Jump to content



desk pc


nikos73

Recommended Posts

Αφανής δημιουργός!!! που ήσουν εσύ τόσο καιρό και δεν έδωσες κάποιο σημάδι της δημιουργίας σου και μας το παρουσίασες ολοκληρωμένο?

Καταρχήν πες μας λίγα πράγματα για το desk, από τι υλικό είναι κατασκευασμένο, μεγέθη,πάχος υλικών, βαφή, βάρος κτλ...

 

Όσο για motherboard και συγκεκριμένα asus μπορείς να δεις αυτήν εδώ πχ  http://www.skroutz.gr/s/4884911/Asus-Z97M-Plus.html αλλά υπάρχουν και καλύτερες σε αυτή την τιμή που θες.

Για τα ρακόρ και σωλήνες απευθύνσου στο γνωστό μαγαζάκι έχει για να αγοράσεις αυτά που θέλεις και μπορεί να σου φέρει και άλλα είδη.

Τώρα για τα έτοιμα καλώδια...δεν νομίζω πως μετά από αυτό που έχεις κατασκευάσει δεν μπορείς μόνος σου να κάνεις cable sleeving των καλωδίων σου. Υπάρχουν έτοιμες λύσεις αλλα δεν νομίζω να σε βολέψουν λόγω συγκεκριμένων διαστάσεων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κουτάκι είναι από  λαμαρίνα DKP πάχος 1.5mm.
Μετά το κόψε ράψε πήγε για ηλεκτροστατικη βαφή (κόστος 15-20 euro).διάστασης 1.30m x 0.75m
ολοκληρωμένο δεν είναι και έχει πολύ δουλειά ακόμα και δυστυχώς δεν έχω κράτηση ούτε φωτό με την διαδικασία κατασκευής του έως αυτό το σημείο

όσο αφορά το cable sleeving το φοβάμαι λιγάκι,δύσκολο μου φαίνεται (η λαμαρίνα είναι πιο εύκολη ) και επειδή φοβάμαι πως στο τέλος τα καλώδια θα μείνουν όπως και στο προηγούμενο desk προτιμώ να αγοράσω έτοιμα αν βρω στις διάστασης που θέλω
 

Link to comment
Share on other sites

Χλωμό να βρείς διαστάσεις που θέλεις, αλλιώς θα πρέπει να αναθεωρίσεις τα σχέδιά σου αλλα νομίζω πως αυτό πλέον θα είναι λίγο δύσκολο σε αυτή την φάση που έχει προχωρήσει το project.

Ίσως υπάρχει κάποιος που μπορεί να σε βοηθήσει από το forum για το cable sleeving.

Η τιμή της βαφής πάντως, νομίζω πως σου βγήκε σχεδόν τζάμπα.

 

Αν και δεν ξέρω τα σχέδιά σου, από αυτό που βλέπω καταλαβαίνω πως η motherboard θα είναι λίγο μακριά από το water loop, για ποιό λόγω το έκανες έτσι? Σίγουρα θα υπάρχει κάποια απώλεια σε θέμα θερμοκρασιών του συστήματος.

Τώρα πάλι δεν ξέρω πόσα ψυγεία και δεξαμενές θα βάλεις ή τι άλλο ετοιμάζεις να τοποθετήσεις μέσα.

 

Ένα τελευταίο σχόλιο, ίσως τα πόδια του desk να ήταν λίγο πιο λεπτά και σε διαγώνια διάταξη, εμφανισιακά πάντως θα έδιναν πιο Luxury look.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα πολυ καλη δουλεια καλη συνεχεια.Κανε μια υπερβαση και παρε με 141 αυτηνhttp://www.skroutz.gr/s/4858136/Gigabyte-G1-Sniper-Z97.html

Εγω εχω την Asus VII Ranger απλα απιστευτη με παρα πολλα καλουδια.Τον 4690Κ τον εχω προς τον παρων με αερα στα 4.5 με 1.2V με υδροψυξη θα παει ψηλα πιστευω.Εχω επεισης ρακορ για ακρυλικους χρωμματος μαυρα.Αν σε ενδιαφερει στειλε μ pm.

