubers/reviewers/κλπ, και μου φάνηκε περίεργο.

Βέβαια επειδή ισχύει και αυτό με τα στοκ που αναφέρεις, ακόμα ένας λόγος να πάω στο καινούριο μοντέλο. Εκεί σίγουρα δεν θα είναι παλιότερο από 4-5 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Τα -επιπεδου- αγωνιστικα η track day ελαστικα δεν δουλευουν σε χρηση δρομου ευκολα γιατι ποτε δεν θα ζεσταθουν στο βαθμο που χρειαζονται

 

μια χαρα δουλευουν τα λαστιχα στο δρομο, και καλυτερα απο τα φτηνοτερα ιδιας μαρκας στο στεγνο. απλα κρατανε και λιγοτερο γενικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 6 months later...
gallia-kteo.jpg?itok=J7sRKeG9
WWW.MOTOMAG.GR

Κι εκεί που η κυβέρνηση της Γαλλίας είχε συμφωνήσει με τις εθνικές ομοσπονδίες μοτοσυκλέτας να μην...

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.