Jump to content



Μητρική για 4790k


JayVi

Recommended Posts

αν κοιτάς Noctua δες και την U14S. Επίσης στη σελίδα της έχει λίστα συμβατότητας με μπόλικες μητρικές, όπου περιγράφει τι γίνεται με κάθε μοντέλο. Νομίζω η Hero δεν έχει θέμα στο 1150. Το λινκ είναι ενδεικτικά για την D15, κοίτα το αντίστοιχο για όποιο μοντέλο σε ενδιαφέρει.

 

Πολύ χρήσιμο το link φίλος! Σ' ευχαριστώ πολύ!

 

Δες και την επιλογή asrock fatality professional z97. Εκεί κατέληξα εγώ και σε ψύξη Noctua nh d15

 

Θα τσεκάρω και αυτή την επιλογή, σ' ευχαριστώ. Αν και μια γρήγορη ματιά έδειξε ότι ίσως ο ήχος είναι λίγο χειρότερος από την Asus. Θα το δω πιο αναλυτικά όμως.

Link to comment
Share on other sites

λιγο πολυ ολες οι εταιριες εχουν μια gaming μητρικη.(τι μια δλδ) 

 

asus/asrock/msi/gigabyte..εχουν.Και ειναι και καλες χωρις να ξεφευγουν σε τιμη(και αυτες των 100-120€).Frames δεν δινουν βεβαια..αλλα δε νομιζω να ειπε κανεις το αντιθετο.

 

Και οταν εχει καποιος και 4790Κ που default φτανει 4.4 ..τι oc να κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η οριστική απόφαση είναι και θέμα γούστου.

 

Λίγο-πολύ με την έρευνα που έκανα κατόπιν υποδείξεών σας καταλήγω στο ότι οι διαφορές ανάμεσα σε μητρικές που αναφέρθηκαν όντως είναι πολύ μικρές έως αμηλετέες. Αυτή την εβδομάδα καταλήγω ώστε να προχωρήσω σε παραγγελίες.

 

Ευχαριστώ και πάλι όλους όσους έστω και μόνο διαβάσανε το ποστ μου και ακόμη περισσότερο αυτούς που διαθέσανε λίγο από τον χρόνο τους να μου απαντήσουν με την γνώμη τους. Καταλήγοντας θα σας ενημερώσω για το ποιο σύστημα έχω καταλήξει τελικά. Αυτό που μπορώ να πω όμως στα σίγουρα είναι ότι θα επιλέξω Ζ97 platform που εκτός από το οικονομικότερο σκέλος (σε σχέση με την x99) είναι πια δοκιμασμένη λύση με ότι θετικό ή αρνητικό συνεπάγεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά την παραγγελία, διαπίστωσα ότι είναι καιρός να αλλάξω και κάρτα ήχου. Η αλήθεια είναι ότι δεν γίνονται τόσο συχνά review σε κάρτες ήχου όσο σε άλλα παρελκόμενα κομμάτια υπολογιστή. Ποια είναι η γνώμη σας πάνω στο θέμα του ήχου για games. Βλέπω ότι οι αντιμαχόμενες πλευρές αφορούν την Asus Xonar DX και την Creative SoundBlaster Z που παρέχεται μαζί με μικρόφωνο... Έχει κανείς χρησιμοποιήσει καμία εκ των δύο; Έχει να προτείνει κάτι άλλο; Η χρήση αφορά 5.1 surround ήχο και φυσικά headsets.

Έγινε επεξεργασία από JayVi
Link to comment
Share on other sites

τα ενσωματωμένα στις μητρικές κυκλώματα ήχου έχουν βελτιωθεί αρκετά, εφόσον αγοράζεις νέα μητρική περίμενε να δεις κατά πόσον σε ικανοποιεί η απόδοσή της πριν ξοδευτείς σε κάρτες ήχου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα.Δεν ξερω τι Asusμανια ειναι αυτη μιας και εγω απο προσωπικη μου εμπειρια εχω κανει Χ στην συγκεκριμενη εταιρια οσο αφορα το θεμα Mobo γιατι ειμαι καμενος δυο φορες σε παλαιοτερα Chipsets.Για πρωτη φορα λοιπον πηγα σε MSI και συγκεκριμενα στην Gaming7 εδω και και περιπου 3 μηνες ειμαι αποοοοολυτα ικανοποιημενος.Ο 4790Κ τρεχει ακαταπαυστα 24/7 στα 4.7 με 1.26V με Custom υδροψυξη και το συστημα ειναι βραχος σε οτι και αν εχω προσπαθησει να κανω πανω σε αυτο.Οσο για τις μνημες εχω κουμπωσει αυτες  και ολα μια χαρα απο την πρωτη στιγμη εως σημερα.Δεν κανω διαφημιση απλα ειναι η ταπινη μου γνωμη φιλε μου ευχαριστω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το λοιπόν:

 

Τα Χριστούγεννα ήρθαν, αλλά οι αγορές έγιναν λίγο αργότερα. Άλλωστε το καλό πράγμα αργεί να γίνει. Θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά όλους όσους ασχολήθηκαν με το θέμα μου και διαθέσαν λίγο από το χρόνο τους για να ανταλλάξουμε απόψεις και να μου προτείνουν βάση της εμπειρίας τους την γνώμη τους. Το νέο μου σύστημα είναι αυτό της υπογραφής. Ο κύριος γνώμονας ήταν ο οικονομικός κυρίως value for money αλλά και της χρήσης για το οποίο θέλω το μηχάνημα. Το μόνο που θέλω τώρα είναι να αλλάξω την κάρτα γραφικών και το monitor κάποια στιγμή. Ας ελπίσουμε ότι με την έλευση των νέων καρτών της Ati θα υπάρξει κάποιος ανταγωνισμός στις τιμές για να μπορέσουμε να αγοράσουμε κάτι καλό  :p

 

Και πάλι ευχαριστώ για την πολύτιμη συνεισφορά σας παιδιά! Να είστε όλοι καλά, και αν και λίγο αργά, ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kαλορίζικο! Αν πάντως γνώμονας ήταν το vfm τότε η  επιλογή Mobo δεν έχει καμια σχέση μ αυτό :)

 

Σ' ευχαριστώ πολύ Trexx!!! Το vfm αφορούσε ειδική προσφορά για την συγκεκριμένη μητρική (ήμουν ανάμεσα σε αυτή και την έκδοση Ranger) στα 160 € από τα 220 € που είχε αρχικά αν θυμάμαι καλά  :p

Έγινε επεξεργασία από JayVi
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ Trexx!!! Το vfm αφορούσε ειδική προσφορά για την συγκεκριμένη μητρική (ήμουν ανάμεσα σε αυτή και την έκδοση Ranger) στα 160 € από τα 220 € που είχε αρχικά αν θυμάμαι καλά [emoji14]

Ποιο καταστημα ειχε τετοια προσφορα?
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.