Link to comment
Share on other sites

όσο αφορά το cable sleeving δεν βιάζομαι άλλωστε δεν έχω και κάποιο χρονοδιάγραμμα για να το τελειώσω γιατί δυστυχώς κάποια πράγματα μου πήγαν στραβά όσο αφορά το οικονομικό πακέτο και αν δεν είχα παραγγείλει είδη τον 4690k θα καθυστερούσα ακόμα λίγο την αναβάθμιση. Ίσος και για τι μητρική να ψάξω για μεταχειρισμένη

 

Όσο αφορά βαφή όντως είναι πολύ καλή τιμή και όση έχουν βάψει εκεί τα κουτιά τους είναι πολύ ευχαριστημένη και με τιμή αλλά και με τι δουλειά. Αν θυμάμαι καλά και τα κανονικά κουτιά τόσο τα χρεώνει

Η απόσταση ψυγείο με motherboard είναι περίπου 1m όμως δεν πιστεύω πως θα έχω κάποιο θέμα με θερμοκρασίες γιατί και στο προηγούμενο desk τις ίδιες αποστασίες είχα. Δεξαμενές σκέφτομαι 2-3 ανάλογα πως θα μου κάτσει και αν αργότερα πάρο μια κάρτα που θα δέχεται waterblock θα απομονώσω τι μια δεξαμενή για την κάρτα

Έγινε επεξεργασία από nikos73
Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά βαφή όντως είναι πολύ καλή τιμή και όση έχουν βάψει εκεί τα κουτιά τους είναι πολύ ευχαριστημένη και με τιμή αλλά και με τι δουλειά. Αν θυμάμαι καλά και τα κανονικά κουτιά τόσο τα χρεώνει

Αν δεν είναι πρόβλημα, μπορείς να μας πείς που το έβαψες γιατί η τιμή είναι λουκούμι!!! :jumpy:  :jumpy:  :jumpy:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι πρόβλημα, μπορείς να μας πείς που το έβαψες γιατί η τιμή είναι λουκούμι!!! :jumpy:  :jumpy:  :jumpy:

ELSTAT - ΣΜΥΡΛΑΚΗ - ΣΚΟΡΔΑ ΟΕΒαφή Μετάλλων (Ανοδική και Ηλεκτροστατική)

Προκοπίου 3 Περιστέρι, Τ.Κ. 12131

Δήμος Περιστερίου, Νομός Αττικής

Τηλ.: 2105756576
 
Στρατός λέγεται το παλικάρι

Φοβερή δουλειά.Πολλά μπράβο για την δημιουργία σου.Νομίζω πως ζηλεύω αρκετά χαχαχα

αν σου αρέσει ξεκινα και εσύ να φτιάξεις ένα άλλωστε το κόστος είναι περίπου όσο ένα κανονικό κουτί

Εγώ έως τώρα έχω δόση περίπου 55 euro

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα μια κρυφή ελπίδα οτι ήσουν Θεσσαλονίκη, αλλά δυστηχώς είσαι Αθήνα που είναι πολύ μακριά απο εμένα!

Για αυτούς που θέλουν κάτι τέτοιο το κοστολόγιο είναι σχεδόν μηδενικό σε σχέση με το τι αγοράζεις με 55 ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

Είχα μια κρυφή ελπίδα οτι ήσουν Θεσσαλονίκη, αλλά δυστηχώς είσαι Αθήνα που είναι πολύ μακριά απο εμένα!

Για αυτούς που θέλουν κάτι τέτοιο το κοστολόγιο είναι σχεδόν μηδενικό σε σχέση με το τι αγοράζεις με 55 ευρώ!

κοίτα η αλήθεια είναι πως εγώ την λαμαρίνα δεν τι πλήρωσα επίσης ούτε το στραντζαρισμα και πόδια χρησιμοποιησα από το προηγούμενο desk οποτε αυτά είναι περίπου αλα 70-80 euro

 

Link to comment
Share on other sites

Με το τσιγκέλι θα στα βγάζουμε... :p είπα κι εγώ πολύ φθηνός ο μάαααστορης. Αν και τα 70-80 ευρώ που λές,πάλι λίγα τα κόβω.

 

λαμαρινα 55 + (70-80 ποδια) + (15-20 βαφη) + τζαμι απο πανω...., + ......?  

 

εε..., δεν τα λες και λιγα...!!! 

 

 

πολυ ωραια δουλεια παντως...!

Link to comment
Share on other sites

55 euro έχω δόση για τζαμι και βαφείο και είπα πως με 70-80 euro βρίσκεις τι λαμαρίνα και πόδια.
Το προηγούμενο desk που είχα όλο από πλέξει μου είχε στοιχίσει αν θυμάμαι καλά περίπου 200-250 euro το πλέξει μαζί με τα πόδια

όλα τα πράγματα θέλουν ψάξιμο.
Σήμερα αγόρασα 8M σωλήνα πλέξει 12-16 με 3.50euro το μετρο και τα μαγαζιά το έχουν πάνω από 7-8 euro το μετρο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νίκο καλησπέρα. ετοιμα sleevarismena καλώδια σε διαφορετικές διαστάσεις θα βρεις εδώ

https://www.moddiy.com/search.php?search_query=Pre-made+18AWG+Sleeved+Electrica&x=0&y=0

 

Φυσικά θα πρέπει να εχεις και Modular τροφοδοτικό για να αντικαταστήσεις τα μαμα καλώδια.

Σε extension μην πας μιας και θα έχεις την ένωση + επιπλέον μήκος καλωδίου.

 

Αφού τα χέρια πιάνουν πάντως κάτσε και κάνε τα όπως θες εσύ. Δε θα έχεις θέμα, απλά υπομονή θέλει και χρόνο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νίκο καλησπέρα. ετοιμα sleevarismena καλώδια σε διαφορετικές διαστάσεις θα βρεις εδώ

https://www.moddiy.com/search.php?search_query=Pre-made+18AWG+Sleeved+Electrica&x=0&y=0

 

Φυσικά θα πρέπει να εχεις και Modular τροφοδοτικό για να αντικαταστήσεις τα μαμα καλώδια.

Σε extension μην πας μιας και θα έχεις την ένωση + επιπλέον μήκος καλωδίου.

 

Αφού τα χέρια πιάνουν πάντως κάτσε και κάνε τα όπως θες εσύ. Δε θα έχεις θέμα, απλά υπομονή θέλει και χρόνο

καλησπέρα Αγάπη

δυστυχώς υπομονή δεν έχω καθόλου για αυτο έψαχνα κάτι έτοιμο

Ίσος κάνω μια δοκιμη να ανοίξω το τροφοδοτικό και να βάλω καινούρια καλώδια αν είναι εύκολο χωρίς βεβαια να ξέρω αν αυτό μπορεί να επηρεάσει τι σωστή λειτουργία του

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα Αγάπη

δυστυχώς υπομονή δεν έχω καθόλου για αυτο έψαχνα κάτι έτοιμο

Ίσος κάνω μια δοκιμη να ανοίξω το τροφοδοτικό και να βάλω καινούρια καλώδια αν είναι εύκολο χωρίς βεβαια να ξέρω αν αυτό μπορεί να επηρεάσει τι σωστή λειτουργία του

Για να λες να ανοίξεις το τροφοδοτικό δεν θα είναι modular και τα καλώδια θα είναι μέσα στη πλακέτα.

επειδή το έκανα θα σου πω το εξής. Χίλιες φορές να sleevaro 10 τρροφοδοτικά παρά να το ξανα επιχειρήσω.

καταρχήν θες κολλητήρι δυνατό/σταθμό κόλλησης αποκόλλησης. Μετά τεράστια παρατηρητικότητα και υπ[ομονή για να ξανακάνεις τις κολλήσεις.

μη το κάνεις και απλά κόψε το καλώδιο απο τη μεριά του βύσματος. κόντινέ το όσο θες και απλά πέρασε το crimp με μία πρέσα.

Αν πάλι θες να αποφύγεις το sleeve αλλάζοντας το χρώμα στα καλώδια τότε ναι πας σε αυτό που λες αλλά έχε υπόψιν σου ότι σου είπα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να λες να ανοίξεις το τροφοδοτικό δεν θα είναι modular και τα καλώδια θα είναι μέσα στη πλακέτα.

επειδή το έκανα θα σου πω το εξής. Χίλιες φορές να sleevaro 10 τρροφοδοτικά παρά να το ξανα επιχειρήσω.

καταρχήν θες κολλητήρι δυνατό/σταθμό κόλλησης αποκόλλησης. Μετά τεράστια παρατηρητικότητα και υπ[ομονή για να ξανακάνεις τις κολλήσεις.

μη το κάνεις και απλά κόψε το καλώδιο απο τη μεριά του βύσματος. κόντινέ το όσο θες και απλά πέρασε το crimp με μία πρέσα.

Αν πάλι θες να αποφύγεις το sleeve αλλάζοντας το χρώμα στα καλώδια τότε ναι πας σε αυτό που λες αλλά έχε υπόψιν σου ότι σου είπα.

Η δεύτερη επιλογή μου αρέσει πιο πολύ :) δηλαδή να κόψω το καλώδιο και να κολλήσω ένα άλλο όσο το θέλω εγώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν το θες πιο μακρύ να κολλήσεις άλλο καλώδιο και να το κάνεις στο μήκος που θες. Αν το θες πιο κοντό κόψε το όσο το θες και ξανακόλλα αν δεν έχεις πρέσα να κάνεις εκ νέου επαφή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.